nový nástřik na laminát

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pkokoska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Novy nastrek na laminat

Příspěvekod pkokoska » pon bře 31, 2008 7:19 am

Ahoj

Prosim o radu
idem urobit novy nastrek na moj laminatovy cln, lenze neviem aku farbu (
zlozenie, specialnu na laminat ) by som mal pouzit na laminat

:)
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » pon bře 31, 2008 5:39 pm

Ahoj.lakování lodi je velké dilema jedná se o dost nákladnou záležitost,takže posuď,zda je to nutné,Nestací,ji jenom přeleštit? Jestliže ne je třeba zvolit správné barvy a T.postupy,zajistit vhodné prostory,to je dost důležité! Zjisti stav lodi na tvrdo!!! vyvaruješ,se pozdějších problémů!!!1.všechny prasklinky(já jim říkám pavučiny)je nutné probrousit až na laminát a přetáhnout 80-100 tkaninou a zatmelit oni se totiž rády objevují po čase na novém laku znova,doporučuji
www.havel-composites.cz
používej epoxid ne polyester.Na tmelení používám nad ponor polyester pod ponor epoxydový tmel.nic nezkazíš když použiješ jenom epoxid,ale je drazší.pak já loď základuju.pod ponor epoxid např Gelshield200,dá se použít i jiné např.
www.airocs.cz
ale cena ja zhruba stejná.Nad ponor stačí PU základ např.Perfektion Basecoat. Na yávěr lakuješ venkovním lakem opět Perfection.Na bnovení protiskluzu na palubě je vhodné použít NON-SLIP additiv je to 20 g.prášek na 750 ml barvy kterou si zvolíš..Já jako základ používám Multimix od STANDOXu to je v podstatě plnič a základ v jednom a metodou mokrý do mokrého na to naperu vrchní barvu,taktéž od STANDOXu.ale používám tzv náklaďákovou barvu (je o něco levnější,ale má míň odstínů) Všechny barvy používám zásadně dvousložkové a nevěřim vodouředitelným barvám.Pro zvýšení konečného efektu je možno použít vrchní klarlak,barva dostane hloubku a je to paráda.Slušnej tech.postup je na
www.avaryacht.cz ,
ale barvy maji dost drahé.levnější je N,nebo jak sem tady někde četl tak v HR.přeju ůspěšnou práci
Ahoj!

Předpokládajíc laskavé svolení pisatele, dosadil jsem pouze funkční odkazy.
http://www.standox.cz/./index.php
P
mc1812
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mc1812 » stř led 21, 2009 7:58 pm

bomba píše:Ahoj.lakování lodi je velké dilema jedná se o dost nákladnou záležitost,takže posuď,zda je to nutné,Nestací,ji jenom přeleštit? Jestliže ne je třeba zvolit správné barvy a T.postupy,zajistit vhodné prostory,to je dost důležité! Zjisti stav lodi na tvrdo!!! vyvaruješ,se pozdějších problémů!!!1.všechny prasklinky(já jim říkám pavučiny)je nutné probrousit až na laminát a přetáhnout 80-100 tkaninou a zatmelit oni se totiž rády objevují po čase na novém laku znova,doporučuji
www.havel-composites.cz
používej epoxid ne polyester.Na tmelení používám nad ponor polyester pod ponor epoxydový tmel.nic nezkazíš když použiješ jenom epoxid,ale je drazší.pak já loď základuju.pod ponor epoxid např Gelshield200,dá se použít i jiné např.
www.airocs.cz
ale cena ja zhruba stejná.Nad ponor stačí PU základ např.Perfektion Basecoat. Na yávěr lakuješ venkovním lakem opět Perfection.Na bnovení protiskluzu na palubě je vhodné použít NON-SLIP additiv je to 20 g.prášek na 750 ml barvy kterou si zvolíš..Já jako základ používám Multimix od STANDOXu to je v podstatě plnič a základ v jednom a metodou mokrý do mokrého na to naperu vrchní barvu,taktéž od STANDOXu.ale používám tzv náklaďákovou barvu (je o něco levnější,ale má míň odstínů) Všechny barvy používám zásadně dvousložkové a nevěřim vodouředitelným barvám.Pro zvýšení konečného efektu je možno použít vrchní klarlak,barva dostane hloubku a je to paráda.Slušnej tech.postup je na
www.avaryacht.cz ,
ale barvy maji dost drahé.levnější je N,nebo jak sem tady někde četl tak v HR.přeju ůspěšnou práci
Ahoj!

Předpokládajíc laskavé svolení pisatele, dosadil jsem pouze funkční odkazy.
http://www.standox.cz/./index.php
P

Zdravim,

cital som tvoj navod na lakovanie lode a je fakt perfektny.
Ja mam Finna Taylora rok vyroby 1973 a tento rok som sa rozhodol hodit mu novy face. Nikdy v zivote som to este nerobil, tak mam trochu bobky. Chcel by som sa opytat na technologicke postupy.
Na podklad pouzijem teda Gelshield 200, to uz mam jasne. Uz som lod obrusil smirglom 60, teraz tmelym skrabance a buchance. Pred natieranim by som vraj mal este vsetko prebrusit jemnejsie, stacil by smirgel 120 alebo 140?
Odporuca sa Gelshied 200 nanasat rolkou, kolko vrstiev by som mal naniest?
Ked bude hotovy zaklad z Gelshiedu, mam to prebrusit napr. 220 a potom lakovat? Alebo to nemam brusit a rovno lakovat? Kolko vrstiev laku je optimum?

Uz dopredu moc diky za odpoved!

:good:
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

ako na drobné opravy gelcoatu

Příspěvekod Milos » stř led 21, 2009 9:11 pm

Mňa by zaujímali skúsenosti s opravou drobných poškodení gelcoatu. Rýpance, škrabance, oderky ... kozmetické defekty ktorým sa v bežnej prevádzke lode ťažko dá vyhnúť. Čím pretmeliť cca do 1 mm hlboké drobné defekty, ako a čím to prestreknúť či pretrieť?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř led 21, 2009 10:06 pm

to mc1812
Dával jsem 4 vrstvy Gelshieldu a pak bez dalšího broušení antifouling 2x. Záleží jak chceš mít hladký povrch a jak se ti povede nanést.
Měl jsem tuto 200 (je ještě nějaký jiný): http://shop.jachting.info/index.php?mai ... cts_id=980

to Miloš
Já jsem hledal, váhal a pak si nechal doporučit Watertite od Intarnationalu - trochu drahý a na malé opravy zbytečně moc velké balení. Ale to je vlastně dvousložkový epoxidový tmel, který není pohledový. Na opravu dna to nevadí, stejně se přetírá. Spíš si myslím, že je vhodný na opravu pokud poškození jde přes gelcoat až do laminátu.

Pokud chceš opravit jen gelcoat, je lepší set pro opravu gelcoatu (pod i nad čarou ponoru). Je to pohledové.
Něco takového: http://shop.jachting.info/index.php?mai ... cts_id=979
Dělají to různí výrobci.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » čtv led 22, 2009 8:45 am

Jaký nátěr doporučujete na železo / beton kýl ? Díky kanic
orko
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod orko » čtv led 22, 2009 11:31 am

Ahoj

Tak mě čeká taky kompledtí oprava pakuby a nátěr jedná se o laminát.Já jsem už začal na podzim ato s likvidací prasklin(pavouků).
Jsem takový samouk a můj postup nemusí být na 100%ale uvidím.Praskliny jsem vybrousil a rozbrousil, takže v palubě vznikli prohlubně.Rozmíchal jsem polystyrém natřel 4X přebrousil a na úlpné vyrovnání použil polysterénový tmel a vše vybrousil do rovné plochy.Loď je přikrytá plachtou venku a tak chodím kontrolovat zatím se praskliny neobjevily a tak pokud v dubnu zůstane vše jak je těď dám se do lakování.Již jsem zkoušel na zkušební plochu barvy STANDOX ale nevím zda se nemusí pouze stříkat? Já nanášel válečkem a kotastrofa povrch plný bublinek. Ví někdo jak nanášet tyto barvy?Možná že jsem měl šparný poměr tužidla nevím kde je chyba.
Stibi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Stibi » čtv led 22, 2009 1:30 pm

Taky mě čeká komplet nový povrch paluby. Protože mám ale palubu poměrně "z kopce", tuším, že mi protiskluzový aditivum nebude asi stačit. Neexistuje něco lepšího? Na lodích tak porůznu jsem viděl různý rohože, ale nevím jak se připevňují k palubě a jak moc ovlivní vylévání vody z jejího povrchu.
Ideální by byly nějaké pásy s něčím, co bych nazval "mini-pyramidky" :), které by zůstaly pod lakem...
Nevíte prosím o něčem takovém?
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod shooter » čtv led 22, 2009 2:17 pm

Kdysi jsem zdrsňoval povrch na WS tím že jsem do tvrdnoucího epoxidu nasypal cukr a po zaschnutí vypláchl vodou a jako"protiskluz to svůj účel plnilo ;)
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 15

Příspěvekod Lachtan » čtv led 22, 2009 2:38 pm

To je všechno pěkné, ale jak dlouho musí laminát schnout po vytažení :? lodě, která byla ve slané vodě téměř dva roky?
Stibi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Stibi » čtv led 22, 2009 5:53 pm

Mě by se nejvíc líbilo, kdybych měl na palubě kolem nástavby (tam je riziko uklouznutí největší) takový roštíky, který by částečně ten sklon vyrovnávaly a zároveň by nebránily vylevu vody... jenže to asi v žádném sortimentu nenajdu... Nebo snad ano? :?
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » pát led 23, 2009 4:47 pm

Ahoj Stilbi, jestli je ten sklon ochozů na plachetnici (podle obrázku u tvýho jména), tak tam je zřejmě proto, aby posádka chodila po rovině až se loď nakloní...

Jinak místo roštíků nebo pyramidek zajdi do Avaru a podívej se na TBS. Je to guma prodávaná v metráži, lepí se speciálním lepidlem. Používá se na paluby lodí ale taky na stupačky u bagrů atd... vydtží toho hodně a neklouže ani mokrá-to je smysl jejího použití. Bud si TBSko vyřežeš podle papírových šablon, nebo jestli je to lodička malá můžeš nalepit pár proužků, samozřejmě tak aby se ti to líbilo.
Stibi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Stibi » pát led 23, 2009 6:20 pm

Zdar, dík za odpověď, jasně je to loď na obrázku. Neměl jsem v úmyslu palubu vyrovnat do nuly, jen to trochu zlepšit. je jasné že do náklonu je to praktické, ale za normálních podmínek je ten sklon paluby až moc, resp. její klouzavost. Chce to nějaký (funkční) kompromis.
Díky za TBS, to vypadá celkem dobře. Sice to není 100% co bych chtěl, ale cena je přijatelná. Trochu jsem v minulosti koketoval i s Flexiteakem, cena je podobná, možná tím pádem zůstává ve hře. Docela by mě zajímalo srovnání co se týče klouzavosti. Slyšel jsem taky, že postup pokládání na palubu je ale u Flexi o dost náročnější...
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » pát led 23, 2009 6:33 pm

JJ flexitreak nemůžeš vyříznout jen tak nožem podle šabloby, musí se to olemovat. Nevim jestli to dělalí v Avaru že dáš šablonu a dotaneš hotovej kus akorát k nalepení (cena !!!) a nebo si to budeš pasovat sám (čas!!!=cena a kvalita). Naproti tomu koupit v metrech a nožem na koberec vyříznout TBS, bude rychejší. Blbnutí s šablonama bude stejné u obou.

A další výhoda TBS je že kdybys chtěl extrašetřit, můžeš použít jenom kousky (na jednom capecorsu sem viděl na potřebných místech jenom pár zaoblených kosočtverců-tak 7x7cm a nevypadá to tak zle jak se to čte), zatimco s Flexiteakem musíš kvůli vzhledu pokrýt celou palubu.
Stibi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Stibi » pát led 23, 2009 6:44 pm

Hmm, to jsem si myslel. Lemování atd... :?
Je právě otázka, jak moc to může zvládnout amatér jako já. Býval jsem modelář, takže si celkem fandím. A loď není nijak velká. Ale nějak mě od toho všichni odrazují, tak se zdá, že můj optimismus je asi lehce neopodstatněný :mad:
Mým cílem není ušetřit. Po palubě chci chodit pár let (bez klouzání ani ve střízlivém, ani ve změněném stavu) a nechci řešit odlepené malé kousky čehosi.
Současný stav je po původním majiteli, když použiju eufemismus, nadále nepřijatelný! :gun:

A koukám, že se oproti orig. subjectu tohoto threadu posouváme trochu do oblasti :offtopic:
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » pát led 23, 2009 7:30 pm

Mě právě překvapilo že se to ani v malým neodlepuje, to bylo pro komplexnost odpovědi, jinak ve velké ploše bude méně hran a teda bude zůstávat méně spadu ze vzduchu-pyl, popel atd. A vypadá to líp :)

:offtopic: toho bych se až tak nebál, v nejhorším-nebo nejlepším nás pánové admini přesunou do nového vlákna. Ted udělám extraoftopic, sorry za to, možná by naší diskusi o epoxidech x polyesterech také chtělo vyčlenit z zématu stich and glue... děkuji. :offtopic:
halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » pát led 23, 2009 8:13 pm

Míro, buď tak hodný , naveď mě. Nějak to TBS nemůžu na Avaru najít.
Dík.
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » pát led 23, 2009 8:23 pm

Ahoj Halladine, taky jsem hledal a nenašel. Asi to bude tím že kupovat to přes eshop neni to ono. Zavolej tam a určitě ti poradí.

Jinak stránky TBS použití pro jachting jsou zde: http://www.tbs-nonslip.com/en/s03_appli ... .php?id=63
halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » pát led 23, 2009 8:36 pm

Dík :) Už jsem chtěl začít tlouct hlavou o zeď , že jsem tak blbej, a nemůžu to najít :mad:
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » sob led 24, 2009 7:06 pm

Ahoj!mc1812,promiň,že jsem se neozval.Tvůj Finn Taylor je loď třídy Finn?Jestliže ano předpokládám,že ji budeš vyndavat z vody,nedávej žádnej antifouling,ten loď zpomaluje,po obroušení a vytmelení větších škrábanců použij místo Gelšíldu, Light Primer Epoxid základ od Hempelu,dá se stříkat,dělá silnější vrstvu a dobře se brousí!!Cenově je jako ten G200 Je vhodnej nad i pod ponor.Přebroušení s vibračkou 240-280 zrnitost stačí.Před broušením toho primeru tu loď lehce postříkej tmavým sprejem,pomůže ti při broušení,když zmizí tmavej sprej máš pomeranč pryč.Na to se dá rovnou stříkat vrchní barva já dávám 3 vrstvy.Takhle je dělaná tato loď,barvy jsou od Internationalu.

Na palubě je jako protiskluz použitej Treadmaster: http://www.svb.de/farben+bootspflege/an ... r+belaege/
Pak je tu možnost druhá a toje použití relativně levnějších surovin místo toho Light Primeru je použitěj polyesterovej stříkací plnič broušení stejné pek je to stříkaný základem od Standoxu a okamžitě do živého základu vrchní lak opět Standox časová prodleva je pouze cigareta a natužení barvy :whist: Toto je ůprava pouze nad ponorem pod ponor je válečkovanej G 200 a antifouling.

O tom Flexiteeku něco málo tady klikněte na Image Gallery: http://www.flexiteek.com/. Čau
Naposledy upravil(a) bomba dne sob led 24, 2009 8:51 pm, celkem upraveno 2 x.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » sob led 24, 2009 8:31 pm

Ahoj Tak fotky se opět nepovedly,zkusim to ještě jednou.
Obrázek
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » sob led 24, 2009 8:39 pm

Ahoj tak ted to vyšlo,tohle je ta druhá metoda,na protiskluz je použitej Anti slip od International pouze ta palubová šeď je mírně ztmavená,ale ne moc, kvůli slunci.Čau.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » sob led 24, 2009 8:49 pm

Ahoj,zkusim sem dat jeste jednou tu Delantu,ale je to mizerna fotka z kamery tak uvidime.
]http://i[IMGmg89.imageshack.us/img89/6683/pict0011fk5.th.jpg[/IMG]
mc1812
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mc1812 » pon led 26, 2009 10:57 am

bomba píše:Ahoj!mc1812,promiň,že jsem se neozval.Tvůj Finn Taylor je loď třídy Finn?Jestliže ano předpokládám,že ji budeš vyndavat z vody,nedávej žádnej antifouling,ten loď zpomaluje,po obroušení a vytmelení větších škrábanců použij místo Gelšíldu, Light Primer Epoxid základ od Hempelu,dá se stříkat,dělá silnější vrstvu a dobře se brousí!!Cenově je jako ten G200 Je vhodnej nad i pod ponor.Přebroušení s vibračkou 240-280 zrnitost stačí.Před broušením toho primeru tu loď lehce postříkej tmavým sprejem,pomůže ti při broušení,když zmizí tmavej sprej máš pomeranč pryč.Na to se dá rovnou stříkat vrchní barva já dávám 3 vrstvy.Takhle je dělaná tato loď,barvy jsou od Internationalu.

Na palubě je jako protiskluz použitej Treadmaster: http://www.svb.de/farben+bootspflege/an ... r+belaege/
Pak je tu možnost druhá a toje použití relativně levnějších surovin místo toho Light Primeru je použitěj polyesterovej stříkací plnič broušení stejné pek je to stříkaný základem od Standoxu a okamžitě do živého základu vrchní lak opět Standox časová prodleva je pouze cigareta a natužení barvy :whist: Toto je ůprava pouze nad ponorem pod ponor je válečkovanej G 200 a antifouling.

O tom Flexiteeku něco málo tady klikněte na Image Gallery: http://www.flexiteek.com/. Čau

[font=Verdana]Ahoj, dik za obsaznu odpoved a fotky. Pockat sa vyplatilo! :D
Ano, Taylor je anglicka vyroba triedy Finn, tak nad antifoulingom som ani nepremyslal.
Este sa chcem opytat,ci je moznost Light Primer Epoxid nanasat valcekom, ale myslim, ze ano. A kolko vrstiev? (Gelshied doporucuju 5 az 6).
Nad Treadmasterom som uz premyslal, aj ked je drahy ako prasatko. V Baumarktoch napr. Globus sa da vraj pozhanat lacnejsia alternativa, no uvidime.....
Neda sa Light Primer Epoxid a Treadmaster kupit aj nikde v Prahe? Avar alebo Imro v Holesovicich? Neviem, kolko by stalo od SVB postovne.... a kolko by som na to musel cakat.
Tak zatial dik! [/font]

:good:
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát led 30, 2009 12:11 am

Primer máš nachystaný... ;) Kam ti ho poslat nebo vzít?

Zpět na