Jachtařské body zájmu na platformě poi.cz

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Mám zájem podílet se a využívat jachtařské POI v (nejen) elektronické podobě?

ANO
36
92%
NE
0
Žádná hlasování
NEVÍM
3
8%

Celkem hlasů: 39
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Jachtařské body zájmu na platformě poi.cz

Příspěvekod Baharis » úte dub 01, 2008 11:43 am

Různých přehledů a seznamů jsem už viděl několik. Jsou hezké, ale praxi jen těžko využitelné.
Pro mě by mělo smysl tvořit to jako body zájmu do navigace. Tak jako jsou stovky kategorií bodů na poi.cz, mohlo by tam snad být i pár kategorií pro jachtaře. Funguje to tam pro všechny druhy navigací a když se to otevře v patřičném prg., jde to i vytisknout.
Naposledy upravil(a) Baharis dne pát dub 04, 2008 10:23 pm, celkem upraveno 2 x.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

princip 1000zátok

Příspěvekod Renda » úte dub 01, 2008 12:49 pm

to Bahari$: Jasně. Tenhle článek je jedním z těch mnoha přehledů. Samy o sobě jsou těžko použitelné, protože jsou omezené.
Můj návrh spočívá ve sjednocení všech našich znalostí a jejich on-line aktualizaci. Příklad: zde diskutující tatinecek by nenapsal zdrcující komentář, ale k zátoce Komiža by připsal subjektivně vnímaný stav v roce 2007. - Dobrý ne? :good:
Domnívám se, že by to mělo být v lidsky čitelné podobě. Zadávání jako body zájmu do konkrétního navigačního systému je už dost specializované, aby to dělali všichni. Odkazy by mohly být na jednotlivé stránky "XXX zátok".
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

souhlas

Příspěvekod pecho » úte dub 01, 2008 12:59 pm

Rendo souhlasím s tebou, aspoň když někam připlujem, neměli bychom být zaskočeni, nebo jen minimálně (snad), ale jinak můžeš připojit taky co nového u vás v pivovárku, kozlíčka mám taky rád i když u nás v hospůdce točí plzeň a na kozlíka musím do vedlejší vesnice. Zdraví Pecho
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

profil=?

Příspěvekod Renda » úte dub 01, 2008 1:11 pm

to pecho: ...a odkuďpa Ty jsi? :beer:
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

zas to není takdaleko

Příspěvekod pecho » úte dub 01, 2008 1:23 pm

Jsem z Těchlovic u HK, i když původem hradečák a v r. 1978 jsme tu koupili domek a vpodstatě dodnes ještě sem tam něco vylepšujem, je to ten nekonečný příběh a protože mě to pořád nebaví, tak jsem po mnoha a mnoha letech se vrátil k jachtařině, poprvé jsem plul v r. 1969 s Olivínem, ještě plul Achát, někde jsem tu o tom psal, pluli jsme z Pirea do Dubrovníku atd. Pak vznikl Odysseus jachtklub v Hradci resp. pak na Rozkoši, někdy se jedu na ně na Rozkoš podívat. Zdraví Pecho
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 01, 2008 1:35 pm

Dobře, pokusím se ještě jednou a pak už vás nechám být. Papírové seznamy pro mě nemají cenu.

Pokud mám onen seznam v GPS, jednoduše a okamžitě během plavby zjistím, kde je nejbližší kotviště, prověřená hospoda, nebo marína. Vím jak je daleko, kterým směrem a za jak dlouho tam při aktuální rychlosti budu a nechám se tam navigovat. Toto jsou informace a funkce které mě žádný papír nedá a od kterých nemíním ustupovat. V poznámce bych si pak mohl přečíst reference...

Tvorba databází a zadávání bodů zájmu pro auta a amatérské létání je propracované, jednoduché, funguje asi tři roky a podílí se na něm stovky lidí po celé CR, nyní se už přidávají také kolegové z SR. Jsem od počátku součástí jeho vedení, tak vím o čem mluvím. Je založeno na dobrovolném správcovství jednotlivých kategorií, já jich spravuji 10. Dobrovolníci zasílají návrhy na doplnění, opravy a rušení do tzv. fronty a správce je po schválení umístní do databáze. Každá dle svého času, já to dělám každý den. Když odjedu na víkend, mám ve frontě i 25 návrhů. Když jedu na týden, požádám kolegu o zastupování. Funguje to a jsem ochoten se ujmout i jachtařských bodů, případně vše vysvětlit a ukázat.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

databáze pro jachting

Příspěvekod Renda » úte dub 01, 2008 4:02 pm

to Bahari$: Dobře, Baharisi, tak nám řekni, kam se máme podívat na databázi pro auta či pro letce a jestli to bude použitelné pro jachting, tak se do toho pustíme, ne?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 01, 2008 4:50 pm

Stránky jsou www.poi.cz a použitelné to určitě je. Námořních GPS sice ještě není až tak moc, ale silniční mají velký boom. Výhodou těch databází je, že si je člověk může stáhnout do jakékoliv běžně používané. Garmin, TomTom, Igo/Mio, Dynavix, Ozi Explorer, Navigon. Jen si ve svém profilu nastaví jakou navigaci má a ono to "samo" stáhne v jeho formátu. No a pokud má někdo foun s GPS, PDA, noťas s GPS, nebo silniční jednoúčelovku, vše může využít.

Ale zrovna dnes v noci budou Rossi s Henrym spouštět úplně nový engine. Nevím jak to bude vypadat, jen na srazu adminů říkali že to bude úplně nové, s mnoha novými funkcemi.

Zatím si kliknite na Online POI, vyberte nějakou z těch 367 kategorií, co vás zrovna zajímá a klikněte na ikonu zeměkoule na konci řádku. zobrazí se vám kategorie na mapě a můžete se podívat po svém okolí. Když kliknete přímo na název kategorie, zobrazí se vám v textové podobě a klikem na zeměkouli v jednotlivém řádku se zobrazí na mapě ten jeden bod.
Nahoře se v kategorii zadává nový bod a klikem na telefonek v řádku se stávající bod opravuje. Vše jde nejdřív ke správci.
Tak ne že mě budete blbnout s policejníma radarama!!! Bo vás protáhnu pod kýlem! ;)
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

POI

Příspěvekod Renda » úte dub 01, 2008 5:18 pm

to Bahari$: No, to je hezký :P .. a jak tedy do toho půjdeme?
Databáze, co jsem viděl na POI, jsou pro ČR.
Založíme tedy skupinu "Zatoky HR", ty budeš moderátorem...?
..nebo jak?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 01, 2008 5:42 pm

Databáze nejsou jen CZ, ale celá evropa, určitě existuje i celý svět. Oblast není brzdou. Třeba ve SKI mám Rakousko, Francii, Itálii, Německo. Všude kde jsem byl já, nebo ochotní přispivatelé. Slovenska už bylo dost, tak je samostatně. Ale to jen na okraj.

Já bych do toho šel a správcovství si samozřejmě přiberu. Ale nesmíme být tak hrrr. Musíme mít trochu širší podporu fóra (třeba i vedení), musíme si ujasnit co od toho očekáváme, co můžeme získat, upřesnit formát zápisu. Chce to trochu debatu.
Kolik lidí to využije? Možná by nebylo na škodu hlasování. Jestli ano, případně jaké kategorie. Maríny v navigacích jsou. Tak mě napadá Kotviště a Konoby.
Matně si vzpomínám, že jsem tu někde dal v plen moji soukr. databázi kotvících zátok. Od toho by jsme se mohli odrazit a říci si, že tak ano, nebo tak ne.
Měl bych to asi probrat na poi.cz, jestli by byl problém se zobrazováním našich bodů na mapě. Teď myslím v PC. Protože jako podklad používáme mapy cz a tuším atlas map.
Pokud opravdu bude zájem, uděláme vlákno, kde podrobně popíšu, jakým způsobem se na poi.cz pracuje. Aby jsme server nezatěžovali zbytečnýma dotazama nováčků.

Je toho hodně co probírat, než se do něčeho smysluplného pustíme. Aby se to v půli nemuselo třeba pracně předělávat. Ale mě už zase schne barva, tak jdu na chvíli natírat...
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

databáze kotvišť

Příspěvekod Renda » úte dub 01, 2008 9:03 pm

Naprosto souhlasím, Baharisi. Uvidíme, jestli bude zájem.
K německému vydání "zátok" existuje i sešit GPS navigačních bodů.
- mohly by se hodit.
Bylo by ale stejně dobré, kdyby šla data vytisknout v nějaké čitelné podobě - znáš to - papír se tak snadno neporouchá jako elektronika. Je tam taková možnost?
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » úte dub 01, 2008 9:38 pm

Nechtěl jsem žádný příspěvek napadnout, jen jsem chtěl upozornit na časový nesoulad v tom co je otištěno a jaká je mezitím skutečnost. Navíc jsem spletl datum, bylo to už v roce 2006 a ne 7. Vše se vyvíjí strašně rychle. Pokud ale baharis využije svých zkušeností a bude aktualizována případná databáze kotvišť a konob dalšími účastníky, bude to jen ku prospěchu.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 01, 2008 9:38 pm

Jasně. Pro zastánce tištěné podoby jsou také řešení.
Jeden z výstupních formátů je *.xml a *.asc mám pocit, že je také tiskutelný. Ale *.ov2 se otvírá v PoiEditu (free) a také se tam dá tisknout a editovat.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 01, 2008 11:37 pm

Dovolil jsem si oddělit část vlákna a přesunout do sekce Navigace.

K těm kotvištím a konobám mě napadly ještě POI benzinek pro lodě. Ale lze toho samozřejmě i víc, pokud to bude mít využití. Napadly mě ještě celní přístavy, ale to asi moc lidí nevyužívá.

Nemůžu najít, kam jsem zadal ten odkaz na mé kotviště. Jako trochu takový příklad jej zde vystavím znovu:
www.baharis.cz/img/free/kotveni.gdb - novější verze MapSource
www.baharis.cz/img/free/kotveni.mps - starší verze MapSource
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

*.gdb

Příspěvekod Renda » stř dub 02, 2008 12:37 am

No a jsme u toho: když nemáme Garmina, tak si Tvé přehledy asi neprohlídneme.
Co doporučuješ?
smike
moderátor
Reputace: 17

Re: *.gdb

Příspěvekod smike » stř dub 02, 2008 7:37 am

Renda píše:No a jsme u toho: když nemáme Garmina, tak si Tvé přehledy asi neprohlídneme.
Co doporučuješ?

stači si stáhnout MapSource (je free) do počítače a tam si je prohlédneš.. :)
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

MapSource

Příspěvekod Renda » stř dub 02, 2008 8:11 am

..a kde si mám sosnout, milý Smajku, milý Smajku,
a kde si mám sousnout, milý Smajku, - řekni kde? :roll:

V souborech ke stažení ho tu nemáme a na netu ho snad chtějí prodávat nebo co?
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Bilardos » stř dub 02, 2008 8:18 am

Určitě jsem pro i když navigace s přes telefon s autonavigací... no nevím. Ono se to vždy snaží přilepit k nějaké silnici...
A jaké POI? Pro silniční navigace klidně i POI - Maríny
A jaké další:
- třeba parking mimo marínu u nějakého domorodce
- samozřejmě kotviště
- knoby
atd.
Pepa
moderátor

Re: MapSource

Příspěvekod Pepa » stř dub 02, 2008 8:26 am

Renda píše:..a kde si mám sosnout, milý Smajku, milý Smajku,
a kde si mám sousnout, milý Smajku, - řekni kde? :roll:

V souborech ke stažení ho tu nemáme a na netu ho snad chtějí prodávat nebo co?

Řešení tvého problému tu je, hned ve vedlejším topicu

NAVIGACE
MapSorce začínáme

http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=842

Pepa
smike
moderátor

Příspěvekod smike » stř dub 02, 2008 8:31 am

zkus tady, milý Rendo, zkus tady: http://www8.garmin.com/support/download ... 9#Instruct :)

možná by se dal stáhnout ze stránek garmin.cz či někde jinde v české verzi, nevím, nehledal jsem
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř dub 02, 2008 11:29 am

Tu možnost použití POI v mobilu s GPS, PDA a v jednoúčelové silniční navigaci jsem uváděl pouze jako příklad a nouzové řešení. Kdo nepoužívá námořní GPS. Situace: Odpoledne, touha zajít do konoby, vlezu do salonu, spustím to co mám a zjistím nejbližší. Asi tak....

S tím zobrazováním pro ne-gps uživatele to je trochu složitější. MapSource sice jde stáhnout ze stránek Garmina, ale bez map to je celkem k ničemu. Nechci zabředávat do nelegálního software, to se nemá, ale jen lehce nakopnu. Pokud si někde (kamarád, internet) zajistíte mapu BlueChart Atlantic, nainstalujte ji a místo 25ti místného kódu napíšete "demo". V tom okamžiku je mapa otevřená pro používání v PC. Samozřejmě nejde přetáhnout do navigace.

No. Teď asi udělám to, že na poi.cz založím alespoň jednu kategorii, HR Yacht_kotviste a nakrmím je těmi mými údaji. Odtud si to bude moci každý stáhnout ve formátu jaký potřebuje a také prohlédnout on-line na mapě. Dejte mě chvílku času, budu vás informovat.

Ošaháme si to, řekneme si co a jak, pokud bude zájem, můžeme postupnými kroky jít dál.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

MapSource

Příspěvekod Renda » stř dub 02, 2008 11:47 am

..ten odkaz, je jen na UPDATE, milý Smajku, -UPDATE :cry: (Samozřejmě jsem ho našel už před tím. Bylo to první, co na mě Google vyplivl :-)

to Pepa: v té diskuzi, na kterou jsi mě odkázal, je jen odkaz na "Training center" od Baharise, nikoliv tedy na MapSource. To má být ono? :?

to Bahari$: Víš-li, kde je MapSource ke stažení, poraď, prosím.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř dub 02, 2008 12:05 pm

MapSource je součástí každého CD od Garmina. Protože to mám ofic. koupené, neměl jsem potřebu odněkud tahat a nemám to vyzkoušené. Ale ten odkaz na Training center by měl fungovat a MS by měl jít nainstalovat. Říkají kamarádi. O jiném nevím.
Pokud je už MS nainstalovaný, má své upgrade už ve své nabídce.
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Johna » stř dub 02, 2008 1:15 pm

Tak si stáhněte zde soubor Instalace TOPO CZECH 1.20 a to pak nainstalujte. Je to legální, jen pak máte mapu neodemčenou. Na odemknutí musíte zakoupit licenci. MS je pak i v češtině.

edit: součástí mapy je i MS.
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » stř dub 02, 2008 1:43 pm

To Renda

Na stránku J.I., kam směřuje můj odkaz, máš dva odkazy.
Nejdříve musíš stáhnout a nainstalovat "training center", to je základ.
Potom teprve stáhneš a použiješ /nainstaluješ/ update MapSorce pro první - základní program /training center/.
Dělal jsem to pře týdnem a funguje mi to.
Pepa

Zpět na