Jachtařské body zájmu na platformě poi.cz

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Mám zájem podílet se a využívat jachtařské POI v (nejen) elektronické podobě?

ANO
36
92%
NE
0
Žádná hlasování
NEVÍM
3
8%

Celkem hlasů: 39
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř dub 02, 2008 7:05 pm

Bilardos píše:Určitě jsem pro i když navigace s přes telefon s autonavigací... no nevím. Ono se to vždy snaží přilepit k nějaké silnici...

No nevím jak která :? , ale v autě mám Mio a v nastavení si můžu vybrat zda se má držet nejbližší silnice nebo ne. Když zvolím, že ne, tak zobrazuje pozici i mimo silnice, lze tedy použít i na vodě, jen ta mapa je samá modrá voda :D
Myslím, že to mají i jiné navigace, jen je třeba prohledat možnosti nastavení.
Mio pobřeží zobrazí a pokud tam budu mít POI, mohu zadat navigaci na tento bod, mám vzdušnou čarou (přímo) vzdálenost a můžu se nechat navigovat kompasem - jen kurz.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř dub 02, 2008 7:34 pm

Je to tak jak píše Libor. To "přimknutí" k silnici je vypinatelná funkce autonavigací, ale lze si zapnout i letecký, nebo turistický mód.

Jinak jsem už začal plnit první kategorii. Nazval jsem ji EU-YACHT_kotveni a zadávám ve formátu:
HR-Dugi Otok, Dumboka,
FR-Lavezzi, Cala Giunco
GR-Kithnos, Fikiáda.

Zatím je ještě soukromá, viditelná pouze pro mě. Během zítřka by tam už mělo být více záznamů a požádám adminy o zveřejnění.
Pokud budeme pokračovat v kategorii "Maríny", kam prosím zadávat souřadnice??? Pro autonavigace by bylo vhodnější u vstupní brány, ale pro lodní navigaci zase vjezd po moři...
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » stř dub 02, 2008 9:54 pm

to Baharis : Nešlo by s příslušným komentářem oboje ? :mad: Wlady
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

struktura databáze

Příspěvekod Renda » stř dub 02, 2008 11:33 pm

Představoval bych si, že u každého "bodu" by mohlo být komentářů docela dost, vlastně jako tady na fóru. Každý, kdo by dané místo navštívil, by mohl připsat svoji zkuženost a poznatky.
Nejsem si jist, zda v navigacích je pro toto prostor.
Dále by tam mělo jít dávat i fotky a možná i jiné objekty (např. zvuky, pdf atp.).

Představuji si třeba: v určité zátoce vím o betonovém bloku s ocelovým okem na 5m hloubce. Zadám tedy bod do naší databáze, podrobně popíšu a přidám fotky břehů a náměry na pevné cíle (protože si myslím, že přesnost GPS pro tohle přecijen není dostatečná...
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv dub 03, 2008 2:54 pm

Wlady: Samozřejmě šlo. Lze vytvořit kategorii jak pro auta, tak pro lodě. POI.cz je otevřený projekt a kategoie si tam může vytvářet kdo chce. V první fázi jsou soukromé (vidí je pouze zakladatel po přihlášení) a pokud mají smysl pro větší skupinu lidí, tak je admini na požádání zveřejní.

Renda: Tvá pochybnost o možnostech navigací je oprávněná. Zobrazovací schopnosti mají omezené a "romány" tam psát nelze. Na to by asi bylo vhodnější použít stávající vlákno "Zátoky a přístavy Chorvatsko", tam si o tom psát a případně si to překreslovat do osmiček.

Celý den jsem nic nepsal a čekal co kdo napíše. Přesto že v hlasování počet zájemců pomalu roste, nikdo nenapsal co si myslí, představuje, očekává. Dobrá. Budu si myslet, že to necháváte na mě. Ale pak si nestěžjte. Popíšu co se děje a snad bude dít.

- První nepříjemná věc se podařila vyřešit. V MapSource a potažmo pak i v GPS je v detailu každého bodu tzv. Komentář. Měl jsem představu že se na poi.cz bude vyplňovat v Poznámce a pak se dostane přes MS až do navigace. Nebylo to tak. Poznámky slouží pouze pro práci správců. Požádal jsem tedy Henryho a on běhen dnešního dopoledne programově vyřešil, že se v "našich" kategoriích bude dít to, co jsem popsal výše.
- Druhá věc vyřešit nejde. Námořní navigace Garmin (co já vím) jsou schopny v názvu zobrazovat pouze 10 znaků. Chtěl jsem volat do Garminu L.T.D., ale nakonec jsem si řekl že by mě stejně nevyhověli. Takže v názvech bude pouze název (zátoky), případně její zkratka. Ostaní lze dopsat do poznámky. Tato se vám ukáže až v MapSource nebo v navigaci.
- První kategorie EU-YACHT_kotveni už je zveřejněna. Ještě nemá ikonu, nemá ty zkrácené názvy a zdaleka není kompletní. Přesto si s ní můžete pohrát a napsat poznatky. Dejte mě ještě tak 1-2 dny abych ji doplnil o to co mám já a pak se můžete vrhnout na úpravy/doplnění. Dám zde vědět.
- Každý může doplňovat dole pod seznamem, případně měnit vpravo telefonkem. Klikem na ikonu zeměkoule se podíváte na podkladu mapy.cz na její umístnění. Zaregistrovaní na poi.cz dostanou o každé autorizaci/zamítnutí záznamu SZ, nezaregistrovaní pak mail.
- Uživatelé MS jistě ví, že klikem pravé myši na místo na mapě si mohou spustit náhled na aktuální místo mapy v maps.google.com. Pokud jsou samozřejmě na netu.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

POI

Příspěvekod Renda » čtv dub 03, 2008 4:40 pm

Jelikož jsem tuto diskuzi začali trochu "z mosta do prosta",
položím kvízovou otázku pro všechny kromě Baharise, který je přes to fořt ;)

Co je to vůbec ta zkratka POI :?:

:jupi: Správná otázka! :thmbup: B.
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » čtv dub 03, 2008 4:56 pm

Řekl bych
point of interest
bod zájmu, zájmový bod
Pepa
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

POI

Příspěvekod Renda » čtv dub 03, 2008 5:20 pm

No jo, no. ;) Taky si myslím... Tak co , Baharisi? Máme to správně :?: :roll:
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv dub 03, 2008 5:51 pm

Ale jo. Já do toho nechtěl, byla to tvá otázka. :)

Jinak, při testování jsem došel na to, že Poznámky zapsané na poi.cz se v pořádku přenesou do MapSource, ale tady to končí. Navigace, alespoň má, umí v poznámce zobrazit pouze 20 znaků. Ostatní uřízne a nezobrazí. Tak jsem v tom mém testovacím vzorku obrátil pořadí řádků. Na prvním je způsob kotvení a na druhém určení oblsti.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

je tu někdo?

Příspěvekod Renda » pát dub 04, 2008 12:22 am

OK. Podle hlasování je nás zatím 15, kdo mají zájem "podílet se a užívat".
Mohli byste se - třeba tady - ozvat, kdo byste konkrétně chtěli pomoci záměr realizovat a jaký na to máte názor?

ad 1) Baharisovo pojetí jsou "zajímavé body" = POI. Je fajn, že jsou v GPSce, ale žádný extra popis případně s fotkami zde čekat nemůžeme.

ad 2) Já mám na mysli spíš databázi podrobností a aktualit k jednotlivým místům.
Pro začátek využití fóra:

"Jachetní revíry - mapy, poznatky, zkušenosti a zážitky" / "Chorvatsko - Jadran"

Pro každou dvoustranu "808 zátok" bychom mohli založit jedno vlákno a do něj dopisovat každý své zkušenosti, vkládat obrázky, mapky, zvuky atp.

Jsem si vědom, že to není úplně geniální, ale lepší varianta mě zatím nenapadá.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát dub 04, 2008 8:23 am

Obě cesty, jak psal Baharis, jsou možné...ale ne zcela stejné a slučitelné.

Já to vidím, tak, že snad každý si značí nějaké body zájmu. Já si např. v mapě značím zátoky ke kotvení, kam bych se rád příště vrátil a ty, kterým se raději z různých důvodů vyhnu.

No ale je s tím spojená nějaká práce atd. a to se moc tady nenosí, protože je to zdarma. ;)

Vidím to tak, že čas ukáže co má šanci se prosadit, o co bude zájem.
Baharis už začal první část, o kterou se i svým způsobem stará.

Na tebe tedy Rendo zbývá ta druhá část. Pusť se směle do toho. Uveď příklad jak to má vypadat, připrav jinými slovy návod pro druhé (musíš jít příkladem), založ potřebná témata, sekce.
Připrav nadpisy co se mají vplnit a v jakém pořadí, např. název místa, lokalizace, popis, foto - kolik a jak velké , atd. (u lokalizace se přimlouvám i za souřadnice - můžu si to dát do navigace a nemusím to hledat jinde)

Slibuji, že napíši o těch málo zátokách co jsem si poznačil v mapě.
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » pát dub 04, 2008 12:36 pm

Omlouvám se, že nemám čas adekvátně reagovat,
ale hlásím se, že s budováním databáze také pomůžu, jelikož pár těch bodů
z Chorvatska také mám.

Zdraví Meryl
Naposledy upravil(a) Meryl dne pát dub 04, 2008 2:33 pm, celkem upraveno 1 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát dub 04, 2008 2:22 pm

Těší mě :D
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát dub 04, 2008 9:15 pm

Tak přátelé. Ukončil jsem zadání svých dosavadních kotvišť, je to vaše. Prozatím to je i s navštívenými marínami, pokud se rozhodneme pro samostatnou kategori marín, samozřejmě se smáznou. Veškeré připomínky s cílem co nejlepších užitných vlastností jsou vítány.

Doposud jsem tahal ze svých záznamů, bylo to celkem jednoduché a dělal jsem to bez vědomí užitečnosti, resp. smysluplnosti. Prostě jestli se to ujme. Další kategorie už iniciovat nebudu. Musí to vyjít od vás, musí být jasno, že o to je nějaký zájem a že je také někdo jiný ochotný něco udělat.
Jsou dvě možnosti:
-Někdo kdo nemá co dělat, si sám na poi.cz založí svou kategorii, dá nám to vědět a všichni ostatní se můžeme dál podílet na zpřesnění a rozvoji dané kategorie. Já bych jen zprostředkoval tu úpravu přenášení poznámek u našeho guru.
-Dáte zde dohromady alespoň 10 bodů v nějaké kategorii a já se toho ujmu jako u kotvišť a pojedeme dál.

V následujícím příspěvku se pokusím vysvětlit, jak dál postupovat při přidávání a opravě bodů. Bude to chvíli trvat, protože jako správce kategorií mám trochu jiné postupy, než běžný uživatel. Musím to nastudovat.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob dub 05, 2008 12:07 am

Manuál na POI.cz

Základ
- Body zájmu pod názvem YACHT_kotveni se nachází na adrese www.poi.cz pod číslem kategorie 1273
- Protože to tam žije a body se řadí podle datumu aktualizace, může se stát že se tato kategorie dostane na některou z dalších stránek. Aby jste ji nemuseli pracně hledat, zadejte její číslo do okna "Hledat".
- Nemám teď nikoho z poi na příjmu, ale nenašel jsem způspob, jak nepřihlášený uživatel stáhne Kotvení ve formátu *.gpx. Standardní nastavení je na *.ov2, což je formát navigace TomTom. Zájemce o *.gpx a jiné se asi bude muset zaregistrovat a pak ve svém Uživatelském panelu - Nastavení online.poi.cz lze nastavit Výchozí formát dle vašich požadavků a druhu navigace.
- V základním řádku jsou ikony Stažení (snad jasné), Vybrat (zobrazí jednotlivé body) a Mapa (ukáže na mapě celou kategorii) Kvalita a rozlišení mapy určitě nikoho nenadchne, ale systém je stavěný hlavně pro autonavigace v ČR a SK.
Nahrání do Garmina přes MS(možnost vlastní editace), nahrání do TomToma přímo do adresáře s mapami. Víc navigací neznám.

Přidání bodu
- V základní obrazovce kliknete na Vybrat u kategorie kterou chcete editovat. V našem případě YACHT_kotveni. Zobrazí se seznam bodů a v pravo nahoře je velká červená ikona "+ Přidej nový POI".
- Po kliknutí následuje zadávací okno. Pokud se nedohodneme jinak, bude vhodné, pokračovat v již započatém stylu.
Název POI: zátoka do 10 znaků
Lat/Lon: Nejlépe se mě osvědčil formát "44 02 46,8", jak je popsaný ve čtvrtém bodě nápovědy. Bez značek, pouze s mezerama.
Pokud nejste zaregistrovaní, bude to po vás chtít e-mail adresu.
Poznámka se nám přenáší do Komentáře v MapSource a pak v navigaci. V MS celá, v navigaci prvních dvacet znaků. Na mezerách a odstavcích nezáleží, navigace si to stlačí.
- Následuje Náhled nového záznamu a v něm ikona zeměkoule "Mapa".Je vhodné se i na tuto nedokonalou mapu podívat a zkontrolovat správnost zadané pozice. Poté už jen kliknout na ikonu Přidat záznam do fronty. Vše končí větou: Nový záznam byl úspěšně vytvořen
- Poté se mě záznam zobrazí ve froně požadavků a já jej po odkontrolování, případné úpravě odsouhlasím a zobrazí se v seznamu bodů. Informaci o tom a také o odmítnutí autorizace dostanou přihlášení formou SZ, nepřihlášení na uvedený mail.

Oprava bodu
- V obrazovce seznamu bodů kliknete na Modrý telefonek v řádku, který chcete pravovat.
- V následné obrazovce, v dolní části, změníte co potřebujete. Název, souřadnice, poznámku. Do poznámky dále napíšete důvod změny(ten já před autorizací smažu).
- Pokud nejste přihlášení, musíte opět vyplnit mail. Pak můžete na Náhled nového záznamu.
- Teď vás pro změnu zajímá horní část obrazovky. Pokud měníte souřadnice, je vhodné podívat se na Mapu a pak už můžete Přidání záznamu do fronty.
- Vše opět končí větou: Nový záznam byl úspěšně vytvořen a následuje ta samá procedura jako při přidávání bodu.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, neptejte se na místním fóru, ale obracejte se prosím na mě. Všechny problémy tam jsou alespoň 5x vysvětleny a kdyby se tam opět někdo na něco (pro místní samozřejmé) zeptal, nemusela by odpověď být asi nijak příjemná.
Lakomec

poi

Příspěvekod Lakomec » sob dub 05, 2008 1:25 pm

Ahoj všem, asi budu za debila, ale přesto se zeptám. K čemu to všechno je? Koukal jsem na poi.cz, na maríny zadané Baharisem a fakt nechápu smysl. Není tam jediná poznámka, teda možná jsem tak hloupý, že jsem ji nenašel, co v zátoce je, jak se tam kotví, jen název a souřadnice, navíc ve formátu jiném, pouze pokud jsem najel myší na LAT1 tak se mi rozkliklo LAT2 s přesnou pozicí. Zkrátka to nechápu. V každém Water Pilot je vše přesně popsané, souřadnice , dokonce i majáky, vše. Před pár lety jsem potkal jachtu s německýma důchodcema, jejich kapitán si dělal poznámky a říkal mi, že je někde u nich fórum, kde jachtaři upřesňují informace už publikované, můžou přilepovat fotky apod. To se mi zdá smysluplné, to chtěl např. Renda, pokud jsem dobře četl. Budu moc rád, pokud mi smysl někdo vysvětlí, třeba to pochopím a rád se přidám.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

databáze zátok a přístavů

Příspěvekod Renda » sob dub 05, 2008 11:51 pm

to Lakomec: Je to tak, jak zde v diskuzi píšeme.
Já navrhl, abychom se kolektivně snažili doplňovat aktuální vydání "808 zátok..." o vlastní poznatky a Baharis pravil, že to má pro něj smysl jen, když bude mít ty zátoky v GPSce.
Pak se ukázalo, že do GPSky není možno mnoho komentářů přidávat a fotky a další objekty už vůbec ne a tak se projekt rozdělil na dvě větve, které obě mají smysl a doplňují se.

Baharis vytvořil ve webové databázi POI (=Points of Interest = body zájmu) strukturu, aby se tam mohly zadávat souřadnice zajímavých kotvišť a aby pak bylo možno je natáhnout do různých GPSek.

Druhá část zbyla na mě a na Vás, kteří se jí případně chcete zúčastnit!
Pro tento učel zakládám tedy vlastní vlákno:
Informace z 1000+1 zátok a přístavů (v Chorvatsku)
http://jachting.info/modules.php?name=F ... 2887#22887

- pokračovat v řešení budu tam a toto vlákno necháváme Baharisovi a POI.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob srp 02, 2008 10:39 pm

Informace pro vlastníky osobních GPS, případně MapSource:
Mám teď měsíc prázdniny, tak jsem dal do pořádku tracky z dosavadních letošních plaveb a doplnil osobně navštívené zátoky a maríny na www.poi.cz . Pokud máte zájem, je jich tam celkem 87 z HR, GR, FR a IT. Bohužel při konverzi ze souboru gpx/gdb se mě teď nedaří přesunout i obsah poznámek, kde je uvedeno o jaký druh kotvení se jedná, přítomnost hospody, země a název ostrova. Buď to příští týden vyřeším s kluky z poi, nebo to dopíši ručně a dám zprávu.

Vidím že pár lidí si to stáhlo, tak to snad někomu pomáhá. Spolupráci na tvorbě databáze (jak je v kraji zvykem) neočekávám, to bych byl padlý na hlavu. :crazy: :)
prochat
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod prochat » úte pro 16, 2008 4:27 pm

Baharisi, predne bych Ti chtel slozit poklonu za to, ze se kamaradsky delis o Tvou (urcite nelehko) nabytou "znalostni databazi". Soucasny stav kategorie YACHT_kotveni na poi.cz je ale bohuzel nepouzitelny - kvuli absenci poznamek (popisu) k jednotlivym POI (jak jsi psal). Mohl bys, prosim, nekam vystavit Tvuj zdrojovy .gdb soubor? (mel jsi ho na baharis.cz, ale zrejme po spusteni novych stranek odkaz zmizel)
Mohl bych pak Tvoje poi sloucit (pokud nebudes proti) s body, ktere jsem vygeneroval z tematu "1000+1" (aktualne je jich 29 - viz.
tady).
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte pro 16, 2008 5:03 pm

Na poi.cz ty poznámky byly, ale nechtělo se mě to na jaro doplňovat, tak jsem to přemázl celým novým souborem a ony sfině zmizely. Určitě to mám v plánu opravit a taktéž doplnit o spoustu nových, letošních kotvišť. Jen mě prosím dejte ještě trochu času.
Jak bude databáze opravena a doplněna, určitě ji dám v plen, můžeš slučovat a dělat co libo.
Řekněme do Nového roku... ;)

Taktéž jsem tam začal dělat databázi marín pro silniční navigaci, ale je to zatím soukromá - neviditelná kategorie. Čeká na nakrmení větším objemem dat. :cry:
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv úno 05, 2009 12:09 pm

Ať dobrý či špatný nápad vždy prověří praxe. Ať byl můj nápad taký či onaký, praxe ukázala, že heslo Národ sobě lze jednoduše zaměnit za Národ tobě (mě). Za současného stavu jsem databázi kotvišť zakonzervoval a nemíním se jí dál zabývat. Databázi marín pro autonavigace ani rozjíždět nebudu. To samé platí o zamýšlených navy benzinkách.

Protože jsem slíbil že to dám do pořádku, tak se tak i stalo. Databáze je ve stavu, kdy je na poi.cz možno zjistit zemi a ostrov kde se kotviště nachází, druh kotvení a zobrazit je na mapě. U marín které tam jsou a našel jsem, jsou www stránky a telefon. Bohužel, technika (námořní GPS) neumožňuje, aby se tyto informace daly použít přímo v přístroji. Je tam pouze poznámka o 20ti znacích a tam jsem zadal druh kotvení.
Autonavigace umožňují pracovat i s dalšími prvky jako je třeba ulice a číslo popisné. Pokud je spřažena s mobilem, dá se z ní i přímo na číslo POI volat, nebo připojit na uvedené www. Tady to je dost omezené.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned úno 21, 2010 1:03 am

Tato cesta POI se mi zdá nějaká utlumená.... :?
Přibyly nějaké body od posledního zápisu?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned úno 21, 2010 1:39 pm

Nu, co říci. Asi tak, že v plné míře platí to co jsem napsal o příspěvek výše - před rokem.

Nemám nějak morál (ani čas) na to, abych si hrál s něčím, co nemá zpětnou vazbu či nějakou podporu. Navíc jsem po koupi nového vozu s vestavěnou navigací - a tím nevyužitelnosti POI - úplně přerušil kontakty s tamním serverem. Žádná motivace pokračovat....

Spíše čekám, kdy se podaří místní projekt "Informace z 1000+1 přístavů a zátok" posunout do fáze interaktivity a praktické elektronické využitelnosti. Pak věřím že mě to chytne a zapojím se také.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » ned úno 21, 2010 3:14 pm

Jestli můžu posloužit zpětnou vazbou, tak mám tyhle poička stažené do google earth, takže bych neřekl, že to bylo na nic... Ale taky jsem zvedavy, co bude ve 1000+1...
prcekee
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Re: Jachtařské body zájmu na platformě poi.cz

Příspěvekod prcekee » ned čer 11, 2017 9:50 am

Pokud se tu sem tam znovu napiše link na POI od Baharise nebo chorvatske bojky tak ikdyž spokojený uživatel nebude chvalit může někdo z nově příchozích chytit inspiraci jak třeba Bilardos s DMAP což taky nikdo nechválí ale je to parádní praktický počin, jenže vám to sebere čas na jine koničky

Zpět na