Používáte Oglas za pomorce (Notices to Mariners)?

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Používáte Oglas za pomorce (Notices to Mariners)?

Příspěvekod janekz » sob dub 12, 2008 8:47 pm

Ty chorvatské jsem našel na stránce HHI (Hrvatski hidrografski institut). Jenže je jich hodně: vycházejí každý měsíc a třeba letošní lednové maj přes 50 stránek.

Nemám svou loď a zatím ani své mapy. Pochybuji, že charterovky mapy na svých lodích aktualizují (ale nevím to) těmito zprávami.

Jak to řešíte vy? Tisknete si Notices a pracujete s nimi? Kolik posledních vydání je třeba mít k dispozici? Anebo je lepší koupit si své mapy a poctivě je udržovat aktuální? Je těch změn opravdu tolik anebo na to většinou kašlete?

V létě mě čeká první plavba v roli kapitána, tak se teď budu hodně ptát.

Ahoj Janek
c25land
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod c25land » pon dub 14, 2008 3:24 pm

Si to prostě případně dokreslím do map :) popravdě když jsem kupoval mapy male karte II, tak jsem v tom nasel razitko s datumem kontroly a dokreslené majáky a nějaké další věci :) takže oni to dělají v podstatě taky :)
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » stř dub 23, 2008 6:30 pm

Dobrá, odpovím si sám. Samostudiem jsem zjistil, že chorvatská admiralita vydává Zprávy námořníkům 12x do roka, přičemž vždy první číslo v roce shrnuje veškerá platná navigační upozornění předchozího roku. V jiném tématu zde píše windward, že své mapy udržuje pečlivě aktualizované, takže někdo to přecijen dělá (já to tušil windwarde).

Takže jsem dospěl k následujícímu resumé: Koupím si své vlastní mapy, najdu na nich datum poslední revize a od tohoto data si stáhnu všechny první Oglasy za pomorce v daném roce a v posledním roce (letošním) Oglasy všechny. A provedu opravy map, kterých, zdá se, nebude mnoho.

Také chrovatský Peljar (pilot) je těmito zprávami aktualizován, takže jej zakoupím též. A k tomu "888 " a Rendovo 1000+1 zátoka a než to všechno přečtu a zpracuju, bude po sezóně, takže vůbec nevypluju. Ale zas to bude bezpečné, vždyť budu mít všechny dostupné informace...

Ahoj, Janek
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » stř dub 23, 2008 7:39 pm

a já si to pak od tebe půjčím a budu opisovat a opisovat :crazy: (důvěřuji tvé pečlivosti), za odměnu ti nechám na nějakém ostrově zakopaný poklad a předám ti velmi nejasnou a neaktualizovanou mapu. :crazy:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » stř dub 23, 2008 8:30 pm

Úroveň máp sa posledné roky zlepšila, málokedy natrafíš na zničené mapy. Takže mať svoje mapy už nie až tak dôležité. Okrem toho je na každej lodi ploter. Ja samozrejme správy pre pomorcov nesledujem a ešte som s tým nemal problém. Je tiež pravda že nie som profesionálny kapitán, takže či je to nevyhnutné až tak neviem posúdiť, ale pochybujem že niekto z rekreačných plavcov to považuje za potrebné, alebo že by mali s toho problém. Čo ovšem sledujem sú aktuálne správy pre pomorcov ktoré vysiela denne rádio Split /2x denne/. Niekedy sú tam dôležité správy ako prekážky v plavebnej dráhe, podmorské práce, vojenské cvičenia a pod.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Oglasy patří do projektu 1000+1 zátoka v Chorvatsku

Příspěvekod Renda » pát dub 25, 2008 8:54 am

Milý Janku, mluvíš mi z duše. Samozřejmě, že "Oglasy" mohou být dost podstatné. Mě třeba dostává, když koukám na máják a on bliká jinak, než mám v mapě... :roll:
Není ale asi v našich silách je každý sám studovat (až na světlé vyjímky členů "větrné stráže", kteří zasluhují vyznamenání před nastoupenou jednotkou!) ...a právě zde je další uplatnění pro náš projekt "1000+1 přístav a zátoka"!
Když někdo narazí na zajímavou novinku, zapíše ji do příslušného vlákna a všichni, kdo do této oblasti pojedeme si příslušnou stránku například před cestou vytiskneme, vezmeme ssebou A JE TO :)

Také by byla varianta, kdyby se tu našlo třeba 12 ochotníků (to je slovo, co? :-) ), z nichž každý měsíc by jeden nastudoval aktuální Oglasy a zadal je do projektu. Kdyby toto nastalo, vzal bych na sebe, že bych udělal každý rok tu dvanáctou = výroční - tedy zkontroloval, zda je tam všechno a správně, případně doplnil. :oops:
c25land
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod c25land » pát dub 25, 2008 9:41 am

janekz píše:Dobrá, odpovím si sám. ....

Ja ti odpovedel ... :roll: proste zakreslit ty dulezity kudy poplujes ;)
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Renda » pát dub 25, 2008 10:22 am

c25land píše:janekz: Dobrá, odpovím si sám. ....

ale to musíš: 1) Sehnat Oglasy
2) přeložit si je (nebo je sehnat anglicky a přeložit si je) :-)
3) prostudovat je a vybrat důležité
4) zanést je do mapy
Dělals to někdy? Jak dlouho Ti to trvalo?
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pát dub 25, 2008 2:40 pm

Bude asi vhodne upresnit neco k OZP (Oglas za pomorce) alias NTM (Notice to Mariners).

Jde o povinnou publikaci vydavanou statem. Usporadani vsech NTM je priblizne stejne. Nektere staty maji takovou sbirku map, ze musi NTM vydavat jednou tydne (Britanie, Rusko). Jine spravuji pouze vlastni pobrezi, takze NTM vydavaji pouze jednou mesicne (Chorvatsko).

(Mimo jine jsou NTM vysilany nekolikrat denne, kdyz tak mesicni vydani obsahuje pouze informace platne k okamziku vydani. Mluvil o tom Denis par prispevku vyse.)

Vydavani NTM a jejich pouzivani se ridi urcitymi pravidly. Je to system, ktery umoznuje zcela jednoduse a bleskurychle najit prislusnou informaci a provest korekturu mapy nebo publikace. Prekladat nic neni nutne, staci pouze naucit se par jednoduchych chorvatskych imperativu, jakozto skrtnou, vepsat, vykreslit, anebo pripadne se podivat na angl. preklad, ktery je tamtez.

Shanet Chorvatske NTM neni nutne, jsou dostupne na strankach Hydrografickeho uradu http://www.hhi.hr/ozpweb/arhiva.htm

Jen par poznamek k pouzivani NTM. Udrzuji si svou vlastni sbirku chorvatskych map a publikaci, proto OZP pouzivam zcela bezne. Korektura - je to prace na pet minut.

Vyrocni je nikoliv 12, ale prvni vytisk NTM. To uz je takova mezinarodni zvyklost. Prave v prvnim vytisku NTM jakehokoliv statu je obsazen osuhrn vsech rocnich korektur a takze dulezita oznameni o zmenach v zakone, ktere se tykaji moreplavby.

Pokud se NTM budou pouzivat pro projekt "1000+1", bude asi velmi vhodne pozadat o pisemne o povoleni Hrvatski Hidrografski Institut. Toto je citat ze zminovaneho 1 vytisku za tento rok:

ZABRANA REPRODUKCIJE POMORSKIH KARATA I NAVIGACIJSKIH PUBLIKACIJA
Hrvatski hidrografski institut zadræava autorsko pravo na pretisak i izradbu pomorskih karata i navigacijskih publikacija
svojega izdanja u cijelosti ili djelomiËno.
c25land
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod c25land » pát dub 25, 2008 3:06 pm

Renda píše:
c25land píše:janekz: Dobrá, odpovím si sám. ....

ale to musíš: 1) Sehnat Oglasy
2) přeložit si je (nebo je sehnat anglicky a přeložit si je) :-)
3) prostudovat je a vybrat důležité
4) zanést je do mapy
Dělals to někdy? Jak dlouho Ti to trvalo?

1. stáhl jsou v EN a HR
2. přeložil při čtení ....
3. pokud tam byly souřadnice hodil jsem si na GPS waypoint
4. po vybraní těch důležitých jsem (cirka 2 majáky a určitě eště něco ale už si nepamatuji co) zakreslil do mapy

Jak dlouho to trvalo ? no moc dlouho ne ... hodinku a neco .... a to mně připomíná že se na to musím zase kouknout :) než vyrazím
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Renda » pát dub 25, 2008 3:37 pm

c25land píše:Jak dlouho to trvalo ? no moc dlouho ne ... hodinku a neco ....

No a to je právě to, co mám na mysli. Kdyby to využilo 100 lidí, musel by každý věnovat řekněme tu hodinu, tj. 100 hodin práce.
Když to budeme dávat do "1000+1 zátok", ušetříme si vzájemně práci! :-)
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » sob dub 26, 2008 12:12 am

Pratele,

ja vim, ze to neni vzdy jednoznacne, presto bych vas chtel poprosit, abychom se s diskuzi o projektu "1000+1" presunuli do prislusneho vlakna:

modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=24559#24559

windward
c25land
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod c25land » sob srp 21, 2010 4:46 pm

Ahoj všem, nevíte jestli se ty změny někam přesunuly? na původním místě už nejdou a nemůžu je najít :(

Beru zpět ... akortá se člověk musí zaregistrovat :) http://www.hhi.hr/ntm

Zpět na