Kočárek nad kokpit

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon led 13, 2014 10:06 pm

Ja ho videl, ale nejak jsem nemel prilezoitost si ho poradne osahat, prisel mi dost tezkej prave, skoro bych řekl, ze by se hodil i na persenik.
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » úte led 14, 2014 9:34 am

Tak jsem ted volal do firmy campingmarket.cz. Pan byl velmi ochotny a vypadal, ze se v tom dost vyzna a jednoznacne mi doprucil material Airtex, 195 g/m2.

http://www.campingmarket.cz/redakce/ind ... lozka=9368

Stoji teda okolo 270Kc/bm v sirce 170 cm, ale rikal ze je to overeny a vyzkouseny, ma UV ochranu a ze to vydrzi 12-15 let, ze z toho sami vyrabeji.

Jeste jsem se ptal na ten MasAcril, ten ma 300-330 g/m2 a rikal ze to je zbytecne predimenzovany, hur se z toho sije a je o 130 Kc drazsi.

Dodo
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte led 14, 2014 10:15 am

Dejte bacha na jednu maličkost: některé umělohmotné plachty se suchem scvrkávají a naopak vodou silně zvětšují rozměr - tedy opačně než bavlna. Na vlastní oči jsem viděl, jak si kámoš ránou střihl na plachtu a v poledne mu všude scházelo 10 cm. A byla to zrovna PES batohovina.

Pokud to ušijete ze suché, za deště se dělaj lavóry a opačně, pokud je při šití jen trochu zvlhlá třeba skladováním, zasvítí na ní slunce a nejde dopnout na druky. Jednu takovou z PVC ( lehčí kamionová plachta ) jsem před složením preventivně pocákal vodou, jinak běhen dvou dnů uschla a v dešti jsem stál na rohu okna a čekal jak vůl až nabobtná, by šla dopnout.

Tohle většinou šiči markýz, stanů, deštníků apod. experti vůbec netuší. Dá se to zjistit v tech.listech.
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte led 14, 2014 11:17 am

A bavlna se při namoceni sdrcne? Tak to je dobry, muzu pouzit smesnou latku 50/50. :-) Stanovej vlek mam jenom bavlnenej a ještě po 40ti letech když se naimpregnuje, tak dobry.

Finne, ten nylon co jsi pouzil, je pruznej? Me prislo ze trochu jo.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte led 14, 2014 11:30 am

Já jsem na bimini dal batohovinu z kutila z florence (jak tu byl ten odkaz). Mam jí teprve rok, ale pořád venku. Z tmavě modré je světle modrá. Jinak nic víc. Změny velikosti jsem nepozoroval. Je možný, že v mých rozměrech (150 x 180cm) bych si ani ničeho nevšiml. :)
Uživatelský avatar
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 545
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 16
Bydliště: Penčice

Příspěvekod Finn » úte led 14, 2014 12:48 pm

Jo, trochu jo. Asi by stačil ten slabší co mají v nabídce, tenhle je asi fakt lepší na persenik, je až moc bytelnej, ale na normálním stroji to šlo bez problémů prošít i ve čtyřech vrstvách. Nějakou dilataci jsem nepozoroval,
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte led 14, 2014 3:18 pm

kdybych to chtěl mít tip-top, ptal bych se třeba tady, PVC už u nich nejede:



http://www.boots-persenning.de/ueber-da ... l-226.html
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 20
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Příspěvekod Jura » úte led 14, 2014 4:07 pm

K dotazu Doda přidám mou loňskou zkušenost, kdy jsem si dělal bimini "na míru" na naši plachetnici Tobago.

Původní plán byl, že si nechám naohýbat trubky a zbytek si dodělám sám. Moje kriterium bylo, aby výsledný efekt byl takový, abych se za to nemusel stydět a aby to nějaký pátek vydrželo. Co se týče konstrukce bimini, tak jsem zvolil nerez trubky Ø 25mm, přestože mi téměř všichni tvrdili, že na mou 8-mi metrovku je to předimenzováno. Stejnou radu o předimenzování jsem ale už před mnoha lety nevyslyšel (tehdy se to týkalo délky a síly řetězu kotvy) a tak i tentokrát jsem zůstal u "předimenzování" a praxe opět správnost volby předimenzování potvrdila. Ještě více to ale platí o zvoleném materiálu, v mém případě Masacril s gramáží 330 g. Objednával jsem si ho z Německa přes internet a jakmile jsem ho dostal, tak mi bylo jasno, že sám si bimini bohužel neušiju a náš stroj to nezvládne.
Vše nakonec ale dopadlo skvěle a i čalouník co mi ho šil zjišťoval cenu a kontakt na dodavatele. Bimini nakonec vyšlo dráž než bylo plánováno, ale co na lodi jde podle plánu? Důležité je že se to osvědčilo a fungovalo skvěle jak na moři, tak i na Dunaji, žádný blednutí, scvrkávání, flatrování ve větru ap.
Masacril s vyšší gramáží mohu jen doporučit, stejně jako použití kostěných zipů pro rychlé sundání bimini při transportu anebo na jistotu před bouřkou.
Jestli si mohu dovolit něco na závěr poradit anebo spíše vyjádřit svůj názor, tak jen to, že na loď jako je Reinike batožina na bimini nepatří.
Ahoj a hodně štěstí s bimini
Jura

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů