IRIS, IRIS 2

Zde se můžete představit a ukázat svou loď ...

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte lis 28, 2006 8:19 pm

To:Richard.

svár 20 až 40 cm dlouhý v protisměru celkové délky sváru (ke konci s návratem cca 2 cm) a pak následně s odstupem délky tohoto kroku opět zpětně k prvnímu kroku (nevím, zda z toho pochopíš).


Ani náhodou, stehování z vnitřku, hlavní sváry z venku, z vnitřku proříznout a zavařit - případně obráceně? ale s tim kladením svárů !! ?? je mi líto ale absolutně mimo mne. Prosím o schovívavost.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Pokus

Příspěvekod Richard » úte lis 28, 2006 9:08 pm

Tak tedy ... uchycení plechů obšívky bylo prvně provedeno krátkými stehy převážně zevnitř. Jakmile byla takto obšívka sestehována (asi pošlu Liborovi obrázek, aby jej dal na web - neumím ho tu vložit), tak se dělaly finální sváry. Představ si, že máš dělat 2m dlouhý svár - začneš 30 cm od jedné strany a vaříš směrem k bližšímu kraji. Takto zavaříš prvních 30 cm. Poračuješ pak 60 cm od onoho kraje a vaříš směrem k začátku prvního svaru - zavaříš takto 30 cm, které jsou nezavařeny a máš celkem zavařeno 60 cm. Třetí krok začneš 90cm od kraje a vaříš směrem k začátku druhého kroku - vaříš tedy zpětně (v češtině to má specifický název, který jsem zapomněl). A pokračuješ obdobně dál a dál a dál ... Když máš takto zavařenu jednu stranu sváru, tak z druhé nezavařené strany pilou vyčistíš drážku - přibereš čáastečně i svár, který jsi předtím udělal z první strany. Pilou jdeš tak hluboko, aby drážka byla čistá. Nu a pak obdobně zavaříš tuto stranu ... Když to píšu, tak to vidím ... co vidíš při čtení Ty, to netuším :)
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

OBR

Příspěvekod Richard » úte lis 28, 2006 9:26 pm

Obrázek
Tak ... na této fotce je snad vidět, že je to jen stehnuté ...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte lis 28, 2006 9:53 pm

To je krása. To foto. To na tej foto. Na kovových lodiach plech pri zváraní asi vždy pracuje, budeš to tmeliť? Raz som na výstave vydel okrúhly Al trup, nie šarpiu, od Lika n a bolo to naprosto dokonalé, ako laminátka z formy. Bol to holý kov, bez tmelenia.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Tmelení

Příspěvekod Richard » úte lis 28, 2006 9:59 pm

Velmi si pohrávám s myšlenkou, že trup nechám bez nátěru (tedy i bez tmelení) - buď zaleštěný do kroužků (stejně jako nerez nádrže) nebo pískovaný ... Francouzi to dělají podobně. Estéti se sice osypou, ale je to účelné, levné a trvanlivé. Nátěr bude mít paluba a laterál. Dost zkušenosti, jak postupovat jsem našel v litratuře, ale stejně jsem se vycvičil až při práci samé. Zdá se mi, že trup dopadl celkem slušně ... má své mouchy, ale když ohlížím obdobné lodi v marínách, tak se nemám za co stydět.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte lis 28, 2006 10:06 pm

Ešte... myslím, že ten popis zvárania je teraz už jasný. Najprv to naheftuješ, vyzerá to podla fotky tak na 1 cm zvar po 30 cm od seba. Potom je spravený plný zvar / housenka / z vnútornrj strany popisovanm postupom. A tú druhú stranu zváraš rovnakým postupom? Ta pila to je nejaká špeci na hliník?
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Postup

Příspěvekod Richard » úte lis 28, 2006 10:13 pm

Pila je normální kotoučová BOSH ruční s regulací otáček (ta není nutná)... je tam kotouč na hliník, ale jde to i kotoučem na dřevo. Ten venkovní svár už svářeč většinou jel kontinuálně (někdy šidil i postup toho vnitřního). Záleží to od pozice, délky sváru, potenciálních deformací ...
Nejužitečnějšími nástroji jsou přimočará pila a klasická kotoučová bruska. Používal jsem i el. hoblík, ale je velmi náchylný na zničení břitů - musí být opatrně veden. Jiné by to bylo s hoblíkem se spirálovým břitem, ale ten jsem neshnal (a teď už ho nepotřebuji). Běžně také používám cirkulárku ...
Jdu spát :) dobrou.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte lis 28, 2006 10:18 pm

To Denis.Bohužel tě zklanu. Ta loď co jsi viděl v Praze na výstavě byla vds 34 nebo forna /36/ nejsem si jist, už si to nepamatuji. Tu loď jsem prolézal v dílnách lika navata asi půl roku před dokončením a ujišťuji tě, že na ní bylo toho kytu hodně moc. Máš pravdu, že na výstavě vypadala velmi dobře, tak však svařovaný trup bohužel nedopadne. Ten okrouhlý trup byl svařován z podélných pásů jako šerpie, jenom byly asi cca 6-10 cm široké. Hrozná práce. ten finální tvar byl potom dosažen tmelením.
http://www.stadtdesign.com/products/stock.htm
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte lis 28, 2006 10:30 pm

To :Richard. Díky za trpělivost.Komenský by měl radost. Vše jasné. Jen se chci ujistit že první finální svár byl z vnitřku trupu a z venkovní strany jsi prořezával a pokládal druhý svár? V technické literatuře jsem se dočetl doporučení udělat např 30 cm sváru na pravém bortu od zrcadla a potom 30 cm na levém bortu od zrcadlapro pro částečnou eliminaci pnutí celého skeletu.Používl jsi podobný postup nebo jste vařili jeden sopj např od zrcadla až ke špici.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Postup

Příspěvekod Richard » stř lis 29, 2006 6:24 am

Ano, střídala se levá a pravá strana (či naopak). A nejen to - vařilo se střídavě i v délce svaru (tzn. jednou vzadu, pak třeba v polovině atd.). Nebyl to tedy jeden 12m dlouhý svár na jeden zátah. A nemyslím si, že je rozhodující zda se to vaří prvně zevnitř a pak vně - já tak postupoval neboť se mi lépe prořezával svar zvenku - zevnitř plechy klouzaly a špatne se na nich stálo, zvenku jsem stál na pevné zemi :).
Obrázek
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř lis 29, 2006 8:17 pm

To:Richard - to "svařování" ti šlo perfektně, ještě jednou díky. Ale když jsme u toho, tak ještě...drát používáš na 6mm plech průměr 1 nebo 1,2 a hlavně na plech 4mm jaký jsi používal drát? Následné vevařování vertikálních výztuh /pásoviny/ nedělaly hefty v ploše plechu boule? nebo jsi je nějakým způsobem eliminoval /zchlazení mokrým hadrem z druhé strany /. Ještě bych se rád zeptal na dělení plechů /formátování/. Používal jsi plazmu, vodní paprsek,přímočarou pilu nebo něco jiného? kotoučovou pilu asi těžko, jsou to samé rádiusy. :oops:
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Pokračování

Příspěvekod Richard » stř lis 29, 2006 8:54 pm

K řezání - dlouhé pláty trupu jsem řezal ruční kotoučovou pilou, ty radiusy nejsou až tak divoké. Bylo-li třeba, dotahoval jsem to hoblíkem popř. bruskou. Oblé tvary menších průměrů řežu přímočarou pilou (třeba mazat, pak to jde skvěle).

Vaření - vertikální výztuhy, jak jsou vidět na fotkách, jsou proti plánu navíc - chci mít pevnější trup. Jsou vařeny cca 7 až 10 cm stehy střídavě z jedné a druhé strany (tzn., že nejsou protilehlé - to by deformovalo místo sváru citelněji). Svár je z druhé strany patrný, ale deformace není výrazná a dá se odstranit lehkým přebroušením bruskou. Takže žádné chlazení.

Svařovací drát - používáme 1,2 mm pro VŠECHNY sváry. Nemám až tak bohaté vybavení abych měnil. Řeší se to přenastavením svařovacích proudu a posunu.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv pro 28, 2006 1:24 pm

Rozmýšlam nad tým, či sa dá Al plech tvarovať na šarpiovú obšívku obdobne ako preglejka? Teda ak mám projekt na preglejkovú loď, či sa dá spraviť v hliníku. Je samozrejmé že ostatné / balast, výstuhy a pod/ by sa muselo prehodnotiť.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv pro 28, 2006 2:05 pm

Denis píše:Rozmýšlam nad tým, či sa dá Al plech tvarovať na šarpiovú obšívku obdobne ako preglejka? Teda ak mám projekt na preglejkovú loď, či sa dá spraviť v hliníku. Je samozrejmé že ostatné / balast, výstuhy a pod/ by sa muselo prehodnotiť.


... čteš mi myšlenky. Nesmrtelná hliníková H16 s karbonovým stěžněm:D
Proč by se nedal Al tvarovat jako překližka? V tom nebude problém ...
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv lis 29, 2007 10:27 am

Richarde, seš machr, klobouk dolů a všichni svatí při Tobě, drž se!
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » čtv lis 29, 2007 8:03 pm

Děkuji Ti, Tvá pochvala je milá. Svatí nechť stojí a přejí - potřeboval bych také bič a drába, který by mne mydlil hlava nehlava ať přidám a několik párů rukou.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » čtv srp 26, 2010 9:01 pm

Po delší době podávám svědectví o tom, že ještě žiji a pracuji :o)

Příď:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Nadstavba:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Paluba:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Kokpit:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

A znovu:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

A záď:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

V září jdeme do laku.

A od dnešního dne Ferda Mravenec umí zadávat obrázky!
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát srp 27, 2010 5:20 pm

Richarde, je to nádhera, závidím, snad jenom - předchozí foto v roce 2006..........tak jsem si myslel, už delší dobu, že budeš asi těsně před spuštěním na vodu. :o
Aspoň bych ti to přál. Vidím ale, že myšlenku, postavit si loď na důchod, bereš smrtelně vážně. :)
Pepa
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » pát srp 27, 2010 7:42 pm

Hmm, Pepo, dostavěl jsem v té době dům ... jedním zadkem na tolika hodech nemožno. Teď intenzivně stavím loď.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát srp 27, 2010 8:48 pm

Richarde, netřeba se obhajovat. Nevím co bude krásnější, zda dům či loď - skláním se před tebou v němém úžasu.
Pepa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát srp 27, 2010 9:33 pm

Jasně že loď, viděl jsem ji a v reálu je ještě krásnější.
Richard tam má pěkné úpravy proti projektu.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » pon říj 04, 2010 9:25 pm

Přidávám další fotky ... nelením. Barvy HEMPEL ... pod čárou ponoru deset vrstev (vč. antifoulingu - červený). Bílá je základ.
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon říj 04, 2010 9:29 pm

Mě ty fotky vedou na nějaký mikrosluchátka. Vám taky??
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » pon říj 04, 2010 9:32 pm

Jsem v tom nevinně!! Ano, vede to na mikrosluchátka ... snažil jsem se postupovat intuitivně ... mých x semestrů matematiky na tohle nestačí :)))
Pokusím se to zadat znovu ... nebo mne snad nějaký moderátor zachrání aniž by mi vynadal :(
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pon říj 04, 2010 10:41 pm

no, mikroluchátka dobrý, nějak si na tu krásnou loď vydělat musíš.. :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů