Koupe plachetnice

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

Lauderdale
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Koupe plachetnice

Příspěvekod Lauderdale » úte dub 22, 2008 3:03 am

Muze mi nekdo poradit co je lepsi koupit Catalina,Hunter nebo Morgan ??????

Ahoj, vítám Tě na foru.
Tvůj příspěvek je přemístěn do oddílu LODĚ do sekce Lodě a vše kolem nich.
Na starém místě zůstat nemůže, tam se projednává Jak co udělat ve foru samém.
Přeji hezký den a hezké odpovědi. V.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte dub 22, 2008 7:43 am

Mohl by jsi to blíže specifikovat? Jakou loď konkrétně máš na mysli. Nebo jde jen o renomé značky? Typ lodě pak vedlejší.... :?
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vlado » úte dub 22, 2008 7:57 am

Libor myslim ze dotycny sa nachadza v USA a chce sa rozhodnut medzi vyssie uvedenymi znackami a hlada ZA a PROTI .
Libor
bez hodnocení
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte dub 22, 2008 8:08 am

To je jedno kde je. Ale bude asi rozdíl kupovat loď 20 stop nebo 50 stop.... :whist:
A i mezi značkami může být určitý model / nebo řada vyloženě propadák, a nebo naopak některý model / řada předčí všechny ostatní.
Takto je to jako otázka: koupili by jste si Citroena nebo Peugota? Bez specifikace účelu a alespoň řady se moc nedoví. Budou to jen subjektívní vyjádření majitelů dané značky a všichni budou ve směs spokojení (proč by si jinak danou značku vybrali, že). No závěr bude nicneříkající.
A pochybuji, že najde nějaké objektivní srovnávací testy. Tak nějak to vidím.
Lauderdale
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Lauderdale » stř dub 30, 2008 2:26 am

Ahoj!! Konecne jsem se zorientoval tady v tech strankach a nasel jsem ten muj dotaz.Ano mas pravdu ziji v na Floride ve Fort Lauderdale.Chtel bych koupit lod okolo 35 stop.Uvedene znacky jsou asi tak nejlepe cenove dostupne.Jeste jednou se omlouvam,ze jsem se dostal az ted.Nejak jsem se do toho nemohl dostat.Asi jsem to zkousel z jineho konce.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » stř dub 30, 2008 4:59 am

Ahoj Lauderdale.

Též Tě vítám na našem fóru. Čekal jsem zda někdo zareaguje radou a jelikož se tak zatím nestalo, vezmu ten začátek na sebe 8)

Úvodem jednu poznámku a trošku snad i vysvětlení, abys nenabyl neoprávněného dojmu, že se tady na nováčky kašle. Je tu určitě dost zkušených jachtařů, ba dokonce i lidí, kteří na lodích nejen jezdí, ale též si je sami podomácku dokáží postavit a všichni se o své zkušenosti rádi podělí s kýmkoli. Potíž je spíše v tom, že typy lodí o kterých se zmiňuješ nejsou v Evropě, snad s malou výjimkou Hunterů, příliš k vidění. Osobními poznatky Ti tu díky tomu pravděpodobně poslouží málokdo... Žiješ-li v USA, asi bude bohužel vhodnější hledat odpovědi na své otázky mezi místními jachtaři.

Já zde patřím k těm méně šikovným a protože mám v úmyslu si na "stará kolena" loď též pořídit, musím jí koupit hotovou. V posledních několika letech proto objíždím výstavy a všemožně sháním informace, abych se rozhodl co nejodpovědněji. Mohu se tedy s Tebou podělit o pár postřehů. Podotýkám, že kromě Hunterů jsou to informace pouze vyčtené a vydedukované, takže je ber s rezervou, jen jako můj osobní názor ...někdy možná spíše jen pocit.
Ze stejného důvodu se mohu vyjadřovat pouze obecně k výrobcům, aniž bych byl schopen respektovat určitá specifika jednotlivých typů, jak výše správně upozornil Libor.

HUNTERY :

Kvalita odpovídá ceně, je to taková americká spotřební velkoprodukce, nedoporučuji prohlížet "skryté" kouty...nebo naopak ? ;) Před pár lety to bylo skutečně doslova otřesné (německý dovozce je dokonce přestal prodávat). Popravdě, v posledních letech se kvalita hodně zlepšila, takže zase začal. Vždy patřily i tady k nejlevnějším, vzhledem k poslednímu vývoji kurzu dolaru dokonce super levným a přesto jich tu moc nepotkáš.
Důvody bych viděl v poněkud nejachtařském exteriéru. Okno všude kde je jen kousek volného místa (nechtěl bych v něm být z vedra a díky kvalitě ani za deště). Interiér jako když jukneš do ledničky (příliš holého laminátu a podivně oblé tvary ... nic proti nim, ale u některých typů omezují např. použití sedačky v salonu jako nouzového lůžka).
Pro mě je ale zásadním negativem prapodivná takeláž bez zadních stěhů. A když si k tomu připočtu holedbání výrobce, že lze díky tomu použít větší hlavní plachtu, obchází mě při pomyšlení na silnější poryv větru při jízdě na zaďák mrákoty!
Můj osobní závěr : Velký nebo malý, vhodný jen pro nenáročného jachtaře a jen pro pobřežní plavbu.

CATALINY :

Kvalita určitě lepší, ale cena o dost (řekl bych skoro nepřiměřeně) vyšší. Exteriér naopak skoro až konzervativní, interiér viz výše, ale přeci jen o trošku více "lodní". Takeláž klasická a i tvarem podponorové části trupu už to je opravdu loď na moře, ale pořád bych řekl, že pro cap Horn to nebude to pravé ořechové ... Osobně jsem jich potkal jen pár. Ostatní mám pouze vyčteno z katalogů :(

MORGANY :

Znám bohužel pouze z obrázků, popisů a podle webovek. Mám pocit, že je to víceméně kusová výroba, která snad už i skončila. Naopak Catalina nově uvádí na trh loď 44 ft prezentovanou jako luxusnější, právě pod tímto názvem, projektovanou údajně v jakési kooperaci. Můj osobní názor (ve shodě se všemi prameny co jsem kde sehnal) je, že ty klasické Morgany jsou už kvalitní, pevně stavěné a tvarem trupu přímo předurčené lodě na dlouhé a pohodlné (půjdou měkce do vln) plavby bez jakýchkoli omezení.

Z uvedeného je Ti asi jasné, co bych si vybral já. Nicméně Tvoje volba zůstává na Tobě. :whist: Já Ti mohu jen popřát šťastnou ruku a hodně v pohodě uplutých mil a spoustu krásných jachtařských zážitků ....

Wlady
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » stř dub 30, 2008 9:13 pm

Protoze jsou tady zminovany Morgany,ktere se myslim prestaly vyrabet tak pred 25 lety,predpokladam ze se bavime o lodich podobneho stari.V tom pripade je asi jedno jestli catalina nebo hunter,ja bych se dival jen na stav lodi a na vybavu.A samozrejme cenu.Pokud je to florida rozhodne bych si nechal lod vytahnout a poradne zkontroloval dno,prilis velke riziko osmozy.Dale bych si rozmyslel kde se chci s lodi pohybovat a podle toho vybiral typ kylu,delaly se ruzne u obou typu.V roce 1970 kdy Cataliny zacinaly mela vyroba Morganu min.10 ti letou tradici.A Elan vyrabel lyze ;) .Morgany jsou prevazne "blue water sailboats",tomu odpovida tvar a velikost kylu.Co muze byt vyhodou uprostred atlantiku muze byt problemem pokud se chces placat okolo keys a pobrezi nebo na inland waterways.Co se tyce toho zadniho stehu u hunteru tak tyhle vetsi lode ho mely urcite,dneska co je nad 27 stop tak snad taky,nebo ne? :shock:[img]http://[/img][img]http://[img]http://img261.imageshack.us/img261/4256/hunterim0.th.jpg[/img][/img]

Zpět na