Cestování s vnoučaty do Chorvatska

Oblíbené způsoby dopravy na místo jachtingu, po vlastní ose, letecky, či jinak. Doporučení a tipy na cestu. A ještě něco-podělte se o náklady na cestu, využijte burzu kontaktů a tabulku Spolujízda.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 681
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Cestování s vnoučaty do Chorvatska

Příspěvekod vovsky » ned kvě 04, 2008 1:18 pm

POZOR NOVINKA

Novým Zákonem o cizincích, který je platný od 1. ledna tohoto roku, s cílem ochrany nezletilých cizinců (do 18-ti let) předepsané jsou zvláštní podmínky, které musí splnit při vstupu, výstupu a tranzitu přes území Republiky Chorvatsko.
Znamená to, že nezletilý cizinec který bez zákoného zástupce vstupuje nebo vystupuje do/z Republiky Chorvatsko (nebo je v tranzitu) musí mít doklad o schválení zákoného zástupce, doklad musí obsahovat následující:
• osobní údaje o zákonném zástupci nezletilého cizince
• osobní údaje o plnoleté osobě v jejimž doprovodu vchází nebo vychází
• prohlášení o schválení
• účel pobytu
• doba pobytu
• doba platnosti schválení
• podpis zakonného zástupce
Doklad o schválení musi byt ověřen u notáře nebo u jiného kompetentního úřadu, který je oprávněn pro ověřování dokladů v zemi cizince a musí byt přeložen do chorvatského jazyka od schváleného soudního tlumočníka, kromě případů, kdy se jedná o občany Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarské konfederace. V tomto případě stačí, aby plnoletá osoba v jehož doprovodu se nachází nezletilý cizinec, měla schválení jeho rodičů, nebo zákonného zástupce, ve kterém jsou uvedeny všechny náležitosti obsahu a která je ověřena u příslušného úřadu schváleného za ověřování dokladů země jejiž je nezletilý cizinec občan, bez překladu do chorvatského jazyka.
Doklad o schválení muže být sepsán i v chorvatském jazyce a ověřen na velvyslanectví nebo na konzulátě Republiky Chorvatsko v cizině.
Plnoletá osoba, v jehož doprovodu nezletilá osoba vchází nebo vychází do Chorvatska, je povinna při odbavení hraniční kontroly dát policejnímu úředníku k nahlédnutí originál nebo ověřenou kopii dokladu o schválení, úředník si udělá kopii, na doklad dá razítko a vrátí ho pověřené osobě.
Vyjímečně, souhlas pro nezletileho cizince – denního migranta, který navštěvuje školu v Chorvatsku a hlasí jen na jméno nezletilého cizince, s tím že je doba platnosti schválení jen po dobu trvání školního roku, a doba pobytu na pracovní dny v týdnu.
Nezletilý cizinec pro vstup/výstup do/z Republiky Chorvatsko v doprovodu jednoho z rodičů nemusí mít souhlas druhého rodiče, vyjímkou je pokud druhý rodič (zakonný zástupce) výrazně ve psané formě neklade odpor.
Vzhledem na specifické jednotlivé druhy dopravy a mezinárodní standarty, které se v tom případě uplatňují pro nezletilé, které mají za účel zvýšenou pozornost a kontrolu nad pohybem nezletilých osob, pohybem nezletilých cizinců přes státní hranice Republiky Chorvatsko, mimo již uvedených podmínek pro jejich vstup do Republiky Chorvatsko, umožňuje se i v určitých druhých případech, kdy není zapotřebí mít doklad o schválení ověřený u notáře nebo u druhého orgánu, který je oprávněn za ověřování dokladů ve státě nezletilého, respektive velvyslanectví/ konzulatě Republiky Chorvatsko v cizině, a to:
• když cestuje s průvodním dopisem nezletilé osoby vystaveným operátorem aerolinek souhlasně s mezinárodní společností leteckých převozníků (IATA) a doporučenou praxí
• když je ve skupině školní exkurse v doprovodu učitele nebo profesora, který má seznam všech účastníků exkurze ověřen kompetentní školní institucí, a nezletilá osoba má odpovídající cestovní doklad vystavený souhlasně předpisům jeho státu z kterého je možno potvrdit totožnost
• když se nachází na ověřeném seznamu právní osoby která organizuje skupinový přájezd nezletilých osob do Rebubliky Chorvatsko a která dá svou garanci, že jejich pobyt bude využit za schváleným učelem.
Podmínky, které nezletilí cizinci musí splnit při vstupu, výstupu a tranzitu přes území Republiky Chorvatsko budou platné do vyhlášení výkonných aktů Zákona o cizincích, kterým bude možné uvedené podrobněji upravit. Vyhlášení výkonných aktů Zákona o cizincích je plánované do konce prvního čtvrtletí roku 2008.
Kontakt: Ministerstvo vnitra Republiky Chorvatsko, Ulica grada Vukovara 33, 10000 Zagreb, tel.: +385 1 6122 111
Uživatelský avatar
hordys
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 03, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod hordys » ned kvě 04, 2008 5:03 pm

Zajímavý příspěvek,je třeba sledovat chorvatské zákony, než se vracet z hranice.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » ned kvě 04, 2008 11:41 pm

Pokud vím, tak i u nás tento předpis platil již dříve ale nebylo moc vyžadováno jeho plnění. Já jsem to ssebou vozil již asi 6let.
A co není vyžadováno, tak se na to prdí. To je jako při jízdě s autem v jehož dokladech nejste uvedeni jako majitelé. V HR to bylo
tak absurdní, že tu notářsky ověřenou plnou moc k používání musí mít řidič i když vedle sedí majitel vozidla. Při havarii tento nedostatek považuje policie za důvod k zadržení vozidla. Když by při bouračce ten majitel vedle zemřel, tak by to zapůjčení neměl
kdo potvrdit.
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » čtv kvě 15, 2008 8:21 am

Aktualizace z 15.5. 2007!
Vypada to, ze se cela vec trosku zjednodusi!

Chorvatské úřady zjednoduší formality vyžadované pro nezletilé vstupující do země v doprovodu jiných osob než vlastních rodičů. Potvrdilo to české ministerstvo zahraničí i představitelé Chorvatského turistického sdružení v Praze.

15. 5. 2008 07:41
Podle nařízení, platného od 7. dubna, se musejí nezletilí cestovatelé při vstupu do Chorvatska prokázat dokladem, v němž jsou údaje o cestující osobě, jejích rodičích, je v něm uveden účel a délka pobytu v Chorvatsku a souhlas zákonných zástupců. To vše v chorvatštině nebo v angličtině, potvrzené soudním překladatelem a ověřené notářem.

Získat takový doklad přijde se všemi poplatky i na více než tisíc korun. Podle posledních zpráv bude možné formulář v češtině, chorvatštině a angličtině stáhnout např. z internetových stránek českého ministerstva zahraničí (www.mzv.cz) a zřejmě také ze stránek Chorvatského turistického sdružení (www.htz.cz). Ve vyplněném formuláři pak stačí již jen notářem ověřený podpis zákonného zástupce cestujícího nezletilce.

Zjednodušená pravidla již nyní platí pro školní a sportovní zájezdy, pro něž stačí jeden společný dokument se seznamem účastníků. Nová pravidla se nevztahují na letecky cestující nezletilé osoby, neboť vystavení letenky předpokládá souhlas zákonného zástupce.

Nařízení přijaly chorvatské úřady v souvislosti s rozšířením schengenského prostoru, a tím i volnějším pohybem osob po Evropě. Platí nejen pro Čechy, ale pro všechny návštěvníky Chorvatska a jeho cílem je zabránit pašování dětí. Podle praktického zacházení s jinými předpisy lze předpokládat, že i tento bude chorvatská policie uplatňovat spíše namátkou. Jeho nedodržení však nicméně může vést k odmítnutí vstupu do Chorvatska.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » stř kvě 28, 2008 10:27 am

Formulář na děti je na: http://www.mzv.cz/servis/soubor.asp?id=33248 je to oboustraně na jeden list. Je česko chorvatsky.
Je ve velikosti 133% tak je nutno zmenšit na 100% aby se vešel na A4!
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon bře 30, 2009 10:12 pm

Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 681
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » úte bře 31, 2009 7:54 am

No to je dobrý,zrovna včera jsem to pro vnuka vyřídil.Mohl jsem ušetřit 60,-Kč.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů