Orlík

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř črc 03, 2013 9:59 pm

Tak od dneška je v provozu výtah na hrázy a povolená plavba až do Týna nad Vlavou včetně komory Kořensko a funguje i Kamýk takže se dá ze Slap dostat na Orlík.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř črc 03, 2013 10:15 pm

Tak od dneška je v provozu výtah na hrázy a povolená plavba až do Týna nad Vlavou včetně komory Kořensko a funguje i Kamýk takže se dá ze Slap dostat na Orlík.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » stř črc 10, 2013 2:53 pm

Ahoj,

včera jsem zaslechl na Radiožurnálu zprávu hygieny, že na Orlíku je špatná voda, nedoporučují koupání, hlaně dětí a těhotných žen.
Jak to vypadá ? A je trend ke zlepšení ?
29,7 jsem tam plánoval dovolenou....
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát črc 12, 2013 7:20 pm

Já se dneska vrátil a zítra zas jede¨m na Orlík. Voda zažloutlá, ale nesmrdí - ještě jsem se teda nekoupal, ale po kolena ve vodě bežně, bez problému. Bordel na vodě mezi Orlíkem a přehradou moc není, semtam nějaké dřevo, ale spíš výjmečně, břehy jsou na tom hůř, ale uklízejí je. Jinak v kempech se pár lidí koupe, i děcka. Máme sebou 2letýho kluka a po kolena taky brouzdá vodou¨- kdyby bylo počasí, klidně by jsme se i koupaly.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon črc 22, 2013 10:43 am

Tak jsem byl teď týden na orlíku, voda dobrá, mírně zelenější, koupali jsme se včetně malýho a bez problémů. Kempy spíš prázdnější v týdnu klídek, na víkendy to více ožívá._

Na Radavě si dávejte pozor na vplouvání do zátoky kde je zákaz - je tam rybář co neváhá volat na povodí a ty připlujou a fotí. A pak pozor na vyvazování za kořeny, tam je druhej rybář kterej pak fest prská a nadává - raděj zatlouct kolík.

A jinak jsem tedy nepotkal jedinou loď s vyvěšenou vlajkou JI , používáte je ještě? U mě na lodi visí vždy na zadním stěhu.
Uživatelský avatar
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: ned kvě 28, 2006 11:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Phobos 21 - Sole Mio

Příspěvekod tkruska » sob črc 27, 2013 10:30 pm

Dneska jsem to byl na orliku vyzkouset s gumakem a daval jsem to v jachtaku Hrebeny. Hodne strmy slez k vode. Takze jsem to musel dat na vodu a i z vody ve dvou.
Supr pocasi. Voda mirne zelena ale teploucka :good:
Vsude strasne moc plachetnic, pekne pokoukanicko.
Koukal jsem kde hodit plachetnici z privesu ale krom Radavy je to vsude pekne prudke (YC Barandov, Hotel Orlik).
Jen kdybych to nemel tak daleko

PS: Charlie, nafotil jsem neco malo tvoji Sanru. Vypada pekne 8)
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned črc 28, 2013 9:43 am

Já tam byl včera s motorákem Angela - Fletcher s 2hp hondou předělanou na dálkový ovládání. Pluli jsme z Radavy na Bor a zpět.

Se spouštěním na Orlíku je to složitější, nejlepší zkušenost mám s Marinou Orlík - jeřáb. Maximálně vstřícné jednání a pohodička. Pod jeřáb zajíždíš popředu a pokud ti vlek brzdí, tak pohoda. Vytažení nahoru se tam dá domluvit a zapřahneš si až na asfaltce. V Barrandově nabízeli spuštění i vytažení jejich autem.

Co jsem tak koukal, tak na Radavu normálně lodě pouští na spuštění i vytažení. Já včera spouštěl i vytahoval na pláži u červený bóje označující mělčinu. tak při pohledu z pláže vpravo od ní. Cesta k vodě je tam tedy trochu vymletá od dešťů - nikdo to neudržuje, ale s menším motorákem se to dá, nahoru jsem tedy hrabal až na cestu ale vyjel jsem.

No a příští víkend zas na plachetnici, snad se povede tam zůstat o pár dní dýl.
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 295
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Danar » pon črc 29, 2013 1:02 pm

My jedem od neděle 4.8. do čtvrtka 8.8. (divný termín, ale jindy to nešlo) ve 4 lidech na Balaton 24 (Barča z Hacjachtu). Pokud nás potkáte a budete mít chuť pokecat, budeme rádi :beer:
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon črc 29, 2013 1:43 pm

to Danar: My by jsme měly být na vodě od 2. do 6.8. Tak se tam někde potkáme
Uživatelský avatar
vlastikptacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pát lis 16, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod vlastikptacek » pon srp 12, 2013 3:36 pm

Ahoj všem zkušenějším, nepodařilo se mi to tu nikde najít, proto zkusím otázku v tomto tématu - mám druhou sezonu na Orlíku polskou kajutovku 24 stop, ve výbavě od původního majitele byla jen skládací kotva cca 4 kg těžká, která většinou moc nedrží. Poradíte mi někdo jaký nejvhodnější typ kotvy na Orlík? Díky všem.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » pon srp 12, 2013 4:29 pm

Já jen k hmotnosti kotvy. Ta je u nás dána vyhláškou. Pozor na to. a tuším, že musíš mít dvě (hlavní a pomocnou).

Na Orlíku jsem byl jen jednou. Tam kde jsem kotvil, bylo písčitý, nebo bahnitý dno. Používal jsem malou Dunforthku a udržela mě i v orkánu, kterej vloni zrovna přecházel.

Někde je tu vlákno o kotvení. Ale je spíš o kotvení na moři.
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » pon srp 12, 2013 5:16 pm

Možná, kdybž budeš mít 10m řetězu, tak by tě mohla někde udržet, záleží na povaze dna. Já mám loď 4,5m dlouhou a mám kotvu 7kg bez řetězu. Podle mě by jsi měl mít pro tvoji loď kotvu tak 7 - 10kg těžkou plus řetěz. Ta skládací kotva sice nezabere moc místa, ale moc dobrá zrovna není. Nechal bych si jí jako druhou záložní.
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 295
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Danar » pon srp 12, 2013 5:18 pm

Minulý čtvrtek jsme se vrátili z Orlíku a kotvení je taky jedno téma, kterým jsme se zabývali.. Původně jsme chtěl napsat sem jen pár hesel a postřehů, ale neumím psát stručně, tak jsem to dal do reportáží a trochu rozvinul. Je to tady: http://www.jachting.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=136933#136933
Uživatelský avatar
Ave
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 216
Registrován: pát dub 04, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Ave » úte srp 13, 2013 12:28 pm

Chceme podniknout pristi tyden delsi vylet po Orliku az po Tyn. Vite nekdo o nejakych zajimavych mistech a peknem kotveni? Diky za kazdy tip :)
Uživatelský avatar
pes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 161
Registrován: pon čer 30, 2008 2:00 am
Reputace: 1

orlický pohár

Příspěvekod pes » stř led 15, 2014 9:03 pm

Nemáte někdo termíny Orlického poháru 2014 kajutových plachetnic ?
Uživatelský avatar
elan3
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: čtv lis 02, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod elan3 » úte úno 18, 2014 8:59 pm

Marina Orlík v letošní sezoně, jako první na Orlíku, rozšiřuje sve služby o možnost vyčerpáni fekálního tanku.
Stojan s čerpadlem bude umístěn v marině u jeřábu. Podmínkou je mít na lodi normovaný uzávěr fekálního tanku.
Případné dotazy na správce mariny.
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Orlík

Příspěvekod bernau1 » čtv kvě 22, 2014 7:14 pm

Možná nám vypustí Orlík-to snad ne :( dnes to bylo v hlavních zprávách na Primě.A z druhé strany zesplavňují.....To snad jde jen u nás :?
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » čtv kvě 22, 2014 7:20 pm

Četl jsem to už odpoledne,je to docela zajímavé.

http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/ ... -natrvalo/
Uživatelský avatar
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 823
Registrován: úte lis 30, 2010 1:00 am
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pát kvě 23, 2014 5:56 am

zajimave. Hm .........na jednu stranu proc ne stejne kontinualni vodni cesta diky slapum neexistuje a asi nikdy existovat nebude. Naklady na rekultivaci budou stat asi jako sto zdimadel na slapech. Na rekultivaci si namazou kapsy kamaradi panu ze shora. obce by si mohli otevrit hospody u jezu s cumendou na repliky voru. no a turisti se mohou plavit po starym koryte tak zhruba za sto let. taky plavebka by pote mela zavest limit velikosti plavidla asi tak max na dva metry aby se to pak na slapech neumlatilo. Hodne blbosti se deje v tom nasim malim statecku, ale tohle je opravdu mega kvak.

ale na jednu stranu je obnoveni ekosystemu v teto casti zajimava vyzva pro dalsi generace. co se tyce chataru tak pro spoustu z nich je ekologie a setrne chovani k prirode tak vzdaleny pojem ze snizeni jejich populace v okolich vodnich toku by jenom prospelo k cistote vody. :D
Uživatelský avatar
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 823
Registrován: úte lis 30, 2010 1:00 am
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pát kvě 23, 2014 6:00 am

jo jeste jsem zapomel. taky by nase prechytrale statni veleni mohlo navrhnout vypustit stredozemni more aby se zamezilo zvedani hladiny toku atlantiku. zadny problem jen by se nam prasilo za plavidlama :D :D
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » pát kvě 23, 2014 8:14 am

njn, už je to tu zase. Poručíme větru, dešti. Jsem zvědavej, kdy už konečně lidi pochopí, že přírodu prostě neznásilní. Drtivá většina protipovodňových opatření se realizujou v místech, kde ty povodně páchaji škody. Jak můžou bejt ti odpovědní takový blbci. Už studentům prvního ročníku je jasný, že povodně vznikaji úplně jinde a že jejich vzniku a následku se prostě nedá zabránit. Dá se jen omezit rozsah povodní a tím omezit způsobený škody.
Povodně vznikají v horách. Tam, kde se z korýtka vylyje potůček za chalupou. Tam, kde se tyhle potůčky dřív přirozeně, volně a téměř pořád vylejvaly. Tvořily se tůně, zaplavovaly se lužní lesy, políčka, louky apod. Dělo se tak každej rok a sedláci věděli, jak to využít ku prospěchu úrody.

Pak přišel bolševik a rozhodl, že na tom a tom místě chce pěstovat něco jinýho a že mu tam to jarní zaplavování vadí. No tak zreguloval potok a měl klid. Co na tom, že ten zregulovanej potok se pak vylyl o pár km níž a s mnohem horšími následky. Tak zvedli stěny koryta potoka a říčky i o těch pár km níž. Tak se to táhne dál a dál, až se to všechno sečte a udělá to povodeň, se kterou už nikdo nic nezmůže a už se jí reálně nelze ani vyhnout.

No a tak než aby někdo řešil potoky na horách, tak ho napadne vypustit Orlík. Kurňa to by bylo, abychom tý mizerný přírodě neukázali zač je toho loket.
Pak by zase řešili, že se po opadnutí každé povodně v bývalém Orlíku množí komáři, zapáchá bahno atd. atd. No takže bude potřeba povolat těžkou echniku na kompletní úpravu dna. No a za pár let někomu dojde, že to byla fakt ukrutná blbost, že problémy a nevýhody značně přesahují užitek. Za těžký peníze zgenerálkujou hráz a zase to napustí. Celková bilance bude promrhaných min. 500 mld.
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 295
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Danar » pát kvě 23, 2014 8:50 am

Zdenda: Naprosto souhlasím. Jen ta částka na konci je v EUR..
Kdysi bylo všude plno mezí a křovin. Voda se tam zachytávala nebo alespoň zpomalovala a než stekla níž, už odtamud odtekla ta "tam napršená". Teď veškerá napršená voda rychle steče dolů, kde napáchá škody a nahoře je sucho, protože se jí tam zachytilo minimum.. Ale abych jim nekřivdil, asi to mají zmáklý - vedle dálnic zas často vidíte rozmočená pole, protože stavba dálnice s vodou nepočítá a ta nemá jak protéct.. :gun:

EDIT: Ještě jsem chtěl napsat, jak nám na ZŠ tloukli do hlavy, že se řádky brambor na poli dělají kolmo ke sklonu kopce (tedy po vrstevnicích), aby napršená voda nestékala a neodnášela s sebou úrodnou půdu. Dneska je běžné vidět řádky "z kopce dolů".

A omlouvám se za off-topic. Doufám, že k vypuštění Orlíku nedojde. Osobně si myslím, že lobby elektrárny bude stejně silnější..
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » pát kvě 23, 2014 10:30 am

Danar píše:Ještě jsem chtěl napsat, jak nám na ZŠ tloukli do hlavy, že se řádky brambor na poli dělají kolmo ke sklonu kopce (tedy po vrstevnicích), aby napršená voda nestékala a neodnášela s sebou úrodnou půdu. Dneska je běžné vidět řádky "z kopce dolů".


Taky jsem kdysi (asi v 9 letech) vyoral svojí první brázdu pěkně z kopce dolů.... to se to panečku oralo. Jsem si říkal co na tom všichni maji. :D Pak jsem od dědy dostal za uši (přesně s tvým vysvětlením) a další už jsem pak oral složitě pěkně po vrstevnici. To už taková legrace nebyla. Celej den nakřivo v traktoru
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvekod Pavel63 » sob kvě 24, 2014 9:34 am

Abych se přiznal, tak nevím, co si o vypuštění Orlíku mám myslet. Nikoli o nápadu, ale o zprávě, o článku, který je zveřejněn na odkazu uvedeném o pár příspěvků výš (Bomba 22.5.2014).

Připadá mi to, jako by byla okurková sezóna, někdo neví, o čem by ještě psal a chytne se první myšlenky, kterou někde zaslechne, a snaží se z ní udělat trhák. A přitom nemá o daném tématu ani ty základní informace.

Jednak celkově úplné vypuštění přehrady se v rámci úvahy samozřejmě dá použít k modelování, co by bylo kdyby. Reálnost takového nápadu je však mimo hru. Mimochodem, asi autor myšlenky (nikoli článku, to je v mých očích negramotný trouba) uvažuje celkem reálně, právě dokončované vodní dílo Slezská Harta v r. 1997 zabránilo hodně velkým škodám pod sebou, protože právě dokončená přehrada byla prázdná a naplnila se během několika málo dnů (měla se plnit asi 4 roky). Mít v republice trvale na každém větším vodním toku pár takto připravených prázdných přehrad, tak se střední a spodní části toků nemají čeho obávat.

Nicméně se musím pozastavit nad publicitou a článkem samotným. Vy těm údajům snad někdo věříte? Do háje, jsme tu jachtařské fórum, měli bychom mít i nějaké základní vědomosti kolem vody a vodních děl - a pokud už si nepamatujeme základní věci ze školy, máme Internet a lehce si můžeme mnohé ověřit. Najděte si základní údaje o přehradě Orlík a o vodní nádrži Lipno. Ještě ze školy si pamatuji, že Lipno je naše největší vodní plocha. Nechápu, kde tedy autor vzal údaj, že Orlík je vhodnější, protože je větší než Lipno a má plochu 12 000 km2. Kromě toho - kdysi jsme se ve škole učili, že naše republika (tehdy se Slovenskem) má 128 tis. km2. Kdyby jenom samotný Orlík měl 12 tis. km2, to by se nám tu jachtilo ...

Tak opravdu nevím, jestli si náhodou někdo nechtěl zpestřit sezónu (nemyslím si, že v době dění na Ukrajině, povodní na Balkánském poloostrově a podobně by byla zrovna "okurková sezóna"), nebo si na zdi zapomněl otočit kalendář a má tam zrovna 1.dubna, nebo je autorem někdo, kdo nemá ani ucelené základní vzdělání, neobtěžuje se ověřit si ani základní fakta a plete si plochu s objemem, rychlost toku s průtokem a podobně. Psát o tom, že pro zachycení povodně je nejlepší Orlík, protože má největší plochu, je také nesmysl - účelem je zadržet nějaké množství vody a tudíž se musíme bavit o objemu a nikoli ploše. To jen tak mezi námi.

Pro ty líné něco hledat uvádím jen pár údajů:

Lipno: 4 870 ha, zásoba asi 309 500 000 m3

Orlík: 2 540 ha, zásoba asi 720 000 000 m3.

A jestli se nemýlím, tak např. 4 870 ha je 48,7 km2, kdyby nad tím někdo bádal.

Pavel.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » pát črc 18, 2014 3:59 pm

Moje "expediční skupina" pociťuje hlad po moři. Od roku 2011 jsme nebyli na adrenalinové plavbě po moři.

Kolega našel na Orlíku k půjčení 10,5 metrovou loď Hunter 306. Je to těžká kýlová loď, zalíbila se nám. Vyhlásili jsme "námořní cvičení" na Orlíku.
Za čtyři dny jsme projeli Orlickou přehradu k hrázi, na druhý konec k zimovišti parníků a půjčovně hausbotů (cca 185 říční kilometr) a zpět. Jako bonus kus Otavy.
Foukalo málo, takže jsme cvičili flautový jachting. Křižování proti větru na úzké přehradě spouští slušné množství adrenalinu. Když se ještě objeví parník... (pro šťouraly: parník = velká motorová výletní loď)
Poslední den jsme museli motorovat, abychom stihli včas předat loď.

Byli jsme nadšení krásou scenérie kolem přehrady. Zdejší systém kotvení s kotvou ze zádi a přitažením špičky ke břehu (vystoupit suchou nohou) s následným uvázáním k něčemu (nikoliv stromu) se nám zdál ze začátku divný, ale naučili jsme se a zvykli jsme si. Soukromá mola na přehradě se jevila hodně nepřátelsky. Našli ale jsme pár míst (tedy dvě), kde jsme byli vítanými hosty. Tito lidé si uvědomovali, že cizí loď přiváží peníze, které je ochotna utratit u nich. Za přenocování, v hospodě.

Za čtyři dny jsme potkali spoustu pohodových lidí. Pět chlapů vyhledávajících zážitky na různých mořích bylo nadšených u české přehrady. Bylo nám dobře na vodě, i když to není moře. Někteří jsme vlezli do vody pouze symbolicky, někteří se koupali opakovaně.

Děkujeme všem, kteří se snaží na Orlíku vytvářet podmínky pro provozování rekreačního jachtingu. Naše parta se mohla potkat na lodi kousek od Prahy. S minimální náročností na přesun k lodi a za minimum peněz.

Přijedeme na Orlík zase. Budeme hledat kýlové lodě na dalších českých lokalitách.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů