Orlík

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Příspěvekod Jardasu » sob črc 19, 2014 9:41 pm

Ahoj Jardo,
tady Jarda. Chtěli bychom si ještě trochu pojezdit, tentokrát po českých vodách.

Jak vypadá aktuálně Orlík, není to v těchto vedrech "zelená příšera"? Pokud ano, tak, kde?

Měj se

J
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » sob črc 19, 2014 11:00 pm

Jardasu píše:Ahoj Jardo,
tady Jarda. ......



Kvalita vody je mizerná. Když nefouká, je to zelené jako v botanické zahradě mezi lekníny. Když to vítr rozfouká, není to vidět.....
Kde? Obávám se, že všude.

Já jsem vlezl do vody pouze jednou, a to jenom symbolicky.
Kamarádi se byli ochotni koupat vždy, když zelená vrstva nebyla vidět. Stačil mírný vítr, malé vlnky a voda byla zamíchána. Na plážích se lidé koupali.
V jedné hospodě nám místní vyprávěli, že Orlík slouží jako vyhnívací nádrž pro další stavby Vltavské kaskády. Ber to jako hospodskou informaci.

O kvalitě vody jsem nechtěl psát, aby to nepřekrylo ostatní skvělé zážitky z Orlíku. Odpovídám přímý dotaz.
Moje hodnocení je příliš ovlivněno častými pobyty na moři. Dnes nejsem ochoten vlézt do vody téměř na žádné vnitrozemské vodě. Nejen v ČR ale kdekoliv. Nechodím ani na mořské pláže.

Na loď nejezdím kvůli koupání. Mám rád když se loď pohybuje po vodě. Láká mne rozjet loď ve větru 3 uzle na rychlost 1 - 1,5 uzle. Miluji krásné scenérie výhledů z lodě. Orlík je skvělý relativně vysokými kopci vyrůstajícími z vody.
Uživatelský avatar
Sidney
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: pon črc 01, 2013 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Sidney » ned črc 20, 2014 2:09 am

To:Jardasu
My jsme byli na Orlíku už v červnu a voda kvetla, takže nic pro mojí kůžičku. Na druhou stranu foukalo i když předpověď byla bezvětří :D. Krásně jsme zajachtali, byl to poslední trenink před Chorvatskem.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Příspěvekod Jardasu » ned črc 20, 2014 10:06 am

Sidney píše:To:Jardasu
My jsme byli na Orlíku už v červnu a voda kvetla, takže nic pro mojí kůžičku. Na druhou stranu foukalo i když předpověď byla bezvětří :D. Krásně jsme zajachtali, byl to poslední trenink před Chorvatskem.


Díky pánové,

přesně toho jsem se obával. Nutno říci, že i my jsme zmlsaní a z krásně čistého jezera Malaren jsme rychle utekli na ještě krásněji čisté Stockholmské šéry.

Mimochodem, kolikrát jsme si ve stockholmské archipelu z legrace říkali, tady je to krásné, skoro jak na Orlíku....
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned črc 20, 2014 8:18 pm

Vod an orlíku zelená je, nic pro choulostivý jedince zvyklý na vodu v bazénu. Jinak koupačka celej víkend supéér.
Uživatelský avatar
Janch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 85
Registrován: pát kvě 03, 2013 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Posázaví

k Jardovi

Příspěvekod Janch » pon črc 21, 2014 2:55 pm

Ahoj, zkušenost z Orlíku je taková, že voda nebývá zelená celé léto, časem sinice odkvetou, změní se počasí, příznivý vítr to odfouká někam k hrázi... Ale bohužel zákon schválnosti je, že zelenost vody koresponduje s příjemností její teploty a taky s možným termínem dovolené ;-) Jinak Povodí (pvl.cz) se snaží provozovat jakousi stránku, kde se člověk dozví, jaká byla v jednom určitém místě kvalita vody před týdnem...
Zarazil mě Jardo Tvůj popis kotvení na Orlíku čelem ke břehu a suchou nohou na břeh. To se tak na plážičkách Orlíku dělá, ale je třeba vytáhnout ploutev ;) S kýlovkou (ponor přes půldruha metru) tedy bez cachtání na břeh těžko. Nebo jsi kotvil u skály??
A kvituji Tvou chválu Orlíku - ty proměnlivé větry, místy úzký manévrovací prostor a lovení závanů ve flautě, to je taky zážitek. Připojuju se s díky všem, kdo se snaží o Orlík pro plavbu příjemnější...
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » pon črc 21, 2014 4:13 pm

Měli jsme loď s ponorem 1,30m. Kýl tvaru obrácené "T". Majitel lodě při předávání nám povídal o uvazování ke břehu suchou nohou. První den jsme byli hodně nervózní, pak jsme si zvykli. Šlo to. Adrenalinu si u toho užiješ. Vyhledávali jsme písčité úseky, kde se eventuálně kýl opře do písku. Ke skále jsme neměli odvahu. Na "nejlepších plážích" to nešlo, vybírali jsme strmější spád břehu s písčitým dnem.

Občas se bota namočila. Nic tradického, když máš plastové průtočné boty. První vysazený s lanem v ruce šel vždy po kolena do vody.
Uživatelský avatar
plachtar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 59
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

hrachovka na Orlíku

Příspěvekod plachtar » pon črc 21, 2014 5:18 pm

Můj subjektivní dojem je, že se mi zdála voda lepší směrem k hrázi, u zámku to bylo zelenější. Koupalo se dost lidí, což se v tom vedru dá chápat, já jsem na to neměl... :-)
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Příspěvekod LadaM » pon črc 21, 2014 5:49 pm

Tenhle víkend se snad nedalo na lodi nekoupat se. I tak se ochlazující efekt vody dostavil až po zanoření aspoň do metru a půl :)
Zelené to bylo směrem k hrází míň, nad zámkem už to plavalo i na hladině :hmm:
Uživatelský avatar
tove
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 4

Příspěvekod tove » pon črc 21, 2014 5:58 pm

Zase to vic nadnáší !!!
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát srp 01, 2014 10:16 pm

Minulý týden jsme pluli z Týna n. Vlt. k slapské přehradě a zpět.
Info k parkování v Týně (beru to jako "Orlík" :whist: ) ... stáli jsme s dodávkou a vlekem kousek od slipu u jatek (bývalých) - mapa ... bohužel, v naproti stojícím baráku žijí matka s dcerou, které mají problém s couváním. Tedy jsem za stěračem měl pozdrav od MP a přeštípnutý kabel ke světelné rampě vleku. Poučení ... příště o 50 metrů dál na točně u bývalých jatek ;)
Pocity z krásného týdne na vodě nám to nezkazilo :) Mírné chvilkové rozhořčení bohatě vyrovnal soused zmíněných žen. Příjemný důchodce, který mi sám od sebe přinesl čokoládu na spojení kabelu.

Edit: Po týdnu chci jet s dodávkou a v zadním kole hřebík ... krásná nová stovka. Možná jsme si ho také přivezli z Týna :x
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř srp 06, 2014 9:08 am

Dejte pozor na Radavě, na hlavní pláži už nejde dávat lodě na vodu, zátoka je úplně uzavřena svázanýma kládama takže co je zákaz vplutí do zátoky tak tam se skutečně nevpluje ani nevypluje. A z vody to není moc viditelné, tak opatrně.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Příspěvekod Jardasu » stř srp 06, 2014 9:30 am

Charlie píše:Dejte pozor na Radavě, na hlavní pláži už nejde dávat lodě na vodu, zátoka je úplně uzavřena svázanýma kládama takže co je zákaz vplutí do zátoky tak tam se skutečně nevpluje ani nevypluje. A z vody to není moc viditelné, tak opatrně.


Díky za info, chtěl jsem tam jet.

Znáte, prosím, někdo nějaký jiný vhodný přístup do vody s malou lodí?
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Příspěvekod veselyroman » stř srp 06, 2014 9:35 am

V Maríně Hřebeny (49°35'53.690"N, 14°11'40.905"E) je sjezd, kde lidé často spouští. Ale má pískové podloží, takže určitě záleží na autě.
Další věcí je, že by bylo vhodné se asi zeptat správce Maríny (telefon na něj můžu když tak poslat přes SZ) - netuším, jestli je spouštění za nějaký poplatek, nebo zdarma.
V každém případě Marína Hřebeny je podle mě docela vhodným výchozím bodem pro Orlickou výpravu - je téměř u hráze, minimálně přes víkend funguje občerstvení, na mole je možné doplnit vodu, dobít elektriku (asi za nějaký poplatek), na louce je monžné odstavit auto s vozíkem...
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » stř srp 06, 2014 11:42 am

Jarda885 dne 18.6.2014 ve 15:59 píše:.......Soukromá mola na přehradě se jevila hodně nepřátelsky. .........


Podle souřadnic je to pravděpodobně marina, kde nás při příjezdu z vody vyhodili s argumentací, že všechna místa jsou rezervovaná pro čeleny klubu a nemá jediné volné místo pro návštěvu. Odmítli naše peníze.
Zajímalo by mne, jak se budou tvářit, když tam budeš chtít přijet autem s lodí. Pokud to vyzkoušíš, napiš.
Díky.
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Příspěvekod veselyroman » stř srp 06, 2014 12:00 pm

Jarda885 píše:Podle souřadnic je to pravděpodobně marina, kde nás při příjezdu z vody vyhodili s argumentací, že všechna místa jsou rezervovaná pro čeleny klubu a nemá jediné volné místo pro návštěvu. Odmítli naše peníze.
Zajímalo by mne, jak se budou tvářit, když tam budeš chtít přijet autem s lodí. Pokud to vyzkoušíš, napiš.
Díky.


Nejlepší je asi se případně předem zeptat správce, ale v každém případě jsem tam viděl spouštět čluny už několikrát (např. i gumáky) a určitě ti majitelé nepatřili mezi místní osazenstvo. Stejně tak jsem tam viděl už několikrát vyvázané návštěvnické lodě (tzn. lodě nepatřící mezi lodě celosezóně kotvící). Překvapuje mě, že vás nepustili ani když se od vás dala čekat návštěva kiosku. Koneckonců kotvit se tam jinak dá i u břehu (bez nutnosti vyvázat se k molu). Jardasu potřebuje hlavně spustit loď, tak snad mu vyjdou vstříc.
Uživatelský avatar
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 276
Registrován: čtv čer 05, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » stř srp 06, 2014 12:10 pm

Tohle mi přijde jako hodně smutný vývoj, ale co asi naděláme... :cry:

P.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » stř srp 06, 2014 2:23 pm

Doufám, že se nebavíme o campingu, který je ještě blíž k hrázi. Tam byli skvělí.
Na rozdíl od mariny o jednu zátoku dále od hráze.
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Příspěvekod veselyroman » stř srp 06, 2014 2:28 pm

Jarda885 píše:Doufám, že se nebavíme o campingu, který je ještě blíž k hrázi. Tam byli skvělí.
Na rozdíl od mariny o jednu zátoku dále od hráze.

Kdepak, kemp Popelíky na mysli nemám. Pokud je to ta marína hned v následující zátoce za kempem (resp. v zátoce sousedící s kempem), tak je to ta, kterou myslím i já.
Uvidíme, jestli to Jardasu vyzkouší a jakou případně získá zkušenost.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » stř srp 06, 2014 2:30 pm

To jsem rád.
V kempu všechna plus a ještě jedno plus navíc.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Příspěvekod Jardasu » stř srp 06, 2014 2:45 pm

veselyroman píše:
Jarda885 píše:Doufám, že se nebavíme o campingu, který je ještě blíž k hrázi. Tam byli skvělí.
Na rozdíl od mariny o jednu zátoku dále od hráze.

Kdepak, kemp Popelíky na mysli nemám. Pokud je to ta marína hned v následující zátoce za kempem (resp. v zátoce sousedící s kempem), tak je to ta, kterou myslím i já.
Uvidíme, jestli to Jardasu vyzkouší a jakou případně získá zkušenost.


Pánové díky moc.
Romane, prosím, mohl bys mi poslat přes SZ telefon na pana správce.

Díky moc a mějte se.
Uživatelský avatar
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 142
Registrován: úte kvě 05, 2009 2:00 am
Reputace: 8

Loužek

Příspěvekod pawlik » čtv srp 07, 2014 10:53 am

Jedna zátoka od Popelíků dál od hráze je Loužek, myslím. Tam jsou prý hodně neochotní, radši jsem tam vůbec nezkoušel zastavit.
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Re: Loužek

Příspěvekod veselyroman » čtv srp 07, 2014 10:59 am

pawlik píše:Jedna zátoka od Popelíků dál od hráze je Loužek, myslím. Tam jsou prý hodně neochotní, radši jsem tam vůbec nezkoušel zastavit.


Kdepak, Loužek je (z pohledu od hráze) zátoka před kempem Trhovky - je to ta zátoka, kde ještě loni půjčoval lodě Hacjacht (Martin Hacmac).
Uživatelský avatar
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 142
Registrován: úte kvě 05, 2009 2:00 am
Reputace: 8

Příspěvekod pawlik » čtv srp 07, 2014 1:06 pm

A mezi Loužkem a Popelíky je ještě nějaká marína?
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Příspěvekod veselyroman » čtv srp 07, 2014 1:21 pm

pawlik píše:A mezi Loužkem a Popelíky je ještě nějaká marína?

V podstatě jsou tam 3, i když fakticky to patří jen pod 2 různé majitele. A u těch dvou příbuzných marín jsou služby provázané (voda, toalety).
Nejdříve tedy Marína Popelíky (49°35'58.677"N, 14°11'17.756"E) - která patří panu Bučilovi, a kterému patří také Marína Salaš umístěná o zátoku vedle (49°35'43.554"N, 14°11'31.457"E) - http://www.b-centrum.wz.cz/kotveni.htm .
A pak je tu dříve zmíněná Marína Hřebeny (49°35'54.238"N, 14°11'40.497"E) - http://www.jachtservis.cz/pristav .

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů