Orlík

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » čtv črc 14, 2016 9:44 am

Na Otavě za Zvíkovem je místo označené plavebními znaky - stání na 48hodin, tam je i pěšina nahoru do kopce, ale je to slušnej krpál. Vedle parníků je to mnohem lepší, někteří kotví i ve vyhraženém stání parníků, sice tam z parníků brblají, ale tolerují to, pokud můžou odjet, a parníkáři většinou od mola couvají, takže místa je tam dost.

No 8m kotevního lana je na orlík žalostně málo, sám mám na své lodi 53 a půlka jde ven skoro vždy.
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1418
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Orlík

Příspěvekod Omen » čtv črc 14, 2016 9:52 am

Charlie, a jak tu 2tunovou loď pod tím krpálem (který pokračuje pod hladinu) zajistíš? Budeš tolerovat, že se otlouká o kameny na břehu? U charterovky by to snad šlo :) , ale já to nedělám.

Edit: Mezitím jsi Charlie dopsal poslední řádek ;)
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » čtv črc 14, 2016 10:12 am

Já jen napsal kde to tam je, nic víc, já mám loď 3t, ponor metr, někdy si i na dlouhým kotevním laně pomáhám lanem ze zádi do boku, když je hodně vítr, taky nemám rád, když se loď tluče o břeh.
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1418
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Orlík

Příspěvekod Omen » čtv črc 14, 2016 10:21 am

OK ;) , já ty možnosti neměl, a proto mi tam ta veřejná mola docela chyběla.
Uživatelský avatar
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 142
Registrován: úte kvě 05, 2009 2:00 am
Reputace: 8

Re: Orlík

Příspěvekod pawlik » čtv črc 14, 2016 10:29 am

Omen píše:I to co popisujete Pawliku a Charlie mi připadá na to, že se jedná o turistické skvosty, hodně málo.
Nějaké molo pro krátkodobé stání veřejnosti by si ta místa určitě zasloužila, byť zpoplatněná.

S tímhle samozřejmě souhlasím.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » čtv črc 14, 2016 12:00 pm

Jinak mi se 5.7. proplavili plavební komorou Kořensko a dvě noci stáli v Týně nad Vltavou, s plachetnicí jsme se vyvázali u betonového mola před lávkou pro pěší (ta má podjezdnou výšku jen 3m) a docela mi překvapilo že tam byli pouze 2 volná místa - jedno před námi obsadila také připluvší plachetnice a do druhého jsme se jen tak tak vmáčkli - jinak vyhražené kotviště plné trvale kotvících lodí - i tak jsme ale zřejmě někomu stáli na místě, protože tam někdo zanechal zaparkované auto Isuzu Troper těsně u stání. Měl nálepku na autě jachting.info, takže zřejmě někdo odtud.

Čekal jsem, že tam bude více místa pro vyvázání návštěvnických lodí.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod geronimo » pon črc 18, 2016 5:24 pm

Byl jsem teď týden na Orlíku...jen několik postřehů..chtěli jsme si občas zajít na oběd, v hotelu U Jezera, první co bylo vidět obrovská cedule s nápisem " zákaz přistávání" nebyl to plavební znak tak jsme přistáli. Další cedule "občerstvení" pak několik cedulí "soukromí pozemek, vstup zakázán". Když jsme se dostali do restaurace, byla prázdná a servírka nám zdělila, že nevaří, že tam mají soustředění...(asi 20 desetiletých holek). Tak jsme odpluli na Podskalí.... cedule"P" s tabulkou " vyhrazeno pro lodě loděnice Podskalí" . Přistál jsem na pláži, ale z terasy na mě začal křičet břichatý týpek , jestli umím číst a ať okamžitě vypadnu že nemám povolení. Na dotaz, zda by mi tedy nemohl povolení na hodinu udělit, když chci jít utratit peníze do jejich hospody odpověděl, že by tedy nemohl....v pátek jsme přijeli do Barrandovské, kuchař seděl ve 13.00 na terase a na dotaz co má k jídlu odpověděl, že nic, že doteď uklízel kuchyni a maso má v mrazáku....ale to už je prý vyřešené, ode dneška je tam snad nový kuchař......
Nechápu to, všude v Evropě mají restaurace svá mola pro okolo plující hosty a lákají je k návštěvě, tady asi o hosty nestojí.... :whist:
P7150329.JPG
Uživatelský avatar
karel-h
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: úte říj 15, 2013 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Příbram

Re: Orlík

Příspěvekod karel-h » pon črc 18, 2016 5:58 pm

Joo z Podskali nas taky jednou vykopli. "Postavil si hospodu u cesty, ale chodili mu tam lidi." Kde uz jsem to slysel.....
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod geronimo » pon črc 18, 2016 7:27 pm

jojo, Hospoda na mýtince.... :D
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Viky_CZ » pon črc 18, 2016 8:04 pm

Jenze to bylo alespoň poeticke, kdezto situace na Orliku je k placi. :-(
Uživatelský avatar
tove
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 4

Re: Orlík

Příspěvekod tove » pon črc 18, 2016 8:34 pm

to geronimo
Nechápu to, všude v Evropě mají restaurace svá mola pro okolo plující hosty a lákají je k návštěvě, tady asi o hosty nestojí.... :whist:

Tu hospodu by potom to molo stalo majlant, cca 3500,- za jedno staní na rok jako poplatek Povodi a ještě to molo. Proto se do toho málokdo pusti a je to vcelku potom katastrofa. U Zvikova taky nezakotvis a siroko daleko nic.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod geronimo » pon črc 18, 2016 8:43 pm

Jenže v Podskalí molo mají, jedna dvě lodě by se tam na hodinu vešla, ale mě by stačilo slušné chování a možnost přistát na písčité pláži a ne mezi šutry....asi hosty nepotřebují..... :P
P7150330.JPG
Uživatelský avatar
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 827
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 96

Re: Orlík

Příspěvekod olin » pon črc 18, 2016 9:32 pm

Pak jedině sebou tahat dinghy a velkou loď nechat opodál. Mě s mou 3,8 m lodičkou zatím ještě nikde nevyhodili. Vždy ji někde vytáhnu přídí na břeh a nikdo si mě nevšímá. Jen ty šutry......
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 295
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Re: Orlík

Příspěvekod Danar » úte črc 19, 2016 11:31 am

Taky by mě zajímalo, čím to je, že nechtějí nebo nepotřebují výdělek. Občas mám pocit, že bych některým číšníkům nebo hospodským měl líbat nohy za to, že tam smím utratit peníze. Naštěstí si člověk může vybrat, ale bohužel kolem té vody je to s tím výběrem horší.

V červnu na La Grace jsem od jednoho účastníka zájezdu slyšel příhodu, jak někde stáli na kotvě nebo na bójce (nevím, zda v HR nebo jinde) a nemohli se dostat na břeh, přitom smutně koukali na hospodu na pobřeží. Po chvíli prý přijela loďka, v ní paní z té hospody s menu a dotazem, co by si dali, že jim to přiveze... Tomu říkám zájem o zákazníka :good:

A něco pro odlehčení:
https://www.youtube.com/watch?v=D9ks5eImzAU
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » úte črc 19, 2016 5:24 pm

Zdravím z Orlíku!Podskalí je můj "domovsky" přístav.Zrovna včera jsme tam kotvili za účelem nalodeni zásob a večeře posádky. Kotví se od cedule vpravo,směrem od hospody k pláži. Bývá tam i několik lodí vedle sebe a není s tím žádný problém. Několikrát jsme tam byli i přes noc.Ten chlapík co vyhání neznalce z míst,kde je vyhrazené kotvení tam má molo a půjčovnu lodí. S hospodou to nesouvisí. Když je tam preplneno,nebo když je třeba více soukromí,dá se zakotvit kousek dál od hospody směrem do zátoky,na spici za jachtklubem. Po cesticce je to kousek...
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » úte črc 19, 2016 8:11 pm

To Omen:

Jo, jestli jsi zvyklý jezdit na své lodi a chováš se i k půjčené jako ke své, tak na Orlíku si sebou musíš vozit vhodnou zátěž a lano. Já jsem zvyklý na moře, na Orlíku při prvním půjčování lodě jsem zůstal paf z poučení o kotvení, že se dojede lodí opatrně přídí ke břehu a vyskočíš na břeh, zatlučeš kolík a k němu přivážeš příď. Ostatně na lodi ani kotva nebyla, zaseknutí za pařez ve větší hloubce je její konečná, pokud nejsi potapěč.
Takže na Orlík vozím olověnou zátěž, tu vyhodím ze zádě v přiměřené vzálenosti před přistáním přídí ke břehu (po neblahé zkušenosti nejdřív poučím posádku, že konec lana od zátěže musí pevně držet nebo jej zachytit za vazák, neb po jednom přistání u Zvíkova jsem si musel pro konec lana - naštěstí plavacího - doplavat, neboť po vyvázání přídě ke kolíku jsem zjisti, že konec lana je asi 5 m za zádí ...).
Po připlutí přídí ke břehu vyvážu příď ke kolíku, ale s rezervou, a dotáhnu lano od závaží na zádi. Za běžného počasí mi 15 kg olověná zátěž udrží i zhruba 8t Bavarii 36 na moři (tam samozřejmě používám zátěž jen jako doplněk ke kotvě, spouštím ji na laně po řetězu). Výhodou je, že loď nenaráží při případných vlnách přídí do dna, nemám příď přímo u břehu a tím pádem je i klidnější spaní.

Orlík má ohledně kotvení pár specialit - zářným příkladem je vyznačené povolené kotvení na špici mezi posledními dvěma zátokami na pravém břehu před hrází, v obou jsou mola pro trvalé stání. Na špici mezi těmito zátokami jsou cedule povolující stání, nicméně dodnes si nejsem jistý, jestli si někdo udělal srandu, nebo to nějaký blbec opravdu myslel vážně. Je tam ničím nekrytý (na rozdíl od obou zátok) skalnatý prudce padající břeh, takže si nedokážu představit, že by se našel někdo, kdo tam bude kotvit. Zato obě zátoky jsou na kotvení vhodné a nijak by to nevadilo uživatelům mola s loděmi, zejména zátoka blíž k hrázi je ke kotvení velmi vhodná (na břehu hrubý písek, mírně se svažující dno ...).

Ale tak mi blesklo hlavou - pokud vím, tak se před rokem a něco řešil zákaz NOČNÍHO kotvení, který byl v příslušném zákoně, někde to tady taky je. Ale když zakotvím kdekoli, kde to není zakázáno - může mne někdo vůbec vyhodit? Poruším něco? Pokud vím ,tak ze zákona o vodách vyplývá i to, že pruh břehu u vody není ani soukromým majetkem někoho, kdo tam má chatu, ze zákona dokonce musí být zachován volný přístup k vodě i třeba v kempu. Ne všude to samozřejmě dodržují a ne každý to taky ví. Takže pokud se vyvážu/zakotvím ve dne u břehu na místě, kde není zákaz kotvení (na Orlíku je to např. u sídla Povodí Vltavy, kde jsou příslušné zančky zakazující kotvení), tak na mne může ze břehu řvát kdo chce a jak chce.

Pavel.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » úte črc 19, 2016 8:14 pm

Zapomněl jsem dodat, že na většině charterových lodích je na přídi pro výše uvedený způsob kotvení žebřík, takže se dá vylézt na břeh buď suchou nohou, nebo jsme třeba 2 m od břehu, ale je tam třeba 40 cm vody, což v létě není překážkou pro vystoupení na břeh.

Ohledně těch specialit Orlíku je další "vhodné" místo na kotvení vyznačené na levém břehu u tuším Podolského mostu (teď se opravuje), kde je vyznačená zóna pro kotvení na břehu kousek nad mostem (proti proudu), zatímco mnohem vhodnější je místo o 30 m vedle v menší zátoce. Opravdu netuším, kdo ta místa navrhoval ...

Pavel.
Uživatelský avatar
mikeduck
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 154
Registrován: úte lis 03, 2015 9:26 am
Reputace: 13
Bydliště: Pertoltice,okr. Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod mikeduck » úte črc 19, 2016 8:59 pm

Tak s tím nemohu než souhlasit,kotvení u většiny hospod na Orlíku je občas pěknej adrenalin.Snad jen na Radavě a Tvrz Holešovice,tam jsem nikdy neměl problém.A pak již zmiňované Podskalí,ale to jen proto že si odtamtud půjčujeme loď.Ale nesmíte se přiblížit k molu půjčovny to je pak problém.Např loni při malém stavu vody jsem při vyplouvání chytil lano od toho mola a pán mi docela nadával a pomáhal tak vehementně že mi vysadil kormidlo z držáku.
I když musím říct ze letos to bylo trochu lepší,co se týče ostatních kempů.Loni nás hnali odevšad kde jsme se jen přiblížili.Ale nějak to moc neřeším jelikož jsem jinde než na Orlíku nebyl.Teda ještě na Vltavě ale tam to není zas o tolik lepší.
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » úte črc 19, 2016 11:20 pm

Hele,chlapi,já nejsem žádnej starej morskej vlk,jen taková Orlicka krysa ;-) ...ale koukám po znackach a v Podskalí u hospody je vymezeny stání a tak to respektuju. A taky koukám po tom, co se se děje,nebo co je na břehu v místě mého vyhlidnuteho místa přistání. Stalo se mi několikrát,ze jsem se někam vetřel a pak jsem se hned šel zeptat těch kolem,jestli jim to nevadí a jestli je to neobtěžuje. Nic mne to nestalo a naopak jsem díky takovemu přístupu získal možnost priplout tam a zůstat i kdykoli příště...i kkdyž jsem podle "práva" měl na to místo nárok. Je to prostě o slušnosti,toleranci a přístupu...
Uživatelský avatar
mikeduck
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 154
Registrován: úte lis 03, 2015 9:26 am
Reputace: 13
Bydliště: Pertoltice,okr. Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod mikeduck » stř črc 20, 2016 1:20 pm

No po značkách koukám také.
Ale problémy sem měl hlavně loni.Asi viděli loď z půjčovny a ještě bezpapíraka tak to prostě zkoušeli,a já si nechtěl kazit dovolenou nějakým dohadováním.A taky jak nebyla voda tak byli ty zátoky takový nijaký.
Letos dobrý,sice taky půjčovna ale už papírová a jednání trošku jiné.Jen u Zvíkova ale na to mi kámoš poradil fintu a byl klid.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » stř črc 20, 2016 2:43 pm

Teda zatím jsem se nesetkal s tím, že by nás někde vyhazovali, je pravda, že na Podskalí moc nejezdíme, na Zvíkově taky bez problému. Akorát na Radavě jednou brblal rybář, ale ten už si nás nevšímá.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » stř črc 20, 2016 2:50 pm

To Clouseau:

Jednoznačně souhlasím s tím, že se slušností nejdál dojdeš. I když zakotvíš někde, kde nemáš co dělat, ale jdeš se zeptat, že potřebuješ třeba jen zaskočit do obchodu pro chleba, tak je to něco jiného, než když se někam bezohledně nacpeš a ještě děláš machra. Na druhou stranu voda je všech a pokud naopak nějaký namyšlený blbeček na břehu po mně bude hned zpočátku ječet, že to je jeho zátoka nebo nevím co, aniž by to bylo nějak vyznačené nebo tam byl zákaz kotvení a podobně, s klidem ho nechám ječet a pošlu do někam. To samé na silnici, každý můžeme udělat chybu, včetně mne, ale když je to bez následků a omluvím se, je to jinde, než když ještě začnu ječet typu "ty debile jeden, kam čumíš" a podobně, i když je chyba na mojí straně ...
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » stř říj 12, 2016 8:55 pm

Zdravím !
Nebyl jste teď někdy někdo na Radavě? Nevytahoval jste tam teď někdy někdo loď?
Byl jsem tam naposled v létě, když bylo míň vody a to byly na pláži skalky a to nevím, jestli by auto s vlekem dalo...
Chtěl bych tam zajet v neděli vytáhnout svojí ploutvovku. Myslíte že se to dá v pohodě při tomto stavu vody?
Nemám čtyřkolu, jen Sharana s předním náhonem...
Nebudete tam někdo třeba zrovna náhodou?
Potřeboval bych někoho k navijáku, protože já budu směrovat loď na vlek a někdo musí točit klikou.
Zkoušel jsem to několikrát sám, ale dycky mi tam najela křivě.

Díky!
Uživatelský avatar
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: ned kvě 28, 2006 11:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Phobos 21 - Sole Mio

Re: Orlík

Příspěvekod tkruska » čtv říj 13, 2016 9:55 am

Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » čtv říj 13, 2016 10:54 am

Jojo, napršelo...tak snad to bude v pohodě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů