Orlík

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon črc 31, 2017 6:54 pm

halladin píše:A ještě drobná poznámka pro jachtařské návštěvníky Velkého Víru.
Pro přistání je rezervována nejvnitřnější část zátoky.

halladin píše:Nikdo kotevní místa nepronajímá, takže nikdo nemá důvot dělat rezervace

Tak jak to je :crazy:
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » pon črc 31, 2017 7:06 pm

Na Víru se dá stát v celé zátoce, tedy mezi dvěma uzavřenýma plážema. Ono v tom konci zátoky už je pak mělko a taky není už moc prostoru na kotvu. Chce to tedy necpat se těsně k rybářům pokud to jde a samozřejmostí je vlastní kolík.

Co si na Orlíku půjčujete lodě, mají vůbec ve výbavě kolík, kladivo a kotvu? Většinou potkávám hlavně půjčené plachetnice zapíchnuté na kýlu vyvázané za kde co, jen né za zatlučený kolík a většinou i bez kotvy. V lepším případě tam kotvu hodí až po zastavení stylem kam dohodí, což opravdu nefunguje. Pak jsou ty lodě celkem chudinky, hlavně když přijdou vlny.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 827
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 96

Re: Orlík

Příspěvekod olin » pon črc 31, 2017 7:28 pm

No mě naštěstí nabídnul známej jednoho, co tam byl s náma uvázání k jeho vlastnímu molu. Kdybych nechal lodičky někde jinde, tak je musím tahat na břeh a dřít se s motorem ke stanu. Takhle jsme vše nechali schovaný v Barandovský zátoce a ke stanu jsem si nosil jen nádrž.
Obrázek
Měly jsme tam tu zelenou a žlutou. Ven jsme je tahali po tý pěšině v levo pod hospodou na víru.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Re: Orlík

Příspěvekod halladin » úte srp 01, 2017 6:54 pm

Jirka_TEC_Tce píše:
halladin píše:A ještě drobná poznámka pro jachtařské návštěvníky Velkého Víru.
Pro přistání je rezervována nejvnitřnější část zátoky.

halladin píše:Nikdo kotevní místa nepronajímá, takže nikdo nemá důvot dělat rezervace

Tak jak to je :crazy:


Myslel jsem dopravní značení Parkování lodí povoleno :-) Nikoliv rezervace konkrétních míst. ŠpaTNĚ JSEM SE VYJÁDŘIL. sORRY.
Jinak jsme si dnes zajeli do Podskalí,a musím potvrdit kladné hodnocení hospody Loděnice.
Jídlo velmi dobré, porce taky a ceny nepřehnané.
Vnučka se olizovala :-)
Shlédnl jsem i tamní slip, mělo by to jít, ale břeh se svažuje velmi pomalu. \Asi bude nutné odpojit vlek, a spustit ho hlouběji na lanu.
Zatim nefouká.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » úte srp 01, 2017 8:36 pm

Charlie píše:Co si na Orlíku půjčujete lodě, mají vůbec ve výbavě kolík, kladivo a kotvu?

Když jsem měl před třemi roky půjčenou loď, tak kotva byla, ale kolík žádný. Na svojí lodi mám a s úspěchem používám kotvící vrták. Teď, když je málo vody, občas použiju k vyvázání i pařez, co je normálně pod vodou. Mám ale metr a půl ponor, takže jsem zatím jenom jednou našel místo, kde byl břeh (bez kamenů) tak prudký, že jsem z plovoucí lodě mohl přes příď rovnou na břeh.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » úte srp 01, 2017 9:55 pm

Vrták jsem měl kdysi taky, ale v písku byl na prd, používám kolíky, vozím sebou tři. Tak staré pařezy co dobře drží jsou jasné, ty využívám taky. Jak.je teď málo vody tak v písku i kolík nedrží nic moc, párkrát se mi už stalo že ho loď na vlnách nebo v silném větru vycukala, tak pokud není možnost lano ještě pojistit za pařez, tak dávám dva nebo i tři kolíky za sebe.

No já kotvím vždy tak, aby se na schůdky na čelenu muselo přes vodu, je to velice praktické, hlavně s malejma dětma. Suchou nohou na břeh nikdy.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
michalmi1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: ned úno 09, 2014 1:00 am
Reputace: 3

Re: Orlík

Příspěvekod michalmi1 » úte srp 01, 2017 10:39 pm

Na půjčené lodi vždycky kolík byl, kladivo jen výjimečně - vhodný kámen se však vždycky (kromě pláže na Radavě) našel. Téměř vždy kotvíme zádí ke břehu s kotvou od přídě. Osvědčilo se mi zatlouct kolík za pařez nebo kámen tak, aby se o něj opřel, kdyby povolil.
Michal
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » stř srp 02, 2017 6:37 pm

Teď jsem se vrátl po třech dnech z Orlíku.
Kamarád dával po letech loď na vodu a já se byl zapotápět
Byli jsme jen od Podskalí k hrázi a v této oblasti jes fantasticky čistá voda, jakou tam nepamatuji.
Místy je vidět i tři metry hluboko.
Nejčistší to bylo u Laviček, kde sem se byl potápět na zatopenou hájovnu Spálenka.
Paradoxně nahoře kolem těch třech metrů viditelnost a v hloubce kolem 20-25 metrů jen tak asi dva.
Zajímavé...většinou to bývá naopak - nahože zelený a dole čistý...
V menší hloubce spatřeno několik štik a sumců, většinou tak jen v 3- 4 metrové hloubce ve větvích starých stromů...
Je to tam teď vhodné i na šnorchlování. Prosluněná čistá voda plná života... :-)
Ale samozřejmě ne na pláži v kempu, ale spíš někde u skal...
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Re: Orlík

Příspěvekod bernau1 » čtv srp 10, 2017 6:44 pm

Tak dnes vydala SPS zprávu že pravděpodobně bude po neděli přerušen provoz výtahu do odvolání.Může to být i dříve,záleží na hydrologických podmínkách.Viz: http://plavebniurad.cz/predpisy/predpis ... roj=lavdis

Jinak jsem se osobně sešel s Charlie a shooter-toho mi seslal osud neb se mi hned potápěl pro nerezovou kotvu která nešla vyndat a já bych to v té hloubce asi nedal.Ještě jednou díky :) Teď tam budu od pátku do neděle s vlajkou JI.
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » čtv srp 10, 2017 8:26 pm

Koukám úspěšná potápěčská akce :-) Já budu na Orlíku od neděle asi do čtvrtka.
Bez ženy, zato s oběma dětmi :-)
Uživatelský avatar
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 392
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Pilsen(urqell)

Re: Orlík

Příspěvekod shooter » čtv srp 10, 2017 8:57 pm

Ahoj
Koukám že vlajku zase vyvěsím :)
Bernau nemáš za co.Rád jsem tě poznal.Mimochodem krásná loď.Měl jsi to tam chycený fakt blbě pod pařezem to bys bez návštěvy dna nevytrhl. Ješťe mi napadlo že nekotvíš na plovoucí lano.Já mám na Rocně i na Danfortce plovoucí kdysi jsem to někde vyčet tak to tak mám.Ale a proti břehu mám na kolík kus horolezeckýho dynamickýho lana a to krásně propruží i když jsou větší vlny tak to mám i víc přitažený.Mám v plánu se letos ještě potkat s Charliem a s Clouseau bych se taky rád potkal pokud bude šance.Akorát letos to máme trochu hektický protože s 4 měsíčním námořníkem se nedá nic moc plánovat.
Šutrák
Uživatelský avatar
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 682
Registrován: pon dub 20, 2015 2:00 am
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod JaOCZ » čtv srp 10, 2017 9:48 pm

Jak je videt na Orliku? Slapy u hraze docela slusne, na sose sv. Jana Nepomuckeho cca 4 m.
Uživatelský avatar
Veca
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte říj 27, 2015 10:47 pm
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod Veca » čtv srp 10, 2017 10:07 pm

Ahoj.
Právě jsem se vrátil z první jachtací návštěvy Orlíku. Zážitků je spousta. S viditelností, alespoň u hladiny od Radavy po proudu i přes 2m - odhad při koupaní. Proti proudu od Orlíku dál "špenát".


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » pát srp 11, 2017 9:44 am

JaOCZ píše:Jak je videt na Orliku? Slapy u hraze docela slusne, na sose sv. Jana Nepomuckeho cca 4 m.

No, to by nám mohl říct shooter - jak hluboko jsi pro tu kotvu byl a jak daleko tam cca bylo vidět?

Já když byl minulý týden na Spálence, tak nahoře bylo vidět úžasně - tak tři metry, možná i víc.
Dole, u hájovny v 22 metrch to bylo horší..tak dva :
Uživatelský avatar
tove
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 4

Re: Orlík

Příspěvekod tove » pát srp 11, 2017 10:24 am

za chvili uz nebudete muset tak hluboko :D protože voda jde porad dolu, v nedeli pry pojede vytah naposled podle SPS, ted tu pekne leje tak se modlim, aby to spadlo i nekde na jihu
Uživatelský avatar
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 392
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Pilsen(urqell)

Re: Orlík

Příspěvekod shooter » pát srp 11, 2017 10:37 am

Clouseau píše:
JaOCZ píše:Jak je videt na Orliku? Slapy u hraze docela slusne, na sose sv. Jana Nepomuckeho cca 4 m.

No, to by nám mohl říct shooter - jak hluboko jsi pro tu kotvu byl a jak daleko tam cca bylo vidět?

Já když byl minulý týden na Spálence, tak nahoře bylo vidět úžasně - tak tři metry, možná i víc.
Dole, u hájovny v 22 metrch to bylo horší..tak dva :


Já byl v max 5-6 metrech na nádech a vidět bylo tak max 2 metry a taková ta zelená drobná krupice ono na Orlíku se ti otočí vítr a za 2 hodiny je všecno jinak.
Šutrák
Faust
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pát srp 19, 2016 10:58 am
Reputace: 0

Re: Orlík

Příspěvekod Faust » pát srp 11, 2017 1:01 pm

"Co si na Orlíku půjčujete lodě, mají vůbec ve výbavě kolík, kladivo a kotvu?"
--
Když se loď zaparkuje na vhodném místě a vyváže na dobře zatlučený kolík, přečká bez problémů i noční bouřku. Měl jsem na Orlíku půjčenou jachtu od A-jeto a Hacjacht, u obou lodí byl vždy kolík a kladivo (nebo sekera) s lanem, ve výbavě. S kotvou je to složitější, vzhledem k tomu, kolik je na dně Orlíku porostů, nedoporučuje se používat (upozornění od majitele lodi), protože hrozí její ztráta (předchozí posádka ji prý utopila) a kotva není levná. Po večerech rybařím, několikrát jsem letos na Orlíku na různých místech utrhl, do podvodních porostů zaseknuté háčky (a to mnohem víckrát, než jsem čekal), jednou jsem dokonce vytáhl z vody asi 15-20kg vážící, vodou nacucaný kořen stromu. Skoro jsem se lekl, že tahám zapomenutého nebožtíka v sudu, most byl kousek od zátoky.. :D
--
Víc, než to, že si někdo přiváže loď ke stromu, mi vadí, jak jsou někteří jachtaři v noci strašně hluční (a je jedno, zda se jedná o lodě z půjčovny, nebo přímého majitele), dělají kolem sebe neskutečný nepořádek, zapalují na březích v noci ohně a staví stany na noc, pod zákazovými cedulkami. Bohužel důstojníci Státní plavební správy, jako jedinou kontrolní činnost, dělají polední kontrolu obsahu jídelních lístků v restauracích kolem Orlíku. Nikde jinde jsem je, za 12 dní jachtingu, letos na Orlíku neviděl a to jsem přehradu projel mnohokrát tam i zpět.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Re: Orlík

Příspěvekod halladin » pát srp 11, 2017 1:11 pm

Místo kotvy bohatě stačí kus kolejnice s dírou pro velkou karabinu. Uříznou v každém kovošrotě.
Pokud se někomu ekluje mít v kokpitu rezavé železo, může si ten zázrak nechat pozinkovat ;-)
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » pát srp 11, 2017 3:00 pm

No nevím, bez kotvy si to moc nedovedu představit, mám cca 10kg danfort a dobré, se závažím jsem to zkoušel, ale loď si ho tahala po dně jak potřebovala. A být na noc bez kotvy, no není nic lepšího než narážet kýlem do dna

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Re: Orlík

Příspěvekod halladin » pát srp 11, 2017 4:49 pm

Charlie píše:No nevím, bez kotvy si to moc nedovedu představit, mám cca 10kg danfort a dobré, se závažím jsem to zkoušel, ale loď si ho tahala po dně jak potřebovala. A být na noc bez kotvy, no není nic lepšího než narážet kýlem do dna

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk


Ta váha musí být přiměřená váze lodi.
Ale pokud máš těch kotev povícero, popřípadě vozíš v kufru potápěče :-) , klidně na Orlíku používej danforta :crazy:
Samozřejmě tu kolejnici používám v kombinaci s upoutáním přídě na břehu zatlučeným roxorem.

Mimochodem, V jižních čechách a asi i na orlíku řádně chčije .
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » pát srp 11, 2017 6:05 pm

Už neprší, ale pršelo celý den. No mám 3t loď. Za 10 let jsem o kotvu nepřišel, tedy jednou jo, ale to byla chyba úvazu, né uvíznutí kotvy. A s tím že tam kotva může zůstat se prostě počítá, proto mám taky ještě náhradní.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » úte říj 17, 2017 7:54 pm

Tak jsme dneska zřejmě definitivně uzavřeli sezonu. Poslední posezení u ohně a probuzení do mlhavého rána, po kterém následoval nádherný podzimní den. Vítr byl takový orlický :) , ale zase to bylo na kraťasy a triko. I koupačka proběhla. Cestou zpátky jsme takeláží sbírali vlákýnka babího léta, které vlály několik metrů za loď :) Plachetnice jsme potkali dvě, motoráků na prsty jedné ruky.
Příští plavba bude asi už jenom pod jeřáb... :cry:
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » úte říj 17, 2017 9:24 pm

My jsme uzavřeli v neděli. V sobotu jsme ještě zaplachtili, vykoupali se, pobalili a poseděli u ohně.
No a v neděli na jeřáb...až nám to v tom krásném počasí bylo líto...
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » ned říj 29, 2017 8:41 pm

Dneska na Orlíku docela fouklo :) Kolem 11 přestalo pršet, udělalo se "azůro", ale vítr nepolevil. Z plánovaného jeřábování sešlo, tak jsme trochu porovnali, co vítr napáchal v marině, rozřezali padlou vrbu a udělali si procházku.
IMG_2591.jpg

V sobotu jsem ještě stihnul poslední plachtění. Poprvé opravdu single-handed a hned s rychlostním rekordem :shock: V občaseném dešti a s kulichem, ale krásné. Takový tréning na balt...
Teď už jenom doufám, že nám počasí dovolí tu sezonu konečně ukončit :)
lisak.petrik
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 11
Registrován: stř kvě 22, 2019 5:10 pm
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod lisak.petrik » ned kvě 26, 2019 9:18 am

Prošel jsem celé vlákno a chci se zeptat, zda jsou někde sepsané všechny mola, půjčovny atd. na jednom místě, které je pravidelně aktualizované.
Informace jsou v celém vláknu roztříštěné a často několik let staré.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů