Orlík

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » čtv črc 18, 2019 2:00 pm

Zdravim,
chtel bych se zeptat jak to vypada aktualne na trhovkach (zatim jsem tam nikdy nebyl). Pojedu tam za 14 dni s 3 plachetkami (2x cca 32stop, a 1x 20stop). Da se tam nejak na noc parkovat u brehu, nebo tam je nejake molo, ktere by jsme si mohli zarezervovat? Je lepsi z severu, nebo z jizni strany?

Predem dekuji
Uživatelský avatar
Petr OKIN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 91
Registrován: pát črc 12, 2019 12:46 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Petr OKIN » čtv črc 18, 2019 10:28 pm

Byli jsme tam před 3 týdny - sever mi přijde skoro nepoužitelný (pláže kempu), chvíli jsme stáli u mola rekreačky Struhy I. Místo tam bylo, ale nezkoumal jsem komu to patří - vykoupali jsme se a jeli pryč. Na jihu se dalo zakotvit vpravo od mol pod kempem (byly plné), ale žádná sláva to taky nebyla. Vody bylo habakuk. Ber to ale jako informaci od naprostého zelenáče, byl jsem poprvé na plachetnici (půjčena na 3 dny)...
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » čtv črc 18, 2019 10:43 pm

Ze severní strany v pohodě zakotvíš u kempu Bor, při vjezdu do zátoky hned napravo ještě před molem půjčovny, je tam dost hluboko. Za molem půjčovny jsou už soukromé kotevní bóje a je tam poměrně mělko u břehu.
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » úte črc 23, 2019 10:59 pm

Zdravim jeste jednou,
narazil jsem na toto video YT. Nepoznali byste, kde je to bojkovy pole v case od 00:50? Pripadne jaka tam je organizace (objednavani dopredu, poplatky atd.).
Dekuji
Uživatelský avatar
Petr OKIN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 91
Registrován: pát črc 12, 2019 12:46 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Petr OKIN » stř črc 24, 2019 7:24 am

Podobné kotvení je v zátokách nad a pod Velkým Vírem, možná tady. Ale mám pocit, že je to soukromé...
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » stř črc 24, 2019 8:52 am

Podle mě jsou všechna tato kotviště, resp. bóje soukromé. Pokud teda tím nad VV nemyslíš Barrandovskou zátoku, tam jsou součástí jachtklubu a je možné si je na sezónu pronajmout.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » čtv črc 25, 2019 6:23 pm

To na videu jsou bóje mezi Velkým Vírem a Pukňovem a samozřejmě jsou soukromé.

Jinak co si půjčujete na orlíku lodě, používejte při kotvení u břehu kotvu, včera večer trochu klesla hladina a pomáhali jsme vyprostit uvízlou plachetnici z půjčovny, vyvázanou pouze na břeh a bez kotvy, pěkně zarytá kýlem, rodinka by s tím sama nic nezmohla a bylo to v místě kde zrovna není moc velký provoz a už se šeřilo. Nakonec se nám ji ve třech podařilo za stěžeň naklonit tak, že ji další dva dokázali sešoupnout na vodu. Když jsem pak slyšel že kotva se nepoužívá, protože je na orlíku dost hluboko, tak jsem měl dost. Stačilo aby voda klesla o 15cm a byli v problémech. Tak bacha na to.
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » čtv črc 25, 2019 9:37 pm

Moc dik, my jedeme 3 lode od 4.8. Jsem zvedavy co udela pristi s stavem tyden (maji prijit bourky) a jak bude ten nas tyden. Zakladnu budeme mit v Marine O. Jednu noc chceme zustat u Zvikova a zajit do pivovaru. V cervenci jsem si to tam byl projet, je tam vyznaceny stani (cca 400m od soutoku po pravym brehu Otavy). Je to dost v kopci, ale snad to bude v pohode. Jako zalohu (pokud by foukalo od severo-zapadu a nafukovalo by nas to na breh) beru zatoku na levo pred zvikovskym mostem.
Pote noc v marine a pak smer prave trhovky a zde to tedy zkusime, dle rady, pred molem pujcovny u kempu bor. Opet, pokud by nas hodne nafukoval severni vitr na breh, tak prejedem na druhej breh.
Na Orliku spani mimo marinu planuji poprve, proto uvitam jakekoli rady.
Navic bych se chtel zeptat. Pokud budeme parkovat treba pod tim Zvikove. Je lepsi 3 lode svazat (samozrejme s springama + tak aby stezne nebyli vedle sebe) nebo kazdou nechat zvlast?

Predem dekuji za zkusenosti
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » čtv črc 25, 2019 10:06 pm

U Zvíkova jak je vyznačené kotvení na otavě, tak tam je sice prudkej kopec, ale je tam pěšina a dá se tam nahoru vylézt. U kempu Bor normálně pod značkou P pro půjčovnu plachetnice nocují a taky pohoda, kotva tam drží dobře - je tam bahnitopískové dno i když u břehu kameny.

Já když stojíme ve více lodích, tak vždy s bočním odstupem, každá svou kotvu v dostatečné vzdálenosti a svůj kolík. Když má být nějaká bouřka tak třeba dáme lano mezi lodě ze zadních vazáků a návětrnou loď pojistíme lanem ze zadního vazáku nebo vinšny šikmo na břeh.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » sob črc 27, 2019 6:36 pm

No, nejsem "přehradář", jezdím spíš na moře, ale na Orlíku nebo Lipně jsem aspoń na pár dnů skoro každý rok.
Ohledně kotvení na Orlíku se tu už určitě psalo. Je to problém a názory se určitě budou různit, ale naprosto chápu, proč se na Orlíku nepoužívá kotva. Tedy myslím klasická kotva běžného typu. Ani já ji na lodích z půjčovny nepoužívám. Což ale neznamená, že bych loď jen vyvázal ke kolíku na břehu se zarytou či opřenou přídí do dna. Jednak pokud opřu příď o dno, byť to není moje loď, je mi proti srsti ji odírat o dno. Dále je problém pak loď dostat na vodu, pokud klesne hladina. A další problém je, že pokud začne foukat zboku, vítr se opírá o celý bok lodě a na kolík a příď pak vyvíjí několikanásobně větší sílu, než když je záď fixovaná třeba tou kotvou.

S ohledem na to, že Orlík je napuštěná přehrada a nikoli přírodní jezero, tak je problém s pařezy pod vodou. To je přesně důvod, proč kotvu ne. Dokážu se potopit asi do 5 m a bez základní výbavy (ploutve, brýle) nikdy na vodu nejedu, ale pod vodou už ve 3 m je prd vidět a normální jachtař prostě kotvu kouslou do kořenů neuvolní, leda by měl zezadu pomocné lanko s fendrem, za které ji dokáže vycuknout proti směru jejího použití. Jenže vtšina lodí na Orlíku asi nemá hloubkoměr a je problém odahdnout, do jaké hloubky vlastně kotvu spouštím, jak dlouhé lano tam tedy dát. Osobně tedy mám asi 15 kg olověnou zátěž, která se mnou cestuje na všechny plavby do HR, na Orlík a stejně tak i na Lipno, kde je to s pařezy snad ještě horší. Takže ze zádi před přistáním ke břehu vypustím olovo, dopluji ke břehu, zafixuji příď lanem ke kolíku s dostatečnou rezervou a pak dotáhnu zadní lano k olovu. Tím mi pak nedrncá loď o dno, při poklesu hladiny jsem stále volně plující a nikoli nasedlý, a pokud začne foukat, drží mi zadek olovo a není tak namáhaný kolík a odíraný kýl.

Pro šťouraly - takto to praktikuji na Orlíku či Lipně, na moři samozřejmě kotvu používám normálně jako každý jiný, ale na rozdíl od jiných olovo používám jako přídavnou zátěž spuštěnou po kotevním řetězu jako tzv. "psaníčko". Určitě jsem o tom již psal ve vlákně o kotvení. Nebudu tady rozebírat něco, co patří jinam. Kdo chce, najde si to.

Pavel.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » sob črc 27, 2019 6:38 pm

Ještě dodatek: běžně olověnou zátěž sebou asi většina jachtařů nevozí, zejména když nemají vlastní loď. Ale místo zátěže se dá použít složená záložní kotva. Složená myslím v přepravním, nikoli funkčním stavu. Ta čtyřramenná rozkládací s pojistným kroužkem.

Pavel.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » sob črc 27, 2019 7:29 pm

Já používám asi 12kg Danfortku na 54m lana, pouštím ji kolem 10m hloubky, ale jak kde, podle toho jak je běeh prudký. Prostě aby byla v dostatečné vzdálenosti za lodí.

Se závažím nemám zkušenost a zkoušet to rozhodně nebudu, ale vím, že špatně zarytá danfortka mi jen svojí vahou neudrží.

Včera nám foukalo při kotvení rovnou do zádě a to dlouho do večera, příjemně jsme se pohupovali na vlnách od větru a byli v klídku dneska nám fouká zadobok taky se houpem a opět půjdem v klidu spát.

Za 13let kotvení na orlíku se nám kotva nekousla tak, aby jsme ji nevytahli, asi 2x jsem tahal na motor proti zarytí kotvy a vytahl jsem jí.

Samozřejmě mám ještě náhradní pluhovku a to že tam kotva může zůstat, s tím se prostě počítá. A z majitelských lodí neznám nikoho kdo by tady kotvu nepoužíval, nebo měl závaží. Tož tak.
Uživatelský avatar
karel-h
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: úte říj 15, 2013 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Příbram

Re: Orlík

Příspěvekod karel-h » sob črc 27, 2019 9:38 pm

Já taky zásadně na kotve. Mě se podařilo zatím 2 parezy za které jsem se chytil, vytrhnout ze dna.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » sob črc 27, 2019 9:49 pm

Charlie, určitě ti budu muset dát za pravdu, jestli jsi místní, znáš místní zvyklosti, poměry, a hlavně - patrně asi víš, když jsi tam jako doma, kde je asi jaká hloubka (už jen podle toho, jak spouštíš kotvu, tak je cítit, kdy dosedne na dno) a jestli tam jsou nebo nejsou pařezy, kde by se kotva kousla. Když jsem já viděl některé zátoky Orlíku, kam jezdívám kotvit, když byl stav několik metrů pod normálem a viděl jsem ty pařezy, prostě bych o kotvu měl asi strach. A pokud si půjčím loď a majitel mi řekne, že kotvu raději nemám používat (kvůli její ztrátě), měl bych to respektovat. Samozřejmě naprosto nehodlám diskutovat o tom, zda loď podrží lépe kotva či závaží, tam je to naprosto jasné, kotva (zarytá, nikoli ležící na boku ...) je někde jinde. Ale ze zkušenosti zase vím, že pokud je bahnité dno (nikoli písčité či kamenité), olovo se vahou a pokyvováním lodě, které se přenáší lanem na to olovo, obvykle tak zanoří do bahna, že je problém jej pak vůbec vyndat. Vzniká tam efekt, jako když se v gumákách zanoří bota do 15 - 20 cm bláta - pak ji vyndej.

Pavel.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » sob črc 27, 2019 10:03 pm

Já mám hloubkoměr, takže vím kde kotvu pouštím, i když danfortka když se hezky spustí, tak sklouzne ještě o kus dál. Kotvím na místech která znám ale zrovna tak i v místech které neznám vůbec, tento týden několikrát - i u té zapíchlé lodě. Navíc se nechci omezovat jen na stání v krytých zátokách hezká místa jsou i na otevřených plážích.

Osobně bych si loď bez kotvy, nebo dostatečné dlouhého lana vůbec nepřevzal.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 83
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod vojtaharok » úte črc 30, 2019 7:10 am

V sobotu po vodním květu ani stopy, všude jen čistá teplá voda a krásné pláže.

Jinak pozor u zelené bójky viz odkaz, parník Orlík se protahuje těsně kolem mělčiny a kolem bójky (tak blízko břehu bych si nedovolil já plout s našim oplachtěným gumákem), na poslední chvíli mění kurz postupně o pár stupňů a nedává znamení.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Naštěstí měl jen nepatrnou příďovou vlnu, sací efekt byl nízký a záďová vlna byla také zanedbatelná. Ale moje chyba. Klimbal jsem (spatřil jsem jej víceméně na poslední chvíli) a nesprávně jsem předpokládal, že s naší pomalostí budeme považováni spíše za plovoucí kmen. V momentě, když jsme parník spatřili, jsem už neměl šanci příliš manévrovat. Když parník mířil přímo přímo na nás, říkal jsem si, "Je to dobrý, projede těsně za naší zádí", ale pak změnil kurz doprava ještě o pár stupnů...
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte črc 30, 2019 8:25 am

Možná vhodná kotva na dno s balvany, pařezy a kořeny. Plechový talíř je vylitý olovem.
Po kotevním laně spouštím 5 kg závaží na polovinu délky lana, zlepšuje úhel lana proti dnu a tlumí rázy od vln.
Talriksankare.jpg
Talriksankare.jpg (72.97 KiB) Zobrazeno 12950 x
Uživatelský avatar
avlada
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: úte úno 02, 2010 1:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Polička

Re: Orlík

Příspěvekod avlada » úte črc 30, 2019 11:23 am

Pavle, jak zajistíš aby závaží zůstalo v půlce kotevního lana? Máš tam uzel ?
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Orlík

Příspěvekod Andrejjeep » úte črc 30, 2019 12:31 pm

Predpokladám, že lanom ktorým to spúšťa po kotevnom lane, teda jeho dĺžkou od provy (vazáku) po úchyt na závaží.

A.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » úte črc 30, 2019 1:21 pm

vojtaharok píše:Jinak pozor u zelené bójky viz odkaz, parník Orlík se protahuje těsně kolem mělčiny a kolem bójky (tak blízko břehu bych si nedovolil já plout s našim oplachtěným gumákem), na poslední chvíli mění kurz postupně o pár stupňů a nedává znamení.

No já mám vůbec pocit, že pro letošní sezónu najali pro tu flotilu parníků s modrým trupem partu zakomplexovaných šílenců. Nebo mají prémie za každý ušetřený decilitr nafty, nebo nevím. Za červenec jsem už 2 x byl svědkem naprosto nepochopitelného a z mého pohledu arogantního vynucování přednosti - naposledy min. víkend právě u té zelené bójky naproti Radavě. Zrovna lehl vítr a kousek (15-20 m) od bójky se poplácávala nějaká okruhovka - tedy plavidlo bez možnosti nakopnout motor a zmizet. A ten pařas to naládoval mezi toho chudáka a bójku a ještě celou situaci "zpříjemnil" velmi dlouhým zvukovým signálem. Je to na místě, kde je pěkná pláž a tudíž spousta lidí na břehu a plavců ve vodě. :x
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte črc 30, 2019 2:31 pm

Příspěvek od avlada » úte 30. črc, 2019 10:23
Pavle, jak zajistíš aby závaží zůstalo v půlce kotevního lana? Máš tam uzel ?

Na závaží mám velkou karabinu, kterou po spuštění kotvy zaháknu za kotevní popruh a tenkým lakem závaží nechám jet dolů.
Odplouvání - lankem přitáhnu závaží k lodi, karabinu odháknu. Pak zvedám jen kotvu danfort 14 kg.

Jako závaží používám kotvu ke gumáku, váží 3,6 kg a je potažená měkkým plastem.
Gummibåtsankare 3,6 kg.jpg
Gummibåtsankare 3,6 kg.jpg (20.1 KiB) Zobrazeno 12872 x
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1418
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Orlík

Příspěvekod Omen » stř črc 31, 2019 7:28 am

Kluci orličtí, zvíkovští .....
U sv. Anny, na levém břehu Otavy je objekt (apartmány) ČRS (český rybářský svaz).
Je tam menší molo, obehnané žlutými bojkami a z obou stran na břehu cedule pro připlouvající lodě "P" s dodatkovým textem "podle pokynů správce" nebo tak nějak.
https://mapy.cz/s/3wO7I
Až tam někdo budete, nafoťte tu ceduli "P" a dejte fotku sem prosím.
Dííííky.
Uživatelský avatar
Petr OKIN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 91
Registrován: pát črc 12, 2019 12:46 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Petr OKIN » stř črc 31, 2019 7:54 am

TADY se asi dá zjistit vše přímo u zdroje...
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1418
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Orlík

Příspěvekod Omen » stř črc 31, 2019 8:40 am

Ne, ne, díky Petře, tohle znám, ALE...
já potřebuji vyloženě jen tu fotku cedule "P" s dodatkovou tabulkou.

Byl jsem tam nedávno, zažil tam jistou nepříjemnost, ale ceduli jsem si bohužel nevyfotil.
Uživatelský avatar
Petr OKIN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 91
Registrován: pát črc 12, 2019 12:46 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Petr OKIN » stř črc 31, 2019 9:24 am

Aha, tak to je jiný případ. Tak ať to dopadne...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů