Orlík

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » pon srp 05, 2019 7:59 pm

Pavel63 píše:S ohledem na to, že Orlík je napuštěná přehrada a nikoli přírodní jezero, tak je problém s pařezy pod vodou. To je přesně důvod, proč kotvu ne. Dokážu se potopit asi do 5 m a bez základní výbavy (ploutve, brýle) nikdy na vodu nejedu, ale pod vodou už ve 3 m je prd vidět a normální jachtař prostě kotvu kouslou do kořenů neuvolní, leda by měl zezadu pomocné lanko s fendrem, za které ji dokáže vycuknout proti směru jejího použití.
Pavel.


Není to pravda, je vidět i v dvojnásobné hloubce, i hlouběji, podle polohy a svitu slunce.
Jinak na eBay není problém koupit za pár stovek silnou vodotěsnou svítilnu s držákem na ruku.
No a s takovou je vidět v jakékoli hloubce, nebo i za tmy.

I na Orlíku v zdánlivě skryté zátoce dokáží být při bouřce tak silné poryvy,
že i dobrá Danfortka na skalnatějším dně může mít problém loď udržet.

Natož nějaká náhrada kotvy závažím..to je úplný nesmysl toto používat.
Nelze se spoléhat na to, že dno je všude bahnité,snad jen v prostřed zátok.
Vím o čem mluvím, neboť mám na Orlíku odpotápěno spoustu hodin.
Ano, často se stává, že někomu nebo i sobě vytahuji pomocí potápěčského vybavení zpod pařezu zaseklou kotvu.
Ale v každém případě raději ztráta kotvy ( s možností následného vytažení potápěčem) než poškození lodi nárazem o skály či kameny.

Pokud se vám stane že vám někde uvízne kotva a nejde vytáhnout, tak popruh nebo lano něčím zatížit a pustit dolu natažené co nejvíc ke břehu. Místo na břehu si vyfotit a uložit si třeba i souřadnice. Je to lepší, než tam nechat plavat uvázanou petku, protože tu buď nekdo přejede, nebo kotvu vytáhne místo vás a nevrátí...

Toliko zkušenosti mé apokud jste někde kotvu, nebo něco jiného nedobrovolně nechali pod vodou, dejte vědět. Mohu to zkusit najít.
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » pon srp 12, 2019 12:15 pm

Zdravim,
tak jsme byl tyden na Orliku. Super akce a spousta zkusenosti, vcetne urizle kotvy. Ve vetsine pripadu jsem u brehu kotvil i kdyz kazdej doporucuje at to charterari nedelaj (ne nadarmo nam tam jeden morskej vlk rikal "mimozemstani"). Nicmene radsi zaplatim kotvu, nez omlatim lod. Nedaval jsem ji jen kdyz jsme byli u plaze na uvareni obeda a foukalo primo od ni.
Nicmene v nedeli jsem ji hodil v zatoce pod Orlikem. Foukalo primo na breh a jeste se ke me vazali 2 dalsi lode. Po prohlidce ostatni odjeli a ja uz ji nemoh vytahnout. Zkousel jsem tahat z ruznych smeru pod ruznymi uhly, zkousel jsem ji dotahnout na kolmo a presunout posadku na prid... nic. Tak prisel k slovu muj novej nuz. Nechtel jsem tam nechavat petky a popruh nahoru protoze tam uz neni moc mista (dost se odpousti a dal bude) a kdyz jsem videl jak se tam lidi motaj, tak bych akorat nekomu udelal problem. Zatizit popruh a dotahnout ho na breh me nenapadlo, zde by to bylo idealni reseni.
Vecer sem hodim zaznam z navionicsu, podle nej by se dala urcit oblast a pravdepodobne i bod kde je kotva. Pokud se to nekomu podari vytahnout tak je to nerezova danfortka z Huntera z Mariny Orlik. Treba se tam s nima nejak dohodnete.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » pon srp 12, 2019 12:56 pm

Tak to je pech. Zrovna v téhle zátoce mi kotva nikdy pořádně nedrží, je tam na dně spousta větví, které se sunou a dost často i nějakou vytáhnu. Zrovna v sobotu jsem tam zakotvoval na dvakrát, než to drželo tak, že jsem byl ochoten opustit loď.
A dávat na charterovku na Orlíku nerezovou kotvu, to je teda vynález... :/


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » pon srp 12, 2019 8:14 pm

Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » pon srp 12, 2019 10:41 pm

Ahoj!

Zkusím po ní mrknout...ten popruh byl teda neplovoucí a byl volně puštěn z místa nad kotvou...předpokládám...?
Když by se popruh natáhl co nejvíce směrem ke břehu a až tam potopil tak by to velice usnadnilo nalezení a vyproštění...
A jaká asi byla v místě kotvy hloubka?
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » úte srp 13, 2019 8:19 am

Jj neplovouci, urizlej co nejbliz ke kotve (teda u hladiny, kdyz jsme byli kolmo). Podle hloubkomeru neco kolem 10-11m
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » úte srp 13, 2019 7:34 pm

Ok. Dám vědět.
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » stř srp 14, 2019 12:59 pm

Kotva vylovena a předána do půjčovny.
IMG_20190814_121218.jpg
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » stř srp 14, 2019 1:08 pm

Dobrá práce. Bylo zřejmé proč nešla vytáhnout z lodě?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » stř srp 14, 2019 2:22 pm

Ano. Byla zachycena pod silným kořenem velkého pařezu 12m hluboko a popruh ještě omotán kolem pahýlu kořenu. Z hladiny neřešitelné. Těch pařezů je tam opravdu hodně a jsou velmi masivní a jejich kořeny hodně rozvětvené. Celý popruh ležel v podstatě na tom pařezu a kotvě. Kdyby byl natažený po svahu směrem ke břehu, bylo by hledání jednodušší.
Jinak do hloubky cca 3m celkem čistá voda, pak vrstva kalnější asi do 8-9m, pak pěkně čistá.
Doba ponoru asi 20 minut.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » stř srp 14, 2019 10:33 pm

To Clouseau:

Asi máme každý jiné zkušenosti a z toho plynoucí praktiky. Vylovená Danfotka u zámku Orlík je přesně to, čeho se nechci dožít. Proto na moři kotvím na pro mne potopitelné hloubce, nebo tam, kde je písčité dno a kotvu mám pod kontrolou.
Nejsem potapěč a budiš ti ke cti, že nabízíš (a patrně navíc nezjištně) pomoc jiným, které postihne ztráta kotvy. Protože mne nenapadlo, kde bych v případě ztráty kotvy někoho honil (myslím potapěče), tak ji navíc dle dispozic majitele lodě nepoužívám a proti majitelem lodě doporučenému postupu používám navíc to olovo. Jen si dovolím tvrdit, že to není nesmysl, jezdím na moře pomalu 20 let vesměs na charterové lodě a z toho víc než polovinu na plachetnice cca 12 m a v odhadem 95% kotvení (jezdím na noc takřka výhradně na kotvu do zátoky) mne na místě drželo olovo spuštěné po kotevním řetězu před loď. Někdy se o pár metrů posunulo, ale pouze v jednom případě při opravdu silném poryvu jsem měl problém, kdy mne podržela až kotva.

O viditelnosti pod vodou jsem psal dle zkuenosti na Lipně, v horní části. Tam skutečně asi ve 2 m začínala (kolem poledne) tma jak v pytli, že jsem si neviděl ani na ruce a to, co jsem potřeboval vylovit, jsem musel nahmatat. Podvodní svítilnu nemám, nejsem vybavený pro potápění ve zhoršených podmínkách.

Takže ano, máš určitě zkušenosti s tím, jak to vypadá a Orlíku, mnohem větší než já. Ale to olovo není až taková blbost. Samozřejmě je ale rozdíl, když spustíš olovo o váze 5 kg z lodě o výtlaku 6 t., nebo 15 kg z lodě o výtleku 2 t (můj případ na Orlíku). Na moři mi to ale běžně drží Bav. 36, která má asi 8 t.

Tolik moje zkušenosti. Nechci se s nikým přít nebo pochybovat o jeho zkušenostech, pouze uvádím to, co mám vyzkoušeno já.

Pavel.
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » čtv srp 15, 2019 2:44 pm

Super prace, srovnali se s tebou v marine za to nejak? Ja uvidim jak to budeme resit, jestli si vezmu kotvu, nebo mi vrati cast toho co jsem tam nechal z kauce (v cene byl i popruh, ten je KO).
Ale jinak cumim, necekal jsem ze to podle zaznamu nekdo najde. Chtel jsem se zeptat. Na potapeni do 10-15m na kratky casy (prave pro vyloveni kotvy) je potreba jaka minimalni vybava, pripadne jakej kurz?
Diky
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » pát srp 16, 2019 12:38 am

Ano, vyrovnání proběhlo k oboustranné spokojenosti :-)
Potápěčský kurz si může zaplatit a udělat kdokoli...jenže to z tebe potápěče neudělá...
Vybavení si může taky koupit kdokoli...
Ale potopit se pak a hledat mezi pařezy , stromy a vlasci od rybářů zaseklou kotvu, rozmotávat popruh ve zvířených sedimentech jen po hmatu, tak to už je trochu o něčem jiném...
Potapim se už 40 let...často si i vypnu světlo ve starém zatopeném domě 30 metrů pod hladinou a jen tak ležím a vnímám atmosféru místa...
Jak řekl kdysi Lenin: "teorie bez praxe je rezavý kompas".
Za týden z tebe potápěče neudělá nikdo...
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » pát srp 16, 2019 8:41 am

Chapu, slo mi o to jestli se prave lze potapet "jen pro reseni problemu pri jachtingu" nicmene to bude spis beh na dlouhou trat, pokud to chci delat bezpecne. Promyslim a asi do toho pujdu naplno.
Diky
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Orlík

Příspěvekod Clouseau » pát srp 16, 2019 9:37 am

Koupit si láhev s automatikou a potopit se třeba 8 metrů hluboko k uvízlé kotvě vypadá jako jednoduchá záležitost...
Jenže ono stačí na chvilku zadržet dech během výstupu a skončí to fatálně. Jsou zaznamenány úmrtí na následky barotraumatu plic po výstupu z 3m hloubky při výcviku v bazénu. A tam je člověk v čisté vodě bez stresu. Teď si představ, že se potopíš do 8 kde už je tma a kotva je propadlá skrze větve stromu který je plný rybářských vlasců a třpitek.Kotva nejde vyprostit, zamotáváš se do vlasců, kotevního popruhu, víří se usazeniny tak, že není nic vidět a vzduch v láhvi ubývá... přichází stres, panika... vystřelíš nahoru a přitom, aniž by sis to uvědomil zadržíš dech. Vzduch v plicích který má stejný tlak jako voda v hloubce se při výstupu rozepíná,jak tlak okolní vody klesá...plíce se tím tlakem roztahují, záklopka v hrtanu je tím přetlakem stále více zablokována, vydechnout už není možné..nakonec to plíce nevydrží a prasknou :-(
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: Orlík

Příspěvekod bvp1 » pát srp 16, 2019 10:49 am

Ahoj,

SamElanius píše, že kotvil na hloubce cca 10 - 11 m. Chci se zeptat, jestli je běžné kotvit na takové hloubce? Podle mě je to na kotvení poměrně velká hloubka.
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: Orlík

Příspěvekod kapo » pát srp 16, 2019 11:41 am

je to dost, měl bys vypustit 50-70 m řetězu 8)
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1418
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Orlík

Příspěvekod Omen » pát srp 16, 2019 12:31 pm

bvp1 píše:Ahoj,

SamElanius píše, že kotvil na hloubce cca 10 - 11 m. Chci se zeptat, jestli je běžné kotvit na takové hloubce? Podle mě je to na kotvení poměrně velká hloubka.

Orlík je známý tím, že má většinou velmi strmé břehy, tato hloubka je pár metrů od břehu, na délku lodě.
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » sob srp 17, 2019 12:21 pm

Na urcitch mistech breh klesa az pod 45 stupnemi. tzn. na konci lodi je ta sama hloubka jako je lod. Co se pak da delat... Na druhou stranu, takto kotvu hazim jen kdyz jdeme treba na Orlik nebo Zvikov. Tzn. vim, ze se vitr v dalsich 3 hodinach razantne nezmeni a sem tam na ni kouknu zvrchu jestli je vse ok. A ta kotva jen drzi zad od brehu.
Kdyz jsme parkovali na noc na pozvolnejsi piscite plazi, tak jsem si tam dal mnohem vice zalezet. Otestoval jsem kotvu motorem, jestli je dobre zarizla do pisku/bahna, protoze jsem vedel, ze si vecer neco dam a opravdu nechci v noci pod vlivem preparkovavat.
Ale opet pisu, Jsem zelenac a asi neni uplne vhodne, aby ostatni novacci si ze me brali priklad, je mozne ze spoustu veci delam spatne.

Jinak aby jsme se drzeli tematu a tohle tema bylo pro nekoho prinosny. Mista kde jsme v tydnu kotvili (mel jsem huntera ateu a vzdy se na me jeste vazala mala Niki (Dehler varianta), protoze tam byli uplni zacatecnici a 4 ramena skladaci kotva, tak jsem je nechtel zbytecne stresovat):
2x pod zvikovem na severu - takova klasika, pokazde jsem hodil kotvu, protoze blbe foukalo. Pokazde zaseknuto na poprve asi do kameni, nocovat bych tam na ni asi nechtel, ale na vejlet na Zvikov stacila. Vytahnuta pokazde v poradku.
Zvikov z zapadu - je tam Pcko, je tam i kousicek piscite plaze (neverim ze by byla i pod lodi a kotvou), nicmene za nas ji okupoval rybar, tak jsme to zkouseli na pravy strane vyznacenyho parkovani. Dole asi sutry, danfotka se temer nezasekla, cvicne jsme zkouseli tu 4 ramenou, tu jsme zas malem nevytahli. V planu bylo jit do pivovaru, takze jedna skupina sla, ja zustal na lodi pro jistotu. Pivovar byl v pondeli zavrenej (i kdyz na google meli jiny udaje). Byl jsem rad ze se vratili a jeli jsme hledat nejakou plaz k prenocovani.
Svata anna (vybezek proti smeru otavy, cca 3km od zvikova) SV plaz. Krasna pozvolna plazicka. Cca na 5 lodi na tesno, my tam byli 3. 2 jsme byli perfektne zasekly v pisku na danfortkach. Vedle chytali rybari, ale bylo to v klidu.
Plaz jihozapadnim smerem od Spalenky (u toho cipu) + plaz v zaatoce hned pod cipem - obe plaze by byly super na nocni kotveni. Jen davat bacha, plaze jsou dost pozvolne, a lepsi je nesnazit se z pride jit suchou nohou, mohli by jste skoncit na kylu, na noc urcite trochu pritahnout ke kotve ode brehu.
Jizni zatoka pod orlikem - kotva zeskla a odrizla - viz vyse
Plaze na prave strane pred zdakovakem - zde jsme byli asi 2x, vzdy jen na koliku (foukalo od brehu) a jen si varili obed. ale taky pekny pisek a dobre by se nocovalo.

Vse co pisu je pri vodnim stavu -1 az -1.5m.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » pon srp 19, 2019 9:18 pm

To SamElanius:

Nechci strašit, ale slova Clousea ber ohledně potápění hodně vážně. Já se potápím jen na nádech, navíc jen do cca 5 m a to hlavně proto, že nedokážu vyrovnávat tlak v uších. Proto taky kotvím obvykle na hloubkách do 5 m (i na moři). Z vody je třeba mít respekt, cokoli na suchu se dá řešit různě, je na to relativně čas. Pod vodou je to otázka pár minut a navíc pokud půjdeš pod vodu sám, kdo a jak ti v případě problému pomůže? Že zavolá mobilem někam pro pomoc, že už jsi tam nějak dlouho? Než někoho seženou, kdo je schopen se vůbec potopit, nemluvím o přesunu na místo ... a pod vodou jde o minuty - zkrátka bez odborného vedení a výcviku ani náhodou. Tady končí sranda.

Orlík má možná průhlednější vodu, než třeba Lipno, asi taky záleží na ročním období a na tom, co zrovna přitéká a podobně. Ale při ponoru už pár metrů tě pod vodou nikdo neuvidí.

Pavel.
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » pon srp 19, 2019 10:29 pm

Diky, presne tohle jsem od vas potreboval vedet. Ze to neni nic, co by se dalo delat napul nebo nejak osekane. Tzn. jit do toho naprosto standardne a projit si vsim co je potreba. Navic po diskuzi s kolegou, se kterym mame naplanovane spolecne plavby do toho pujdeme spolecne a ponory budeme taky absolvovat ve dvou, prave kvuli problemum dole. Jeste jedou diky za rady, urcite z toho mam vetsi respekt
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » pon srp 19, 2019 11:12 pm

Zdravim,
tak mala uprava. Ty dve plaze nebyly u Spalenky, ale trochu nize pod Lavickami.
Jinak vse co jsem vyzkousel jsem zanesl do teto mapy. Nechavam ji otevrenou pro editaci (myslim, ze jsme rozumna komunita) a urcite budu rad kdyz budete stejnym stylem dopisovat dalsi zajimave mista na Orliku.
Mapa - Orlik
pro editaci pak tady

Mapa - Orlik - editace
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1418
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Orlík

Příspěvekod Omen » úte srp 20, 2019 6:25 pm

Kluci orličtí, vidím, že se v té oblasti pohybujete, dovoluji si zopakovat svoji prosbu - viz výše:

Omen píše:Kluci orličtí, zvíkovští .....
U sv. Anny, na levém břehu Otavy je objekt (apartmány) ČRS (český rybářský svaz).
Je tam menší molo, obehnané žlutými bojkami a z obou stran na břehu cedule pro připlouvající lodě "P" s dodatkovým textem "podle pokynů správce" nebo tak nějak.
https://mapy.cz/s/3wO7I
Až tam někdo budete, nafoťte tu ceduli "P" a dejte fotku sem prosím.
Dííííky.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod geronimo » pát zář 06, 2019 4:48 pm

Jen pro představu když chce někdo kotvit u Zvíkova...
69563206_2301976593244488_8401851329793753088_n.jpg

3d1e6600364abe5bcd0342f7a6d4_w1254_h836_g29258de86d0c11e89833ac1f6b220ee8.jpg
Přílohy
_D4S7340_LQ.jpg
Uživatelský avatar
hacek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: úte kvě 06, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Re: Orlík

Příspěvekod hacek » ned zář 22, 2019 4:08 pm

Ahoj.
Koukám, že se to tu teď řešilo, tak kdyby se ještě někdo jel potápět na Orlík, tak se mi povedlo taky pověsit kotvu na kořen.. zůstala tam, v zátoce na souřadnici 49.5393859N, 14.1705921E.
Kotva je zhruba uprostřed a nechal jsem tam celý popruh, je natažený až na břeh směrem doleva při pohledu do zátoky (na východ).

Patří do Maríny Orlík. S případným nálezcem se domluvíme co s ní. Každopádně je škoda aby tam zůstala.
Jo, je cca ve 13m.
Dík
ondrafri@seznam.cz

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů