Orlík

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod geronimo » pát říj 04, 2019 11:46 am

Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod geronimo » pát říj 04, 2019 11:50 am

Uživatelský avatar
Petr OKIN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 91
Registrován: pát črc 12, 2019 12:46 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Petr OKIN » pát lis 08, 2019 12:04 pm

Orlík bez vody - hezké video...

orlik.jpg
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » ned lis 10, 2019 9:05 am

No, nicméně po shlédnutí videí o Orlíku bez vody z toho plyne jedna důležitá věc - pomalu by to chtělo podrobnější mapu Orlíku, kde by byly tyto a podobné objekty zakresleny, protože při nižším stavu vody je pak velmi nebezpečné bez znalosti místních historických staveb tady plout. Pokud s eblížím ke břehu, hloubka stoupá plynule, ať už pomalu nebo rychleji. Ale pokud se budu blížit k vojenskému bunkru ( řopík - ten je někde na vodním díle pod Orlíkem a asi jako jediná překážka je označený nad hladinu normálního stavu) nebo k zatopenému jezu, kde je prostě betonová zeď a hloubkoměr mi ji nijak neavizuje, tak je to o průs...
Podobné je to na Lipně asi 100 m nad přívozemnaproti Horní Plané, kde je napříč před zátokou bývalé drážní těleso.

A mimo chodem jsem slyšel, že údajně kvůli stavebním úpravám má být hladina Orlíku do příštího podzimu snížena o 6 m, víte o tom něco?

Pavel.
Uživatelský avatar
tove
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 4

Re: Orlík

Příspěvekod tove » ned lis 10, 2019 9:36 am

pise se to na Povodi a i tady ted rijen az duben na kotu 339m n.m. / uz ted je to o 1,5m vic nebo vlastne min a pristi rok uz od srpna zase, není to o 6m ale zase na 339m a je to tedy 10m oproti normalu
Uživatelský avatar
Petr OKIN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 91
Registrován: pát črc 12, 2019 12:46 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Petr OKIN » ned lis 10, 2019 11:45 am

Když jsem poprvé na jakékoliv vodě, koukám na staré letecké fotky na webu kontaminace.cenia.cz - umí prokládat tyhle staré fotky s aktuálníma (nebo mapou). Super vychytávka, pro místa, kde to člověk nezná. Pro Orlík jsem si to dokonce i vytiskl :D Kdyby se našel nějaký dobrodinec, který by soušasný stav, kdy je hladina dole, vyfotil na všech nebezpečných mistech (budovy, skály, mělčiny atd.) třeba z dronu, klidně bych přispěl...

Takhle pak vypadá výsledné foto z webu cenie...
NovyMlyn.jpg
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » ned lis 10, 2019 5:08 pm

Ano, na Lipně jsem taky díky starým mapám a let. snímkům přišel na to, do čeho jsem se při plavání pár metrů za lodí (původně jsem tam chtěl zaplout na kotvení) kopnul do kolena. A tehdy mi pak někdo taky radil ten web Cenia. Jen by mne nenapadlo, když jedu na vodu, se dívat na weby mapující kontaminace ...

Pavel.
Uživatelský avatar
Petr OKIN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 91
Registrován: pát črc 12, 2019 12:46 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Petr OKIN » ned lis 10, 2019 5:40 pm

:D Já ho taky našel nějakou náhodou, kdoví proč zrovna jen na tomto vebu je tato mapa k dispozici. I když, ještě starší snímky (1951) se dají najít na těchto stránkách, ale dost tam toho chybí. Ještě jsou k mání staré vojenské topo mapy 1:10 000, kde je taky dost informací.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » pon úno 03, 2020 1:39 pm

Lednová procházka po barrandovské zátoce...
Zajímavé jsou zbytky (asi) zpevněných cest do původního údolí.
Začínám přemýšlet, z čeho to chtějí na jaře napustit :?
Přílohy
IMG_3776.jpeg
Uživatelský avatar
michalmi1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: ned úno 09, 2014 1:00 am
Reputace: 3

Re: Orlík

Příspěvekod michalmi1 » pon úno 03, 2020 3:55 pm

Tak nevím, jestli jsem se s objednávkou termínu kolem 8.5. neunáhlil... :crazy:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Orlík

Příspěvekod david » pon úno 03, 2020 10:04 pm

LadaM píše:Lednová procházka po barrandovské zátoce...
Zajímavé jsou zbytky (asi) zpevněných cest do původního údolí.
Začínám přemýšlet, z čeho to chtějí na jaře napustit :?

To si říkám už dlouho. Na druhou stranu, 2002 byla zima podobná, stejně teplo, a pak byla povodeň. V tom případě by prázdnej Orlík nebyl na škodu.
Uživatelský avatar
tove
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 4

Re: Orlík

Příspěvekod tove » pon úno 03, 2020 10:36 pm

84661095_3304847269542019_1653614472553562112_o.jpg
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » ned kvě 17, 2020 10:46 pm

Zdravim,
minuly tyden jsem nocoval na plazi na druhe strane od Trhovek (na jih pod kempem Lavicky). Byli jsme zakotveni na piscite plazicce a meli jsme rozdelane ohniste na tom zelenem rovinatem vybezku. Prestoze jsme nedelali zadny bordel prisli dve chatarky nam vycinit (nakonec jen chteli prisednou a trochu nam odpit) a rano jeste jedna mlada pani.
Vsichni svorne tvrdili, ze jsme na soukromem pozemku a nesmi se tam kotvit. Pokud vim tak urcite metry od vody v plnym stavu to je povodi vltavy a kdyz jsem se podival na katastr tak to samozrejme byla pravda. Dale jsem vychazel z toho, ze kde neni parkovani znacenim zakazane nebo upravene, tak je volne. To jsme si vyrikali (v dobrem).
Nicmene damy jeste tvrdili, ze na pozemcich povodi se nesmi otevirat otevreny ohen a ze prijede porybny a da nam pokutu 50kKc. Chtel jsem se zeptat jak to je prave s ohnem/grillem na majetku povodi. Uprarvuje chovani na brezich nejaka vyhlaska?
Neni mym cilem prudit chatkare, ale zas se nechci nechat vyhanet odnekud, kdyz nikoho nerusime a ve chvili kdyby na nas nekdo zavolal policajty/sps chci vedet co presne muzu a co ne.
Dekuji
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » ned kvě 17, 2020 11:21 pm

Tak otevřený oheň se v přírodě rozdělávat nesmí v podstatě nikde. Někde je to tolerované více, někde méně. I v rámci Orlíku. Zažil jsem i kontroly v době velkého sucha (bez táboráčku), ale i spoustu krásných večerů u ohýnku vedle zakotvené lodi. Taky už jsem zalíval plápolající ohniště, od kterého najednou večer odplula loď a už se nevrátili. Je to o lidech a zdravém rozumu.
Gril by podle mě měl být OK asi všude.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Orlík

Příspěvekod Pavel63 » pon kvě 25, 2020 9:31 pm

Same,
zažil jsem asi před dvěma roky taky drobnou nepříjemnost, kdy jsem zaplul s plachetnicí navečer do zátoky naproti objektu Na Husárně (zátoka západně od obce Ochoz) a hned vlevo zaplul do malé zátočiny, kde jsem se vyvázal ke kolíku (z naší lodě) zatlučenému na břehu. Než jsem loď vyvázal, brblal mi motor, ale z chaty na protějším břehu na mne ječela nějaká neurotička a mohutně gestikulovala. Až jsem vyvázal loď, vypnul motor, tak pak už nevylezla, stejně jsem jí nerozuměl ani slovo, ale evidentně jsme jí tam vadili. Protože nemám rád zbytečné konflikty, dal jsem si jen večeři a na noc odplul jinam.
Takže by mne také zajímalo, jak je to s hranicí soukromých pozemků, podle mne začíná až na čáře max. stavu vody v nádrži, takže určitě nešlo o vstup na jejich soukromý pozemek a zákaz kotvení tam rozhodně taky nebyl.

Takže pokud někdo máte přesnější informace, sem s nimi.

Ohledně rozdělávání ohně nejsem si úplně jistý, jestli platí plošný zákaz kdekoli v přírodě, rozhodně platí zákaz v lese a tuším blíž něž 50 m od nej. Samozřejmě s rozumem, v době sucha je to nebezpečné či zakázané všude.

Pavel
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » ned črc 19, 2020 11:05 am

Ahoj všem, včera jsem se předčasně vrátil z Orlíku. V zatím nejmenované půjčovně jsem si půjčil loď na víkend s možností nalodění v pátek. Vzhledem k poměrně vysoké hladině vody, byl už přístup k lodi, mírně řečeno nic, moc. Ráno jsme vypluli a na zaďák jsme byli asi za za 4 hodiny v zátoce za Orlíkem. Oběd u Cvrků a pokračujem dále na Zvíkov. Několikrát se kolem nás motala loď SPS s policistou na palubě a sledovali dalekohledem okolní lodě. Pluji pod plachtami, tak si říkám, mě nechají. Nenechali. Skoro pod Žďákovákem nás dojeli, plachty dolů. A kontrola. Když jsme po chvíli našli osvědčení k lodi, musel jsem přeskočit na jejich loď. Loď měla rok propadlou technickou. Sepsali protokol a nařídili okamžitý zákaz plavby s touto lodí a návrat do domácího přístavu. Volal jsem majiteli. Po příjezdu na nás čekal. Vzhledem k pohodově strávenému dni jsem si připravoval návrh na vrácení poloviny zaplacené ceny. Po vyvázání se nám moc omlouval, že o tom neměl tušení a že celou částku vrátí na účet. Pokud tomu tak skutečně bude, zůstane tato půjčovna i nadále nejmenovanou.
Vám přeji, abyste nezažili nic podobného. Příště už budu kontrolovat papíry, i když bude loď z půjčovny.
Ahoj Jirka
Uživatelský avatar
Jarek02
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: pon črc 14, 2014 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Brno

Re: Orlík

Příspěvekod Jarek02 » pon črc 20, 2020 2:13 am

Same oheň se nesmí rozdělávat do 50m od lesa (což oheň na Orlíku téměř vylučuje), ale navíc na Orlíku platí zákaz/příkaz "oheň pouze na určených místech" (čti: v některých kempech je ohniště)...resp.abych byl přesný: toto mi dávají každoročně podepsat pronajímatelé a když jsem tam byl poprvé (jéje, to už je let teda) tak jsem to i kdesi našel (tím chci říct, že teoreticky mohlo dojít ke změně předpisů..ale nemyslím, že by došlo).
Na druhou stranu: už jsem viděl na břehu hodně ohníčků - většinou tedy od stanařů, případně rybářů. Pokud jsi rozumný a nemáš vatru hned pod stromy, většinou to zřejmě projde. Bude-li si ovšem někdo stěžovat a přijde orgán (nejsem si jistý, tuším, že by to mohla řešit PČR), jsi na špatné straně zákona.

S kotvením, jak už tu správně řekli, jsi v právu. Pokud není zákazová značka, kotvit (vyvázat se o kolík) smíš. Vlastníkem je povodí nejen do maximální hladiny, ale ještě je tam nějaký pásmo kolem - z hlavy nevím zda 5m nebo 15m.
Nicméně je pravda, že jsem slyšel mnoho podobných příběhů kdy majitel/nájemce chaty usoudil, že tento břeh je jeho a s různou mírou (ne)slušnosti se jal jachtaře vykázat. Osobně jsem zažil pokus o vykázání od party rybářů - nakonec jsme se domluvili, ten nespokojený jedinec odešel.
SamElanius
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 18, 2018 9:35 am
Reputace: 1

Re: Orlík

Příspěvekod SamElanius » pon črc 20, 2020 7:46 pm

Tak jsme letos absolvovali flotilu na orliku. Celkem 7 lodi cca 25 lidi. Byl to tyden on 6.7. Vetsina lodi od Hacmacu (vyborne jednani s pani) a ja na Hunterovi z MO (take naprosto v poradku). Pocasi nejdriv hodne pod mrakem a sem tam prehanka, ale do ctvrtka foukalo tak se dobre jezdilo. Na plazi jsme spali 2x. Poprve jsme chteli na jizni plazi zatoky pod kempem lavicky. Je tam krasny "mys" kde se da sednou. Prijel jsem tam, obhlidl misto, udelal obed a uz tam zacali odrazet dalsi lode (celkem 4). 10m od plaze jsou cedule ze od nich je soukromy pozemek, tak jsem vsechny instruoval at tam nelezou a ze vse bude v poradku. Pak jsem jel jeste na chvili plachtit a dorazila mi zprava od kolegu ze tam na ne nekdo vlitnul a pry ze ma od povodi tu plaz pronajatou a nesmi se tam kotvit. Podle me i kdyby ji pronajatou meli tak aby se tam nesmelo kotvit tak tam musi byt uprava znackami. Kdybyhc tam byl urcite se s dotycnym dohodnu, ale novopeceni kapitani naskakali do lodi a napsali mi at hledam jinou plaz :D no nakonec jsem nasel jednu na pravem brehu (on byl plnej stav, tak to nebylo vsude schudne) 1.5km nad podskalim a tam jsme prenocovali. Ohen nerozdelavame, taham skladaci gril na dreveny uhli, to si myslim ze je schudne pro organy a bezpecne co se tyka lesa.
Druhou noc na plazi jsme stravili na mem oblibenem miste pod svatou annou (zase 4 lode). Pro dokresleni, ze nejsme zadna skupina magoru a vytrzniku, tak jsme se byli nejprve schopni domluvit s bezva parem na houseboatu, s 3 lodemi starsich paru, kterym jsme alespon pomohli zatlouct koliky (nabizeli jsme rozpalenej gril, ale pry si stihli snist maso driv, nez jsme se stavili :D ) a nocovali 30m od nas a nakonec i s rybarema.
Nevim jestli maji ti lide u lavicek s jachtari tak spatnou zkusenost, nebo jen trpi nejakou utkvelou predstavou, ze kdyz si objednaji chatku na strani u orliku tak tam musi byt naprosto sami, ale my mimo jedny kytary zadny hluk nedelame a jelikoz nerozdelavame otevrenej ohen tak nas kolem 10 stejne zima zazene do lodi.
Jinak jsem primo z lodi mel sanci sledovat start ctyriadvacitky (uvazanej u koupaciho mola) a celkove muzu tyden na orliku doporucit vsem co potrtebuji trtochu dusevni hygieny :)
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon črc 20, 2020 8:00 pm

Jirka_TEC_Tce píše: Pokud tomu tak skutečně bude, zůstane tato půjčovna i nadále nejmenovanou.


Dnes dorazily peníze na účet v plné výši. Je vidět, že lidé od lodí co řeknou, to platí. Jsem tomu rád.
Jirka
Uživatelský avatar
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 258
Registrován: čtv led 27, 2011 1:00 am
Reputace: 6

Re: Orlík

Příspěvekod gryf » pon říj 05, 2020 2:30 pm

Přátelé, poptávám kotvení na Orlické přehradě, nevíte někdo o volném místě? Díky předem.
Uživatelský avatar
andrej
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 209
Registrován: pon kvě 17, 2010 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Studienka

Re: Orlík

Příspěvekod andrej » stř říj 07, 2020 6:29 pm

Ahojte , tiež by som sa zaujímal o kotvenie na Orlíku , mooc sa nám tam páči.
Keby niekto dal rozumný typ ./ samozrejme bych si priplatil :-))))/
Máme 25 stopovú plachetnicu 4členná rodina- dík za každé info
Andrej
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orlík

Příspěvekod Charlie » pát říj 09, 2020 9:42 pm

Volno by mohlo být na Radavě: https://www.yachtclubradava.cz/marina ale chtěj tam celkem ranec.
Uživatelský avatar
andrej
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 209
Registrován: pon kvě 17, 2010 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Studienka

Re: Orlík

Příspěvekod andrej » pon led 02, 2023 11:00 am

Ahoy , v Novom roku 2023 prajem všetko dobré a samozrejme dostatok vody pre všetkých .

V tomto roku by sme chceli sezónnu stráviť na Orlíku , len nevieme aký bude stav , ked že stále sa niečo opravuje.
Nemáte niekto nejaké info ohľadne vypúšťania - stránka PVL.cz /nejde otvoriť už niekolko dní /
viem že je nejaký harmonogram a podľa neho by na jar mali napustiť , ak budú mať z čoho...
Ja len že sa mi donieslo že vraj aj celý rok 2023 bude za velmi zníženej hladiny - tak ak máte niekto naozaj overené info mohol by dať do éteru ...
Dakujem Andrej
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » pon led 02, 2023 11:13 am

Ahoj, poslední plán je do konce března 2023:
informace-ke-snizeni-hladiny-nadrze-orlik-v-roce-2022
Samozřejmě záleží na tom, jestli bude dost vody...
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Orlík

Příspěvekod LadaM » čtv úno 16, 2023 9:23 am

Dobrá zpráva - šumavské sněhy neprotečou Orlíkem jen tak. :)

Informace k napouštění nádrže Orlík – jaro 2023
Povodí Vltavy, státní podnik oznamuje, že s účinností od 18. února 2023 bude zahájeno postupné zvyšování hladiny v nádrži vodního díla Orlík. S předstihem byly dokončeny práce na realizaci stavební jímky na stavbě „VD Orlík – zabezpečení VD před účinky velkých vod“, a proto bude od soboty 18. února zrušeno omezení maximální hladiny vody v nádrži Orlík na kótě 339,00 m n.m. Rychlost vzestupu hladiny vody v nádrži bude záviset na aktuální hydrologické situaci, množství vody ve sněhu na povodí nad vodním dílem, hydrologické předpovědi a provozní situaci na celé Vltavské kaskádě. Vzhledem k současnému přítoku a dostupným předpovědím nepředpokládáme v nejbližších dnech razantní vzestup hladiny, ten bude spíše pozvolný a přerušovaný občasnými poklesy v souvislosti s provozní situací v elektrizační soustavě České republiky.


Ještě je tu nová služba povodí pro ty, kdo kotví na Orlíku - SMS notifikace o změnách hladiny. Registrace na https://www.pvl.cz/vodohospodarske-informace/informace-k-plavbe/zasilani-informaci-o-mimoradnem-pohybu-hladiny-nadrze-orlik.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů