DPH a lode

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
hipo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 13, 2008 1:00 am
Reputace: 0

DPH a lode

Příspěvekod hipo » čtv kvě 22, 2008 7:29 pm

Dobrý den všem jachtařům. Mám zdvořilý dotaz na DPH. Konkrétně já jsem koupil lod od soukromé osoby neplátce DPH v roce 2003, lod ale byla amatérsky postavená v roce 1987, tj v době kdy DPH nebylo a platila se daň z obratu. Považuji proto za nesmysl platit i DPH. Jachta je pod slovenskou vlajkou trvale v chorvatsku. Konkrétně po mě při výjezdu do Řecka nebo Itálie nikdo nic nechtěl, ale nikdo mi neřekl jestli to po mě můžou chtít.
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 746
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » čtv kvě 22, 2008 8:40 pm

ahoj,na strankach RYA,kde jsou zrejme nejucelenejsi info o jachtingu v EU pisou toto: Proof of the VAT status of the vessel
EU residents may only use a boat within the EU if it is VAT paid or deemed to be VAT paid. Therefore, although proof of the VAT status of the vessel is not actually part of a ship's papers, it is needed to prove that the boat is entitled to free movement throughout the EU. A customs officer is entitled to ask you to prove the VAT status of your boat and your boat could be detained if its VAT status is in doubt.

takze mit bys to mel ale nikdy jsem neslysel ze by to po nekom nekde chteli.domnivam se ze se to spise tyka lodi v nekterych zemich EU,kde za urcitych podminek nepotrebujes registraci zadnou.jinak zrejme u lodi, ktera ma platnou registraci v nektere zemi EU, se automamaticky povazuje povinost zaplatit DPH za splnenou,jinak by nemela tu registraci,ze jo. :crazy: taky zajimalo jestli na tenhle problem nekdy nekdo narazil...?
Uživatelský avatar
hipo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 13, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod hipo » čtv kvě 22, 2008 9:40 pm

Díky za odpověď, ale stejně mi to nejde pod fousy. Na západ od nás si asi neumějí představit že nemáme DPH desítky let ale teprve od roku asi 1994. Má někdo konkrétní zkušenost?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv kvě 22, 2008 9:49 pm

hipo píše:Díky za odpověď, ale stejně mi to nejde pod fousy. Na západ od nás si asi neumějí představit že nemáme DPH desítky let ale teprve od roku asi 1994. Má někdo konkrétní zkušenost?

To když jedeš na západ od nás autem, tak máš sebou potvrzení, že jsi za něj zaplatil DPH :?:
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 746
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » čtv kvě 22, 2008 11:59 pm

Boat owners should clear customs if entering Spain for the first time. The following documents are required:

registration papers
crew passports
certificate of competence
evidence of the boat's VAT status
crew list with passport details
radio licence
certificate of insurance

ve spanelsku to po tobe muzou chtit taky.
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1065
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 71
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » pát kvě 23, 2008 2:36 pm

Ona situace s DPH je celkem složitá.
EU před několika roky změnila zákon o DPH ve smyslu že se z lodí platí DPH (dříve byly osvobozené).
Ze zákona vyplývá, že pokud byla loď uvedena do provozu po určitém datu musí z ní být zaplaceno DPH a je nutno o tom mít doklad, který se na žádost celníků předkládá a pokud doklad neexistuje je DPH vyměřeno.
Taktéž platí, že pokud je loď vyvezena (to znamená kotví v Chorvatsku, třeba) na déle než 2 roky (nejsem si zcela jistý jestli 2), tak se musí DPH při vstupu do EU znova zaplatit. Mělo by to být i v českém zákonu o DPH a vztahuje se to i na další "zboží".
To, že zatím nikdo nebyl kontrolován, neznamená, že se to nemůže stát obzvláště při příjezdu do EU. To pak celníci nejspíše loď zadrží do uhrazení vyměřeného DPH.
Někde na netu to myslím je česky, nestačil jsem se divit co všechno si na nás jsou "bruseláci" schopni vymyslet - bohužel už nevím kde to bylo.
Uživatelský avatar
hipo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 13, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod hipo » pát kvě 23, 2008 4:58 pm

Martine díky za odpověď. Podle toho co si psal je asi pro mne důležitý ten rok uvedení do provozu. V mém případě je to 1987 a já proto platbu DPH vidím jako nesmyslnou. Nevím ale, jestli to tak vidí i šéfové v Bruselu
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1065
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 71
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » pát kvě 23, 2008 5:40 pm

No ten rok je právě potřeba najít/ověřit v zákonu - zkoušel jsem ten článek o DPH a lodích znovu najít a fakt se mi to nedaří.
Uživatelský avatar
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 405
Registrován: ned úno 11, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod tatinecek » čtv bře 11, 2010 11:37 am

Může někdo poradit ,kdo vydává potvrzení o úhradě DPH za novou jachtu , zda finanční úřad nebo Min.financí?
A jaké doklady vyžaduje?
Uživatelský avatar
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 448
Registrován: úte bře 25, 2008 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lachtan » čtv bře 11, 2010 9:35 pm

U nové jachty by to neměl být problém. Doklad o zaplacení je vlastně daňový doklad, který dostane každý kupující. Vždy je zde rozepsáno DPH.
Uživatelský avatar
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 223
Registrován: sob říj 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » pát bře 12, 2010 8:54 am

Záleží na tom kde a od koho novou jachtu kupuješ. Lachtan má pravdu, pokud novou jachtu kupuješ od prodejce v Česku, který je plátce DPH. Pokud si ji ale sám dovezeš z EU pro svoje soukromé účely, je to jako by sis dovezl nové auto. Musíš na FÚ zaplatit DPH a tam dostaneš doklad. Pokud ji dovezeš ze země mimo EU, bude se DPH platit tam, kde se platí clo.
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 732
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 42
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát bře 12, 2010 10:47 am

Pořízení nového dopravního prostředku je upraveno v zákoně o DPH, který je účinný od 1. 5. 2004 a zavádí v souladu s předpisy platnými v EU zvláštní režim, týkající se pořízení nových dopravních prostředků.

Vyložit se dá i takto :

Pořízení nového dopravního prostředku :
pořízení nového dopravního prostředku (auto, loď, letadlo) za úplatu z jiného členského státu do tuzemska jakoukoliv osobou, tj. plátcem, neplátcem nebo soukromou osobou, je podle § 2 odst. 1 písm. c) zákona o DPH vždy předmětem daně v tuzemsku. Osobní automobil se považuje za nový dopravní prostředek, pokud má najeto méně než 6 000 km nebo byl pořízen ve lhůtě 6 měsíců, od data prvního uvedení do provozu, kterým se rozumí u osobního automobilu zpravidla jeho první registrace k silničnímu provozu. DPH při pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu za úplatu je tedy povinen přiznat nejen plátce DPH, ale i soukromá osoba, občan. Co je ale považováno za novou loď, nebo nové letadlo specifikováno není.

Plátce DPH je povinen přiznat daň z pořízení nového dopravního prostředku v daňovém přiznání (řádek 250 nebo 255).

Osoba, která není plátcem a pořizuje nový dopravní prostředek z jiného členského státu, je povinna podat také daňové přiznání místně příslušnému správci daně, ke kterému přiloží kopii dokladu o pořízení nového dopravního prostředku a Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku, a to do 10 dnů od pořízení nového dopravního prostředku. Údaje o základu daně a daň uvede v řádcích 250 nebo 255. Po vyměření daně správcem zaplatí daň do 25 dnů ode dne vyměření.

V případě, že by pořizovatel nového dopravního prostředku chtěl zaregistrovat dopravní prostředek před podáním daňového přiznání (podle zákona o silničním provozu musí k žádosti o registraci předložit potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty při pořízení), může podat Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku a zaplatit zálohu ve výši daně, která bude vyměřena při pořízení v daňovém přiznání. Zaplacení zálohy jí potvrdí správce daně.

Pořízení ojetého (ne nového, již dříve použitého) dopravního prostředku :
pořízení ojetého dopravního prostředku z jiného členského státu podléhá stejnému režimu, jako pořízení zboží. Jestliže bude pořizovat ojetý dopravní prostředek z jiného členského státu plátce pro podnikatelské účely od osoby registrované k dani v jiném členském státě, bude mu dopravní prostředek dodán jako plnění osvobozené od daně s tím, že daň bude povinen přiznat v tuzemsku se sazbou daně platnou v tuzemsku.

Pokud bude pořizovat ojetý dopravní prostředek z jiného členského státu osoba, která není plátcem od osoby registrované k dani v jiném členském státě, zaplatí cenu včetně daně se sazbou daně členského státu, ve kterém dopravní prostředek nakupuje.

Podle předpisů, které jsou uplatňovány v jednotlivých členských státech může obchodník při dodání použitého zboží - dopravního prostředku, použít za splnění podmínek stanovených v § 90 zákona, zvláštní režim, který spočívá v tom, že při dodání ojetého automobilu svému odběrateli zdaní pouze přirážku, kterou stanoví jako rozdíl mezi prodejní cenou a pořizovací cenou tohoto automobilu.

Jestliže je do tuzemska dodán dopravní prostředek, u kterého byl při dodání z jiného členského státu uplatněn zvláštní režim, toto dodání není předmětem daně v tuzemsku.

Vše se řeší vždy na finančním úřadě, na ministerstvu nic.
Uživatelský avatar
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 223
Registrován: sob říj 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » pát bře 12, 2010 1:13 pm

Opajcnul jsi to hezky, ale pozor, napsáno to bylo v roce 2004 a mezi tím bylo několik hodně moc novel zákona. ;)

A podle zákona:
§4, odst.3) Pro účely tohoto zákona se dále rozumí:

b) novým dopravním prostředkem

2. loď delší než 7,5 m, pokud byla dodána do 3 měsíců ode dne prvního uvedení do provozu nebo má najeto méně než 100 hodin, s výjimkou námořních lodí užívaných k obchodní, průmyslové, rybářské nebo záchranářské činnosti,To tatinecek: Jak je to s tím pořízením? O dodání z EU v tvém dotazu nebyla řeč.
Uživatelský avatar
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 405
Registrován: ned úno 11, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod tatinecek » pát bře 12, 2010 1:47 pm

To Komín:Výrobce v EU, dodáno do EU /nikoli do Chorvatska/, Čechy ji nikdy neuvidí.

Ono by to bylo asi stejné, kdyby vyrobeno bylo mimo EU a do EU se s ní přijelo.

Upřesním dotaz:

Při kontrolách námořní policií a celníky:
- chtějí tyto instituce vidět doklad o zaplacení DPH v EU ?
- jak přesně se tento doklad jmenuje /např.anglicky, německy/?
-kdo ho vydává / FÚ, MF nebo .../ ?
Uživatelský avatar
Jozef.
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 167
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jozef. » pát bře 12, 2010 1:55 pm

S tou DPH to môže byť ešte zložitejšie.
Keď si dovezieš loď ako platca DPH, tak od nikoho nedostaneš doklad o zaplatení DPH. DPH si sám vypočítaš (vyrubuješ) a zároveň si ju odpočítaš na výstupe.

Takže jediný doklad je Tvoje daňové priznanie.
Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » pát bře 12, 2010 3:10 pm

To tatinecek:

Problematika pořízení lodi z hlediska DPH není až tak jednoduchá, aby se dala vyřešit diskuzí. Je několik variant a každá má jiné řešení. Takže, pokud chceš, napiš mi SZ a ráda poradím (daněmi se živím).
Uživatelský avatar
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 223
Registrován: sob říj 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » pát bře 12, 2010 3:14 pm

To tatinecek: Podle mě není na to žádný formulář. Na novou loď máš asi fakturu nebo kupní smlouvu od výrobce nebo prodejce s vaznačeným DPH (VAT). Pouze v případě, že bys ji sám koupil třeba v Německu bez DPH s tím, že ji odvezeš do třeba Francie, musíš si projít procedurou s francouzským finančním úřadem a po zaplacení DPH na to také dostaneš doklad. Takové doklady je třeba vozit na lodi.
Podle informací, které mám od kapitána, který prošel kontrolou na Korzice, policii stačila faktura s vyznačenou DPH. Oni už si v případě zájmu dokážou podle DIČ prověřit, jestli byla daň odvedená nebo ne, ale ty ji máš podle dokladu v ceně lodě a svoji povinnost jsi splnil.

Trošku mě při této příležitosti zarazila informace, že ti loď třeba v Německu zaregistrují pod německou vlajku, bez ohledu na to, kde se fyzicky nachází - kotvit ji můžeš třeba na Filipínách nebo v Hamburku, je to jedno. ( Jak je to u nás? Je to stejné?) To u nového auta nejde. Alespoň ne u nás. Tady ti nové auto, které si dovezeš z EU nezaregistrují ( nepřidělí SPZ) bez dokladu o úhradě DPH. A pokud jsi ho do Česka nedovezl, tak ti ho taky nezaregistrují.
Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » pát bře 12, 2010 3:46 pm

I formulář existuje - 25 5527 MFin 5527 - vzor č. 2 - Hlášení .......

:rtfm:

....ale jen pro nějaké případy. Opravdu existuje více variant pořízení lodi - z EU/mimo EU, do ČR/mimo ČR, od plátce/od neplátce, plátcem/neplátcem, malá lodička/větší loď.... a pro každý případ je jiné řešení a případně i jiný formulář.

Pokud někdo takovýto případ řeší, doporučuji nelitovat koruny a obrátit se na daňového poradce nebo aspoň zkušenou účetní. Poradí jistě lépe než takováto diskuze. A co se týče papírů na lodi, lepší mít u sebe více než méně. ;)
Uživatelský avatar
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 405
Registrován: ned úno 11, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod tatinecek » pát bře 12, 2010 4:51 pm

Zítra jdu do Letňan na výstavu. Pokud tam bude SPS nebo lépe Min.dop.- Nám.úř., zkusím zjistit u nich a poreferuji.
A to včetně přihlášení nové lodě, která Čechy nikdy neuvidí.

Když jsem si přečetl na mdcr , kolik zaplatím za právo vlajky a přihlášení lodi, nedivím se , že se registrují Češi a Slováci v Německu.
Uživatelský avatar
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 405
Registrován: ned úno 11, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod tatinecek » sob bře 13, 2010 7:36 pm

Tak jsem na skvělé výstavě " Lodě a ............." nedozvěděl nic. Jen to, že výstava se lodí moc netýká.
Lakomec

DPH

Příspěvekod Lakomec » ned bře 14, 2010 1:00 am

to hipo: asi máš pravdu v tom, že v tvém případě je zaplacení DPH zbytečné, nicméně bych si já došel na FÚ, resp. MF ČR pro potvrzení, že loď byla zakoupená od neplátce DPH neplátcem DPH a tudíž není povinnost DPH odvádět. Potvrzení ti dají, necháš si ho přeložit a ověřit, a podle mě máš klid. Nás letos v Itálii kontrolovala finanční policie a zajímalo je jen to DPH.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 680
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pon bře 15, 2010 8:38 am

ale,když něco koupíte v cizině EU,tak při koupi přece zaplatíte DPH přímo tam v ceně.To sev v Česku musí platit DPH podruhé? Dnes již merwert nevraci.
Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » pon bře 15, 2010 10:39 am

To je ten případ, kdy jsou možné různé možnosti. Pokud loď kupujete jako soukromá osoba - neplátce DPH, tak ano, DPH je obsaženo ve faktuře a zaplatíte ho při nákupu. Dokladem je samotná faktura a doklad o zaplacení.
Pokud však loď kupujete jako plátce DPH v EU, pak je faktura bez DPH, pouze základ a to DPH zaplatíte tady státu skrz Finanční úřad. V tom případě se podává formulář tzv. Hlášení o..., Fú DPH vyměří podle faktury a vy zaplatíte tady. Dokladem je pak kopie toho Hlášení o... a doklad o platbě DPH. A to však platí jen pro nové lodě nad 7,5m. U menších je to zase trošku jinak... :shock:
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 680
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pon bře 15, 2010 10:50 am

díky,již to bylo vysvětleno ve vlákně dovoz lodi z Německa.Zase mě spadl kámen ze srdce.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host