Dánsko

Nejezdí přece všichni na Jadran ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Dánsko

Příspěvekod Sarah » ned kvě 25, 2008 2:47 pm

Máte někdo zkušenost s jachtěním kolem Dánska?
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned kvě 25, 2008 2:57 pm

Přečti si http://www.pasat.estranky.cz/clanky/plavby/dansko-2006
můžu Ti poslat SZ kontakt na Víťu pro další informace,
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 287
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon kvě 26, 2008 9:41 am

Ahoj,
plavil jsem se v Malém Beltu (okolí Abenra) a několikrát jsem byl na Bornholmu a Christianso. Pokud Tě zajímá něco z těchto oblastí, tak se ptej.
Bornholm a Christianso jsou nádherná místa.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » pát čer 13, 2008 11:01 am

Na téma Dánsko a jachting jsem narazil na následující stránky http://www.esys.org/rev_info/danemark.html . Pro mě sice v nesrozumitelném jazyce (hold angličtinu ani češtinu v těchto končinách domorodci nepoužívají), ale třeba někdo jazyk místního kmene ovládáte lépe a něco užitečného z toho vyčte, rozhodně tam jsou scany map.

Rozhodli jsme se do Dánska vyrazit na začátek září. Z původních plánů jsme trochu slevily a obeplutí Dánska redukujeme na víc rekreační plavbu jen na východním pobřeží Dánska. V současnosti jsme ve fázi sběru podkladů o lokalitě, přeci jenom na rozdíl od high sea je zde trochu mělko a víc šutráků.
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pát čer 13, 2008 11:30 am

Vy nečtete moje návody :?
Takže: Na adrese http://translate.google.cz/translate_t se nachází překladač internetových stránek, který umí mimo jiné i dánsky. A německy.
A dokonce sám umí rozpoznat, v jakém jazyce ta překládaná stránka je. Takže po automatickém přeložení vypadá výše uvedená stránka takto . Tedy néé že by to byl nějaký excelentní překlad, ale aspoň něco.
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pát čer 13, 2008 11:48 am

Ahoj, strana Baltu je bezvadna, az nahoru na Helsinger, ale to se tu uz nekde probíralo. Pokud máte někdo zkušenosti se západním pobřežím, sem s nima - ja tam nasel jenom same prumysloive pristavy, nic pekneho...
Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Sarah » sob čer 14, 2008 10:48 am

Já jsem byla v Dánsku na východním pobřeží Zeelandu nedávno (v podstatě jsme cestovali od Kodaně po Helsingor) a na suché zemi jsem opravdu trpěla. Tolik marin a v nich krásných, ale fakt krásných lodí! Kolegové ze mně měli legraci, seděli v kavárnách a opalovali se a já jsem s jazykem na vestě obíhala mola a fotila lodě. :o
Tak jsem se hned poptala a místní mi řekli, že nejkrásnější jachtění je kolem jižního a východního pobřeží ostrova Finn a pak kolem Zeelandu, spíše severní polovina. Jelikož letošní prázdniny už máme plné včetně jachtařské dovolené, loď máme objednanou na srpen 2009. :D
oceannn
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod oceannn » pát čer 20, 2008 5:49 pm

Ahoj.
Jezdím jenom na Balt.Protože předražený a vykořisťovatelský Chorvatsko mně může i se všema Chorvatama políbit....Ale k věci...
Minulej rok jsme s partou obepluli například Sjaeland cestou jsme se zastavili na Falsteru,Fynu a nakonec Monu....Je tam opravdu nádherně.....ať už příroda,města,lidi.Nicméně to není pro "manažery" kteří si pronajmou v Chorvatsku Bavárku44 a na příď si vystavěj dvě prsatý holky a tejden tam projezděj na motor a pak se v kanceláři před kolegyněma prsej jaký to jsou "jachtaři":))).....kdo chce posbírat opravdu velké zkušenosti,není nic lepšího než Balt.....vřele doporučuju ale na začátek s někym zkušeným.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon črc 13, 2009 9:46 am

Tak jsem zpatky z Baltu. Vyplouvali jsme z Nemecka z ostrova Fehrman a obepluli cely dansky ostrov Sjeeland. Celkem napluto 340NM, prakticky vsechno na plachty. Lod - Hallberg Rassy 34 - a uz nikdy nechci jinou:))
Vyplouvali jsme v sobotu na noc ve trech na non stop plavbu do Kodane, kde jsme pribrali dalsiho clena posadky. Pak uz plavba ve ctyrech.
Pocasi uplna parada - prvni tri dny vitr do 30 uzlu, pak od 25 do 45 uzlu kazdy den.
Pristavy - nadhera. Jen jednou jsme hledali misto pres hodinu, ale nakonec nasli. Jinak vzdy mista dost. Vybavenost perfektni.
Nemecka chartrovka, maji krome dvou HR34 i 37 a dokonce i Najad - jsou to trosku drazsi chartery, ale ve vetru pres 30 uzlu clovek pozna, proc jsou to tak drahe lode.
Je dobre si pred odjezdem potrenovat pravidla z Colregu, sytemy rozdelene plavby, lode s prednosti, systemy boji - no vseho si tady uzijete dostatecne.
Zazitek z nocni plavby - pluli jsme vne systemu rozdelene plavby, kde byl velmi cily provoz, najednou zprava zezadu nas za zadi krizila plachetnice tak 10 metru od nas, nesvitilo na ni jedine svetylko. Kolega si ji vsiml na posledni chvilku. Jakmile nas minuli zacali tam pobihat a hned svetla rozsvitili.
Druhy nocni zazitek byl, ze tazne lodi se nelibila nase vzdalenost od nich a ani nas kurz, posvitila na nas velmi silnym reflektorem a pak prejela reflektorem po taznem lane a ukazala nam, ze to co tahne, je vetsi nez byla nase predstaviovost. Vypadalo to jako atomova elektrarna na vode:)

Prebirani a predavani lode bylo pro me novinkou - rekli mi, at si jako kapitan prohlidnu celou lod, jak ja chci a sepisu si na co se chci zeptat, ci co chci ukazat, dali mi na to klidne 4 hodiny, prolezl jsem celou lod a za cca 1,5 hodiny zavolal manazera, ten to se mnou behem 15 minut prosel a lod byla nase. Predani bylo jeste lepsi - nemusite se vracet v patek, ale na 100% budte v sobotu v 8:00 na miste - to prijde potapec. A taky jo, presne v osm prisel potapec. Pak prisel manazer a rikal, ze jestli mame sbaleno muze prevzit lod. Dal mi papir, kde bylo napsano, ze jsem neponicil plachty, motor ani vybaveni - staci to podepsat a bere se to jako zavazne. Pak ti vrati kauci a muzes odjet. Ptal jsem se ho jake s tim maji zkusenosti a rikal, ze zatim nemeli zadnou zatajenou zavadu.

No je to jiny svet.

Na Baltu jsem byl zatim dvakrat, ale moje nadseni pro tuto oblast neopada, prave naopak. Jestli vahate - nemusite a bezte do toho.
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » pon črc 13, 2009 11:34 am

Dík, Jirko, za tvé zkušenosti. Budou se hodit, asi už v září.
Ještě by mě zajímalo, když půjčuješ loď od němců, příručky typu pilot budou asi jen v němčině, ne? Nebo mají i anglicky psané?
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon črc 13, 2009 11:34 am

Ahoj Jirko, bezva, že zase někdo zmínil Balt. :)
Chci se zeptat na dvě věci:
Jaká byla plavba západně a severozápadně od Sjeelandu? Podle mapy Kattegatu je tam hodně mělčin.
Zastavili jste se na Samso? Podle zpráv a fotek je to tam prý velice hezké.
Dík za odpovědi.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon črc 13, 2009 11:53 am

To: tom
Mapa je nemecka, pilot pristavu je taky v nemcine, ale oboji je tak nazorne, ze moc cist nepotrebujes. Jinak anglicky umeji vsichni. Kdyby si chtel si predem nastudovat cestu - mapy i plany pristavu mam - dej vedet a rad ti je pujcim.

To : lynx
Musim priznat, ze jsem tam na tebe obdivne vzpominal. Sam - musi to byt nadhera. Jel jsem dost blizko Sjeelandu a bylo to v pohode, musi se davat pozor, ale vse bylo dobre znaceno. Samso - to jedine me moc mrzelo, nestihli jsme.
Z Kodane jsme pokracovali na sever a u Helsingoru nas chytla velika bourka - no lepsi misto si ta bourka nemohla vybrat :D Takze jsme se tam dost zdrzeli a vecer stihli zakotvit v Gilleleje - to je snad nejsevernejsi bod Sjeelandu. Tam odtud jsem chtel prave na Samso, ale prestoze jsem vypluli brzy rano, byl to celodenni souboj primo proti vetru, takze jsme skoncili v Odden Havn a pak uz jsme spechali rychle na jih, abychom to stihli do materskeho pristavu vcas.
Jinak zapadne od Sjeelandu - tedy mezi Sjeelandem a ostrovem Fyn je krome ohromneho mostu take velmi silny proud - meli jsme stesti, byl zapadni vitr a proud byl tedy ze severu na jih, ale pri silnem vetru 35 uzlu se proud behem dne zvetsil az na skoro 2 uzle. Pak se vitr stocil trosku na jih a foukal proti proudu, takze vlny byly pekne - bylo potreba vyhybat se melcinam, radeji i 6 metrovym, jelikoz nektere vlny byly pres 3 metry.

Pro predpoved pocasi jsem pouzival Ugrib + navtex ( byl soucasti vybavy lode + jsem mel svuj od Libora tady ze shopu ) - vsechno fungovalo skvele, Ugrib se nemylil a kdyz bylo varovani na navtexu, vzdy se splnilo :)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon črc 13, 2009 12:47 pm

Jj, Helsingor je moc fajn. Nejužší místo Oresundu, města na obou březích, velmi silný provoz jak podél, tak napříč. :o
A ještě bouři do toho ... :?
Ta plavba byla týdenní? Jestli ano, tak 340 mil – :good:
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon črc 13, 2009 1:01 pm

Jj, tydenni:) nastesti tam je dlouho videt:)
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » čtv črc 16, 2009 4:34 pm

Trocha inspirace z letosniho Baltu:)
foukalo dost:)
Obrázek

jak je tos tim Colregem?:)
Obrázek

lod byla perfektni
Obrázek

pristavy maji sve kouzlo
Obrázek

setkani na mori
Obrázek

pred mesicem jsem doplul na Maltu prave do Valletty a minuly tyden potkal tuhle lod na Baltu
Obrázek
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv črc 16, 2009 5:17 pm

Joj! Až se mi zastesklo.
Tak příště kolem celého Dánska, ne? :)

Tu "ilustraci COLREGu" místní odborníci jistě rádi rozeberou. :D

Který přístav to je?
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » čtv črc 16, 2009 8:18 pm

to: lynx

je to Gillelje n severu Sjeelandu.

Okolo Danska by bylo super, ale to je tak na tri tydny a to nemuzu, ale nasadil jsi mi brouka do hlavy, objet to a Kielskym kanalem zpatky:)
Kdy a kam se chystas letos?
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát črc 17, 2009 9:17 am

Já bych to bral spíš obráceně, abych ústím Labe plul po proudu, i když tam se to s přílivem změní :-(.
Letos se vydám asi jen na týdenní plavební průzkum jižního Turecka (+ bych chtěl doplout na Rhodos), ale i to je ještě nejisté.
Na příští rok je cosi na severu v plánech, ale to je ještě tajné. :D
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » ned črc 26, 2009 11:20 am

Včara jsme se vrátili z Dánska. Bylo to naše první seznámení s touto zemí a určitě nebylo poslední. Za týden jsme najeli 250 Nm ,/průměr máme přes 5 Kn / z toho 25 na motor při zajíždění a vyjíždění z přístavů a ve vyznačených drahách. Vítr převážně W /SW a půlden S/ 3- 7 Bf v nárazech možná i 8 Bf. Loď Hallberg Rassy 37 a tady mám jen superlativy, nejel jsem lepší loď, není závodník, ale při zhoršení počasí naprosto skvělá. I při 6 Bf jsme jeli s plnými plachtami a loď se chovala skvěle, až když se zvedly vlny , tak jsme refovali, na rychlosti ztratila minimálně a jízda byla plynulá. Prostě paráda.
Dánsko, jeli jsme z ostrova Fyn na sever /Bonnerup/a zpět, oproti Chorvatsku jsme byli nervozní první den, že jezdíme na pěti a někdy i jen na třech metrech hloubky a max bylo snad okolo 35 m, ale to je jen otázka zvyku. Hodně navigačních znaků , plavební dráhy, vyznačené vjezdy do přístavů, přednosti , značný pohyb všech lodí. Colreg stále v permanenci. Nechci v tomto článku vrtat do chorvatských papírů, ale tady by měli probíhat kurzy pro nové kapitány , je tady všechno co budou potřebovat a ještě jim fouká každý den skvělý vítr./ Na zkoušku jsem předložil v charter firmě chorvatské papíry, chvíli koukali a pak řekli OK/.,
Rozdíl oproti Chorvatsku je stání v přístavech a marinách, stojí se mezi kůly. Přistávalo se mi lépe než v Chorvatsku na mooringy a to hlavně za větru /20 Kn uvnitř přístavu/jednodušší je i vyjíždění, nepletla se nikde lana okolních lodí a když jsem si manévr promyslel a vzal v úvahu vítr, pak bylo vše mnohem snažší. Vmalých přístavech byl neocenitelný příďový motor, skvělá věc!!!
Další rozdíl proti HR, za stání s 37 stop lodí jsme platili okolo 120 DKK / 1DKK= 3,50 Kč/, voda , elektrika,sprchy, záchod - někdy za příplatek cca 5- 20 DKK. Lidi vstřícní a milí.

Moře jiné než Jadran, hlavně jsme potřebovali fleesky a pořádné ,nepromokavé oblečení včetně gumovek. Počasí se mění rychle , ale bylo vemi příjemně, moře jsem neokusili, ale viděli jsme naživo delfíny a dokonce na nás koukal vedle lodě tuleň . V moři medůza vedle medůzy.
Vybavení je třeba nepodcenit, prestože v lodi je topení. Dánské vesničky malebné i celá země, určitě se vrátíme.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » ned črc 26, 2009 11:38 am

Prosim te, muzu vedet, kolik stal charter lode a od koho jste ji meli? diky
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon črc 27, 2009 10:31 am

to: tatinecek

Tak to byla krasna plavba. Jsem rad, ze priznivcu Baltu je cim dal vice.

to: JardaF

neptal jsi se sice me, ale jel jsem pred cca 3 tydny z nemeckeho Fehrmmanu a mel jsem HR 34 a v nabidce meli i HR 37, ceny uvidis na www.duebe.de - oproti Dansku je to bliz autem.

Cena je pravda vyssi nez beznych lodi, ale zkus to a nebudes vubec litovat.
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » pon črc 27, 2009 4:48 pm

Pro Dánsko je vhodná i tato charterovka. Zválště z Flensburgu.
www.mola.de
Pepa
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » pon črc 27, 2009 5:58 pm

Díky za typy na charter. Já chtěl jet Hallberg Rassy , a to se mi povedlo. HR je loď mých snů a ukázala se jen v tom nejlepším světle.
Zvláště pokud přifouklo, pak byly znát její klady.
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pon črc 27, 2009 6:49 pm

Mola je i v Breege na Rujáně, měli jsme od nich B36 v květnu.
A k tomu jedna zajímavá informace ohledně "tramvajenky":
Pokud tam přijde Němec s chorvatským průkazem, tak mu loď nepůjčí, prý má mít domorodé papíry.
Pokud tam přijde Čech s chorvatským průkazem, tak mu loď půjčí.
Zajímavé, leč pravdivé.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » úte črc 28, 2009 9:04 am

Když už nás jsme tedy nic nenapsaly o naší plavbě v Dánsku jak Libor před časem připomněl, tak alespoň něco k tématu.
Loď jsme měly od německé chartrovky www.1a-yachtcharter.de, ale to byl jen zprostředkovatel. Loď patřila dánské firmě http://www.yacht-charter.dk od které by šla loď vzít i přímo. Každopádně perfektní komunikace a podpora od obou. Jak němce tak dána jsme asi dost překvapily naším přístupem a volbou trasy. Jsou zvyklý, že klienti si půjčí loď a jedou okolo ostrova od hospody k hospodě. My jsme jely na deset dnů a původní plán byl objet Dánsko dokola Kielskym kanalem jak tady už taky padlo. Nakonec jsme ale daly přednost více turistické variantě tj. do švédského Marstrandu a přes Kodaň domů do Divygu. Loď jsme schválně braly z dánského Divygu abychom vyrážely víc na severu a na trase. My jsme volily loď nad 40ft a to může být trochu problém, jsou tu zařízeni spíš na menší lodě (Taky jsme v maríně v Kodani nebyly schopni najít místo mezi kůly kam by jsme se vešly.) a výběr není tak bohatý. Bohužel loď nebyla na delší plavbu zrovna v nejlepší kondici. Plachta byly staré a tak hold nevydržely a inzerovaný radar nikde. Namísto něj jsme měly nainstalovanou novou obří LCD televizi. A majitel nechápal, že nás toto vylepšení komfortu lodě neuspokojuje. Až po návratu pochopily, že jsme opravdu byly ve Švédsku.

Jinak nějaké fotky jsou na http://highsea.cz/galerie/denmark/

Zpět na