Circumnavigation

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Circumnavigation

Příspěvekod ZdendaZ » úte dub 18, 2006 1:41 am

Tak mne napadlo, kolik čechů je teď na plavbě kolem světa? A kolik lodí celkem? Já vím jen o třech lidech z česka (F. Sýkora, M. Polan a O. Karásek), jsem možná ostuda :).

Chystá se někdo z Vás na podobnou plavbu? Nebo sníte o ní alespoň?
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Fanda » čtv led 04, 2007 4:20 am

Ahoj, na nasi ceste jsme se potkali jeste s jednou ceskou lodi - ARGO, na palube je Pepa Kapka a Blanka ? Naposledy se nam ozvali z Noveho Zelandu, kde budou travit cyklonovou sezonu.
Z Australie zdravi Franta a Dana - S/Y KARYA
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv led 04, 2007 7:47 am

Ještě tady nedávno proběhla zmínka a odkaz na 2 mořeplavce, kteří se vydali loni 6.10.2006 na plavbu kolem světa z Chorvatského Kremiku (u Primoštenu). Jedná se o Vladimíra Šrámka a Milana Šereše alias Rákos a Budvar. Plují na lodi s/y "Astros" - Jeanneau Sunrise 35/93. Je to loď na které jsem dělal v Chorvatsku kurz. A byla loni v nabídce na prodej. Jak postupují lze sledovat zde

A také je dobré se zmínit o sólo-nonstop cestě kolem světa na kterou se chce Petr Ondráček vydat za pomoci manželky na své plachetnici Singa.

Petr Ondráček (57), nestor námořních jachtařů, je před nonstop plavbou kolem zeměkoule na nejmenší plachetnici, která se kdy na tuhle cestu vydala. Zásoby si poveze na tři sta šedesát dní. Plavba, kterou Petr Ondráček připravuje, je přinejmenším ve dvou ohledech jedinečná. Bude to první česká osamělá plavba kolem světa bez jediného zastavení. A taky se osm a půl metru dlouhá loď, postavená v zemi bez moře, pokusí překonat světový rekord ve své třídě.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv led 04, 2007 3:13 pm

Libore.S/Y Astros cestu kolem koule už dávno vzdala a zakotvili v Maroku.Cestu na Kanáry nezvládli a vzdali to.Tam se stalo několik fatálních chyb,ale to je spíše rozprava na jiné téma .Paradoxně jsem se to dověděl od kamasa,který teď kotví v Karibiku,ale pak mně psal i syn jedného ze zúčastněných a potvrdil to.Správa o konci cesty asi plula s pasátama rychleji do Karibiku,než proměnlivými větry do Evropy:-D.Co se týče Čechů na cestě kolem koule je jich více,než má vůbec někdo i tu nejbujnější představu.Akorát se o nich neví,neboť svoji cestu nemedializovali a sami nikde nic nepíšou.Jenom za loňskej rok jsem potkal čtyři České posádky(dvě České lodě ,jedna Italská a jedna Francouzká) a s jednou do teď komunikuji mailem.Momentálně jsou v Karibiku a chtějí setrvat cca do října,kdy se dají přes panamskej průplav do Pacifiku.Sezonu hurikánů chtějí trávit ve Venezuele.Taky tady teď kotví jeden Čech,co se dal kolem koule(sólo) ale z jihu Španělska se vrátil s urvaným kormidlem.Vyřezal kus podlahy a dveře na hajzlík a udělal si provizorní kormidlo na doplutí(ocelovka 10.6m).Vyjíždí v znovu v květnu s repasovanou lodí a budou už dva.Je jich fakt těch Čechů hodně,jenom se o nich neví a stejně drtivá většina z nich v Čechách už nežije,jenom mají české pasy.Jo a jedna kamarádka se dala na cestu s jednou Španělskou lodí před dvouma rokama.Bohužel už cca rok nevím,co s ní je.Na mail neodpovídá a nové maily už ji nebere přecpaná schránka.Snad je v pohodě.Ale i tohle je každodenní realita na moři.Denně zmizí několik lodí beze stopy a o mnohých se ani neví,bo jenom málo lidí,nebo nikdo neví,že vůbec vypluli.Mnoho lidí cestu nedokončí proto,že prostě zakotví někde jinde a pořídí si tam novej domov a často i novou identitu.Příklad bych mohl dát dva známé,co asi před pěti lety vyplavali na cestu a tři roky se o nich nic nevědělo.Pak jsem dostal mail,že žijí v Senegalu a daří se jim dobře.Prostě chtěli začít jinde a asi i jinak.Jsou to takový dva hypíci.Co dodat.Snad jenom to,že drtivá většina lidí,co znám ,vyplouvá na cestu kolem koule jako na cestu za poznáním,ne jako za sportovním výkonem.Jsou i tací,ale to se tak nějak vymyká mému chápání.Viktorka plula kolem koule pět let a něco viděla.Osobně se mně to zdá tak akorát na to, něco vidět a poznat a ne jenom něco míjet.A možná i pět let je málo. :!:
Naposledy upravil(a) Monty dne čtv led 04, 2007 4:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv led 04, 2007 3:44 pm

Tož to sem netušil, že tak brzy skončili. Je pravda, že web nemají už nějakou dobu aktualizovaný (a už asi nebude). I když rozepsané to tam mají hezky. No ta loď už má něco za sebou v charteru, byla to technická závada? Když tak něco napiš ať se poučíme z chyb druhých (je to levnější :) ), pokud tedy můžeš. Jinak piš na SZ
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv led 04, 2007 4:24 pm

No..Vypluli v nejnevhodnější dobu,co vůbec mohli.Snažil jsem se je varovat před počasím,prostřednictvím Stanleyho,ale bylo už asi pozdě a nebo vypluli i tak.Ale myslím,že SMS dostali,nebo pluli relativně blízko pobřeží.Na Atlantiku je chytil SSW vítr o síle 45-50 kn a zvedal 8 metrové vlny.Dva dny spali uvázaní na postelích,v zatěsněné lodi a k tomu se jim v těch vlnách ještě poroučel motor.Vyplouvat na takovéto plavby v tak relativně malé laminátové lodi bez dobrých prognóz a bez dobrých znalostí meteorologie navigace je něco jako kamikaze.A málokdy to končí dobře.Ale měli štěstí.No ale taky smůlu,bo jak jsem v čase jejich plavby sledoval počasí na jejich trase,tak se fakt strefovali hodně blbě.Nevím,zdali to bylo z jejich strany tak trochu podcenení,nebo prostě o tom počasí neměli moc dobré informace.Strefovali se fakt do toho nejhoršího,co zrovna v danou dobu mohli.Kolikrát stačilo počkat den-dva a byli by v pohodě.Jinak si ale myslím,že vůbec celou přípravu tak trochu podcenili i po technické a logistické stránce.No...Nakonec to nezvládli více méně psychicky,nebo prostě vystřízlivěli a zopáknou si to později a líp připraveni.Jinak majitel tu plavbu ukončil i proto,že měl strach o loď.No...není to sranda za dvě stovky.. Ale držel jsem jim palec a hodně jsem jim fandil. :(
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv led 04, 2007 7:26 pm

Na 8,5m lodi okolo sveta bez pristátia... a čo je on horolezec? Keď sa chce presláviť, mohol by kandidovať do parlamentu a presláviť sa projachtárskymi zákonmi. Ale proti chuti nie je dišputu.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát led 05, 2007 6:51 pm

Libor píše:...........Ondráček připravuje, je přinejmenším ve dvou ohledech jedinečná. Bude to první česká osamělá plavba kolem světa bez jediného zastavení. A taky se osm a půl metru dlouhá loď, postavená v zemi bez moře, pokusí překonat světový rekord ve své třídě.


Libore, z uvedeného sa dá dedukovať, že už neaká 8,5 m loď oboplávala zemegulu bez pristátia. A pan Ondráček chce byť rýchlejší?

Z jedlom by to mal zvládnuť, kilo na deň stačí. To je tak do 400kg aj s rezervou a obalmi. Vodu bude mať z ručného odsolovača. Nafty nepotrebuje moc, taká malá loď sa dá postrkovať aj elektromotorom ak dostatočne nadimenzuje solárne články. A spalovací motor len v krízových situáciach. Toho, že by sa po ceste zbláznil sa nebojím, lebo nepochybne už sa. Zásadný problém vidím v tom, ako obopláve Mys Horn a Mys dobrej nádeje. Nemôže využiť taktiku prískokov z prístavu do prístavu a čakať na na lepšie počasie. To zaváňa prúserom. Keď tade valil Knox na Britishsteel, ta mala tuším 15m, tak mu náraz vlny ohol 2 cólovu ocelovú trubku kormidelnej píny. A je dosť možné, že pri Mys Horne ho zbalí Argentínske vojnové nmorníctvo / alebo Čílske/. A bude po ptákach.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát led 05, 2007 7:07 pm

No to nevím kdo drží současný rekord. Toto uvedli v magazíně Víkend (udělám článek).
Dále tam píšou, že testoval nějaký chleba co vydrží rok. Poveze konzervy, rýži, těstoviny a sušené ovoce. A taky nakládané okurky a kysané zelí. Dohromady prý 250 kg, z toho polovina chleba. Kudy přesně popluje nevím, nepíšou. Ale proč by ho měli u Mysu Horn sbalit? Už tam před časem byl = znáto a snad tam má nějaké kontakty. Údajně tam byli jako první česká loď (na té jejich vojenské stanici na jihu). Nečetl jsi "Před přídí Mys Horn" ? Ale jestli pojedeš do Libštátu v únoru, můžeme se ho tam zeptat jak to plán plánuje.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát led 05, 2007 8:14 pm

Šak práve že som ju čítal, každú loď skontrolujú či má odpovedajúce vybavenie, vysielačku, záchranný ostrovček po kontrole, poistenie atď a ak vstúpi do ich výsostných vôd, tak sa musí precliť a dosť pochybujem, že Port off entry by bola vojenská loď pobrežnej stráže a že by kontrolu robili vizuálne. Nepodceňujem p. Ondráčka, ale toto vybaviť je myslím nad jeho sily, ledaže by sa silne angažovalo min. zahraničných vecí ČR. :lol: Teda asi bude musieť plávať mimo výsostných vôd Argentíny a Čile, teda cez Drakeho úžinu v revúcich 50-kach. Videl som na výstave v Tulne film Norberta Sedlačeka, ktorý v tých šírkach oboplával antarktídu na hodne večšej lodi a teda si dovolím zapochybovať o tomto pláne. No ale čo mi čártristi z Chorvátska môžme vedieť o jachtingu. Každý nejak musí umret, ne? :)
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » sob led 06, 2007 1:39 am

Na svych toulkach jsme samozrejme potkali nekolik cesky mluvicich jachtaru na ceste "kolem", ale bud to byli emigranti, napr. Koksu s "Rosinantou", nebo Cesi narozeni jiz v cizine, napr. Pavel Dostal na "Ukulele" nebo nas kamarad Petr Muzik s "Tkanickou", oba zijici v Kapskem meste. Stejne tak mame mnoho ceskych kamaradu v Karibiku na ceskych lodi, ale vime pouze o Standovi na "Fere", ze az dcerka povyroste, che pokracovat dal. Ale domnivame se, ze otazka spis znela, kolik Cechu z Ceska na ceskych lodich nyni pluje kolem sveta.
Franta a Dana
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob led 06, 2007 10:51 am

Anonymous píše:..... kolik Cechu z Ceska na ceskych lodich nyni pluje kolem sveta.
Franta a Dana

Až tak bych to neřekl, přesně to formulované nebylo. A každá zmínka, informace o českých jachtařích, i když třeba neplují na české lodi, je milá a hezká. Vždyť jachtaři po celém světě jsou "jedna rodina".
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » stř kvě 16, 2007 12:58 am

No ja se hlasim,ten plan mam taky,ale na pristi rok. :roll:
Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Příspěvekod ZdendaZ » pát lis 16, 2007 10:52 am

Tak to ti držím palce:). Jak to plánuješ? Na jak dlouho, kudy a tak?
Uživatelský avatar
kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 61
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod kojot » pát lis 16, 2007 1:12 pm

Nevíte někdo jestli Petr Ondráček už vyplul? :?
Uživatelský avatar
hlawa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 66
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hlawa » pát lis 16, 2007 6:47 pm

zase prispevek trochu mimo misu, at me admini nehubuji, pripadne prispevek presunou tam kam patri. Cetl jsem skvelou knihu od Johna Gudzwella "Treka Round The World" . John obeplul svet na 20 stop a par palcu k tomu dlouhe drevene lodce vlastni vyroby. Pravdou je, ze to nebylo nonstop, ale za zminku to urcite stoji. Bylo to v zacatkem 50 let, kdy nebylo VHF, GPS, zachrany ostruvky, solarni panely, odsolovace, ale pouze sextant a par map. Okolo mysu Horn to take nevzal, projel Panamskym pruplavem, nicmene k mysu Horn miril na jine lodi, 46 stope Tzu Hang patrici Beryl a Miles Smeetonovym. Takto ve trech vypluli z Melbourne , jizne pod Zealandem smer Horn. V silne bouri ztroskotali, Beryl byla vystrelena 30 metru od lodi, nastesti to doplavala zpet, prisli o stezen, kormidlo, celkove znicena paluba. Diky Johnovu truhlarskemu umeni dali lod castecne do kupy a po trech tydnech pristali v Chille. Odtud John pokracoval zpet do australie, kde nechal Treku a plul dal svou cestou....... Nebudu uz nudit dlouhym popisovanim, ale pokud mate nekdo moznost tuto knihu precist, tak vrele doporucuju.
:good:

hlawo, ten tvůj příspěvek není až tak „mimo mísu“, a já nejsem z těch, co hned prudí,
ale když už jsi si o to řekl /a aby bylo vidět že bdíme/, :)
Co takhle :
Knihy
/Tipy od čtenářů pro čtenáře na zajímavé knihy s lodní tématikou/.
No a kdyby jsi příště nevěděl kudy, tak TUDYhlawo :crazy:
Pepa
Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Příspěvekod ZdendaZ » pon lis 19, 2007 4:49 pm

hlawa píše:zase prispevek trochu mimo misu, at me admini nehubuji, pripadne prispevek presunou tam kam p...
:good: a ty jsi taky pěkný poťouchlík :evil: Pepa



No, když to dokázal tak je machr, ale zase si uvědom, že když někdo vypluje a už ho nikdo nikdy nevidí, tak o tom těžko napíše knihu:). Ty píší jen vítězové. Také jsem viděl že někdo obeplul svět v lodi 3,6 metru (500 days se ta kniha jmenuje). Já nevím jak vy, ale já ty co plují kolem světa na tak malé lodi považuji za hazardéry a ne za machry. Něco jako když někdo skáče z útesu do vody a neví jak je hluboká...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů