Lipno

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 258
Registrován: čtv led 27, 2011 1:00 am
Reputace: 6

Re: Lipno

Příspěvekod gryf » čtv úno 09, 2017 2:42 pm

A ještě bych doplnil - loni mě v tom úzkém chytla nádherná bouřka - odpoledne (cca 15,00 pokud si dobře pamatuji) bílá tma, liják, kroupy, viděl jsem tak do poloviny lodě. Šla od Smrečiny, vypadalo to, že půjde na Krumlov, ale jak se dostala na vodu, šla po ní. Na kotvu jsem to nestihnul tak jsem zůstal na motoru. Vlny jsem s rezervou odhadl na 1,5 m. Počítej s tím, že hladina je 724,725 m nad mořem, tedy víceméně horské jezero. To je prakticky na úrovni dolní stanice sjezdovky v Petru ve Špindlu.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Lipno

Příspěvekod david » čtv úno 09, 2017 2:57 pm

Pavel63 píše:Davide,

Hlavně ale pořád nevím jednu zásadní věc, která ve vyhlášce není - a proto jsem sem ten dotaz hodil - za jakých podmínek a zda se dá jet na motor (stále mám na mysli plachetnici), když třeba jsem na Lipně na 4 dny, 3. den potřebuju vrátit plachetnici na druhém konci a ono nefoukne a nefoukne. Jsou to ony "nepříznivé podmínky", nebo se tím myslí jen naopak silný vítr či nárazový a nebo blížící se bouřka a podobně? Mám obavu, že tohle v dané vyhlášce rozebráno nebude.
Pavel.


Můj, zcela soukromý a amatérský, výklad je tenhle: co je malé plavidlo?

podle vyhlášky:
(4) Plavidla se dělí na
a) lodě,
b) malá plavidla, jejichž délka trupu nepřesahuje 20 metrů; malým plavidlem není
1. převozní loď,
2. tlačný člun,
3. plavidlo určené k přepravě více než 12 cestujících,
4. plavidlo určené k vlečení nebo tlačení jiných než malých plavidel a
5. plavidlo určené k vedení bočně svázané sestavy jiných než malých plavidel,

Ve vyhlášce se povoluje plavba malých plavidel s výkonem motoru do 10 kW a ve výtlaku. Malé plavidlo je i plachetnice, a pominu-li, že by byla stupidita, aby motoráky mohly plavat vždy a plachetnice jen za " nepříznivých podmínek", nikde ve vyhlášce se plachetnice s motorem do 10 kW neomezují. Naopak se povoluje plavba plachetnic s motory silnějšími, byť hloupě za "nepříznivých podmínek". Možná to tam takhle dali, aby se někdo neproháněl s Mekáčem a lyžema. :hmm:

Termín "nepříznivé podmínky" si vysvětluju jako stav, kdy nelze z nějakého "počasového" případně technického a třeba i zdravotního důvodu plavat na plachty. Což je pro většinu yachtařů, zejména charterových, prakticky vždy. Buď fouká málo, nebo moc, nebo vůbec, a je na vůdci plavidla ( a je za to podle PPP zodpovědný !!!), aby vzhledem ke svým znalostem a zkušenostem zvolil ten momentálně nejvhodnější postup. Tedy i když se třeba kontrole budou zdát podmínky ideální, mně se zdát ideální nemusí, protože to teď zrovna nezvládnu a proto jedu na motor. :lol:
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: Lipno

Příspěvekod kapo » pát úno 10, 2017 1:27 pm

gryf píše:Z vlastní zkušenosti z Lipna závod odjedou na motor a návrat opět s motorem.


to jako fakt ?? Závody plachetnic se odjedou na motor ? Vyhraje ten,kdo má nejlehčí loď,posádku složenou z lehkých žen :lol: a nejsilnější motor,třeba padesátku s nálepkou 4 hp .... :)
Uživatelský avatar
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 258
Registrován: čtv led 27, 2011 1:00 am
Reputace: 6

Re: Lipno

Příspěvekod gryf » pát úno 10, 2017 2:30 pm

Máš pravdu, v rychlosti jsem to zvojtil. Závody na vítr.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Lipno

Příspěvekod Pavel63 » pát úno 10, 2017 7:06 pm

Ještě jedbou děkuji všem, kdo přispěli k mé lepší informovanosti o Lipně.

Ale ještě jeden dotaz. Na Orlíku se vyvazuje přídí ke břehu a případně se záď fixuje zátěží nebo nerozbalenou kotvou. Lipno je plytší, takže tam nejsou tak strmé svahy a tak se nedá obvykle doplout přídí na 1 - 2 m od břehu. Takže co zatím vím, tak se v zátokách používá kotva. Ale protože Lipno je umělá nádrž, tak se dají očekávat pod vodou pařezy. Jaké tedy máte zkušenosti s kotvou - používáte pomocné lano s bójkou, aby se dala vytáhnout proti směru "zahrábnutí", jak případně kotvy drží a podobně.

Díky předem.
Pavel.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Lipno

Příspěvekod Andrejjeep » stř úno 15, 2017 11:44 am

Pár otázok na ludí čo sa pohybujú na Lipne a v okolí. Čo to aké informácie sú na začiatku témy, akurát ja potrebujemtrochu z druhej strany. Rodinná rada zasadla a vcelku sme sa uzniesli žeby toto leto koniec 7 max začiatok 8 mesiaca sme šli na týždeň na Lipno. Keďže aj napriek že už asi budem mať VMP tak nie som kaskadér aby rovno požičal väšiu plachetnicu pre cca 8-9 ludí. Pojdeme cca 4 dospelí a ostatok mladistvý po 18 a decká do 15r. + si potiahnem svoju rekreačnú okruhovku za autom. Otázka je kde prenajať za rozumný peniaz chatu alebo apartmán pri vode z možnosťou spustenia a kotvenia okruhovky. Pozeral som akurát tak marínu Landal marínu Lipno, alebo kde by bolo najlepšie čo sa týka okruhovky. Rátam že pre také množstvo osob bude čosi rozumné zábava rezervovať.

Dík.

A.
Uživatelský avatar
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: sob led 12, 2008 1:00 am
Reputace: 7
Bydliště: Slovensko

Re: Lipno

Příspěvekod indianajones » stř úno 15, 2017 1:09 pm

Vybral si dobre. Spustis tam bez problemov lod na vodu a budes ju mat pod oknami. Okrem toho su tam aj ine atrakcie. Najdes na nete. Podla mna asi najlepsie miesto. Posledne roky tam chodim. Cenovo je to trochu vyssie, ale stoji to za to. Chodim presne v tom termine, ako pises a zatial sa mi vzdy podarilo najst volny apartman cca 6 tyzdnov vopred. Ale ak uz viete presny termin, radsej rezervuj cim skor.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Lipno

Příspěvekod Andrejjeep » pon bře 06, 2017 12:09 pm

Tento rok Lipno je už isté. Ubytovanie máme vo Frymburku, kde sme si prenajali bungalov na skok od lipnoyacht kde si rezervujem 6m daysailer na výlety po Lipne. Report určite bude po absolvovaní dovolenky. Ideme na prelome 7-8. mesiac.

A.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Lipno

Příspěvekod LadaM » úte bře 07, 2017 9:33 am

Koukám na tu půjčovnu a překvapil mě vysoký počet ± 30 stopých námořních kýlových plachetnic v nabídce.
Je to na Lipně běžná velikost lodě? Má pro tento revír nějaké výrazné nevýhody oproti typické jezerní ploutvokýlovce?
Díky, L.
Uživatelský avatar
Wolfiss
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 31
Registrován: stř zář 14, 2016 2:07 pm
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Lipno

Příspěvekod Wolfiss » stř bře 08, 2017 6:42 pm

Někdo tu před delšim časem psal,že se chystá na Lipno a prozkoumat trochu ostrovy Tajvan.Chtěl bych se v létě taky vydat na lipno,když mi klapne přihlášení vleku na loď.A zajímalo by mě,jestli by se dalo někde šikovně přistát s otevřenou plachetničkou,vytáhnout ji částečně na břeh a jestli se tam případně dá přespat buď ve stanu nebo v hamace,jak na většim,tak na menším z ostrovů.
Uživatelský avatar
Veca
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: úte říj 27, 2015 10:47 pm
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Lipno

Příspěvekod Veca » čtv bře 09, 2017 12:54 pm

Tajvan je prirodni rezervace.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Tajvan_(Lipno)

Edit: nejsem pravidelnym navstevnikem. A nevim jak je s lokalnim narizenim ohledne dane PR.

Sent from my iPad using Tapatalk
Uživatelský avatar
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 258
Registrován: čtv led 27, 2011 1:00 am
Reputace: 6

Re: Lipno

Příspěvekod gryf » pát bře 10, 2017 10:14 am

Na Tajwan je zákaz vstupu, můžeš zůstat maximálně jen na břehu, tam je malá pláž. Jinak kotvení v zátokách je možné bez problémů.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Lipno

Příspěvekod Jardasu » pát bře 10, 2017 1:41 pm

gryf píše:Na Tajwan je zákaz vstupu, můžeš zůstat maximálně jen na břehu, tam je malá pláž. Jinak kotvení v zátokách je možné bez problémů.

No nevím, pokud jsme na Lipně, tak s oblibou zůstáváme na plážičce na Tajvanu.
Podotýkám, že už někdy od roku 1967, kdy jsme začali jezdit Vltavu z Lenory do Týna nad Vltavou - včetně Lipna. Nikdy si nás nikdo nevšiml, cedule o zákazu vstupu tam kdysi byly, ale už v roce 1966 velmi sešlé, dnes po nich zůstaly zrezivělé sloupky.
Přílohy
P1150082.jpg
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: Lipno

Příspěvekod kapo » pát bře 10, 2017 4:20 pm

taky se tam chystáme asi druhý týden v červenci, Phobos 24 Tangara :D
Uživatelský avatar
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: pon čer 06, 2016 3:05 pm
Reputace: 18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lipno

Příspěvekod pavelmicek » pon bře 13, 2017 2:58 pm

LadaM píše:...a překvapil mě vysoký počet ± 30 stopých námořních kýlových plachetnic v nabídce...
Díky, L.

Zatím si lepší odpověď nedostal, tak aspoň můj příslib.. V červnu tam budeme na 24 a 29 stopé lodi. Tak dám vědět jaký z toho byl dojem ve vztahu k tvé otázce.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Lipno

Příspěvekod Pavel63 » ned kvě 28, 2017 8:25 pm

Ještě si dovolím jeden blbý dotaz, který asi tak jednoduše nikde nevyčtu. Jedu na Lipno s přáteli zhruba za 2 týdny, ale pak chci jet ještě jednou s manželkou a se dvěma malými psy. A v půjčovně, kde si beru loď teď za ty 2 týdny, tak zvířata na lodi nejsou povolena. Můžete mi někdo doporučit půjčovnu (na Lipně, kajutovou plachetnici), kde není problém vzít na loď psa (Jorkšír)?

Děkuji předem.
Pavel.
Uživatelský avatar
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: pon čer 06, 2016 3:05 pm
Reputace: 18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lipno

Příspěvekod pavelmicek » úte kvě 30, 2017 6:37 am

ZDE nám dovolili na Orlíku na kajutovce mít za příplatek"čivavu". Měli poznámky k tomu, že to není hygienické, tak jsem jim slíbil, že čivava na matrace nepoleze. Mají loď Tango 720 na Lipně, tak se dá předpokládat, že tam bude stejná domluva.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Lipno

Příspěvekod Pavel63 » sob čer 03, 2017 2:43 pm

Pavle,

díky za tip. Příští týden tam jedu, tak se zkusím domluvit.
Na moře psy neberu, protože by pro ně byla neúměrná zátěž cesta tam a zpět a pak je tam obvykle v létě tepleji než u nás, navíc na moři jsou přece jen většinou tvrdší podmínky, než na našich vodách , takže je i větší riziko pádu do vody a pak následně řešit "DOB" (dog over board) na moři by byl asi větší problém.

S pozdravem
Pavel.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Lipno

Příspěvekod Pavel63 » čtv čer 15, 2017 9:59 pm

Ještě mám jeden dotaz. Poprosím o vyjádření znalé, nikoli jen domněnky, kdo si co myslí.

Vzhledem k tomu, co proběhlo kolem "zákazu nočního kotvení" a týkalo se to mimo jiné zcela zřejmě i Orlíku, tak na Lipně jsem obdržel info, že tam nejsou vyhrazená kotviště (je pravda, že jsem před týdnem proplul od Lipna až nad Horní Planou a nikde jsem nenarazil na zátoku, kde by bylo vyznačené kotviště), tak zákaz nočního kotvení pro Lipno neplatí. Předpokládám, že kotviště je něco jiného, než marína, neboť se jedná o zcela jiný způsob "parkování" lodě. Tak bych poprosil, kdo to má skutečně "v malíčku" a je schopen dát fundovanou odpověď. Předpokládám, že např. David nebo Felix a podobně budou vědět zcela přesně, jak je to v současné době legislativně. V půjčovně mi minulý týden řekli, že se tam kotvit smí, dnes jsem z jiného zdroje obdržel informaci, že se na Lipně kotvit přes noc nesmí. Tak bych tedy rád věděl, jak to je.

Díky předem.
Uživatelský avatar
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: ned kvě 28, 2006 11:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Phobos 21 - Sole Mio

Re: Lipno

Příspěvekod tkruska » pon čer 19, 2017 4:16 pm

Pavle, nemusis se jiz bat zakotvit vsude tam, kde to neni zakazane po dobu max 48h - viz vyhlaska 232/2016 Sb.
Lipno si urcite uzijes.

232

VYHLÁŠKA

ze dne 8. července 2016,

kterou se mění vyhláška č. 46/2015 Sb.,
o stanovení vodních nádrží a vodních toků,
na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory,
a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě


Ministerstvo dopravy stanoví podle § 7 odst. 5 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění zákona č. 20/2004 Sb.:


Čl. I

Vyhláška č. 46/2015 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě, se mění takto:

1. V § 2 odst. 5 se slova "v době od východu do západu slunce" nahrazují slovy "po dobu nejvýše 48 hodin".

2. V § 2 se odstavec 6 zrušuje.


Čl. II

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti patnáctým dnem po jejím vyhlášení.


Ministr:
Ing. Ťok v. r.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Lipno

Příspěvekod Pavel63 » ned čer 25, 2017 9:31 am

Ahoj Tome,

díky moc. Ono je to na první pohled jednoduché, "někde to na Internetu určitě člověk najde" - ale když to normálně nepotřebuju, tak to neřeším a pak honem hledat příslušnou vyhlášku, ještě k tomu v současném znění, není vždy tak jednoduché, a hlavně se v tom jako laik vyznat. "Zákaz nočního kotvení" se řešil zhruba před dvěma roky a současná úprava mi už vypadla z hlavy.

Takže ještě jednou díky za jasný a spolehlivý výklad.

Pavel.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Lipno

Příspěvekod Andrejjeep » pát črc 07, 2017 8:48 am

Tak čas sa kráti kedy pôjdem na Lipno z bandou suchozemcou.
Jedna otázka, kde sa oplatí na Lipne ísť, vzhľadom že skôr to budú len jednoďové výlety.
Ponor plachetnice čo budem mať požičanú je 1m, takže nejaké kotvenie hocikde pri brehu moc nehrozí, a aspoň si vyskúšam kotvenie. je nutné si dať na niečo pozor? Aké je dno na Lipne (bahno, konáre)?.
Takže ak uvidíte plachetnicu Nicola tak kľudne písknite rád sa stretnem z niekým tunajším a pokecám.

Diky.

A.
Uživatelský avatar
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 545
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 16
Bydliště: Penčice

Re: Lipno

Příspěvekod Finn » pát črc 07, 2017 10:57 am

Andrejjeep, Lipno jsem obeplul nedávno a moc se mi tam líbilo. Kam plout, těžko radit, všude bylo něco k vidění. Břehy od kamenitých po písčité se zbytky pařezů. Kde jsou vidět na břehu pařezy s metrem ponoru bych neplul blíž jak 50 metrů. Já mám ponor cca 50 cm, mám hloubkoměr, a musel jsem na noc být tak 20 metrů od břehu. Vyvázání pařez - kotva. Mělčiny označeny nejsou, viděl jsem, že plachtaři se drží poblíž plavební trasy - zelené bóje. Někdo sem dal kdysi mapu s ručně označenýma mělčinama - dobrá věc, ale pozor, zjistil jsem, že těch mělčin je tam daleko víc. Počasí se mění rychle, zažil jsem tam i noční bouřku s kroupami.Pro představu se pokusím vložit pár fot.
Lipno 2017 písek.jpg

Lipno 2017 pařezy.jpg
Lipno 2017.Tchajwan.jpg
Lipno 2017 kroupy.jpg
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Lipno

Příspěvekod Andrejjeep » pát črc 07, 2017 2:34 pm

Finn:

Dík, mapu stiahnutú a vytlačenú mám, rovnako aj nejaké mapy lipna čo tu boli odkazy. Ešte si tu zosumarizujem niečo doznačím do poznámok.
Ostatné už bude na mieste. Uvidím čo nato väčšina zájazdu .o)

A.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Re: Lipno

Příspěvekod halladin » stř črc 26, 2017 10:56 pm

Mám trochu zvláštní dotaz.
Kombinace karavan (tedy kemp) s možností kotvení malé kajutovky a gumáku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů