laminovani pro zacatecnika

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » pát črc 15, 2022 9:11 pm

Dobrý den, ahoj,
obracím se na přítomné s žádostí o radu. Stavím loď cca 5 m dlouhou z překližky okoume, mám postavený trup a řeším, jakou tkaninu použít na laminování dna a boků (dno je rovné, boky zkosené, taková šarpie) . Nějakou představu mám, chci použít 2 vrstvy skelné tkaniny Aeroglas plátno 140 g/m2 a poslední vrstvu Aeroglas plátno 110 g/m2 (od Havel Composites). Ale nechám si poradit, můžete mi prosím nějakou skladbu doporučit? Předem děkuji. BVP1
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob črc 16, 2022 11:49 am

Ahoj tady se tkaná tkanina na stavbu lodí prakticky nepoužívá, nedá se formovat ve více rovinách. Používá se rowing sekaná skelná vrstva. Ta se dá formovat, trhat a překládat spoje aniž jsou hodně vidět. Obdoba je stříkaný laminát. Do pistole jde do jedné strany polyester s akcelerátorem a do druhé strany polyester s tvrdidlem. To se před pistolí míchá a nad pistolí je rotační sekačka skelného vlákna z kotouče které se fouká do polysesteru. Vše se pak ruličkou uhladí a vymačká se vzduch. To je prý nejkvalitnější laminát, ale kvalita záleží na tom, kdo a jak stříká a drží pistoli.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod david » sob črc 16, 2022 2:44 pm

To je tedy užitečná rada.
Rodiny je, přinejmenším v českém pojetí, jednotlivých pramen do laminační pistole, která ho naseká. Ty jsi zřejmě myslel skelnou rohož. S tou se začátečníkovi dělá poměrně blbě.
Jak silnou máš překližku?
Já bych na potah použil minimálně jednu vrstvu 350 a na ní 150, lépe dvě. Laminovat podél, ne napříč, kýl, rohy zrcadla a outory překládat, na klounovec přidat aspoň další dvě 350.
Dělat to aspoň ve třech lidech, jeden míchá, dva patlaj. Mít laminační válečky a válečky na nanášení pryskyřice.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob črc 16, 2022 3:57 pm

Laminoval jsem s manželkou 11 m plachetnici trup i palubu do forem, vše rohoží 350 g/m2 nebo jak tomu v Česku říkáte tady to je rowing matta. Ani kousek tkaniny. Na suchý povrch kde chceš laminovat naneseš válečkem polyester, položíš rohož a naneseš polyester a nasytíš rohož a kovovým válečkem zahladíš aby v laminátu nebyly bubliny hlavně na hranách, pak další vrstvu. Laminovali jsme jen ve dvou.
Davide stříkaný laminát je jen pro seriovou výrobu to jsem psal jen prozajímavost.
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » sob črc 16, 2022 4:10 pm

Pánové, děkuji vám oběma za rady. Ten stříkaný laminát je bohužel technologie mimo mé možnosti. Musím uvažovat o něčem dostupnějším. Jinak dno je překližka okoume 12 mm, boky taktéž okoume 6 mm. BVP1
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob črc 16, 2022 5:40 pm

bvp1- Prosím čti pozorně. Píši: Davide stříkaný laminát je jen pro seriovou výrobu to jsem psal jen pro zajímavost.
Něco dostupnějšího než popisuji naše laminování asi nenajdeš. Jinak projekt dej k ledu.
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod kanic » ned črc 17, 2022 8:02 am

Ahoj bvp1,
Myslím, že jak jsi sám navrhnul to bude ideální, pokud tam budeš mít vnější ochranné prvky proti oděru - vystouplý kýl, lišty.
Ony ty těžší tkaniny se pak musí v překladech více tmelit, takže lépe více tenčích. Vybírám podle ceny, gramáž do 200g. Osvědčila se mi při laminování ocelová tmelící stěrka 10 cm široká. Pryskyřice dá tak akorát, přebytek posune vedle.
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » ned črc 17, 2022 9:13 am

Ahoj Kanic, díky za radu. Loď má vystouplý kýl z modřínových fošen, bude mít i odrazové lišty. S tou stěrkou je to dobrý nápad, akorát musí být nutně ocelová? Plastová být nemůže? Díky za odpověď.BVP1
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod david » ned črc 17, 2022 10:38 am

Aby překlady měly plynulý přechod, tak se odstřihují krajové smyčky, vytahují a odstraňují vlákna podélná s překladem a vrstvy se posouvají. Lze to udělat téměř do ztracena.
Pokud bys používal stěrku, tak zakulatit rohy aby netahala vlákna a pozor - může posunovat tkaninu.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned črc 17, 2022 10:39 am

Váření jste skvělí vymýšlíte dávno vymyšlené. Stěrku si představuji jak hrne sklo. A kvalitní laminát obsahuje co nejvíce skla a nejméně polyesteru. Tady je hliníková rulička na kvalitní laminování. Přeji hodně zdaru, končím.
Rulle.jpg
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod kanic » ned črc 17, 2022 12:39 pm

bvp1, no mám 2 ocelové 8 a 12 cm (10 jsem netrefil) 30 let. Laminuji s 12 cm. Plastové jsem sice zkoušel, ale nějak mi v rukou popraskaly.
A používám tkaninu. S rohoží jsem bojoval poprvé a taky naposled. A povrch byl děs. Navíc někde psali, že je méně pevná - potřebuje více pryskyřice, protože má větší mezery. Psali i o stříkaném skle s pryskyřici. Údajně má ještě menší pevnost, než rohož.
Se stěrkou se blížím 50 : 50. Okraje tkaniny zastřihávám.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod david » ned črc 17, 2022 1:52 pm

Kanici přesně tak. Rohož se dává hlavně na dosažení větší tloušťky laminátu a určitě ne jako předposlední nebo poslední vrstva.
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » pon črc 18, 2022 7:52 am

Ještě jednou vám pánové děkuji za vaše rady a názory. Mám ještě jeden dotaz, který souvisí s (odrazovými) lištami. Chci lišty lepit a šroubovat na olaminovaný trup, tedy hlavně lepit, šrouby (vlastně vruty) budou jen jako pojistka a pro zafixování lišty podle tvaru trupu. Jak můžu zajistit, aby dírou, ve které je vrut, skrz laminát nešla vlhkost dovnitř do překližky? Vytmelením spoje lišta - trup? Díky za rady. BVP1
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod kanic » pon črc 18, 2022 3:29 pm

Použil bych vruty s rovnou dosedací plochou, ne zápustné. Hlava, nejspíš půlkulatá, nebo podobná uvnitř trupu. Do předvrtané díry (nasucho) kápnout a drátem vtlačit lněný, nebo podobný olej.
Potom na obě plochy epoxyd a ten vyteče bokem, nemusíš tmelit.

Včera mi kluk ukazoval dubový čelen ze 2 vrstev ca 5x5 cm profil. Na bocích se mu spoj rozjel, jak 2,5 cm tlustý dub pnul.
Proto dub vrstvím po 1 cm. A vruty nedávám.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv črc 21, 2022 9:15 am

Olej a epoxy nejde dohromady
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » čtv črc 21, 2022 11:53 am

Kanic, díky za radu. Ty odrazové latě chci dělat aspoň ze dvou vrstev. Už proto, že se lépe budou ohýbat a budou také snažší případné opravy. Napověděl jsi mi další postup, jak latě připevnit k trupu bez obav, že by otvorem pro vruty vzlínala voda. Při lepení lať přišroubout k trupu, aby správně držela, po vytvrdnutí lepidla vruty/šrouby vyndat a díru zvenku i zevnitř zalepit a zatmelit. Neměl by být problém. Asi jsem neobjevil Ameriku, ale pro sebe správný postup :-) BVP1
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod kanic » čtv črc 21, 2022 3:38 pm

To jsem Tě špatně pochopil. Myslel jsem, že vruty tam zůstanou a nepůjdou skrz lať.
Pokud ne, není jich vůbec třeba. Jako vedení latí jsem použil z boku mini hřebíčky.
Lať jsem zatížil starýma baterkama a cihlama. Druhou vrstvu jsem fixoval mosaznými hřebíčky do předvrtaných dírek menším vrtákem, než jsou hřebíčky. Ty tam zůstanou.
A opět zatížil.
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » čtv črc 21, 2022 5:54 pm

Kanic - pochopil jsi mě dobře, původně jsem opravdu chtěl ty vruty tam nechat, ale pak mě trklo, že to vůbec není nutné a po zaschnutí lepidla půjdou ven
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » úte črc 26, 2022 7:13 pm

Mám ještě dotaz ohledně kýlu. Psal jsem, že loďka, kterou stavím, má samostatný kýl z modřínu, kýl nebudu laminovat. Chci ho penetrovat epoxidovou laminační pryskyřicí a pak nátěr stejný, jako na zbytek trupu. Proti otěru bude spodek kýlu chráněn nějakou (asi hliníkovou lištou). Můžu vás požádat o váš názor na toto řešení? Díky. BVP1
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » stř bře 01, 2023 3:52 pm

Dobrý den všem,

obracím se k vám opět s žádostí o názor, radu. Co se mi přihodilo?

Olaminoval jsem díl z překližky okoume jednou vrstvou skelné tkaniny Aeroglass 140 a jednou vrstvou Aeroglass 110 g/m2, obě vrstvy jsem laminoval současně, laminoval jsem pryskyřicí LH 160 a tužidlem H 505.

Pracoval jsem při pokojové teplotě, vytvrzení bylo také celou dobu při pokojové teplotě. Pryskyřice vytvrdla. Po několika dnech jsem chtěl s olaminovaným dílem dále pracovat, ale zjistil jsem, že laminát lze poměrně snadno z překližky strhnout a to v celé ploše, olaminovaná vrstva šlo sloupnout v celé ploše (vyloupnout jako z formy).

Přemýšlím, v čem je problém, co jsem provedl špatně, nic mě nenapadá.

Před vlastním laminováním jsem překližku napustil (napenetroval) pryskyřicí LH 160 a tužidlem H 505, aby při vlastním laminování překližka tolik nepila pryskyřici. Laminoval jsem až po zaschnutí této "penetrace", až za několik dnů. Ale takto jsem postupoval i dříve a nikdy nebyl problém, výsledný laminát na podkladu vždy držel, nešel sloupnout.

Můžeme mi prosím říct, v čem by mohl být problém, abych se toho pro příště vyvaroval?

Děkuji za odpovědi.

BVP1
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod kanic » stř bře 01, 2023 5:08 pm

Nepíšeš, zda jsi překližku předem zdrsnil. Asi jsi měl laminovat do lepivé penetrace.
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod bvp1 » stř bře 01, 2023 8:04 pm

kanic: díky za odpověď. Překližku po napenetrování jsem nedrsnil, zaschlá pryskyřice po té penetraci vytvořila drsný povch sama o sobě, rozhodně nebyl hladký. S tím laminováním ještě do mokra mě to napadlo taky, ale nelaminoval jsem takto poprvé, vždy jsem tu penetraci nechal zaschnout a vytvrdit a nikdy nebyl problém. Asi se pryskyřice nedostatečně "vpila" do překližky. Psal jsem do firmy, kde jsem koupil pryskyřici, tak uvidím, co mi napíšou.
Uživatelský avatar
Dědek2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 39
Registrován: pát zář 02, 2016 5:54 am
Reputace: 0
Bydliště: Slezsko

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod Dědek2 » čtv bře 02, 2023 6:00 am

Zdravím laminuji (modely) přes 30 let. Kdysi jenom na překližku, a podobný jev se nekonal. Ale v poslední době (2 roky) se mi to párkrát stalo i na balzu. Tak jsem zvědav na vyjádření firmy. Já tipuji, že to bude nějaké "ekologické" upravené svinstvo.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: laminovani pro zacatecnika

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon bře 06, 2023 9:01 am

Ahoj dědku, polyester je cholostivý na vlhkost a neztvrdne nepomůže ani teplo. Epoxy stvrdne.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host