laminovani pro zacatecnika

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Petr26
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 55
Registrován: ned čer 20, 2010 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Šlapanice

Příspěvekod Petr26 » stř zář 29, 2010 1:51 pm

Takže koupím toto:
http://www.havel-composites.com/shop/68 ... html?pls=0

a k tomu ještě to tužidlo a je to vše ne
Uživatelský avatar
Caprice
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 11, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Díra v lodi

Příspěvekod Caprice » ned dub 14, 2013 8:03 pm

Ahoj mam takový dotaz mam v lodi díru o prumeru asi 3 cm je to po starem zachodu potrebuji ji zadelat a mam par otazek lod je laminatova nevim jestli epoxy nebo polyester.

1. mam obrousit az na skelnou tkaninu nebo jen lehce zbrousit?
2. jakou pryskyřici mám použít a jakou gramaž tkaniny?
3. vse je na dně lodi tudíž pod čarou ponoru jak nový kus ošetřit aby nesakl vodu?


Předem děkuji za vase rady. mohu dyztak dodat nake foto
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned dub 14, 2013 9:14 pm

Postup na opravu, zalaminovanie diery je všeobecne znám a mnohokrát publikovaný. Okolie diery sa obrúsi do kónusu, prípadne z obydvoch strán. Teda budeš vybrusovať laminát okolo tej 3 cm diery v priemere 9-10 cm, pri obvode pôjde od nuly po kraj tej 3 cm diery na polovičku hrúbky laminátu. Záplat bude niekolko, podla hrúbky laminátu, prvá bude mať priemer 4 cm, druhá 4,5, tretia 5 cm až po 9-10 cm. Tkaninu 300 -400 g, prípadne prekladať s jemnejšou. Použi rozhodne epoxid.
Uživatelský avatar
Caprice
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 11, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Caprice » pon dub 15, 2013 2:52 pm

Takže obrousit az na tkaninu a ty vrstvy dělat postupně až to vzdy zaschne nebose to dela na raz.
Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » pon dub 15, 2013 3:03 pm

Ideální je , pokud je to možné , udělat všechny vrstvy najednou . Bude to 100% spojené a nemusíš to x krát brousit .
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » pon dub 15, 2013 6:29 pm

Jak říká Karel, všechny vrstvy najednou. Aby ti to nestékalo, než to zaschne,přilož na zalepenou část z obou stran igelit, nebo mikrotenovou folii, opatrně vytlač vzduch, tak, aby si nevytlačil pryskyřici a připevni to okolo izolepou. Po zaschnutí ten igelit lehce sundáš, protože pryskyřice se na něj nechytne. Když to uděláš pečlivě, tak budeš mít krásný rovný povrch bez broušení. Pryskyřice dej jen tolik kolik pojme skelná tkanina. Jinak já osobně bych dal na polyester polyester a na epoxid epoxid.
Ať se daří :thmbup:
Uživatelský avatar
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 823
Registrován: úte lis 30, 2010 1:00 am
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pon dub 15, 2013 7:27 pm

Denis píše:Postup na opravu, zalaminovanie diery je všeobecne znám a mnohokrát publikovaný. Okolie diery sa obrúsi do kónusu, prípadne z obydvoch strán. Teda budeš vybrusovať laminát okolo tej 3 cm diery v priemere 9-10 cm, pri obvode pôjde od nuly po kraj tej 3 cm diery na polovičku hrúbky laminátu. Záplat bude niekolko, podla hrúbky laminátu, prvá bude mať priemer 4 cm, druhá 4,5, tretia 5 cm až po 9-10 cm. Tkaninu 300 -400 g, prípadne prekladať s jemnejšou. Použi rozhodne epoxid.


Denis zasadni chyba. Epoxid poji pouze diagonalni tkaninu a nikoiliv lisovanou. Pokud je lod na bazy polyesteru tak je asi lepsi a lebnejsi pouzit polyester. Epox je uz vysoka skola laminovani :?
Uživatelský avatar
Caprice
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 11, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Caprice » pon dub 15, 2013 8:36 pm

Děkuju moc za rady takže takove male shrnutí povrch rozbrousím az na tkaninu zaplaty davam s přesahem použiji tedy polyesterovou pryskyřici a nazaver přetřu epoxidovim zakladem a nalakuji je to tak spravně?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon dub 15, 2013 8:42 pm

:) A včul buc múdry, Polyester na polyester, alebo epoxid na polyester :? . Epoxid je lepidlo, bude držať na všetkom, teda aj na polyesterovom lamináte. Polyester nie je lepidlo a nebude držať na ničom, teda ani na polyesterovom lamináte, navyše niekto tu nedávno správne pripomenul, že polyeter sa pri tvrdnutí zmrašťuje. Teda nielen že to nebude prilepené, nenastane ani chemická vezba molekúl starého a nového, navyše zmrštením tam vznikne pnutie.
Uživatelský avatar
Caprice
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 11, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Caprice » pon dub 15, 2013 9:03 pm

Takže kdyz nevim z čeho ta lod je tak tedy použit epoxyd?
Uživatelský avatar
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 823
Registrován: úte lis 30, 2010 1:00 am
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pon dub 15, 2013 9:36 pm

Denis píše::) A včul buc múdry, Polyester na polyester, alebo epoxid na polyester :? . Epoxid je lepidlo, bude držať na všetkom, teda aj na polyesterovom lamináte. Polyester nie je lepidlo a nebude držať na ničom, teda ani na polyesterovom lamináte, navyše niekto tu nedávno správne pripomenul, že polyeter sa pri tvrdnutí zmrašťuje. Teda nielen že to nebude prilepené, nenastane ani chemická vezba molekúl starého a nového, navyše zmrštením tam vznikne pnutie.


Ja to popletl. Hrozny, hrozny. Epox poji vse. Opacne se to neda aplikovat. Pokud je trup z epoxu neda se opravovat s poly. Takze omluva :shock: :shock:
Uživatelský avatar
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 423
Registrován: pon srp 15, 2011 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Nymburk

Příspěvekod jajarin » pon dub 15, 2013 10:40 pm

Ahoj. Laminujte epoxy 1500 je řidkej a daleko lépe sytí látku,pevnost je stejná. Laminovali jsme sní surfy minimálně 30 kusů a drží dodnes . 1200 je hustá a špatně sytí látku. POZOR! epoxyd větší množství rozdělávejte v široké misce, aby se mohla ochlazovat jinak,v úzké nádobě začne chemická reakce ,začne se zahřívat a během minuty ztvrdne.
Uživatelský avatar
Caprice
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 11, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Caprice » úte dub 16, 2013 4:12 pm

Tak dik moc budu laminovat tedy epoxydem az tobudu mít tak dam nake foto
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte dub 16, 2013 6:56 pm

Zítra se chystám laminovat. Mam hotovej korpus plata (ještě teda pár detailů). Mělo by bejt dostatečně teplo.
Sundam to z lodě a budu to laminovat vzhůru nohama. Ve čtvrtek pak vnitřní stranu plata. Konce tkaniny u spoje s lodí necham bez pryskyřice. až to namontuju zpět na loď, tak to přilaminuju k trupu.
Mam to k zrcadlu přišroubovaný 10 šrouby osmičkama (závitová tyč nerez), ještě to přilepim mamutem a přilaminuju. Dotmelit a vybrousit..... a ještě, než vyletí mušky, tak nastříkat celou loď.
Vloni jsem stříkal jen trup a vypadalo to skvěle.

A pak hurá na vodu!!!!!!!!!

Obrázek
Uživatelský avatar
Caprice
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 11, 2013 2:00 am
Reputace: 0

zprava pro zdenda12345

Příspěvekod Caprice » úte dub 16, 2013 8:27 pm

Ahoj fakt bezva napad s tim platem o nečem takovem jsem taky přemýšlel k vůli psovi. Nemohl by jsi mě poslat nějake další fotky a bližsí informace jake dřevo jsi použil a jestli jsi nějak vyztužoval zrcadlo dík Filip muj email grygar.f@gmail.com.
Uživatelský avatar
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 423
Registrován: pon srp 15, 2011 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Nymburk

Příspěvekod jajarin » úte dub 16, 2013 8:54 pm

Když to vidím ,tak to nebude procházka růžovou zahradou.Všechny rohy máš ostré ,to je špatně. Na ostrých rozích nedrží žádnej laminát, dělá se pod tím vduchová mezera. Venkovní rohy pilníkem nebo rašplí zakulať a vnitřní rohy vymázni nějakým tmelem ,aby tam byl alespoň minimalně 10mm rádius, čím větší tím se to bude lépe laminovat. Jakou látku použiješ? Myslím gramáš. Já bych použil 3 vrstvy 350tky a poslední 100vku.100vka udělá jemný povrh a nemusí se tolik tmelit.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte dub 16, 2013 9:20 pm

jj, dík.
S tim počítám. To jsou ty přípravy pod laminát. Hrany budu dělat frézou, ať jsou stejný a rovný. Taky musim přetmelit všechny hlavy šroubů a spoje desek. Musim to celý přebrousit, odmastit atd.
Vnitřní rohy mě netrápí. Nebudou vidět. Bude tam všude něco, jako teaková podlaha.

Teda teak je mimo moje finanční možnosti. Zkusím sehnat akát. Jinak dub, nebo buk.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte dub 16, 2013 9:26 pm

Co se týká laminace, tak tomu nijak zvlášt nerozumím. Kamarád pracuje ve firmě, která laminuje, takže jsem mu řekl, co budu dělat a on mi dovezl potřebnej materiál. Mam tam 2 různý tkaniny. Ta hrubší jako základ a ta jemnější vrch.
Pryskyřice se prý míchá v poměru 1:10 s tvrdidlem.

Tak snad se s tim nějak popasuju. Nějaký menší věci jsem už laminoval.
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » úte dub 16, 2013 9:46 pm

Ahoj
Není to problém,ty hrany natáhni stovkou,ta se ohne bez problému,dej jí dvakrát a plochy přes to do ztracena,třístovkou,tu nedávej přes hrany to je špatně a hlavně k ničemu. Kolik vyjde teak,nevypadá to velký.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte dub 16, 2013 10:14 pm

Dík za rady. Hrany opracuju už kvůli vzhledu.

To plato neni zase tak velký. To máš pravdu. Ale k tomu jsou ještě lavice a podlaha v kokpitu. Celkem by se to nasčítalo. :-) Když vynecham marine dodavatele, kteří si myslí, že co majitel lodě, to milionář, tak se taky blbě schání nějaký omezený množství.

Našel jsem fajn dodavatele z Brna. Klidně by mi prodali jednu fošnu. Jenomže Brno je pro mě dost z ruky.
Kdyby někdo věděl o někom z Prahy a rozumnýho okolí..... (já jsem z Benátek nad Jizerou/ Lysé nad Labem).


Klidně do SZ. Ať nejsme úplně mimo téma vlákna.
Uživatelský avatar
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 823
Registrován: úte lis 30, 2010 1:00 am
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » úte dub 16, 2013 10:40 pm

Abych se priznal tak ted hodne laminujeme......moji lod a jeste jednu malou plachetnicku jen tak pro dobrou praci a pro fajn plachteni bez pakarny odvazovat vetsi lode od mola. Hodne jsme se na vse pripravili po materialni strance, protoze vybava na laminovani je fakt mazec. Bohuzel se ucime a ponaucujeme jak laminovat. Nastesti mame kamarada ktery je tady na malte eso a tak na docela dobre poradil.

Trik cislo jedna. kdyz se laminuje plochat tak tvrdidlo vytlacuje poliester na horu, takze se plocha neda brousit. To znamena pretrit plochu znova resinem s vysim obsahem tvrdidla aby doslo k reaci ve vsech vrstvach. My jsme to udelali a ku podivu to funguje. Rohy se daji laminovat, dalsi trik, kricí paska, napnou a prilepit........ :? :mad: Laminovani je veda,budu referovat co se zase dozvime
Uživatelský avatar
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1362
Registrován: úte črc 06, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Velký Osek

Příspěvekod packa » stř dub 17, 2013 6:19 am

zdendo-typ na akatove prkna www.tomovyparky.cz je to u Turnova-cena?
Uživatelský avatar
winovak
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 08, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Štětí

laminování

Příspěvekod winovak » stř dub 17, 2013 10:27 am

Ahoj Zděndo ,Vavřineč fa.Vozáb 606093371 pan Vais jsou ochotný a nějaké dřevo na výběr mají zdravím Víťa
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte kvě 07, 2013 6:11 pm

Tak jsem trochu pokročil s platem. Dneska jsem válečkem dal základovku.
Teď už to jen přebrousit do hladka a nastříkat celou loď. No a pak ještě hromada práce se zábradlím, akátovou podlahou.... atd.

Obrázek

Ještě musim nějak pořešit řazení. Na origo zatim nemam.... :-(
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 628
Registrován: pon kvě 02, 2011 2:00 am
Reputace: 21

Příspěvekod martinptacek » úte kvě 07, 2013 6:22 pm

řazení kup třeba od tohatsu, nebo jinýho přívěšáku. Bazarový

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti