Zkušenosti z Řecka

Na četná přání ... a také někteří se plaví rádi v této nádherné lokalitě a rádi se podělí o své zkušenosti.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: sob čer 30, 2007 2:00 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod PetrC » pon črc 31, 2017 3:39 pm

Každému říkám, že Řecko je ve srovnání s Chorvatskem téměř zadarmo, co se týká placení za místo. Nikdy jsme na bójkách ani v městských marinách nic neplatili, výjimečně symbolicky pár EUR (plavby v letech 2006-2015). Ale koukám, že už i v Řecku přituhuje :-) ... podle toho, co píše Baharis.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Jarda885 » pon črc 31, 2017 5:29 pm

Baharis píše:....... Vybrali jsme kousek od táď Olympic marínu a to byla darda. Samozřejmě voda + elektřina, navrch luxusní sociální zázemí, ale cena 61€ nás nepotěšila.
........


My jsme před plus mínus osmi lety potřebovali do Olympic mariny. Kousek od ní se na lodi se dvěma kormidelními koly jedno kolo rozsypalo. Zůstalo pouze jedno kolo funkčí. Foukalo trvale přes 30 uzlů, v nárazech ke čtyřiceti. Loď patřila velké řecké (aténské) čártrovce. Vyhnali nás docela sprostým způsobem, přestože jsme se domáhali pomoci. Byla to rodinná plavba. Manželky šílely.

Jak rád bych zaplatil 61 EUR místo několikahodinové plavby s porouchaným kormidelním mechanizmem.

Ve všem špatném je možno vidět dobrou stránku. Pro mne je pozitivní informace, že se do Olympic mariny dá vplout.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 6:42 pm

To si piš Petře že přituhuje. A bude ještě hůř.
Začínal jsem tam v r. 2006 a od té doby obrovský boom. Tam kde jsme byli sami, nespočet lodí. Tak kde nás bylo více se dnes už ani nevlezeme. A servis pro jachtaře prachmizerný. Tehdá v Adamas jedno malé molo, navečer poloprázdné. Dnes jednou tak dlouhé plus nábřeží a navečer úplně plné. Ke zdražení moc nedošlo, stálo to 10€. Mám to vše včetně cen popisované v Baharis - Lodní deníky.
Ale psal jsem zde již před osmi lety a za tím si stojím. Jeto přirozené a platí to jak pro Řecko tak pro Balt:
Baharis píše:Pokud je někde nějaká vesnička kde jachtaře celý rok téměř nevidí, je to pro ně určitě zpestření, možná trochu výdělek pro místní obchod. Lidi jsou milí, ani je nenapadne, že by mohli našince oškubat.
Ale v okamžiku kdy se z vesničky stane mekka jachtařů, kdy připlouvají denně desítky jachet, v ten okamžik začnou být milým starousedlíkům na obtíž. Zhorší se voda v zátoce, na břehu se vrší odpadky, do noci křik opilých námořníků....
Proč je tedy nezkasírovat? A už to jede. Jeden podnikatelský záměr stíhá druhý a z pokojné milé vesničky, kde vám lidé dřív dávali téměř vše zadarmo a s úsměvem, je najednou business.


Jardo, ale přeci hned vedle (2,5NM ?) je Lavrion. To jste nezkoušeli? Mě tam kdysi poslala charterovka z Atén, když jsme hned první den volali že nám něco nefunguje. Poslali tam technika a opravoval.
Do Olympic se dá, ale jeto převážně přístav soukromých jachet. Mají na vlnolamu napsáno chanel 9, ale marně jsme volali až dokud jsme se nedostali do vjezdu. Pak vyběhl z budky pikolík a velmi ochotně nás navedl na jedno z volných míst mezi soukromníky.
Uživatelský avatar
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: sob čer 30, 2007 2:00 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod PetrC » pon črc 31, 2017 6:49 pm

Baharis píše:To si piš Petře že přituhuje. A bude ještě hůř.


Tak kam budeme jezdit jachtit? Odpovím si sám: musím se asi ptát ne KAM, ale KDY. Tzn. květen-červen, a září-říjen. A v Chorvatsku asi už ani ten červen ... :-)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 7:05 pm

Červen určitě ne, to už je skoro plná sezóna.
Jezdím každý rok cca 5x od začátku dubna do června a sleduji jak se zezóna neskutečně posunuje směrem k zimě. Jsou týdny v dubnu - květnu kdy se úplně vyprázdní mola některých charterovek.

Všechny sporty postupně zahlcují (ničí) sami sebe. Poznal jsem to ve stopě, na "divoké" vodě, v horolezectví, na sjezdovkách, cyklostezkách. Jsem neskutečně rád že jsem zažil počátky těchto aktivit, kdy jsme se vítali, zastavovali, pokecali, zcela nezodpovědně dali i po štamprli. Ale jak se u jednotlivých aktivit stává provoz nesnesitelný, postupně z nich vycouvávám. Už uvažuju i o odchodu ze světa jachtingu. I když si říkám že to stále ještě stojí za to.

A že by zájem opadal to si myslím že nepřipadá v úvahu. Viz sporty jmenované výše. Lidi mají míň práce, více peněz a času. Díky internetu spoustu informací a lákadel. Už ani u nás se moc nenosí přes den v práci a odpoledne na pole nebo do vinohradu.

EDIT:
:sorry: :offtopic: Ale do frasa! Když to po sobě čtu, zjišťuji že jsem se nějak od Řecka odpoutal. Omlouvám se a už zde nebudu s HR pokračovat....
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod lynx » pon črc 31, 2017 7:21 pm

Ahoj, OK tak zpět do Řecka.
Víte někdo, zda se takový jachtařský nával koná taky v severní části Egejského moře? Mám na mysli ostrovy Samothraki, Lemnos, Skýros atd. Řekl bych, že tahle část je frekventovaná méně. Z Atén se tam proti meltemi špatně dostává, Soluň je trochu stranou a charterovek v místě zase asi tolik není. Ale je fakt, že to nebude na jeden týden.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod geus » pon črc 31, 2017 8:06 pm

Jestli to dobre chapu v Recku dam za kotveni na bojce 13 az16 euro v luxusni matine 61euro v chorvacku na bojce 300 az 530 kun to je o hodne vic jsk v te luxusni marine a jeste se bez bajbotu nedostanu ani na breh.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 8:12 pm

Nejdřív bychom si měli vyjasnit pojmy, co je bóje a co městské molo.

Nevím zda informační šum nebo špatné mé vyjadřování, ale já psal o cenách na městských molech včetně elektriky a vody.... :hmm:

Dále nevím co myslíš tím v HR na bójce 300-530 kun. To je přeci nesmysl. Nemyslíš opět městské molo? To by odpovídalo. Za bóji dávám 200 - 300 kun podle délky lodě.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod err_ » pon črc 31, 2017 8:19 pm

Ty ceny ve mestech, ktere jsi uvedl jsou v pohode. Az super. Myslim, srovnatelne s platbou v marinach na severu, mozna jsou dokonce i NIZSI!
Cena za marinu 61 EUR je blaznive vysoka (pokud jste nepluli s tankerem). To je velmi mnoho. Ale ty mestske mola me prekvapuji. Chapu spravne, ze to byla cena za noc ... ?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 8:27 pm

Jasně za noc. Loď Oceanis 423. Měli jsme poplout do toho Lavrionu, ale to jsme netušili co na nás ráno vybalí. Když jsme se večer ptali pohůnka co nás vyvazoval, smál se a říkal že málo, že budeme spokojení.

Všude tradičně kotva - molo, na Milosi nám překryla řetěz nějaká výletní loď, ale jenom asi o metr. Tak jsem to zpod jejich masivního řetězu vytrhnul lodí. Ale v Olympic to bylo do ježka - vyvázání bokem.

Jenom ty mola byly bez sociálek. Někde byly městské záchody zdarma ale nechuťa, někde vybírali. Tuším že 4€, ale já byl vždy na lodi.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod err_ » pon črc 31, 2017 8:31 pm

Jak je to s sedou vodou (nadobi a pod)? Jsou nejaka omezeni? Jsou povinne fekalni tanky?
Naposledy upravil(a) err_ dne pon črc 31, 2017 8:33 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 8:33 pm

Nerozumím jazyku tvého kmene.... :-?
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod err_ » pon črc 31, 2017 8:34 pm

V Turecku je uz snad i zakaz vypousteni tzv. sede vody - tzn. vody od nadobi apod. Ptam se na totez v Recku.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 8:38 pm

Není řešena žádná voda.
Vypouští se z kuchyně i ze záchodu, běžně se lidé na vyvázané lodi u mola sprchují (i s šampónem) na zadním platě.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod err_ » pon črc 31, 2017 8:41 pm

Myslim, ze jsem nasel zastavku na jihu, kterou po mne moje draha polovicka vyzaduje. Ceny perfektni, lokalita krasna a pokud je buzerace na bodu nula, tak co chtit vic. Jen se jeste musim neco priucit. Tam uz moje lodka v ohrozeni jiste bude :-)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 8:59 pm

Řecko určitě jo. A bát se netřeba. I když umí být někdy nepříjemné (Meltémi), dá se vše zvládnout. Stačí trochu uvažovat. Já se tam odvážil pátým rokem, na mé šesté samostatné plavbě s lidma co na moři v podstatě nikdy nabyli. Viz video z mého kanálu dole. Písemný projev o této mé první akci v Řecku je ZDE.
Od té doby jsem byl mnohokrát a už jsem trošku znalejší místních podmínek. Píši TROCHU, v žádném případě nejsem na Řecko odborník. Protože lidé stále nejvíce žádají HR. Ono je na dovolenou i trochu vhodnější. GR spíše pro lidi co vyhledávají jachting a nejde jim tak moc o koupačku.

Ale spěchej, než vás bude opravdu hodně a zas*ere se to jako v HR. Už se na tom pracuje.... :P

https://www.youtube.com/watch?v=L1xQp1C9v5w&t=160s

EDIT: Přátelé, teď se po létech dívám a sqělé historické záběry toho videa. Kdo chcete vidět jak to vypadalo na Milosi v r.2006, tak třetí minuta. Bylo nás tam osm a více se nevlezlo. Minulý týden nás tam bylo snad padesát.
Naposledy upravil(a) Anonym dne pon črc 31, 2017 9:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod lynx » pon črc 31, 2017 9:00 pm

Err: Nauč se přistávat stylem kotva - břeh.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod err_ » pon črc 31, 2017 9:07 pm

Mam to v planu. Rovnez neumim poradne pristavat ani na muring a mezi ne apod. Vetsinou pristavam pridi nebo bokem s tim, ze hazim springy na kuly, nebo hodne pouzivam stredovy vazak. Proste pristani v jednom je jine. Nekdy musis vseho nechat a jit hazet lano jinam po lodi. S kotvou to bude jeste hodne tezsi. Uz i obycejne kotveni je pro mne sila. A odpluti ... :-) (nemam vratek, ani rolnu - rucni prace)

Az se na podzim jeste vice zvedne vitr, budu trenovat pristani pres kotvu. Bude legrace.

A kdyz najizdim zadi, zase hodim spring a pracuji s motorem. Tak nejak by to melo jit i v HR. Kdyz jsem tam ale byl a chodil po pristavech, nemyslim, ze bych to vsude daval. Nekde je u brehu nasyp kameni, pachole daleko, muringy zanorene, ma lod se silne staci za propelerem ... chce to jeste hodne pristavnich manevru :-)
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod geus » pon črc 31, 2017 9:39 pm

Jo koukl jsem blbe boje placena pres internet v hr 70e na muste je to levnejsi. Ale i tak se mi to nabojce zda hodne kdyz kolem sebe mam vodu a nic vic. a na mole mam wc,el.vodu a pevninu. .
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Anonym » pon črc 31, 2017 10:40 pm

No nebudeš to mít v Řecku bez vrátku jednoduché. Nesetkal jsem se zatím s jiným druhem vázání na městských molech než kotva - molo. Na vázání bokem myslím zapomeň. Na to není prostor.

Je potřeba si uvědomit že musíš najít místo mezi kotevními řetězy již stávajících lodí, řekněme 30m od břehu. Já dávám i 50. Tam začít spouštět kotvu a až je na dně začít couvat. Odskočení zádě vlivem propelleru znám, to pořešíš výchozí polohou lodě, kdy nebude směřovat k molu ale bude zešikma. No a pak couváš, nejlépe když se kotva chytne a přibržďuje tě. Když jsi ze dva metry od břehu zavelíš STOP a dotáhneš se motorem k molu. Tím došponuješ řetěz, který pak ještě můžeš vrátkem. No a vyvazuješ zadní vázací lana. Obsluha ve většině případů, nebo posádka již zaparkované lodi přijme lano, provleče okem a podá zpět. Taktéž nezapomenout (je to slušnost) pokud připlouvá nová loď a není po ruce obsluha, pomoci s vyvázáním.
Jak toto dělat v jednom a ještě bez vrátku to opravdu netuším. Možná Lynx?

Na mooring v jednom to jde. Odmítneš podávané mooringové lano a dožaduješ se u obsluhy nejdříve podání - provlečení - uvázáni na lodi návětrného zadního vázacího lana. Na něm pak držíš přes propeller loď v přímém směru (chodem vpřed), v klidu si převezmeš mooringové lano a uvážeš na přídi. Nakonec samozřejmě zadní vázací lano. Protože posádka málo kdy dokáže plně našponovat mooring, fixuji je tak dva metry od mola a pak šponuji motorem a dotahuji zadní lana...
Někteří správci mola to dříve v HR praktikovali jako standard, ale už se zase vrátili k praxi první mooring. Když to chci jinak tak na vyžádání.

Uffff..... :idea:

geus: v pohodě ;)
Uživatelský avatar
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: sob čer 30, 2007 2:00 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod PetrC » pon črc 31, 2017 10:48 pm

err_ píše:Mam to v planu...


Jak máš velkou loď?
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod err_ » pon črc 31, 2017 11:22 pm

9.5m, asi se to nezda zas tak moc, ale pri spatnem pocasi, vetsim vitru je to i tak celkem na jednoho dost. Reci, jak nekdo ve spatnem pocasi sam vyvazuje v narvane marine, resp. uzke marine 12m a vice lod sice znam, ale mam k nim trochu skepse.

Vetsi problem je ale vaha lode. Kazde tuknuti je tuknuti 6t kladivem. Je treba byt vazne presny a opatrny.

Stacejici lod diky propeleru samozrejme uz mam zvladnutou. resi se to patricnym natocenim kormidla a patricnou rychlosti. Zejmena pri couvani. Ale v momente, kdy vse pustis se to hned staci. Take napr. musis pocitat, ze v uzke marine se otocis jen jednim smerem, Na druhou stranu to propeler
pri spatnem smeru vetru neutahne. A musi to korespondovat s vetrem. Kdyz fouka blbe, je to celkem smula a nekdy je treba nahodit na kul spring a tocit se pres nej. Coz tady zase neni mozne ...

Manevry cvicim pokazde, kdyz jsem na lodi. Ruzne zpusoby. Nektere ale vim, ze proste nedam. Proto studuju mista pristani dost predem. Pokud mam tedy informace.
Uživatelský avatar
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: sob čer 30, 2007 2:00 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod PetrC » pon črc 31, 2017 11:38 pm

Hm, tak to asi stejně jako Baharis ti neporadím, jak to dělat v jednom. V každém případě jsem se v Řecku u městských mol nikdy nesetkal s jiným způsobem kotvení než kotva - molo/nábřeží, a to jak na Kykládách, tak v Jónkém moři. No ale pokud tam budeš mimo hlavní sezónu, tak bude místa na manévry dost :-)
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod err_ » pon črc 31, 2017 11:54 pm

Uz jsem to sem s obdivem daval. Jsou i taci, kteri pristavaji jen na plachty, pres kotvu a jeste single :-) proste vsechno jde. Vratek taky nemel, jen rolnu.

http://www.jachting.info/viewtopic.php?f=92&t=10596
Uživatelský avatar
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: sob čer 30, 2007 2:00 am
Reputace: 7

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod PetrC » úte srp 01, 2017 12:32 am

Hezké video. Tak to dělej taky tak a máš to :-) A jak už jsem psal, když pojedeš mimo sezónu, tak tam na to budeš mít i dost místa jako on ... :-)
Ale vážně - já jsem zatím přistával kotva - nábřeží vždy minimálně ve dvou lidech, sám jsem to radši nezkoušel . Viděl jsem ale v Řecku kapitána, jak přistál s velkou lodí (cca 40 stop) a se šesti slečnami na palubě, které mu samozřejmě nepomohly s ničím, takže vlastně sám. V patřičné vzdálenosti od břehu vypustil kotvu i skoro celý řetěz, a pomalu zacouval k nábřeží, tam loď vyvázal a pak dotáhl řetěz. Ale tohle šlo udělat jen proto, že skoro nefoukalo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů