Stazen

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Nosko Dosan
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 04, 2006 12:11 pm
Reputace: 0

Stazen

Příspěvekod Nosko Dosan » úte zář 05, 2006 6:43 pm

Dobry den.
Mozem vas poprosit o informaciu kde sa da zohnat stazen na kajutovu plachetnicu, rozmeroch profil 70 mm x 84 mm dlzka stazna je 6.90 metra.Mohol by byt aj starsi alebo Vas poprosim adresu na vyrobcu profilov pre stazne . Mame starsiu plachetnicu a po dlksej oprave sme ju davali za pomoci vytahu na vodu no tazne lano sa nam roztrhlo a zohli sme stazen a odthli sme aj patku , a pri narovnavani stazna sa nam zlomil a uz ho neopravime a tak zhaname nahradu.Vopred dakujem za pomoc s pozdravom yachtari na suchu
Nosko Dusan a Juraj

Adresa> dusan@nosko.net
dusan.nosko@kios.sk.
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » úte zář 05, 2006 8:37 pm

:roll: Já jsem si stě?ňový profil opatřil u pana Navrátila fy. AVAR. Mají prodejnu i v Bratislavě, ale já si pro to byl u nich v JZD. Seriózní a vstřícné chování - mů?u doporučit. Mají internetové stránky.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte zář 05, 2006 11:39 pm

Nosko Dosan
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 04, 2006 12:11 pm
Reputace: 0

Re: Stazen

Příspěvekod Nosko Dosan » čtv zář 07, 2006 4:27 pm

Zatial dakujem za pomoc,budem hladat dalej hadam s uspechom s pozdravom.Dusan
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: Stazen

Příspěvekod Monty » ned zář 10, 2006 12:55 pm

Du?ane.Mám tady před sebou podobnejch stě?ňů Asi 15,ze starejch laminátovek.Ale jsu ve Francii.Takovéhle věci je nejlep?í hledat přímo u moře po marínách.Loni jsem zlámal taky stě?eň,ale ten měl 11 metrů.Kopil jsem ho hned v maríně,kda mi kotví loď,komletní,ale star?í za 900,- euro.V Avaru chtěli za novej,ale vymakanej a úplně komplet 130.000,-Kč.Prostě u moře není problém ho sehnat asi za dvě hodiny.Jo lidi,tady se někdy válí věcí,to by človek koukal :-)
Nosko Dosan
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 04, 2006 12:11 pm
Reputace: 0

Re: Stazen

Příspěvekod Nosko Dosan » pon zář 11, 2006 8:05 am

Dakujem vsetkym za pomoc ale mali sme stastie v nestasti a uz stazen mame , vcera (to je v nedelu) sme prehadzali vsetko potrebne zo stareho stazna na novy profil a buduci viekend sme na vode.Este raz dakujem a spozdraom jachtingu zdar sa lucim.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob říj 03, 2009 6:58 pm

Mám dotaz ke stěžni. Já mám nahoře na stěžni čtyři kladky, a lana by přes ně měli jít do stežně a dole by z něj měli vycházet a pak přes kladky na palubě se točit dozadu do stoperů, ale dole na stěžni není kudy ty lana vytáhnout. Dá se to nějak na stěžeň dodělat? Případně jak? Aby se výrazně nezměnili mechanické vlastnosti stěžně, nerad bych něco podělal, aby se mi pak stěžeň nezkácel na hlavu.

Já teď vlastně lana (výtah hlavní plachty a topenantu) protahuju přes ty kladky dopředu a podel stěžně vedu venkem dolů, ale při každé manipulaci s těmi lany musím dopředu ke stěžni, do kokpitu to nemám jak dostat a vlastně dvěma lany zaberu čtyři kladky a na příští sezonu chcy dodělat ještě druhý přední stěh, na který bych vytahoval menší kosatku, do většího větru, takže k ní budu potřebovat výtah.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob říj 03, 2009 7:43 pm

Je to lehce řešitelné. Potřebuješ lanovou průchodku. Je tak většina lan svedena / vyvedena. Mám to taky tak. Dole u paty stěžně je pak uchycena kladka a lano vede přes kladku / řadič do stoperu.
Obrázek
Najdeš zde http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=1397
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob říj 03, 2009 9:51 pm

Takže dole na stěžni vyvrtám díry, přes ně nasadím tyhle průchodky a na patu stěžně dám kladky?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob říj 03, 2009 9:59 pm

Přesně tak Charlie. Ten otvor je protáhlý, nejen kulatý vyvrtaný. |Mám je na obou stranách stěžně, v širší části profilu, cca 1 m od paty, kousek nad úrovní ráhna. |Ale výška "vyústění je asi málo podstatná. Je to myslím přinýtováno. Uvnitř by jsi neměl mít žádný výstupek, matku. Aby se za to lano nemohlo zachytit, odírat.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned říj 04, 2009 10:12 am

No nýtování problém nebude a udělat otvor do stěžně by problém být asi také neměl. Předpokládám, že se to bude dělat podle tvaru té průchodky, aby do toho otvoru pasovala, né?
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned říj 04, 2009 8:22 pm

A pak ještě jeden dotaz, jak se tím pak protahuje lano? Přeci jen odshora k průchodce je to značná délka a zespodu je stěžeň uzavřený patkou.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned říj 04, 2009 8:31 pm

Spustíš si tenký provázek s přivázanou matičkou /aby prolezla/ a háčkem vytáhneš. tenký provázek přitáhne větší.
Pepa
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » ned říj 04, 2009 9:36 pm

Ahoj já používám drát ze svářečky.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon říj 05, 2009 5:38 am

No ten drát mi přijde lepší, ten provázek si dovedu představit, pokud stěžeň stojí, ale když leží na palubě, drát bude asi jednodužší. Díky za radu. Přes zimu to musím dát všechno nějak dokupy.
Uživatelský avatar
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bratislava

laná na sťažni a nočný kľud

Příspěvekod Milos » pon říj 05, 2009 11:10 am

Ja mám na lodi MacGregor26M laná na sťažni vedené vonku.
Napadla ma v tejto súvislosti otázka - ja tieto laná na noc vyväzujem k bočnému stehu tak, aby nezvonili o sťažeň, ináč dosť rušia aj pri slabom vánku či miernom pohojdávaní lode.

Ako to riešite pri lanách vedených vnútrom sťažna - nezvonia pri tom ako sa loď hojdá na vlnkách?

Mne ide vnútrom iba kábel k svetlu, aj to iba cca 1/3 výšky sťažňa a občas je počuť ako "klopká" o profil.

Chcel som ťahať vnútrom sťažňa až hore káblik na vrcholové LED svetlo, a narazil som na problém - horné 2/3 sťažňa sú vyplnené polystyrénom (prevencia proti prevráteniu lode), zatiaľ som nenašiel dostatočne dlhú a pevnú tenkú tyč ktorou by som to prepchal.
Ak by som cez ten polystyrén nejako pretiahol aj laná, tak by určite už "nezvonili" o profil.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon říj 05, 2009 12:23 pm

No já mam stěžněm vedené kabely - jak k sálingu, tak druhý až nahoru a jak se loď houpe, tak je slyšet, že se ve stěžni pohybují, ale když tam natáhnu lana, tak by měli jít ve stěžni napnout a pak by měl být klid.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon říj 05, 2009 12:43 pm

Asi je to individuální, dle profilu stěžně, tl. lan, náklonu lodě.
Já jsem nic neslyšel. Jedině co klepe hodně, je výtah hl. plachty. Ten na noc odtahuji od stěžně pomocí gumicuku co nejdál.
Uživatelský avatar
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bratislava

otočný sťažeň - laná vedené ku kokpitu

Příspěvekod Milos » pon říj 05, 2009 1:15 pm

Libor píše: Jedině co klepe hodně, je výtah hl. plachty. Ten na noc odtahuji od stěžně pomocí gumicuku co nejdál.

... presne to robím aj ja, ale obe dĺžky mám zvonku. Ak však ide polovica lana v sťažni, neklepe o profil ak to nie je na fest našponované ?

Daľším problémom je otočný sťažeň, kopírujúci rovinu napnutia plachty za účelom lepšieho obtekania jeho kvapkovitého profilu.
Všetky laná končia na sťažni na rohatkách. Ak by som ich viedol vnútri profilu a/alebo následne ťahal ku kokpitu do nových stopperov cez kladky, bude ich ťah asi narušovať funkčnosť voľného otáčania sťažňa iba ťahom plachty.

Má s natáčacím sťažňom niekto skúsenosť?
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte lis 10, 2009 6:00 pm

Chci se zeptat jaký profil máte na svých lodích kolem 22ft délky ?? Nebo jsou nějaké zásady pro určení velikosti profilu stěžně?

Teď mám na lodi stěžeň cca 90x62mm a prý byl již dvakrát ohnutý větrem a dodatečně pak vyztužen babyvanty, na orlíku tenhle stačí, ale aby nebyl problém když bych se vydal na větší vodu.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte lis 10, 2009 6:46 pm

Já mám v projektu 105/76/2 mm.
Zda tam je skutečně je změřím ti až na jaře...
V projektu je ovál, ale mám obdélník. Tak že se to mírně liší od projektu.
Uživatelský avatar
vlastovka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv lis 05, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Zastávka

Příspěvekod vlastovka » úte lis 10, 2009 7:23 pm

Dira na lanovou pruchodku se pry vrta dle diry te pruchodky a pak se s citem zapaci kulatinou ve smeru lana (nabehu na puchodce), potom doladit jemnym pilnikem.
Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » ned led 03, 2010 5:07 pm

Moc prosím o radu - koupili jsme plachetnici a na stěžni je potřeba sundat vadné kladky, vazáky atd. a vyměnit za nové. Absolutně netuším co s tím, nýtování je prý jako nic, já však znám pouze nýtování cvočků na látky - to jsou kleště, kterými se sevře látka z obou stran a bací se do toho. Jak to je ale na stěžni - dostanu se nějak dovnitř nebo je jiná cesta? :hmm:
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » ned led 03, 2010 5:20 pm

Staré nýty odvrtáš a na nové použiješ nýtovací kleště a trhací nýty. U nás (v Ostravě) je ve Feroně velký výběr trhacích nýtů různých materiálů (inox, Al, ...) a různých průměrů a délek. Při tomto postupu nemusíš mít přístup z druhé strany ... jde jen o to vybrat správnou velikost nýtu.
Uživatelský avatar
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: úte říj 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » ned led 03, 2010 5:26 pm

Díky. to je skvělé a prosím, jsou na to nějaké konkretní nebo speciální nýtovací kleště?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů