Kotvení nafukovacího člunu.....

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » ned črc 20, 2008 6:26 pm

Jirka_TEC_Tce píše:Pošukávání je vlastně takový neustálý šukání. Tak to by mě taky zmátlo. Ta představa. :D


Chápeš to nepřesně . Spíš je to chvilku šuk tam, chvilku zase jinde :-) :lol:
A kdo to tak dělá, je pošuk :mad:
Uživatelský avatar
jaranen
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: čtv úno 05, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod jaranen » stř dub 01, 2009 4:39 pm

Jsem úplný nováček,mám člun 2,9m + motor 5hp

Budu kotvit v Chorvatsku bez možnosti vyvázání k bójce, nebudou tam ani na dně žádný betonový kvádry atd.

Mám kotvu 3,2 a 6mm lano,ale mám strach,že za bouřky mně člun odplave.
Chtěl bych ještě ke kotvě dát pro jistotu asi 1m řetězu nebo mi taky radili místo
řetězu, navázat asi po 1,5 m ke kotvě další kotvu,že to pak ten člun určitě udrží.

Přemýšlím i o vlastní bójce,ale nejsem si jak bych ji jednoduše vyrobil (viz. síť,kabela Globus atd.)
Poradí mi někdo,co bude pro mě nejlepší. :?
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » stř dub 01, 2009 6:29 pm

Pokud budeš kotvit pořád na jednom místě, tak máš lepší tu tašku s kamením a k tomu bojku, nebo jak se také u některých škudlilů
používá plastový kanistr. Mezi to je nejlepší nerez řetěz. Bojky různých velikostí mají Marine obchody. Stačí malá. Jinak vše podstatné
bylo popsáno v předchozích příspěvcích tak je zbytečné to znovu rozebírat. Ty nerez řetězy mají také hypermarkety.Kabela byla a mají ji
stále z Bauhasu.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř dub 01, 2009 8:27 pm

v místech,kde není jak loď přivázat používám síťovaný pytel od brambor,naplním kamením,přivážu pevné lano,nechat je trochu volné,pamatuj na příliv ,odliv a pytel s kamením spustím na dno,jako bojku použíji 3L kanistr od náplně do ostřikovačů.Okolo ucha kanistru uvážu pevnou smyčku.POZOR!!!!! loď nepřivazovat za ucho kanistru,ale za smyčku,která prochází uchem.Je to zadarmo,skoro,lehké,nezabírá místo v autě.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » stř dub 01, 2009 9:07 pm

to vovsky: Sice ti vadí bouda na gumáku a hlídáš čistotu člunu ale vůbec ti nevadí mít u tak drahého člunu takovou degradující
věc jako vyhozený kanystr. Zkus být stylový ve všem. Ještě jsi zapomněl, že používáš starou šňůru na prádlo. Vím, že jsou ještě
horší a taky se za takové čechy v HR stydím a vůbec se nedivím že na nás koukají jako na žebráky.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř dub 01, 2009 9:17 pm

Kanistr nehledám vyhozený,ale vozím si svůj.Na tomtom způsobu nevidím nic špatného.90% bojek,které používají Chorvati jsou z kanistru.
I já se mnohdy stydím za Čechy,ale proto,že kradou a dělají bordel,rozhodně ne proto,že kotví na bojce z kanistru.
Naposledy upravil(a) vovsky dne stř dub 01, 2009 9:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř dub 01, 2009 9:26 pm

tataS píše:to vovsky: jsou ještě
horší a taky se za takové čechy v HR stydím a vůbec se nedivím že na nás koukají jako na žebráky.


Otázka je, jestli ty s nerez řetězy a bójkamy různých velikostí z Marine obchodů, nepovažují za právě zbohatlé pitomce :?:
U gumáku 2,9 m, by se to docela nabízelo. :?

To jaranen,
kotvení za bouře neřeš.
Prostě ten gumák vytáhni na břeh a máš klid. ;)
alffa
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » stř dub 01, 2009 9:31 pm

Těch 90% jsi hodně silně přehnal, nebo jezdíš do chudinských míst pobřeží. Taky ty 3litry jsou málo na silnější lano nebo řetěz.
Pro malý gumák bych viděl jako min. 5l. A ti chorvati mají spíše 10-20litrů.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » stř dub 01, 2009 9:39 pm

to alffa: Ten řetěz je 5metrů á 26kč a 5l bójka stála 250kč. Myslíš, že je to přepych? Ty lana stojí více.Zvláště u dražšího člunu se silnějším (dražším) motorem ten kanystr vynikne.
U tvojí napodobeniny gumáku (T68) je to ovšem přiměřené.
V Marine sportu - bojka výtlak 5,5kg za 195kč.
Naposledy upravil(a) tataS dne stř dub 01, 2009 9:49 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř dub 01, 2009 9:46 pm

Byl jsem s člunem 3x na Korčule v Lumbardě.Domácí mě nechal kotvit na své bojce z kanistru.Pak jsem byl 2x ve Ždrelaci na Pašmanu.Domácí mě nechal kotvit na své bojce z kanistru.Loni jsem byl v Šupetarské Draze na Rabu.Domácí žádný člun neměli ale pro zákazníky měli připraveny 4 bojky z kanistru.Na Hvaru ve Starim Gradu před hotelem Arkáda mají malý přístav,kde měl několik bojek z kanistru půjčovatel loděk,nechtěl jsem vyvázat člun na jeho bojky tak jsem si vytvořil svoji.Nevím jestli čtyři výše jmenované lokality patří mezi chudinská místa ale bojky z kanistrů byly všude kam se podíváš.Velikost kanistru není podstatná pokud člun udrží a mě ho udržel.Samozřejmě,že v marinách mají bojky normální,ale i v městských přístavech jich je velké množství z kanistru.
To,že sám používám někdy bojku z kanistru jsem odkoukal od Chorvatů,takže se nemám za co stydět.A na těch bojkách z kanistru kotvili i Taliáni,Němci a Rakušáci a ti se rozhodně taky nestyděli.
Naposledy upravil(a) vovsky dne stř dub 01, 2009 9:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř dub 01, 2009 9:51 pm

tataS píše:to alffa: Ten řetěz je 5metrů á 26kč a 5l bójka stála 250kč. Myslíš, že je to přepych? Ty lana stojí více.Zvláště u dražšího člunu se silnějším (dražším) motorem ten kanystr vynikne.
U tvojí napodobeniny gumáku (T68) je to ovšem přiměřené.
V Marine sportu - bojka výtlak 5,5kg za 195kč.


Uznávám že moje napodobenina gumáku (T68), není zrovna žádný luxus.
Tady se ale neřeší 10 m Zodiac. :shock:

jaranen se ptá na toto:
,mám člun 2,9m + motor 5hp

Nic víc, nic míň. :whist:
alffa
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » stř dub 01, 2009 9:56 pm

Mě je putna co kdo má ale když dám přez 50000kč za člun s motorem, tak těch 200kč mě neporazí.
(Ovšem v Čechách nebo spíše někde jinde je to strašný průser).
Naposledy upravil(a) tataS dne stř dub 01, 2009 10:07 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř dub 01, 2009 10:00 pm

K ukončení naší neplodné diskuse musím citovat Denise " sokolík sokolík vyskoč ma na kolík"
Uživatelský avatar
jaranen
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: čtv úno 05, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod jaranen » stř dub 01, 2009 10:57 pm

Ještě k té kotvě.
Je teda lepší řetěz než ty 2 kotvy?
a stačí mi to 6mm lano?
(Když bych nedělal bójku)

V případě výroby bójky bych asi koupil lano 10mm

Jinak mám pouze lano 6mm 25m , kotvu 3,2kg
výlevku a vesty pro děti.Je ještě něco,bez čeho se v chorvatsku
při popojížděni kolem pobřeží neobejdu? Myslím tím nějaké vybavení :oops:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř dub 01, 2009 11:32 pm

Kotvu máš asi skladaciu 4-ramennú? Ja osobne tej kotve moc neverím, ak sa budeš chcieť na ňu spolahnúť, tak odporúčam ju na skúšku vytiahnuť za lano rukou a silou nešetriť. Lepšie riešenie je ta sieťka na kamene a bójka. Lano 6 mm je na tak malý čln dostatočné. S dvomi kotvami nešaškuj a reťaz má zmysel ak jej budeš mať min. 3m, lepšie je aspoň 6m. Najlepšie je na kotvenie cez noc ta bójka. Ak zakotvíš cez deň niekde v zátoke, tak ti stačí jedna kotva a 6 mm lanko bez reťaze. Ja nosím ešte jedno lano a po zakotvení sa zadkom vyvezujem o breh. Opisoval som to niekedy dávno.
Uživatelský avatar
kzeman
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 126
Registrován: čtv lis 29, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kzeman » čtv dub 02, 2009 8:01 am

Pokud míníš používat 2 kotvy, aby se člun nepoškodil o ostré kameny, nezapomeň na změnu větru, kdy člun se může nastavit bokem k vlnám a větru, převrácení je pak velice snadné.
Vytáhnout člun na břeh taky není vždy jisté. Byl jsem svědkem na Krku, když cca 4-metrový člun bez motoru přivázaný na pevno plachtil ve vzduchu jako drak.
Nesděluji žádné noviny, ale často se na to zapomíná, zejména když si člověk pod pinijemi hodí šlofíka.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » pon srp 16, 2010 11:07 am

Pridám svoju skúsenosť s kotvením na mori:
Niekolko krát sme navštívili malú zátoku s Kapelicou Sv. Nikole na Drveniku. Kotvenie vždy bolo bezproblémové, len to chcelo opatrnosť pri vplávání a vyplávání za vln.
Obrázek
Preposledný deň nášho pobytu môj syn s kamarátmi navštívili túto zátoku. Čln ukotvili, ako ja na fotke a odišli skákať zo skál. Medzitým prešla veľká loď a tie vlny zlomili kotvu!!! (mali sme len 1,5 kg, zlomilo sa jedno rameno) a vyhodili čln na breh. Výsledok odreniny na zádi laveho šlauchu. Jedna diera 1,5 cm v podlahe a poškodený šlauch zo spodu. Šlauch neni deravý, ale dám tam záplatu pre istotu. Niakým zázrakom motoru sa nič nestalo, ani len škrabanec. Bol vytrimovaný.
Ponaučenie: používať adekvátnu kotvu a na takých nebezpečných miestach nenechať loď bez dozoru.
Kľudne môžem teraz vyhlásiť, že som sa stal doživotným majiteľom Zodiacu, lebu polepený čln sa nedá predať a pre mňa na istú dobu skončili špekulácie typu: čo kúpiť o rok?
Pokračovanie na smutnom vlákne: Lepení nafukovacích člnov!
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon srp 16, 2010 11:29 am

S tou neprodejností to není tak zlé. Otázka je za kolik. Já jsem svého času koupil Zooma 310 z půjčovny Navy centra, který byl půjčený pouze jednou a hned u něj na skále
v Pule prořízli dno cca 25cm. Opravili jej v jejich servisu ohromnou záplatou s přesahem cca 5cm kolem dokola ze spodu. Byla na něm sleva 4000 Kč a se štěstím jsem jej koupil.
Po čtyřech letech používání jsem jej prodal se ztrátou 5000 Kč. A to bylo před léty, kdy tyto čluny stáli 39000 Kč. Ta cena nových člunů ale taky zatím klesla takže těch
30000 Kč nebylo tak zlé. Vzhledem k tomu, že tvrdíš že je třeba kupovat starší čluny a bez ztráty je prodávat, tak se z toho taky dostaneš.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » pon srp 16, 2010 11:42 am

Problém je v tom, že ten Zodiac som kupoval nový. Keď k normálnej strate prirátam "stratu za záplaty", tak mi vyjde cena za ktorú sa neoplatí predávať. Výsledok: treba ten čln dojazdiť. Ináč je perfektný a mne určite nevadí tá trhlinka na podlahe. Je zaujímavé, že kde je čln pružný tam odolal a prerazená je podlaha kde skala narazila na odpor.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon srp 16, 2010 11:50 am

nevím jak tvůj Zodiac ale můj Zoom 310 měl dosti měkkou podlahu, která se prohýbala dovnitř a způsobovala při jízdě pulsování. To byl hlavní důvod proč jsem
kupoval Suzumar, který má podlahu podstatně tvrdší. Také ty dřevěné desky na podlaze dosti trpěli při montážích a demontážích a okraje měli časem okousané.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » pon srp 16, 2010 12:28 pm

Zodiac ZOOM je nižšia trieda ako Cadet Solid. Dávnejšie sa vyrábal u Zodiaca vo francúzku a kvalitou bol ešte pod Bombardom. V posledných rokoch ZOOM sa vyrába v Číne a so Zodiakom má len veľmi málo spoločné. Dokonca ani sa nerobí zo Stronganu a je lepený. Jazdné vlastnosti som počul, že nemá dobré.Mal som Honwave 300 a tiež s motorom 15 HP pulzoval.
Čo sa týka Zodiacu Cadet Solid, čo mám doma, tak ten je zo Strongan Duotex materiálu a je zváraný. Vypracovanie veľmi pekné a tá drevená podlaha mi nevadí. Dokážem to zbaliť do 9 cm ! vysokého balíka.Pri výstuhách je podlaha odlahčená- vykrojená z boku a velmi ľahko sa montuje. Hliníkové výstuhy zapadajú na svoje miesto tak, že netlačia na válce. Keď som mal Hondu T30AE tak som tie hliníkové podlahy nevedel ergonomicky zbaliť. Pri jazde po vlnách praská aj hliník aj drevo.
Pulzácia sa neprejavuje, keď som prvýkrát skúšal ten čln s 15 HP Suzuki tak práve som bol prekvapený, že tá plavba je veľmi tichá a stabilná. Ten čln sedí na vode úžasne. Vďaka šlauchom ktorý majú na konci 50 cm pri sklze podlaha prakticky sa nedotýka vody. Je to vidieť aj keď ten čln dám na rovnú podlahu, že spodok zrkadla je v lufte. Pri rýchlej plavbe funguje ako trimarán.
Obrázek
Vystuženie podlahy u Zodiac Cadet Solid
Na ďalšej fotke vedľa Zodiacu na ľavo je vidieť kúsok zo Zoomu. Je to úplne niečo iné.
Obrázek
Preto hovorí, že treba tie člny vidieť a porovnať si ich.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon srp 16, 2010 12:54 pm

Jo dneska se to diskutuje o nejlepším člunu a kvalitě ale před 18ti léty tady toho moc nebylo a 35000Kč pro mne bylo sakra moc peněz. Tehdy jsem se kvůli tomu
člunu a motoru Johnson 5HP (šedivý, vlastně Suzuki 1válec) za 40000Kč málem rozvedl. Teď je to sranda.
Škoda je, že se tady v Evropě vůbec málo prodávají Lodestary. U nich ve těch variant na výběr mnohem víc. Mě se líbí ty Trimarany s válečky zespodu válců.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » pon srp 16, 2010 1:41 pm

http://www.captn-henry.com/
Je to Rakušák nedaleko od Tullnu.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon srp 16, 2010 2:10 pm

Ta sleva 20% je pěkná i když to jsou věci z roku 2007-08. To se divím, že ještě žije v dnešní době s takovými skladovými zásobami. Já znám jiný katalog Lodestáru a tam je řeč o jiných materiálech: http://www.lodestarinflatables.com/Home.html
Uživatelský avatar
Libor360
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: pon bře 05, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Jaká lana na gumáku

Příspěvekod Libor360 » úte bře 06, 2012 5:23 pm

Poradí někdo začátečníkovi, jaká lana je dobré mít na gumáku, který chci používat, jak na moři v zahraničí, tak i v tuzemsku na přehradách. Jaké délky, co na jejich konec, kolik kusů - zkrátka vše. Zatím mám 40 m 6 mm kotevního lana a 2 m řetezů, který ke kotvě přidělám šeklem. Lano mám pak navázat na druhý konec řetězu pomocí nejakého uzlu (jakého) nebo přes karabinu? A tu karabinu na smyčku? Zkrátka začátečník.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů