Kotvení nafukovacího člunu.....

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob srp 11, 2012 9:20 pm

Jo zase jeden co se to snažil ošidit a kvůly uspoře pár korun klepal kladivem, místo použiti šeklu na spojení kotvy s řetězem. Jo a ta úspora, že místo
koupení lana 10-15m použil ten cancour co dávají jako povinnou výbavu k člunům výrobci, se taky bohatě vyplatila. Tuba lepidla za 125+ záplata za 20
a poznamenaný člun. Pokud začnou být tak velké vlny, tak je lepší takto malý gumák vytáhnout na břeh.
Uživatelský avatar
skiliner
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 132
Registrován: pon srp 17, 2009 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod skiliner » sob srp 11, 2012 10:31 pm

pupi píše:Tak som sa vrátil po dvojtýždňovej dovolenke z chorvátska a hneď sa podelím o nepríjemnú skúsenosť s kotvením, keď prišli obrovské vlny a môj gumák po hodinovom skákaní, ukotvený na 4m od brehu na 5m lane, prepojenom metrovou reťazou s kotvou odrazu vyletel z vody a skončil napichnutý na skale pri brehu. Výsledok jedna diera veľkosti štyroch prstov na spodnej látke, našťastie nie balóny. Čo sa vlastne stalo? Jedno oko na reťazi bolo lisované (sklepane veľkým kladivom vo zveráku, kôli osadeniu na kotvu) a ako čln pumpoval to sa pomaly otváralo až ... Ešte dnes keď sa pozerám na hrúbku tej reťaze tak nechápem aká to bola sila, za päť rokov kotvenia sa mi nič podobné nestalo. V prvom rade som si myslel že sa vytrhla kotva. Bolo to na tretí deň dovolenky, nasledovalo nočné lepenie a na druhy deň sa už jazdilo, takže všetko dobre dopadlo. Odteraz budem nosiť 2 kotvy a ak prídu veľké vlny idú do vody obidve!



Pravděpodobně jsi zakotvil na větší hloubce a použil krátké lano kdy při větších vlnách dochází ke zvedání kotvy.
Pokud je kotva dobře zaseklá je síla na lano a řetěz obrovská.
Při použití dostatečně dlouhého lana bude síla podstatně menší.
Uživatelský avatar
pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod pupi » sob srp 11, 2012 10:33 pm

To: tataS

keby som nepoznal tvoje naj... :) príspevky, tak ti niečo napíšem. Škoda že už je dávno preč doba keď si tu ostatným radil, namiesto toho sa na ních odbavuješ. Česť a sláva dokonalím. :)
Uživatelský avatar
pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod pupi » sob srp 11, 2012 11:37 pm

Chyba bola vôbec vyplávať s prístavu ale to nikdy nevieš ako sa zmení more. Keď sme ráno vyrazili bolo ako zrkadlo a poobede prišli vlny v ktorých mal každý problém sa dostať do člna a vrátiť sa. Čln aj kotva boli v hĺbke do dvoch metrov, niekedy ho v takýchto prípadoch istím aj ďalšími lanami no tento krát vlny prišli rýchlo a ja som zaváhal. Snažím sa ostatných varovať a to zaistiť si čln druhov kotvou v náznakoch veľkých vĺn, alebo sa pratať a to aspoň do nejakej záveternej strany pobrežia.
Uživatelský avatar
skiliner
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 132
Registrován: pon srp 17, 2009 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod skiliner » ned srp 12, 2012 8:29 am

Tak tyhle velké vlny kdy chvilku jedeš do kopce a potom z kopce jsem třikrát zažil. Místní říkají, že se vůbec nevyplouvá nebo když už jsi venku, se rychle někde v zátoce schováš.

Pokud se v našem kempu v takových velkých vlnách někdo vrací všichni pomůžem.
Malé nafukovací čluny jdou okamžitě z vody (někdy i s kapitánem, když nestačí vyskočit). U větších je docela problém vyvázat k bojce.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » ned srp 12, 2012 3:25 pm

Čao Pupi, nič si ztoho nerob. Keby sa neotvorilo to "oko" povolí niečo iné. Nám sa zlomila kotva! Tatas má pravdu vtom, že človek sa snaží šetriť tam, kede by nemal. Lacná kotva sa mi zlomila, potom som si už kúpil riadnú. Mohol som ušetriť na lepidle plus na kotvičke čo som vyhodil.
Hlavne, že sa Vám nič nestalo. Kde ste boli?
Vlani na Rabe bolo dosť veterno a mal som predok gumáka (oko na viazanie a nie rukoväť) uviazaný o betónovú kocku. Pre istotu každý večer som hodil ešte kotvu s dlhým lanom priviazaným na zrkadle.
Uživatelský avatar
pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod pupi » ned srp 12, 2012 7:28 pm

Ahoj Ozzie,
určiťe to nebolo o šetrení, to by som si nedovolil keď už som dal za tu zostavu tolké peniaze.
Šetrí sa na iných veciach. :) V robote sme to proste vykoumali tak ako som písal a myslel som si že to aj vola udrží pokiaľ ma príroda nepresvedčila o inom. Inak sme boli v Drašniciach , hneď vedľa Podgori.
Prvý deň som kotvil presne ako ty píšeš, ale s večernými vlnami som prehodnotil situáciu a vybavil
kotvenie v prístave za jedným domácim a hneď sa inak spalo. Neviem ako je to s kotvením inde ale keď som si chcel zaplatiť stojné čo je 70kn do 4m lode, povedal nech sa vyviažem o jeho loď a tak som aj robil. Len ako laik som zistil ďalšiu vec, že potrebujem a hneď som aj kúpil fendre. Vedľa mňa parkoval starý gumák s čiernymi zvetralími gumami po bokoch a po príchode domov som 3 hod. čistil gumu od čiernych flakov.
Ešte pár rokov skuseností a budem to mať všetko vychytané. :D
A čo tý? Dovolenka kade?
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » ned srp 12, 2012 8:18 pm

Dovolenka bude až od 1. septembra na Rabe. Presnejšie v Supetarskej Drage. Kotviť budem tu:
http://maps.google.com/?ll=44.801955,14 ... 4&t=h&z=18
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » pon srp 13, 2012 9:02 am

Letos jsem vyzkoušel vložení pružného členu tvořeného gumovým lanem na laně kotvy. Použil jsem gumové lano tloušťky 10mm délky cca 2m. Dal jsem ho dvojitě. Moje loď je laminátová, 5m dlouhá. Kotvu mám tuším 4-kilovou, čtyřramennou skládací. Lano cca 15m. Gumový díl jsem navázal asi do 1/3 délky lana od kotvy tak, že na laně kotvy jsou dva uzle a mezi nimi ten gumový člen. Pokud by gumové lano prasklo, kotevní to podrží. Smyčka na tom kotevním je taková, aby se ten pružný díl nepřepínal.
U pláží kotvím špičkou proti vlnám. Bez gumového členu měla loď tendenci při větších vlnách vytrhávat kotvu. Nyní pružný člen na laně perfekteně rázy změkčí a kotva nesrovnatelně lépe drží. Lano i vazák je méně namáháno, loď si hopsá na vlnách a nepere se s kotvou.
Kotevní řetěz nepoužívám, nemám ho kam v lodi dát a nechce se mi s ním manipulovat.
Nevýhodou tohoto řešení je, že s tím pružným členem na kotevním laně se hůře manipuluje a má to trochu tencenci se zamotávat a když člověk kotvu spouští, tak musí dávat pozor aby smyčku někde na lodi nezachytil.
Celkově ale naprostá spokojenost a výrazné zlepšení stability lodi na kotvě. :)
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pon srp 13, 2012 6:29 pm

Ozzie

v té zátoce jsem kotvil v r.2008 a 2009.Bydlel jsem v tom domě,před kterým je ta loďka u rodiny Tomulič.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » pon srp 13, 2012 8:40 pm

Svet je malý :D ,poznám ich, ale my ideme už druhý krát k rodine Dumiči. Je to apartmanový dom vedľa majú vlastnú reštauráciu a vlani sa nám tam páčilo. Snaď bude ešte teplo začiatkom Septembra.
Uživatelský avatar
martinsk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: sob zář 15, 2012 2:00 am
Reputace: 3

Kotva na pružnom lane

Příspěvekod martinsk » ned kvě 18, 2014 12:04 pm

Luborovu verziu s gumou na lane som tiež chcel použiť, ale po chválach na rôznych amerických fórach som objednal "Anchor Buddy", čo je pružné 3,5 metrové lano, ktoré sa natiahne na max. 12,5m. Zatiaľ som s tým kotvil len v prístave na Dunaji, ale zdá sa mi to perfektné. 10 metrov od brehu hodím kotvu, pokračujem k brehu, tam rýchlo vystúpim s druhým lanom v ruke, ktoré dočasne uviažem, vyložím náklad/cestujúcich a lano popustím, koľko to pružné lano potiahne.

Obrázek

Kupoval som cez Amazon za cca 33 USD, poštovné bolo 28 USD, ale to poštovné bolo aj za ďalšie 2 veci.

http://www.amazon.com/gp/product/B003BM ... W3WQ6A6MDT

Podstatný rozdiel medzi týmto a bežnými gumovými lanami z obchodu je rozťažnosť. Tie laná majú len cca 150%, Anchor Buddy 350%. Na tlmenie nárazov stačí ale aj to lano.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » ned kvě 18, 2014 12:54 pm

Vyzerá to dobre, ale tých 12 metrov môže byť vela. V zátoke Dumiči na Rabe toľko miesta neni. Ja mám silné lano a na jednej strane nerezový šekl ktorý pripevním o oko na betónovej kocke pod vodou, na druhej strane mám karabínu na deň a na noc ešte pridávam reťazovú spojku so závitom.
Celý tento inštrument je dlhý ca 2,5 m. Tam v tej zátoke to bohato stačí.
Uživatelský avatar
martinsk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: sob zář 15, 2012 2:00 am
Reputace: 3

Kotva na pružnom lane

Příspěvekod martinsk » ned kvě 18, 2014 8:26 pm

Nebola by na betónovú kocku lepšia karabína? Na jednej strane by som sa bál, že sa šekel uvoľní sám, a zároveň si neviem predstaviť uvoľňovať šekel po pár týždňoch pod vodou. Skúsenosti s tým nemám, len sa pýtam...

To Anchor Buddy lano má normálne len 3.5m, čiže čln je pri hĺbke nad 3m prakticky rovno nad kotvou.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » ned kvě 18, 2014 9:13 pm

Šekel by sa nemal uvoľniť, lebo je namáhaný na ťah a je veľmi nepravdepodobné že sa tyčka vykrútí. Keď šekel je nerezový nemal by byť problém s uvolňovaním po dvojtýždňovej dovolenke. Karabína sa môže vyháknúť keď sa lano veľa krútí. Niektoré sa dajú zabezpečiť závitom. Ja používam iba obyčajné a preto na noc pridám ešte reťazovú spojku, alebo vyhodím kotvu, ktorá je upevnená na zrkadlo gumáka, teda zabezpečujem na dvoch bodoch. Chcem spať kľudne... :D
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » sob srp 09, 2014 10:18 am

Chtěl bych se zeptat, jakou kdo používá v Chorvatsku na člunu kotvu. S tou čtyřramennou co se u nás prodává moc spokojený nejsem. Viděl jsem Chorvaty používat do kamenů tenhle typ:
Obrázek
Má s touto kotvou někdo nějakou zkušenost? Nebo s jinou?
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Re: Kotva na pružnom lane

Příspěvekod J » sob srp 09, 2014 10:27 am

martinsk píše:Luborovu verziu s gumou na lane som tiež chcel použiť, ale po chválach na rôznych amerických fórach som objednal "Anchor Buddy", čo je pružné 3,5 metrové lano, ktoré sa natiahne na max. 12,5m. Zatiaľ som s tým kotvil len v prístave na Dunaji, ale zdá sa mi to perfektné. 10 metrov od brehu hodím kotvu, pokračujem k brehu, tam rýchlo vystúpim s druhým lanom v ruke, ktoré dočasne uviažem, vyložím náklad/cestujúcich a lano popustím, koľko to pružné lano potiahne.

Obrázek

Kupoval som cez Amazon za cca 33 USD, poštovné bolo 28 USD, ale to poštovné bolo aj za ďalšie 2 veci.

http://www.amazon.com/gp/product/B003BM ... W3WQ6A6MDT

Podstatný rozdiel medzi týmto a bežnými gumovými lanami z obchodu je rozťažnosť. Tie laná majú len cca 150%, Anchor Buddy 350%. Na tlmenie nárazov stačí ale aj to lano.


Mám, na gumák ideální věc. Je to taková jednodušší verze dříve popisované "tataS-Lanovky".
https://www.youtube.com/watch?v=n7D4Tu_aEQ4
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvekod Pavel63 » sob srp 09, 2014 3:53 pm

Tak nevím, asi jsem méně chápavý, nebo jsem tak úplně nepochopil všechno. Ale když jsem na youtube viděl, jak ten motorák lehce a plynule setrvačností dojel až ke břehu, kde majitel vystoupil suchou nohou (a gumové napínací lano ještě určitě mělo rezervu), tak to bych si troufnul použít tak na Máchově jezeře nebo na Orlíku, na moři nikdy. Aspoń ne jako jediný prostředek k tomu, aby držel loď od břehu. Často je otázkou 5 minut, kdy se rozfouká třeba 15 - 20 Kts, během dalších 5 minut mám metrové vlny a to dohromady mi musí loď na gumovém laně pustit přídí až na břeh a mám po lodi.
Nebo se mýlím?

Pochopil bych kus takového gumového lana použít na zkrácení kotevního lana, kde by to fungovalo jako pružný člen a tlumilo rázy, nicméně max. průtah by byl dán stejně paralelním kusem průběžného kotevního lana (od kotvy až na loď). Nicméně použít takto dlouhé pružné gumové lano jako jediný prvek, který bude loď držet od břehu - to mi hlava nebere.


Pavel.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » sob srp 09, 2014 5:43 pm

vždyť to taky předvádí za bezvětří na rybníku :lol: :lol: :lol:

vidím to stejně jako ty :whist:
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob srp 09, 2014 6:20 pm

Také bych to chtěl vidět při přistávání při trochu vlnách na kamenitém pobřeží v HR v přístavišti mezi spoustou všech možných člunů, co tam v létě
bývají a lana od břehu k bójkám jsou cik cak. Při vyjíždění by mohl vedlejší člun se zaháknout nohou motoru za to super lano a potom jej vystřelit
jako z praku. Jinak ta kotva v tom videu by asi na kamenité dno v HR moc dobrá nebyla. Ovšem jako nápad pro klidnou vodu a dostatek prostoru
kolem to nemusí být špatné až na tu kotvu, která vypadá spíše jako pro rybáře na pramici. Možná by šlo použít i tu natahovací super hadici co teď
propagují v reklamách.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » sob srp 09, 2014 10:22 pm

No, on ten člun na videu je trošku jiná váhová kategorie, než můj třímetrový gumák.... Já to letos používal, když jsme se jeli koupat do zátoky na pláž a spokojenost....myslím, že na obalu toho lana, nebo letáku, už nevím, bylo psáno něco jako "pouze pro dočasné kotvení".... Pro nějaké dobrodružství mezi skalami to asi nebude to pravé.... Tu zahradní hadici znám jenom z reklam, takže to nedovedu posoudit :-). Co ty kotvy do kamenitého dna?
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » ned srp 10, 2014 10:38 am

Tak tuto kotvu jsem letos koupil má tak 14 kg ještě jsem jí nevážil. je to kotva na kameny já mám tedy kovanou a jeden ten hát je víc vychýlený spíše o něčo vetší než ty tři prý to tak má být. ty na tom obrázku je od pohledu hrozná. zatím jsem jí nezkoušel ale prý drží v kamenitém dně dost dobře..
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » ned srp 10, 2014 12:05 pm

geus píše:Tak tuto kotvu jsem letos koupil má tak 14 kg ještě jsem jí nevážil. je to kotva na kameny já mám tedy kovanou a jeden ten hát je víc vychýlený spíše o něčo vetší než ty tři prý to tak má být. ty na tom obrázku je od pohledu hrozná. zatím jsem jí nezkoušel ale prý drží v kamenitém dně dost dobře..

14 kilo je pro mě na třímetrový gumák hodně :), viděl bych to tak na tři kila kotvu + další kilo a půl řetěz. Dělá se i menší? Nějaký odkaz?
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » ned srp 10, 2014 12:59 pm

Těch názorů na ideální kotvu je zde spousta. Mě osobně se osvědčila pro gumák 2,90m skládací 4ramenná kotva 1,5 kg s užšími listy. Z osobních
zkušeností jsem usoudil, že pro kotvení nad kamenitým dnem v HR jsou lepší úzké listy, které se lépe dostanou mezi kameny, než ty široké, co jsou
lepší pro bahnité a písečné dno. Aby ve člunu nepřekážela, tak mám zevnitř na zrcadle přidělaný standartní plastový obal, do kterého kotvu složenou
vsunu. Jelikož házím kotvu cca 10m daleko aby se chytla u spodku kamenného valu (v HR), tak těch cca 1,5kg je akorát. Mám ji přes šekl přidělanou
na cca 15m 6mm lana a spokojenost. U takto malých kotev ten řetěz ani nemá moc smysl, protože tahem se kotva položí na bok.
Uživatelský avatar
DB2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 69
Registrován: úte lis 14, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DB2 » ned srp 10, 2014 1:20 pm

tataS píše:Těch názorů na ideální kotvu je zde spousta. Mě osobně se osvědčila pro gumák 2,90m skládací 4ramenná kotva 1,5 kg s užšími listy. Z osobních
zkušeností jsem usoudil, že pro kotvení nad kamenitým dnem v HR jsou lepší úzké listy, které se lépe dostanou mezi kameny, než ty široké, co jsou
lepší pro bahnité a písečné dno. Aby ve člunu nepřekážela, tak mám zevnitř na zrcadle přidělaný standartní plastový obal, do kterého kotvu složenou
vsunu. Jelikož házím kotvu cca 10m daleko aby se chytla u spodku kamenného valu (v HR), tak těch cca 1,5kg je akorát. Mám ji přes šekl přidělanou
na cca 15m 6mm lana a spokojenost. U takto malých kotev ten řetěz ani nemá moc smysl, protože tahem se kotva položí na bok.

ja mám pre chorvátsko a Dunaj na pramicu 2,4m resp.malý gumák primitívnu zostavu od roku 2003 ,kde ako tlmič a aj ako "madlo" kus hrubej tvrdej hadice v nej silnejšie lano ,skladacia kotva 2,3 kg viď. foto , udržala núdzovo aj 650 kg plachetnicu v zátoke Krnjaš
nebúcha , neškrabe bok , pruží...

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů