Kotvení nafukovacího člunu.....

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » ned srp 10, 2014 2:43 pm

tataS píše:Těch názorů na ideální kotvu je zde spousta. Mě osobně se osvědčila pro gumák 2,90m skládací 4ramenná kotva 1,5 kg s užšími listy. Z osobních
zkušeností jsem usoudil, že pro kotvení nad kamenitým dnem v HR jsou lepší úzké listy, které se lépe dostanou mezi kameny, než ty široké, co jsou
lepší pro bahnité a písečné dno. Aby ve člunu nepřekážela, tak mám zevnitř na zrcadle přidělaný standartní plastový obal, do kterého kotvu složenou
vsunu. Jelikož házím kotvu cca 10m daleko aby se chytla u spodku kamenného valu (v HR), tak těch cca 1,5kg je akorát. Mám ji přes šekl přidělanou
na cca 15m 6mm lana a spokojenost. U takto malých kotev ten řetěz ani nemá moc smysl, protože tahem se kotva položí na bok.

Mám teď tady takovou:
Obrázek
a měl jsem problém ji zachytit na rovném kamenitém dně (bez řetězu).
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » ned srp 10, 2014 2:47 pm

V běžných podmínkách problém není.... :-)
Uživatelský avatar
martinsk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: sob zář 15, 2012 2:00 am
Reputace: 3

gumove lano

Příspěvekod martinsk » čtv srp 14, 2014 2:39 am

10 dní v chorvátsku sme kotvili na tom gumenom lane, nemalo to chybu.

Po príjazde do prístavu pár metrov pred brehom vypnem motor tak, aby čln doplával ku brehu. Vyložím veci a pomocníka, ktorému podám lano priviazané ku zrkadlu. Odveslujem cca 8m od brehu, hodím kotvu a pomocník ma pritiahne naspäť ku brehu, kde vystúpim a prevezmem od neho lano, ktoré popustím tak, aby bolo voľné a netrhalo ním pri vlnách. Ak treba držať čln "na krátko", aby nelietal do cesty iným lodiam, to zadné lano som trochu vyšponoval a naviazal doňho cca 1 m viazacej gumy.

Kotva je na 1.5m reťaze a spomínanom gumenom lane, ktorého druhý koniec je prevlečený cez predné oko člna a karabínou pricvaknutý na predné bočné oko člna.

Obrázek
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Re: gumove lano

Příspěvekod J » sob srp 23, 2014 1:56 pm

martinsk píše:10 dní v chorvátsku sme kotvili na tom gumenom lane, nemalo to chybu.

Po príjazde do prístavu pár metrov pred brehom vypnem motor tak, aby čln doplával ku brehu. Vyložím veci a pomocníka, ktorému podám lano priviazané ku zrkadlu. Odveslujem cca 8m od brehu, hodím kotvu a pomocník ma pritiahne naspäť ku brehu, kde vystúpim a prevezmem od neho lano, ktoré popustím tak, aby bolo voľné a netrhalo ním pri vlnách. Ak treba držať čln "na krátko", aby nelietal do cesty iným lodiam, to zadné lano som trochu vyšponoval a naviazal doňho cca 1 m viazacej gumy.

Kotva je na 1.5m reťaze a spomínanom gumenom lane, ktorého druhý koniec je prevlečený cez predné oko člna a karabínou pricvaknutý na predné bočné oko člna.

Obrázek


S tím lanem souhlas... ono to není zase takové blatíčko, jak to vypadá z toho videa.... ale chtěl bych se zeptat, které přední oko máš na mysli, protože já na Zodiacu (Pokud je to ten na fotce) žádné přední oko nemám, jenom plastové držátko pro přenášení...... a do toho bych tedy rozhodně kotevní lano neprovlékal.....
Uživatelský avatar
martinsk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: sob zář 15, 2012 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod martinsk » ned srp 24, 2014 11:09 pm

Doteraz som bol presvedceny, ze to predne oko / drzadlo na prenasanie Zodiacu je kovove a poplastovane, ale ked som to teraz pozeral, zda sa dost lahke. V nejakom navode na pouzitie clna som videl vyrobcom povoleny sposob tahania clna a to prave prevlecenim cez predne oko a zavesenim za bocne. Ale asi to nebol Zodiac.
bestry
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: stř úno 24, 2016 9:02 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ostrava

Re: Kotvení nafukovacího člunu.....

Příspěvekod bestry » stř bře 02, 2016 12:11 pm

Ahoj všem, chystám se s rodinou poprvé s gumovým člunem do Chorvatska, konkrétně ostrov Rab, kemp San Marino, nevíte někdo jak je to tam s kotvením? Boje k pronájmu(cena?), možnost vlastní boje nebo pokaždé vytáhnout ke karavanu? Předem děkuji.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů