Kotvení nafukovacího člunu.....

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon čer 09, 2008 10:36 am

olaf píše:ahoj kus
neznáš to prosím jak to chodí v italii, myslím papíry, moře, řeky atd.
díky olaf


ahoj olaf,
Tvůj dotaz je v kotvení člunu už hodně :offtopic: , založ si prosím, pokud trvá tvůj zájem o odpo, nový topik v příslušné sekci - asi oddíl Jachetní revíry, sekce Itálie.
Do týden bude Tvůj dotaz ve stávajícím topiku vymazán.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 2:37 pm

to tom: Špatně jsi četl. Znova. Jedna kladka na bojce a skrz ní nekonečné lano. Druhá u břehu a skrz ní nekonečné lano. Ta u břehu
je za očko přivázána 10m lanem za strom na břehu. Toť vše. Lano běhá mezi kladkami a za horní oko je karabinou připoutané k
přednímu bočnímu oku člunu. Ve spodním oku lana je zapnutá kladka, kterou prochází lano co by jinak vyselo volně dolu. Vzadu na
člunu je za boční gumové držadlo přez cca 30 cm lana zapnuta karabina do oka na laně a do té se zapínají obě lana ( jak to volné,
tak to připnuté ke špici člunu) a tím je zajištěn člun směrově.
Lépe to již popsat neumím. Když to namaluješ, tak ti řeknu kde máš chybu.
Uživatelský avatar
Tomm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pon dub 07, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Tomm » pon čer 09, 2008 2:40 pm

tataS píše:to tom: Špatně jsi četl. Znova. Jedna kladka na bojce a skrz ní nekonečné lano. Druhá u břehu a skrz ní nekonečné lano. Ta u břehu
je za očko přivázána 10m lanem za strom na břehu. Toť vše. Lano běhá mezi kladkami a za horní oko je karabinou připoutané k
přednímu bočnímu oku člunu. Ve spodním oku lana je zapnutá kladka, kterou prochází lano co by jinak vyselo volně dolu. Vzadu na
člunu je za boční gumové držadlo přez cca 30 cm lana zapnuta karabina do oka na laně a do té se zapínají obě lana ( jak to volné,
tak to připnuté ke špici člunu) a tím je zajištěn člun směrově.
Lépe to již popsat neumím. Když to namaluješ, tak ti řeknu kde máš chybu.


Děkuju. Zítra to večer vyzkouším, dnes jsem ve službě občansktvu do večera. Pak se pochlubím. Tom
Uživatelský avatar
Tomm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pon dub 07, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Tomm » pon čer 09, 2008 2:52 pm

tataS píše:to tom: Špatně jsi četl. Znova. Jedna kladka na bojce a skrz ní nekonečné lano. Druhá u břehu a skrz ní nekonečné lano. Ta u břehu
je za očko přivázána 10m lanem za strom na břehu. Toť vše. Lano běhá mezi kladkami a za horní oko je karabinou připoutané k
přednímu bočnímu oku člunu. Ve spodním oku lana je zapnutá kladka, kterou prochází lano co by jinak vyselo volně dolu. Vzadu na
člunu je za boční gumové držadlo přez cca 30 cm lana zapnuta karabina do oka na laně a do té se zapínají obě lana ( jak to volné,
tak to připnuté ke špici člunu) a tím je zajištěn člun směrově.
Lépe to již popsat neumím. Když to namaluješ, tak ti řeknu kde máš chybu.



Prosím ještě o trochu shovívavosti...
Dvě kladky, mazi nimi koluje "nekonečné" lano.Jedna na boji, druhá na břehu Píšeš o okách na laně(zřejmě tom nekonečném) Spodní oko a horní oko. Míníš horním okem tu část lana co prochází, resp. je připnuta ke karabinám na člunu a dolním okem tu část, co je prostě ve vode? Jsou na "horní částy vyvázána oka pro zaklesnutí karabin? Pokud ano, pak by měla být ve vzdáloenostio pár dm. větší, než vzdálenost karabinna člunu? Jak zafixuješ "nekonečné"lano proti posuvu?
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 3:09 pm

Začínám mít silný pocit, že jseš nejmíň poslanec nebo senátor. Pořád dokola. napřed si důkladně přečti původní příspěvek!!!
Jedno lano protažené dvěmi kladkami a zavázané na tři uzly nad sebou!!! Mezi úplně spodním uzlem a prostředním uzlem za oko
provlečená kladka, kterou prochází to volné lano dole. Mezi prostředním uzlem a horním uzlem mezera (oko) za kterou je karabinou
připnut člun!!! Kde máš jaké dcm volného lana. Jak velkou mezeru mezi uzly potřebuješ pro zapnutí karabiny 8 mm??? Snad tam nebudeš protahovat ruku nebo hlavu abys potřeboval dcm vůle. Čím víc chceš fixovat lano ke člunu. Myslím, že pro tebe bude
nejlepší ten člun vytáhnout na břeh a nebudeš mít žádný problém s myšlením.
Uživatelský avatar
Tomm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pon dub 07, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Tomm » pon čer 09, 2008 3:13 pm

Podívej, já jsem se Tě jen slušně zeptal, protože Tvůj způsob vysvětlení není tak úplně srozumitelný( nejen mně, jak jsi jistě našel výš). Proto si myslím, že první souvětí Tvé zatím poslední odpovědi není úplně na místě.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 3:34 pm

Já zase mám pocit, že si ze mne děláš srandu. Po druhém popsání jseš jediný komu to není jasné. Když jsem napsal, že druhou
kladku za 10 m lana uvážu na břehu a ještě k tomu proč (vystupující kameny), tak jak bys to chtěl použít jako vodící lano pro
dalších 20 metrů (polovina ze 40 minus cca 0,5m na uzly). To tě to netrklo, že říkáš blbinu? Nebo myslíš, že jsem takový blb a nechám
lano viset na dno? Na přivázání za strom t.j. cca 2 m a co by potom zbylo na vedení člunu. Nejspíš jsi nikdy nic takového neviděl a
místo kusu papíru potřebuješ lodičky. Jinak je zde popsáno několik jiných způsobů a nemám dojem, že by to bylo napsáno více
srozumitelněji ale většina lidí zde to viděla v HR a tak ví o čem je řeč.
Uživatelský avatar
Tomm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pon dub 07, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Tomm » pon čer 09, 2008 3:44 pm

Nedělám si z tebe v žádným případě srandu ani cokoliv jiného. Píšeš, že to většina lidí viděla.. Jo, jenže já se rozhodl pro nákup něčeho plovoucího před půl rokem a chystám se na to až v roce příštím. Do tý doby chi těmhle tajům přijít na kloub. Nic jinýho. ANo, připouštím, máš pravdu, že vidět je líp než číst, o tom není nejspíš vůbec třeba diskutovat.
Postupně za ouřednickým stolem Tě už začínám chápat, jen mne mate, že pšeš "tři uzly nad sebou" Pořád se s tím nemůžu srovnat, vysvětli mi, že jsem blb, ale nenadávej mi do poslanců :hmm: , když to lano leží na vodě(pokud je plovoucí) jsou ty uzly za sebou resp. vedle sebe v horizontální rovině(v ideálním případě)? Pokud ano, pak je to všechno spíš terminogický nedorozumění. O těch deseti metrech ke stromu není třeba už nic psát...
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 3:58 pm

Na to nepotřebuješ plovoucí lano. Já používám s hladkým povrchem ne pletené!!! V tom se daří řasám a špatně se vyhánějí Savem a pod. jinak to potom až to uschne smrdí rybinou. Nespekuluj nad tím, vezmi jeden provázek cca 1m, konce dej k sobě a udělej na nich
za sebou tři uzle, když už si to neumíš představit nebo namalovat. Vždy si vzpomeň na poučku, že v jednoduchosti je genialita!!!
Uživatelský avatar
Tomm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pon dub 07, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Tomm » pon čer 09, 2008 4:25 pm

Teď jsou tam ta klíčová slova- ZA SEBOU. Teď už mám jasno.
Dík.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon čer 09, 2008 4:56 pm

To TataS,
nedá mě to,musím se zastat Tomma.Ono je někdy těžké popsat nějaké zařízení.Pro toho,kdo ho vymyslel a udělal a komu je to jasné,se na to dívá jen svýma očima.Ale mnozí jiní to podle popisu vidí jinak,třeba nemají takovou představivost,pod jednotlivými slovy si představují něco jinak a pak výsledek je nepochopení daného tématu.
Dříve mě toto téma nezajímalo(mám na lodi baybot,ale ten je buď u lodi nebo u břehu),ale Tvá vyostřená reakce mě donutila podívat se oč jde.
A musím říci,že jsem si popis zařízení musel několikrát přečíst a to si nejsem jist,že jsem to pochopil správně.A taky nejsem poslanec,jsem strojař a ve svém řemesle jsem se vždy většinou vyznal.
Ano,je lepší jednou vidět než stokrát slyšet,a proto by bylo vhodnější než tyto přestřelky naskenovat náčrt a dát sem.Já jsem se o to pokusil.

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pon dub 07, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Tomm » pon čer 09, 2008 5:06 pm

Marisi, dík za zastání.
Samozřejmě dík za náčrt, tady si troufnu napsat, že děkuji do budoucna za všechny h§ůř chápavé....
Tomm
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 5:35 pm

Já nejsem strojař ale původem nástrojař, to ale není podstatné. Je vidět, že to z popisu jde v podstatě pochopit. Ovšem od žádné bójky
ve vodě nejde lano do vzduchu ale leží na hladině a pouze kousek u břehu se zvedá a to snad ví i strojař. Také to upevnění ke člunu
není takto ale obráceně (viz že spodní volné lano prochází kladkou). Aby to šlo zavázat tak ta lana musí být s vůlí! Potom ovšem je oko
na člunu nad hladinou a ne lana nad člunem. S toho vyplyne, že se uvazuje za horní lano v místě kde jsou oba konce lan spojené třemi uzly (proboha ne na každém zvlášť to by u sebe nedrželi) za sebou. (neumím si alespoň já představit jak by se spojili lana uzly vedle
sebe) A vzadu jsou ta lana v karabině u člunu. To co jsi namaloval je lanovka na hory a na vodě bys potřeboval pevný bod nebo
protější břeh, potom by to šlo. Já jsem ale nic takového nikde neuvedl
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon čer 09, 2008 6:33 pm

tataS,
co takhle nějaký obrázek, který by ukončil tuto veledebatu, slov je tu hodně, informací málo, nebo je velmi zakuklená. :D
Další instrukce jsou v topiku člun selva
edit sobě : už nejsou, V.
Naposledy upravil(a) vilma dne čtv čer 12, 2008 7:37 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 6:43 pm

Bohužel nemám scaner a můj úspěch je, že se mi podaří vložit fotku.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon čer 09, 2008 6:46 pm

TO NENÍ MÁLO !
Máš digitální funkční foťák ?
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 7:00 pm

Mám pouze Canony: ixsus 40, 800, ps 710 a G9 a k tomu thermosublimační tiskárnu 730ku abych nebyl závislý na PC. Snad to
bude stačit.
Asi jsem tě pochopil. Musím najít větší papír.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pon čer 09, 2008 8:10 pm

Já si teda taky nikdy ničím nejsem úplně jistej, ale že se marisy za stromy vyvazovat nesmí? :? :?
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon čer 09, 2008 8:18 pm

To tataS,
To,že jsem nakreslil kladky s lanem ve vzduchu byl úmysl,protože kdyby to leželo na hladině,tak by se v tom ani prase nevyznalo.Chybí ti pevný bod?Ale ten je přece boje,a záleží jen jak napneš druhý konec přivázáním ke stromu.To by mohl pochopit i nástrojař.Nejlepší asi bude ten náčrt,já jsem tady kdysi dával plány na finna,taky jsem je jen ofotil a poslal do fora.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 8:58 pm

Již jsem vyšel ze cviku s rýsováním výkresů a nakreslení uzlů v tak malém obrázku moc nejde. Tak snad takto.
Obrázek
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon čer 09, 2008 9:16 pm

Tam ako je ta kladka č.3 je čln priviazaný na to horné lano, je to v podstate lanovka. Ešte je prichytený raz na boku aby sa netočil ako jojo, to je rozdiel od Marisovho náčrtku. O strom sa uvazovať nemusí, môžeš natĺcť kolík medzi skaly.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 9:29 pm

Ten strom je suchý a zeď je betonová 4m vysoká. Je tam sice řada zabetonovaných ok ale mají nevrllé majitele. Za těch 12 let to zatím nikomu nevadilo a můžou pod tím volně procházet. Sice mám akum vrtací kladivo ale vozit těch 8 kg ssebou kvůly uvázání se mi
nechce. Již jsem tam nechal dvě bojky a taky jsem jednou pracně zasekal oko na vázání a vždy jsem o to přišel.
Uživatelský avatar
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 264
Registrován: čtv led 31, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod cervik » pon čer 09, 2008 9:29 pm

To Tatas, teraz som zblbnutý aj ja. Len jedno: prečo máš medzi zadnou časťou člna a kladkou č. 2 v krúžku obydve laná a tam nápis uzel?????
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 9:34 pm

Vždyť jsem to již psal! Ty dvě lana vezmu, natáhnu do strany a udělám na nich uzel a tím zajistím člun proti pohybu ke břehu.
nakreslit to asi nejde, tak jsem to napsal.
Uživatelský avatar
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 264
Registrován: čtv led 31, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod cervik » pon čer 09, 2008 9:37 pm

Tak už som to pochopil, ale po búrkovej noci by som tie uzle rozväzovať nechcel :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů