Carawelle a PAVIA

Zde se můžete představit a ukázat svou loď ...

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Zdenek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 36
Registrován: stř zář 27, 2006 5:56 pm
Reputace: 0
Bydliště: Liberec

Carawelle a PAVIA

Příspěvekod Zdenek » stř zář 27, 2006 7:29 pm

Jsem vlastníkem dřevěné, ploutvokýlové lodi CARAWELLE, původní jméno CIGOGNE, francouzské konstrukce, která byla konstruována pro základní výcvik na moři. Délka 4.60 m, šířka 1.85 m, délka na vodorysce 3,80 m, balast 70 kg, ponor 0,45/1,45 m základní oplachtění - hlavní plachta, kosatka - 13,6 m

Letos, dne 6.7. jsem spustil na vodu svépomocí postavenou, námořní plachetnici "PAVIA", konstruktéra p. Ing. Miloše Maximoviče. Je to loď
se šarpiovým trupem, žebra, mezižebra, kýl a klounovec jsou z dubového dřeva, outory, luby, palubníky a kajutníky ze dřeva borového. Obšívka je z vodovzdorné překližky, olaminovaná. Motor, původně projektovaný CRESCENT 4 v šachtě, byl nahrazen čtyřtaktním motorem TOHATSU 5. Délka lodi 7.3 m, délka na vodorysce 6 m, celková šířka 2.3 m, šířka na vodorysce 2 m, balast 450 kg z olova, odlito také svépomocí. výtlak 1.35 t, základní oplachtění 21.5 m. Hlavní plachta 12.6 a kosatka 8.9 m.
Foto: http://jachting.info/modules.php?name=c ... s&album=50
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř zář 27, 2006 8:50 pm

Ahoj Zdeňku,
zní to hezky:-) Nemáš někde na webu fotky?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Carawelle a PAVIA

Příspěvekod Denis » stř zář 27, 2006 11:19 pm

Gratlujem k Pavii. Ako dlho si ju staval?
Zdenek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 36
Registrován: stř zář 27, 2006 5:56 pm
Reputace: 0
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Zdenek » čtv zář 28, 2006 9:52 am

Ficcusi. Fotky na webu nemám. Abych Ti řekl pravdu, a?ž tak dobrý kamarád s počítačem nejsem. Mám samozřejmně fotky i ze stavby, přepravy lodi, její spouštění na vodu i na vodě v dogitální podobě. Nebyl by problém nějakou poslat.
Doplnění fotek: http://jachting.info/modules.php?name=c ... s&album=50
Zdenek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 36
Registrován: stř zář 27, 2006 5:56 pm
Reputace: 0
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Zdenek » čtv zář 28, 2006 10:04 am

Denisi. Abych Ti řekl pravdu, PAVII jsem stavěl 5 let. O?em když si uvědomím, že jsem ji mohl stavět asi 6 měsíců v roce, kdy byly vhodné podmínky pro lepení epoxidem a pro laminoivání, že jsem ji stavěl naprosto sám, samozřejmně že jsem měl pomoc při obracení lodi , manipulaci s dlouhými kusy překližky, pomohl mi kamarád při laminaci prvé vrstvy, byly samozřejmně práce které jeden člověk nezvládne, tak to není až tak špatný výsledek. Každou latičku jsem si ale uřízl, každý šroubek jsem mněl v ruce včetně odlití balastu. Samozřejmně provázela mne různá martyria. Kůlna kde jsem ji stavěl byla krátká, musel jsem ji prodlužovat, při otáčení lodi - staví se dnem nahoru - jsem musel vyřezat krovy a tak podobně. Přátelé mne hecovali, že se s tou PAVIÍ moc pářu. Myslím si ale, že se to vyplatilo. Dnes má loď doklady na vnitrozemské vody i mezinárodní a na moře do 20 Nm. A nyní? " Vždy alespoň stopu vody pod kýlem !"
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Re: Carawelle a PAVIA

Příspěvekod Pepa » čtv zář 28, 2006 1:17 pm

To Zdeněk. Ahoj. Nějak nemohu jinak, ne? ti vyjádřit obdiv. Nikdo, kdo aspoň nezkusil stavět svoji dřevěnou loď, nemů?e ani tu?it o čem jeřeč. Mů?e? být na sobe opravdu hrdý /a samozřejmě na svoji loď / a je jasné, ?e něco umí? a má? vytrvalost jít za vlastním snem. Taky jsem stavěl dřevěnou loď- překli?ka,?erpie, dvakrát jsem ji v průběhu stavby překreslil /prodlou?il/ z 6,2m bylo 7,5m atd., atd,. nakonec jsem ji po 22 letech stavby prodal jako hotový neolaminovaný trup. Pochopil jsem, ?e ji dostavět nedoká?u. Ale zase po nocích kreslím-tentokrát to bude hliníková. Pavie je hezká loď, mnohokrát jsem ji obdivoval na Slapech. Upřimě se připojuji ke gratulaci Denise. Taky bych rád viděl fotky a kde na vodě ji má??
Zdenek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 36
Registrován: stř zář 27, 2006 5:56 pm
Reputace: 0
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Zdenek » čtv zář 28, 2006 3:28 pm

Ahoj Pepo. Díky za uznání, ale nepřeháněj to s chválou. Mohl bych být je?itný. Loď kotvím na Labi. Mám otevřenou cestu na v?echna moře. Doprava k moři by byla nákladná a takhle se mohu po vlastním kýlu dopravit kam chci. Pokud má? zájem o fotky, nějakou Ti po?lu, ale potřebuji Tvoji meilovou dresu. Ahoj
Jirka
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: stř led 18, 2006 6:14 pm
Reputace: 0

Carawella

Příspěvekod Jirka » pát zář 29, 2006 8:04 pm

Ahoj Zděnku také jsem letos dodělal carawellu. Je to ploutvokýl dělaný podle výkresů od Herbulota a hmotnost balastu mam 125Kg i s ploutví.Jak to má? děláno? Od výkresů jsem se odchýlil, ?e jsem protáhl nástavbu o metr a dá se tam pohodlně přespat. Má? sní zku?enosti na moři?Ahoj Jirka.
Zdenek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 36
Registrován: stř zář 27, 2006 5:56 pm
Reputace: 0
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Zdenek » pát zář 29, 2006 8:23 pm

Ahoj Jirko. Zku?enosti na moři s ní nemám. Proto jsem stavěl vět?í loď. Moje loď je postavena podle výkresů, ?ádné odchylky. Ví?, já jsem té zásady, ?e co je nakresleno a spočítáno projektantem, to sedí. Můj zásah by mohl ovlivnit plavební vlastnosti a zejména stabilitu.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Carawelle a PAVIA

Příspěvekod Denis » pát zář 29, 2006 9:37 pm

Nie ?e by som sa chystal stava? Paviu, ale ako sa človek dostane k jej projektu? To koluje medzi ludmi?
5 rokov stavby sa mi nezdá a? tak hrozné, hoci ostatný jachtári vlastniaci kúpené lode, alebo nevlastniaci ?iadnu loď, musia by? z toho asi hotový. Ono sa to nezdá, ale 5 rokov utečie ako voda. Je ale pravda, ?e keď sú na stavbu dobré podmienky, tak ide podstatne rýchlej?ie. Poznám chlapíka čo Gigu postavil za rok. Ma? tak zateplenú dielňu.
Zdenek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 36
Registrován: stř zář 27, 2006 5:56 pm
Reputace: 0
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Zdenek » sob zář 30, 2006 9:35 am

Ahoj Denisi. Je mo?né, ?e tato výkresová dokumentace koluje mezi lidmi. Mně se v?ak podařilo spojit se s konstruktérem a zakoupit od něho kompletní výkresovou dokumentaci včetně licence na stavbu jedné lodi. Tato licence je potřeba, kdy? ?ádá? o povolení stavby. Pokud koupí? výkresy z druhé ruky, asi tuto licenci nezíská?.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Carawelle a PAVIA

Příspěvekod Denis » sob zář 30, 2006 9:49 pm

Je mi jasné, ?e oficialny postup je taký, Projekt lode čo staviam som si kúpil. Ale netu?il som , ?e ing. Maximovič je medzi nami, je to trochu netaktné, ospravedlňujem sa. Ale mohol by si pre prípadných záujemcov da? kontakt.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů