Plavby na gumáku

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Plavby na gumáku

Příspěvekod Denis » ned říj 15, 2006 10:28 pm

Mám gumák zn. Suzumar 390 cm dlhý s 15 k 2-taktným motorom. Rodinná dovolenka pri mori má s ním inú dimenziu. Okrem presúvania na najbližšiu najkrašiu pláž sa s ním dajú realizovať zaujímavé plavby. Teraz v lete som bol nad Zadarom na ostrove Vir, ktorý je s pevninou spojený dlhým mostom. Je to taká nudná kučová oblasť chorvatov. Zadarčania, Zagrebčania a Varaždínčania tam majú letné domy. Ale tisíce. Nechutné. Bez gumáku by to bola moja smrť, aj keď sme mali na dvore bazén a v apartmáne klimu.
Jeden pekný deň som nabalil zásobnú kanistru benzínu, 5 l bandasku s vodou a vyrazil som na trip. Oboplávať ostrov. Smerom na SE okolo ostrovčeku Školjič popod most. Boli tam nádherné pieskové plytčiny a vytešoval som sa, že tam neplávem na plachetnici. Pozrel som si prístav s rybárskymi kutrami v Privlake a stočil som to na NW, uvala Sapovac a mestečko Vir. Je tam perfektný sklz do vody, široký, vybetónovaný, plytký sklon a zadarmo. Tochu začal pofukovať západný vetrík, zdvihli sa vlny, ale z boku to nerobilo žiadny problém, stále sa dalo kĺzať. Tak krásne zátoky, že človek nevedel kde zastaviť. V nádhernej a rýchlej jazde sme minuli pravobokom maják a pomali sme sa točili popri brehu na sever. Stále sme míňali krásne a pusté zátoky, ale charakter ostrova sa zmenil. Priplávali sme k cca 10-15 m útesom z červenej hliny, taký ílovo štrkový zlepenec. Bolo to nádherná a dramatická scenéria. Ani som nemohol ísť v sklze. Pomaly na volnobeh sme sa začali posuvať na východ a v dialke sme už videli naše kučové sídlisko. Tak som tomu vyťal a za chvílu som ukončil oboplavbu. Naplával som asi 34 km. Vonku sme boli 5 hod, s toho cca 1,5 hod na motore a zvyšok obzeranie, kochanie sa scenériami a kúpanie. Pristál som , vyložil manželku a veci a išiel zakotviť asi 20m od brehu. Trochu som si zaplával, hupol som na chvílu do bazénu keď už stál v ceste a presunul som sa na terasu k vychladenému striku. Super deň za mnou. Vďaka gumáku.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte dub 17, 2007 8:53 pm

Zdravím, četl jsem vaše povídání o putování s gumákem kolem ostrava Vir, podle toho co jsem se dočetl na fóru, tak už jezdíte s gumákem déle. Chtěl bych se zeptat, jestli jste zkoušel přejíždět mezi ostrovy, například využít plně to omezení na 0.75 námořní míle, což dá dohoromady vzdálenost 3km, s čímž už se dá někam dojet. Mám nově koupený člun 340cm se skládací laminátovou podlážkou a motorem 15hp. Uvažuji, že bych něco takového zkusil, ale nevím jak moc je to bezpečné a jestli to není moc velká blbost.



Dovolím si odpovedať takto.
Samozrejme že to nie je blbosť. Dokonca by sa dalo povedať, že na to je gumák ako stvorený. Na štitku máte napísanú plavebnú oblasť, ak je tam C, tak žiaden problém. Vlny do 2 metrov zvláda v pohode a také budú aj jeho technické parametre. Treba venovať pozornosť predpovedi počasia a pripraviť sa na to ak by predpoveď počasia nevyšla. Vždy vyplávam s plnou nádržou, niekedy aj s 5 l rezervou. Náhradné sviečky /nové!/, sviečkový klúč, šroubováky, kombinačky, sadu lepenia. Samozrejme povinnú výbavu ako vesty, úvezové laná, vylievačku a pádla. Jedlo, okrem malinovky-limonády aj 5 l bandasku s vodou a velkú PE plachtu ako ochranu proti slnku, ale aj dažďu a chladu ak by som musel vynútene spať vonku. A samozrejme nabitý mobil v sáčku s číslami kam volať v prípade prúseru.
V Chorvatsku je vela krásnych lokalít na tekéto plavby, stačí otvoriť mapu a snívať.
Uživatelský avatar
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 123
Registrován: ned dub 22, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Gumák

Příspěvekod BRUT » ned dub 22, 2007 10:14 pm

Zdravim Ta Denis
uz asi 2 tyzdne citam rad radom prispevky na tychto strankach, konecne az teraz sa mi podarilo zaregistrovat...rad by som sa Ta nieco spytal. Som z Ba, zohnal som si gumak 310 s 5 hp motorom. Chcel som to hlavne na motanie sa pri pobrezi na dovolenke, ale postupne zistujem, ze ake caro ma aj Dunaj.
V obchode pri predaji lode mi tvrdili, ze ziadne papiere na takuto lod nepotrebujem, ale ako tak citam zakony, nie som si celkom isty. Na jednej strane zakon 338/2000 hovori v par.31, ze na prevadzku malych plavidiel musis mat skusku VMP, vykonavaci predpis tohto zakona vravi, ze najmensia skuska je od 4 kW. Som z toho fakt magor, neviem, co mozem robit u nas, ani na mori. Vopred vdaka za kazdu radu a ak by si mal niekedy prazdno v lodi, rad by som si niekedy na nejakom mensom vylete pokecal...nerad sa ucim na vlastnych chybach.
Ivan
Naposledy upravil(a) BRUT dne pon dub 23, 2007 9:56 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon dub 23, 2007 7:14 am

To BRUT,
Na gumak 310 s 5 hp nemusíš mít žádný průkaz.

Průkaz VMP je třeba od výkonu 4 kW. Pozor nezaměnit s hp. :!:
Pro praktickou potřebu platí:
1 hp = 0,75kW ……… 5 x 0,75 = 3,75 kW

Tvůj gumák tedy nepodléhá evidenci a není na něj třeba žádný průkaz.

V cizině je dobré mít doklad o vlastnictví.
V Chorvatsku budou chtít aby jsi zaplatil. Dříve to bylo do 3m/4kW volné.
Nyní to ořízli na 2,50m
Počítám že příští rok budou chtít platit i za nafukovací madrace.
Ahoj, alffa
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Re: Gumák

Příspěvekod Frantisek » pon dub 23, 2007 11:32 am

BRUT píše:V obchode pri predaji lode mi tvrdili, ze ziadne papiere na takuto lod nepotrebujem, ale ako tak citam zakony, nie som si celkom isty. Na jednej strane zakon 338/2000 hovori v par.31, ze na prevadzku malych plavidiel musis mat skusku VMP, vykonavaci predpis tohto zakona vravi, ze najmensia skuska je od 5 kW.


Ahoj Brut,
Tiez som teto problem pred casom riesil a dostalo sa mi roznych nazorov a odpovedi habadej, clovek z ŠPS mi povedal, ze musis mat papiere na cokolvek co spustis na vodu a je to hnane spalovakom, :? vinimkou su elektromotory a polocha plachiet do 12 stvorakov, tak ma napadlo, ze tu niet co riesit, ked mam peniaze na lod, mam peniaze aj na jeden kurz na VMP, ten ta pride do 10 litrov, nacuit sa zopar vyhlasok nieje taky problem, urobil som A,B,C a mam pokoj a klud, lod a motor ake si vyberiem a na ake mi staci penazenka a hlavne nik sa do mna nebude navazat ked pride na lamanie chleba.
Miestne plavebne predpisy na Dunaji preber s Denisom, ma urcite lepsi prehlad.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon dub 23, 2007 12:46 pm

Pardon Františku,
Nějak jsem pozapomněl že už jste jiný stát. V různých státech opravdu mohou platit různé zákony.
Zároveň se však vzájemně uznávají zákony a doklady na jejich základě vydané, ve státě partnerském.
Je ovšem možné že na Slovensku, mezinárodní dohody neplatí.
Opravdu nevím. Tady bude asi potřeba Denis.
Doufám že alespoň přepočet z hp na kW, máme ještě stejný. I když, kdo ví, ………třeba už máte nějaké modernější jednotky. :?:
alffa
P.S.
U nás v ČR, stoj kurz na VMP asi 5 00Kč. Není ovšem potřeba ho absolvovat.
Stačí úspěšně složit zkoušky (test) asi za stovku či dvě (100Kč - 200Kč) :wink:
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » pon dub 23, 2007 1:08 pm

To: Alffa
Nemusis sa ospravedlnovat, zakony mame asi takmer totozne, ja som si len povedal, ze do buducnosti bude lepsie si to papierovo vyriesit, nespoliehat sa na rozlicny vyklad prava, a mat pokoj.

V tom máš jistě pravdu. No otázka zněla:
Je třeba průkaz, nebo není ?
:wink: alffa
Uživatelský avatar
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 123
Registrován: ned dub 22, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod BRUT » pon dub 23, 2007 2:59 pm

Viete...on zivot je dost kratky a ked ma clovek viacero zaujmov, moze sa mu stat, ze polovicu z neho stravi pred skusobnou komisiou. Preto som si kupoval taku lod, lebo mam papierov po krk a zo srdca nenavidim skusacie komisie, ale v prvom rade mi ide o to mat v tom jasno. To by mohlo potom skoncit aj tak, ze po absolvovani vmp nejaky buzerant co vymysla zakony zase nieco popletie a nikto tmu nebude rozumiet a budu chciet od Vas atest voci koznej alergii na gumu. No a to by mi potom tiez niekto mohol poradit, ze...ja som si to radsej urobil, nech mam pokoj. Ale aj tak vdaka za rady.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon dub 23, 2007 10:04 pm

Vodcu malého plavidla mám skoro 30 rokov, takže či treba, alebo netreba papiere naozaj neviem. Môj osobný názor je, že pri plavbe po Dunaji a iných vážnych vodných dopravných cestách by človek mal mať papiere. Čo sa týka papierov k lodi, tak naozaj do výkonu motora 5k loď nepodlieha registrácii a to nezávisle na dĺžke lode. Pri jazde do cudziny je dobré a niekedy až nevyhnutné mať doklady k lodi. Ak nie zrovna techničák, tak istotne aspoň doklad o kúpe. Ak také niečo nemáte a ešte k tomu aj odpadnutý štítok z motoru, alebo lode, tak si koledujete o prúser. V Chorvatsku treba zaplatiť poplatok, platí sa na lučke kapetanii, teda kapitanáte, nájdeš ho v každom trochu večšom prístave. Ak nebudeš mať k lodi papiere, tak daj lodi aspoň meno, samozrejme musíš ho mať na gumáku napísané.
Uživatelský avatar
danda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 127
Registrován: sob led 05, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Plavba na Dunaji

Příspěvekod danda » pát led 11, 2008 10:00 pm

Chtěl bych se podívat na Dunaj - mám 3,5m gumák s 15HP motorem, kde je Bratislavě dobrý přístup k vodě?.Chtěl bych pro začátek výlet třeba na Děvín, jak je takový výlet časově náročný, jak rychle jedu proti proudu?.Potřebná oprávnění mám, ale nikdy jsem na řece nebyl. Moře tam jsem bzl s růynýma loděma, to si umím představit, ale na Dunaji jsem byl asi před 20 lety a to jsme jeli na sporto 50 s "Vichrem" z Bratislavy do Čuňova.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát led 11, 2008 11:39 pm

V Bratislave je najlepší prístup k vode s gumákom v Hainburgu. To je také malé mestečko v Rakúsku pri Dunaji pár km od Devína. Úplne bez srandy. Druhý dobrý prístup je v Čunove na priehrade, je tam areál vodných športov a kúsok odtial, pár sto metrov, sú dva sklzy do vody. Sú tam parkoviská, bufety, prístup do vody bezproblémový, vrelo odporúčam. Medzi týmito dvomi bodmi, teda Hainburgom a Čunovom je Bratislava. Dá sa to prejsť za 2 hodiny hore a za hodinu dole. Cez mesto tečie prúd rýchlosťou asi 8-12 km/hod. Teda dvaja v sklze, traja s problémami a štyria len ak náhodou. Treba si dávať pozor na bójky vyznačujúce plavebnú dráhu a samozrejme na velké lode. Kritické miesta sú po mostami, najme ak sa tam stretneš s plávajúcim hotelom. Cez mesto je večšinou velmi zlý prejazd skrz odrazené vlny a vlny sú tam skoro stále. V samotnom Devíne sa pristáva blbo a vlastne ani nie je kde. V ústi Moravy do Dunaja je pontón povodia Dunaja, zákaz vjazdu s motorom. Ale kotvil som tam. Priamo na toku je pontón kde boli colníci, ale pristávajú pri ňom výletné lode, je to taká ocelová potvora, nevieš kde tam prerazíš čln. Pri troche opatrnosti sa dá. Ešte minulý rok sme tam museli pristávať skrz colníkov, takže ide to. Priamo v meste, 50m od centra môžeš pristáť pri Kasíne Cirkus, alebo na drzovku pri nejakom velkom prázdnom pontóne. Ale velice opatrne. Ak ti tam náhodou skape motor tak ťa natlačí pod ďalší pontón, sú dosť natesno a voda aj pri brehu valí dosť rýchlo. A je po tebe.
Priamo v Bratislave pre gumáky nie je žiadny poriadny sklz. Tých pár prístupov ktoré používame sú zašité a ťažko by som ťa tam navigoval.
Ak by si šiel z Hainburgu tak odporúčam výlet po Dunaji smer Viedeň, to je celodenný výlet. Volakedy bolo v Hainburgu pri Dunaji /pri colnici/ verejné táborisko, ale neviem či tam ešte funguje. Ak pôjdeš z Čunova tak odporúčam pojazdiť si po priehrade. Tiež sa tam dá spustiť na starý tok Dunaja. K tomu by som ti ale musel ešte niečo popísať. Želám šťastnú plavbu.
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » sob led 12, 2008 10:01 am

Ahoj, v Heinburgu jsem se byl vloni na Dunaj podívat, je tam proud jako hrom a řeka dost úzká
a podle krajiny okolo se mi zdálo, že je přímo v městě úžina. Nevíte někdo jak to vypadá výš proti proudu a naopak po proudu dolů? Ptám se kvůli potkávání velkých lodí.
Dík teista
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob led 12, 2008 10:40 am

Samozrejme že viem ako to tam vyzerá, Dunaj tu má jednoducho charakter horskej rieky a valí to. Stretávanie lodí je v postate bez problémov. Ak budeš potrebovať zaškolenie tak prídeš za mnou / aj s Baharisom/ a preveziem vás a spravím ti mikroškolenie. Môžte prísť celá banda, kto si chce vyskúšať Dunaj. Zatáboríme niekde na brehu a celý deň sa budeme voziť. Bude to plavba kapitánov po Dunaji. ;)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob led 12, 2008 10:44 am

Baharis rád přijede, když dáš vědět nějaký termín. Už jsme se několikrát domlouvali, ale mám pocit že ti to nějak nevycházelo...
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » sob led 12, 2008 10:52 am

OK, to je super. jenom bychom to měli stihnout před plavbou po Dunaji. Jako zahřívací kolo.
Čím dál níž je řeka klidnější a proudnice se posouvá ke středu. Ten začátek je nejdivočejší a navíc ještě poplujeme vlastně co možná nejdřív, jakmile opadne Dunaj po deštích cca v červnu.
Už se těšíme, teista
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob led 12, 2008 11:27 am

Minulý rok to bolo husté, tento rok to bude asi hustejšie, tak to musíme ustrážiť.
To Teista, došli mi tie cyklomapy, nie je to ideálne, ale je to velmi dobré. Musíme zistiť colnice a miesta preclievania pre lode. My sa koncom kvetna vrátime z mora, takže niekedy koniec mája, začiatok júna, alebo niekedy cez prvé dva májové týždne.
To Ficus, dúfam že sa dovalíš už s Dory.
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » sob led 12, 2008 11:55 am

Dobře, s časem to musíme uhlídat. nám je jedno, jestli víkend, nebo v prac. týdnu.
A protože první naší akcí je až plavba po Dunaji ( mezitím dost práce na lodi)
tak se rádi přizpůsobíme.
Co se těch celnic týče, jsou vyznačeny na těch plavebních mapách. Takže jakmile bude černobílá verze dokončená, vyznačíme si je pořádně, aby nám nebyly srbské rychlé čluny v patách.
teista
Uživatelský avatar
danda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 127
Registrován: sob led 05, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Plavba po dunaji

Příspěvekod danda » sob led 12, 2008 12:15 pm

Díky za odpověď Denisi
Myslím, že nás je víc co bychom chteli otestovat Dunaj, takže nějakej společnej víkend by byl
super.
Já bych doporučoval co nejdříve
danda
Naposledy upravil(a) danda dne sob led 12, 2008 10:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Miri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 34
Registrován: ned lis 11, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Miri » sob led 12, 2008 6:49 pm

Ahojte všetci,

aj ja sa rád pridám na plavbu po Dunaji so svojim gumakom.
Denis dúfam, ze ma budes informovat o termine plavby :)
a dufam ze dovtedy budem mat aj sedadlo hotove.....

Majte sa,
Miri
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » sob led 12, 2008 8:29 pm

to Miri - naklikej si temata Po Dunaji cez Maďarsko a Po Dunaji do Čierneho mora, třeba Tě to chytne a do něčeho půjdeš. ;)
zdraví teista
Uživatelský avatar
Miri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 34
Registrován: ned lis 11, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Miri » sob led 12, 2008 8:30 pm

Ahoj teista,

to už mám dávno prelúskané :good:
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » sob led 12, 2008 9:02 pm

Tak kam to letos bude?
Uživatelský avatar
Miri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 34
Registrován: ned lis 11, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Miri » sob led 12, 2008 9:19 pm

myslel som tym, ze som si tu dikusiu cital.
nie ze to mam odplavané :)

S Denisom som sa o tom bavil osobne a tento rok by som sa rad pridal....
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » sob led 12, 2008 9:31 pm

Takže s gumákovou flotilou až do moře :thmbup:
Jestli vyrazíme dřív než vy tak nás budete předjíždět, snad se někde potkáme.
Uživatelský avatar
danda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 127
Registrován: sob led 05, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod danda » pát úno 22, 2008 8:30 pm

to Denis
nejak zapadla myšlenka testování Dunaje- jedno až dvoudenní pro ty co na Dunaji ještě nebyli
když to čtu zpět tak zájemci byli, a co termín?
Danda

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů