Sparovanie - desek na palubě

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
mba
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 10, 2006 11:35 am
Reputace: 0

Sparovanie - desek na palubě

Příspěvekod mba » stř lis 08, 2006 11:05 pm

Na malej motorovej lodi som videl pekne spravenu palubu z teakovych dosiek ukladanych vedla sebe s cca 3-5mm medzerou. Ta medzera bola vyplnena nejakou hmotou - pekne k farbe trupu - tonovanou na modro.
Nevie nahodou niekto nejaky tip aky material sa na takto nieco moze pouzit, pripadne aj vyrobca ?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 09, 2006 6:09 pm

Tá hmota, s ktorou je to vyšpárované, musí byť okrem dobrej prilnavosti a vodoodolnosti aj UV stabilná. Mohol byť použitý nejaký polyuretanový tmel, výrobcov je vela, najznámejší je SIKA. Nikdy som nič podobné nevidel a ani nepočul, je možné, že to je experiment.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv lis 09, 2006 8:15 pm

Ale Denisi...Určitě jsi to viděl milion krát...Ale akorát v černém.Je to standartní vyspárování mezi prkny,jak se normálně teac dělá,jenom se začalo používat barevné vyspárování.Teda...Viděl jsem to taky až letos...Dělali to se Sikou,bezbarevnou(číslo nevím) a míchali do toho modrou barvu(měl jsem dojem,že origo na ten tmel),aby chytli odstín lodi.Pak to s tím normálně vyspárovali a zařezali...To zeřezání jsem neviděl...Neměl jsem trpělivosti dosti.Viděl jsem to ale už asi za měsíc hotové...Upřímně řečeno,nepovedenej kýč.Nebo teda já nemám asi pro takové inovace smysl.Jsem spíše za důstojnou klasiku,né za cirkus.Takhle zku...t teac je skoro až trestní čin.No...Ale proti gustu žádnej dišputát.Když se podívám,co za hrůzy chrlí dneska výrobní linky výrobců lodí,tak se tomu skoro ani nedivím.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv lis 09, 2006 9:06 pm

Když jsem si přečetl tyto řádky, vzpomněl jsem si, že na jedné z menších lodí na Boat Brno jsem dnes viděl zajímavou věc. Místo teaku výrobce použil korek. Trochu jsem na tím kroutil hlavou, ale neměl jsem sílu s pánem diskutovat. Bude asi na omak měkký a teplý, ale nedokáži si představit jak bude vypadat po nějakém tom roku provozu. Navíc jej něměl ani zapuštěný na úroveň sedaček, ale nalepený normálně na nich. No, praxe ukáže, jak šťastné to bylo řešení. :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 09, 2006 9:31 pm

Myslím, že Sika tmel bude aj vo farbe, dôležité je aby bol odolný voči UV. Ale je to experiment. Na to špárovanie je totiž špecialny tmel, ale je čierny. Vo farbe, to by bola novinka. S pigmentom by som neexperimentoval vôbec. Teak je velmi drahý a je to kopa roboty. Ale ak máš dosť peňazí, tak sprav a daj vedieť.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát lis 10, 2006 8:11 am

Možná s tímto tématem souvisí i tento odkaz. AVAR-YACHT
To je pro vás, stavitele. :wink:
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pát úno 19, 2010 7:49 pm

Dneska jsem jel kupovat do JafHolz Vyškov Teak na podlahu do svýho motoráčku. Potřebuju 3,5m2 materiálu, po zjištění že jedna fošna ze které mi to po nařezání vyjde 52mm/270mm/4000mm vyjde na cca 7500kč, no když jsem se probral z komatu nabídli mi alternativu místo Teaku tropickou dřevinu Merbau barva trošičku do červena (mám bílo červenou lodi tak mi to nevadí) ale za cenu 2800kč fošna 280mm/52mm/4300mm, má určení na stavbu lodí a skoro ty samé vlastnosti jako Tek. Nechám to od stolaře nařezat na latěčky 50mm/8mm a nafrézovat malé zámky na spojení, ten spoj pak hodlám vyplnit tím Sika tmelem. Stolař to už má v parádě ale řeším čím to přilepit k laminátové podlaze, jestli použít pur tmel od Wuertu nebo epoxi pliskyřici. Jo a prý se mají tyto exotické dřeviny které jsou použity ne paluby lodí natřít lodním olejem na podlahy a nemají se prý lakovat protože lak je prý zadusí a přestanou dýchat, no a když se použije lak tak je prý skoro jedno co je na podlaze za dřevo.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát úno 19, 2010 8:25 pm

Koupil jsi dobře, merbau je kvalitní /velmi stabilní/
dobré je ještě massaranduba a ipe/lapacho.
naopak nebrat bangkirai, to se kroutí.
Pro údržbu zásadně nejvhodnější je teakový olej 250,- 1L, nový materiál napustit aspoň 2x, potom každý rok, nikdy žádný lak. Lepit epoxidem opravdu není dobrý nápad. Lep musí být pružný. Jsou na to speciální lepidla. Spoj Pero drážka se u tohoto obkladu nepoužívá.
Možná by bylo dobré projít si vlákno, které tu k lepení teakové paluby je. :)
Pepa
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pát úno 19, 2010 8:36 pm

merbau ( více stav :) ) je pěkný, tvrdý, dá se vyleštit, blbě se lepí ( PU vypěňovací lepidlo ) a těžký je jak svině

kluci truhláři, co z toho dělali nástavbu na parník, lepili sikaflexem
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pát úno 19, 2010 8:39 pm

Ahoj Pepo, prosím tě nemůžu tady nikde najít jak tu podlahu slepit. Prosím tě kdybis věděl jak na to tak bych ti ruce políbyl :oops: Takže mám raději stolářovi zavolat ať to nefrézuje na perodrážku ale slepí to celoplošně jako "jeden" kus a drážky pro tmel tam pak nafrézuje? Dík za odpověď, raději se zeptat než něco zkur..t :whist:
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pát úno 19, 2010 8:45 pm

To david Mi ani nemluv jak je těžkej. Sem tu 4,3m fošnu nechal rozříznout na půl kvůli přepravě bo do Captivy dovnitř mi díky přepážce větší kus jak 2,5m nevleze, no a málem sem se posral abych to tam dal a nšco neodřel nebo neprořízl kožený potahy protože nachystanou plachtu k ůčelu zakrytí sedadel jsem nechal doma a přišel na to až když jsem byl před Vyškovem a žena mi to volala. Ta 4,3m fošna vážila 70kg a dřevo je to tvrdý jak blázen, když to klučina řezal na půl tak mu to motorovkou nešlo jako po másle ale skoro jako po kameni :D
Naposledy upravil(a) Luky dne pát úno 19, 2010 8:58 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát úno 19, 2010 8:46 pm

david přehání, je výrazně lehčí než železo. :)

Luky, ještě jedna draze zaplacená zkušenost. Až budeš provádět horní spárování /zalití spár/, dobře prověř použitý materiál. Polovina lavic, kde jsem se s teakem setkal /v cherteru skoro na všech lodích/ maže zadky a to tak, že kalhoty jsou na vyhození. Nejde to vyprat. Zřejmě nevhodný materiál, který je asi narušován mazadli na opalování.
Pepa
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pát úno 19, 2010 8:57 pm

Díky Pepo, skusím zavolat do Avar yachtu čím to dělají oni a jestli by to náhodou naprodávají. Původně jsem měl v plánu Sika tmel ale jistota je kulomet Avar to jistí. Prosím tě jak jsem psal o těch plošných spojích a vytvoření prakticky jednoho kusu podlahy. Strefil jsem to nebo jsi to myslel jinak
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát úno 19, 2010 9:10 pm

Luky, nevím co je u tebe zámek na spojení, ale pero drážka se nepoužívá. Lišty se řežou v tloušťce asi 7-8 mm. Předtím fošnu kvalitně oštosovat a protáhnout, To je záruka toho, že ti budou sedět přesně vedle sebe.
Z vrchní strany se dělá rádius cca r 1,5 až 2 mm. Ještě lepší je vyfrézovat falc šířku 2mm a výšku 4 mm a zakulatit zároveň - takové frézky tvary jsou. Dva falce proti sobě ti udělají drážku 4 x 4 mm na zalití. Ale je možné lišty klást jen cca 3 mm od sebe, Srovnáš je n obkládanou plochu, přesně zařežeš, srovnané zvrchu slepíš papírovou páskou, sejmeš, nesmí se ti to již rozpadnout, namažeš lepidlem, vložíš zpět, zatížíš. Po zaschnutí vyčistíš drážky a zaleješ tmelem z vrchu. Přebytek zalévací hmoty odstraníš.
Doporučuji, poschánět další info a zvolit ten postup, který ti bude nejlépe vyhovovat
Pepa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 19, 2010 9:14 pm

Toto je určeno na spárování teaku:
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... cts_id=899

Obrázek

1-komponentní, UV-odolný vzdušnou vlhkostí vytvrzující spárovací a lepící tmel na bázi polyuretanu, pro pružné, povětrnosti a mořské vodě odolné a vzhledově zatěsnění spár v tradičním dřevěném zejména takovém obložení palub lodí.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát úno 19, 2010 9:23 pm

Vidíš Luky, jak se ti to schází. :lol:
Poslední věc, kterou pro tebe mohu udělat. Mám knížku o lepení teakové podlahy na lodích. Mám ji dokonce v elektronické podobě. Je ale v polštině což nevadí, vše je na obrázcích. Je to ale v PDF, to sem nedám, tedy máš li vůbec zájem. jedině ti ji rovnou pošlu.
Pepa
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pát úno 19, 2010 9:37 pm

Kluci vy jste zlatí, kde já bych bez vás byl. Pepo prosím jestli můžeš pošli mi to na email koupelny-antonin@seznam.cz Doufám že se mi to povede napoprvé a nebudu muset pořádat metodu pokus omyl jak psal Felix. Představu jak na to už pomalinku začínám mít a kdybi měl Libor v eshopu ještě něco čím to přilepit k podlaze tak by to bylo bájo protože tmel vede. Dík moc kluci za ochotu, cením si toho. Nevšim sem si ve své zbrklosti že se to tím i lepí :whist:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pát úno 19, 2010 9:47 pm

ještě si rozmysli, jak to při lepení zatížíš - rovnoměrně, všude a dost. dělává se to pytli s pískem, vaky vodou - to teda znám z vyprávění. až se to naučíš, můžeš pokračovat u mně, tak od oka 16m2 :D
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát úno 19, 2010 9:48 pm

Máš to odeslané, snad to proleze , má to skoro 3 mega.
Tak ať se ti daří.
Kdyby se ještě někdo chystal na podlahu, stačí říci. :)
Pepa

edit: když si budeš chtít něco přeložit, tak to zkopíruj do googlu, pro tvoji potřebu to bude dostatečné.
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » pát úno 19, 2010 10:26 pm

Ještě jednou Pepo díky. Už to mám v googlu přeložené, jen to nebylo polsky ale slovinsky. Celkem se to podobá tomu jak jsem to po tvém upřesnění chtěl dělat a určitě to bude pevnější jak kdybich to dělal na ty původně zamýšlené perodrážky. Davide už si chystej palubu, jak s tím budu u sebe hotov můžeme jít na tu tvoji, jen si nachystej balík na matroš :good:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob úno 20, 2010 12:01 pm

Ja si myslím že to nepôjde zlepiť páskou a dať to celé v kope dole a po nanesení tmelu dať zasa speť na plochu. Ten material bude príliš ťažký, pásky to neudržia. Robil som z Wenge, je to podobné. Myslím že to bude nutné lepiť úplne klasicky, tak ako sa lepia parkety. Najskorej zložiť nasucho, očíslovať, označiť mekou ceruzkou, odložiť bokom, špachtlou s drobnými zúbkami naniesť tmel /na lepenú plochu, nie na lištu/, položiť lištu, dať kolíčky na špáru a jemne ju naklepať. Ak je plocha na lepenie rovná, tak to nebude treba ani zaťažovať. Sústredil by som sa na tú plochu na ktorú budeš lepiť, aby bola ideálne rovná, ak ju budeš vyrovnávať tmelom na lepenie tak budú problémi. Ak predpisuje výrobca tmelu pred lepením použiť penetráciu, tak ju bezpodmienečne použi. Sika tmely sú na to citlivé. V každom prípade by som použitie tmelu konzultoval priamo s technikom od Sika a nie s predavačom v obchode. V závere pozor na použitý teakový olej, je možné použiť výhradne len ten čo je určený priamo na údržbu teakovej paluby a nie teakového záhradého nábytku. Ten na nábytok totiž leptá zalievaciu gumu v špárach a čierni to Pepovy kalhoty.
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin88 » sob úno 20, 2010 1:44 pm

Pepa píše:Máš to odeslané, snad to proleze , má to skoro 3 mega.
Tak ať se ti daří.
Kdyby se ještě někdo chystal na podlahu, stačí říci

na podlahu se nechystam,ale rad se poucim, jestli bych mohl o kopii poprosit na 88hd kyselarybicka seznam.cz
Dekuji
Uživatelský avatar
Zidu
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 11, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ružomberok

Příspěvekod Zidu » sob úno 20, 2010 1:50 pm

Luky píše:...... lodí natřít lodním olejem na podlahy a nemají se prý lakovat protože lak je prý zadusí a přestanou dýchat, no a když se použije lak tak je prý skoro jedno co je na podlaze za dřevo.

Ahojte,
ako reakciu na túto odpoveď mám tri otázky, aj keď som asi mierne mimo tému.

1) Čo za drevinu z tých našich dostupnejších a lacnejších, by ste doporučili miesto teak, merbau ? ( na vnútrozemské sladké vody)
2) Čo spraví sikaflex ( lak na sikaflexe ) v špárach, keď sa podlaha prelakuje lodným lakom ?
3) Mýlim sa a miesto laku je to celé potiahnuté tenkým skelným laminátom ?

Pýtam sa preto, že som videl amatérsky spravenú podlahu ( na môj vkus až moc amatérsku ) na Light schooner u Blue Bayou a tá bola lakovaná :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Viac foto pozrite tu : TU

Čo na tento spôsob použitý u Blue Bayou vravia odborníci ?
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » sob úno 20, 2010 4:30 pm

To Denis: Já ty laťky slepím dohromady a udělám takto velké plotny,tři kusy které pak jeden po druhé vlepím na podlahu a zároveň je slepím v lodi k sobě aby po slepení tvořily jeden velký kus protože to Merbau je fakt těžký jak čert a lepit to latěčku po latěčce asi díky tomu že je to dno podlahy na úzkém člunu kde podlaha má 1,6m šířku nepůjde a připadne mi to pracnější. Navíc již slepenou plotnu usadím rovněji bez zubů díky třem spojům, samozřejmě že musím nejdříve udělat perfektní šablonu aby to padlo jak taťka na mamku a navíc mi to takto vykryje případné menší nerovnosti podlahy.[list]To Zidu: odborník sice nejsem ale ta paluba mi nepřipadá jako Teak nebo nějaká jiná tropická dřevina s vlastnostmi teaku, a nejspíš proto to taky zalakoval aby mu to nedělalo bordel ve styku s vodou. 1) Do těch dřevin se vyplatí podle mého trošku zainvestovat protože rozdíl mezi Merbau a třeba dubem je 50% což pokud nechceš řešit stavbu celé lodi ze dřeva je celkem zanedbatelné. Zanedbatelný ovšem není rozdíl teak-merbau, tam je rozdíl v ceně dosti markantní merbau-42000kč/m3 vč.dph a teak-138000kč/m3 vč. dph. Ceny jsou za kusové množství, při odběru celé palety je tam sleva okolo 8000kč/m3 u teaku a podobná sleva je i merbau při paletovém odběru. 2) Lak je tvrdý a na těch pružných sparách by dle mého laického úsudku mohl praskat. Ale co to udělá přímo se spárovou hmotou netuším. 3) Otáku jsi správně napsal s otazníkem, podle obrázku to asi nikdo nepozná
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob úno 20, 2010 7:00 pm

Aj to je riešenie spraviť šablonu a lišty na nej zlepiť k sebe tou špárovkou a až potom to nalepiť. Tak sa to robí vo fabrike pri stavbe nových lodí.

Zidu, trochu by som to upresnil, na tých fotkách je paluba, nie podlaha. Na palubu by sa dal použiť namiesto teaku smrekovec. Lak zo špár vyplnených PU tmelom časom opadá, ale je možné že v špárach nie je Sika tmel, môže tam byť vlepený ozdobný prúžok tmavej dyhy. Palubu by som istotne neolaminoval.Lakujú sa preto, lebo niekomu sa páči na lodi vysoký lesk.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů