Lode a paragrafy- článok

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Lode a paragrafy- článok

Příspěvekod Denis » čtv lis 09, 2006 8:13 pm

Toto je reakcia na článok. Možno sa k tomu bude chcieť ešte niekto vyjadriť, tak nech je to chvílu na očiach.

Velmi dobrý článok, povedal by som, že text z nejakého kurzu. Trochu mi tam chýbalo z Colrege toto:
a) Nic, co je uvedeno v těchto pravidlech, neosvobozuje loď, majitele, velitele nebo posádku od odpovědnosti za následky vzniklé neplněním těchto pravidel nebo zanedbáním bezpečnostních opatření, jejichž dodržení žádá dobrá námořní praxe nebo zvláštní okolnosti daného případu.

b) Při výkladu a použití těchto pravidel je třeba brát v úvahu všechna nebezpečí plavby a nebezpečí srážky lodí a všechny zvláštní okolnosti včetně zvláštnosti lodí samých, které mohou vyvolat nutnost odstoupit od těchto pravidel pro zabránění bezprostřednímu nebezpečí.

Zvlášť treba zdôrazniť v odseku "a" poslednú vetu: jejchž dodržení žádá dobrá námorní praxe. A tu ste /sme/ vážený páni skipri úplne v pr..... ak sa stane niečo posádke, alebo škoda velkého rozsahu na lodi. Vyviniť sa pri takto formulovanej zodpovednosti je velmi ťažké.
Takže napríklad vyraziť na more pri 35 uzloch, keď v predpovedi oficialny zdroj uvádza 50 a vy máte posádku, čo je prvý krát na mori, tak tam už skončila odvaha a pri prúsery začína trestná zodpovednosť. Treba si uvedomiť, že počúvať predpoveď počasia je dobrá námorná prax.



Čo sa týka dodržiavania zákonov v cudzine, porušujeme ich doma, prečo by sme ich neporušovali tam u nich. Do Chorvatska vždy jazdíme s kopou žrádla a chlastu a nesmie sa to. Sem tam niekoho colníci doďubú, zaplatí clo a DPH, prípadne pokutu a nič sa nedeje. Pozor, ale iné je to keď sa začína trestná zodpovednosť.
Čo nemôžem zmeniť, nad tým sa nerozčulujem, hovorí jedno moderné porekadlo. Ale prečo by sme chorvatom nehovorili, že v zátokách majú kopce bordelu, nech si to upracú. Ak sa ich krajina stala ich džobom, a mi za to platíme, tak nech to dofrasa vyčistia, predsa sa nebudeme opalovať a kúpať na smetisku. Za čo platíme boravišna tax?! A čuduj sa svet, už som videl upratovať bordel aj v zátokách. Takže len komentujme dovolekové destinácie, tak ako my chceme ísť k nim, tak oni chcú 2x tolko, aby sme my k nim chodili.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů