Jižním pobřežím Hvaru

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Jižním pobřežím Hvaru

Příspěvekod Libor » čtv lis 24, 2005 9:04 am

Jachtařské cíle při jižním pobřeží Hvaru
Ti, kdo chtějí opravdu užít toulek na plachetnici po Jadranu přijíždějí obvykle před a po turistické sezóně. Vždyť jachtařská sezóna je podstatně delší než ta turistická. V hlavní turistické sezóně je sice možné najít mnohá odlehlá krásná místa, ale ta vyhlášená jsou úplně přeplněna. Pokud vám však nejrůznější důvody nedovolí vzít si dovolenou jinak než v hlavní sezóně, máme pro vás několik typů, kde si i v té době můžete užít klidu a pohody na moři.


Jižní pobřeží Hvaru
K takovým místům patřila zatím východní polovina ostrova Hvaru, především jižní pobřeží. Od malého letoviska Zavala je směrem na východ spousta nevelkých zátok neobydlených a příjemných, kde můžete kotvit na poměrně značné hloubce (mezi 5 až 12 m), aniž by se tu tísnilo příliš mnoho dalších lodí. Jsou to např. zátoky Črvanj, Medvidina, Srhov Dolac, Skozanje, Smarska, Smokvina, Zaglav, Leprinova, Mrtinovik, Prapratna a další, jsou vesměs neobydlené. Na severním pobřeží patří k nejpříhodnějším místům zátoka Bristova s maličkou osadou a zátoka Pokrivenik (tady je i příjemná restaurace).

Nebo je možné zkusit návštěvu ostrůvku Šćedro , který leží poměrně blízko pobřeží, proti obci Zavala při jižním pobřeží Hvaru. Je však třeba vzít na vědomí, že Zavala vyrostla z někdejší idylické maličké osady ve velmi navštěvovanou prázdninovou vesnici se spoustou nových soukromých ubytovacích zařízení a s pravidelnou přepravou zájemců o vodní sporty na ostrov Šćedro (čluny kotví u mola v Zavale), takže klidu si mohou jachtaři užít spíš na okraji sezóny. Navštěvují se především zátoky na severním pobřeží ostrova, zátoka Lovišće (nejlépe je uvázat lano na břeh, kde jsou dvě pacholata a několik dřevěných kůlů, některé vyvazovací bóje jsou špatně zakotveny), nebo zátoka Manastir, kde jsou mj. zříceniny kláštera ze 16. stol.

Ze zátok na jihovýchodě ostrova je nejpříhodnější zátoka Čarnjeni (neobydlená), dále vesnice Ivan Dolac a Sveta Nedjelja, západně od Zavaly. Čím blíž však k hlavnímu letovisku ostrova, městečku Hvaru, tím se i malé vesničky mění v živá letoviska se spoustou návštěvníků, až již jde o Dubovicu, Zarače či Milnu. V žádném případě by si neměla posádka jachty nechat ujít prohlídku města Hvaru nebo návštěvu Paklených ostrovů (Pakleni otoci). Jenom je třeba vzít na vědomí, že tato oblast patří k nejfrekventovanějším a nejnavštěvovanějším ostrovním cílům na středním Jadranu.
Naposledy upravil(a) Libor dne čtv kvě 03, 2007 1:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Týden ze Splitu a zpět.

Příspěvekod Ferdinand » čtv kvě 03, 2007 12:46 pm

Od 1.7. jedu ze Splitu na malé plachetnici na týden. Poraďte trasu. Děkuji.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv kvě 03, 2007 1:16 pm

Ahoy,
upřesni prosím co je to malá plachetnice a jestli pronajatá či vlastní. Doufám, že po návratu podáš zprávu. Zajímá nás tvá zkušenost, obzvláště mě, pluji také na "malé" plachetnici. :D
A také by jsi mohl svou plavbu zaevidovat zde
Předloni jsem plul: Omiš, Brač z východní strany, sever a západ Hvaru, Vis kolem dokola, Šolta a zpět do Omiše. Až na samotnou Omiš a přelidněný Hvar to bylo super. Ale za 1 týden to nestihneš.
Tady máš návrh na 1 týdenní trasu:

Návrh na plavbu Brač, Vis, Hvar

Maslinica, Komiža, Vis, Hvar (Palmižana), Stari Grad, Milna (ostrov Brač).Maslinica, Komiža, Vis, Hvar (Palmižana), Stari Grad, Milna (ostrov Brač).
Alternativně: šoltanské zátoky (Nečujam), Stončica, Ščedro. Vrboska, Jelsa, Bol, zátoka Lučice.
Zvláštní zážitky: rybářská Komiža, Modrá jeskyně na Biševu, Budihovac a jiné viské ostrůvky, Paklinski (Pakleni - Pekelné) ostrovy, hvarské a bračské zátoky.

Pozor na: silným mistrál viského moře a Hvarského průlivu, mělčiny a skaliska podél jihovýchodního pobřeží Visu.

Není jednoduché navrhnout sedmidenní plavbu po středně dalmatských ostrovech. Člověk by mohl užívat v tří-čtyřdenních toulkách jen kolem Visu a Biševa, po šoltanských zátokách nebo kolem samotného Brače, potom trojúhelníkem Bol - Jelsa - Vrboka - Stari Grad. Dále následující tři dny navštívit překrásné zátočky Pekelných ostrovů nebo Ščedra....o krásách jižního pobřeží Korčuly nebo výzvách Lastova ani nemluvě. Pro správnou středně dalmatskou okružní plavbu by nestačily ani dva týdny! Proto se alespoň jeden z možných návrhů.
První den bude stačit projet 19 mil od Splitu do Maslinice na Šoltě (z Trogiru to bude pouhých 9 mil). Ostrůvky před Maslinicí vytváří spolu se západním šoltanským výběžkem velmi krásné akvatorium. Zde je prvním sousedem Maslinice bezpečná zátoka Šešula. (Maslinicu můžete také nahradit místem bližším pobřeží, Nečujamským zálivem s pěti-šesti dobře chráněnými cípy. V nejjižnějším cípu býval Diokleciánův rybník, pozůstatky jehož zdí jsou asi 1,5 metrů pod mořskou hladinou!)
Druhý den vyjeďte na pravé moře - do Komiže je 25 mil otevřeného moře (od Nečujmu 29 mil). S mistrálem na pravoboku by to mělo být krásné plachtění. Před výběžkem Barjaci na Visu vás přivítají již větší vlny rozfoukaného mistrálu. V Komiži, pokud najdete místo k stání, se vsuňte za veliký vlnolam, kde najdete elektriku i vodu. Večer v Komiži rychle uteče a pokud se dáte s nějakým starším Komižanem do rozhovoru o Palagruži, falkuších, komižském chlebu (pogači) a slaných sardelích, uslyšíte melancholické vyprávění o slavné rybářské minulosti a o tom, jak se dnes potýkají s rybařením, které je ještě stále prakticky jediným zdrojem života v místě, které připomíná jižní moře. (Vynikající prostředí a jídlo jsou v restauracích Jako a Jastožera).
Příští ráno nejdříve zamiřte do 5 mil vzáleného Biševa. Před vchodem do Modré jeskyně zkuste loď zakotvit a pokud se vám to nepodaří, pošlete posádku pomocným člunem do jeskyně - někdo musí zůstat na lodi jako stálý dozor. Pokud do jeskyně doplavete, bude to ještě větší zážitek! Fantastické světelné efekty v jeskyni záleží na poloze slunce a nejkrásnější jsou kolem jedenácté hodiny nebo v poledne. Kdysi tady žila tak zvaná mořská medvědice, kterou lze ještě tu a tam na Jadranu spatřit. Po krásách Modré jeskyně, dříve než zamíříte podél jižního pobřeží Visu, obeplujte ostrov z druhé strany do zátoky Salbunara nebo do Portu (Biševského přístavu). Při plavbě kolem skalisek viského pobřeží objevíte Stinivu, přírodní fenomen s oblázky mezi skalami. V jeho nejbližším sousedství je Mala Travna, ve které v létě prodává své víno a vaří po domácku viský básník a ekologista Senko Karuza. V každém případě alespoň na krátko zakotvěte u ostrůvku Budihovac: koupání v průzračných vodách mělké laguny, do které se dá vplout pouze z jihu. Kotvit budete pod vinohradem, na kterém dozrává jedno z nejkvalitnějších ostrovních vín - plavac.
Do večera objeďte severovýchodní viský výběžek a zaplujte do přístavu Vis (alternativně: zakotvěte v hrásné a klidné Stončici, ve které je vynikající restaurace bratří Lincir, kde kromě ryb můžete dostat i pečené kozlečí). Ve Visu vás stejně jako v Komiži čekají vybavená stání u dlouhého nábřeží, je tu i čerpací stanice pohonných hmot, právě na místě, kde bývala nábřeží antické Issy. Přivázat se můžete i v Kutu, nejstarší a nejhezčí jihozápadní části přístavu. Tady najdete i dvě kulinářské rarity, restauraci Vatrica i tu Pojoda, špičkového kuchaře Zorana Brajčiče. V tomto dni to bude celkem kolem 23 mil.
Čtvrtý den je již načase, abyste se pomalu začali vracet, pro začátek nevyhnutelně do Hvaru (14 mil). Máte možnost výběru mezi návalem v samotném hvarském přístavu, zelení mariny Palmižana na Pekelných ostrovech, nebo klidem jedné z desítky zátok na jeho jižním pobřeží. Z mariny můžete do Hvaru dojet jejich loďkou. Hvar je prostě Hvar - ten je nutné zažít. Na malém prostoru se stěsnalo patricijské město bohaté minulosti, které právem milují všichni turisté. Ve velkém množství vynikajících restaurací se nejlépe najíte ve vinném sklípku Luvij rodiny Bracanovič nebo Lukulusu.
Příští ráno zahněte kolem výběžku Pelegrin ke Staremu Gradu (15 mil). Při cestě se můžete koupat v krásných zátokách severního pobřeží nebo v desítce zátoček přístavu Tiha pod severním výběžkem Starogradského zálivu. V srdci hlubokého a prostranného zálivu objevíte druhou tvář ostrova Hvaru: rybářské a zemědělské městečko s úzkými uličkami v jehož středu se umístil hrdý Hektorovičaeligův palác z XVI. století se známým rybníkem uprostřed. Stejně jako na Visu i tady na vás čekají zařízená stání a množství hospůdek v překrásných úzkých uličkách. Vpluli jste do nejstaršího ostrovního místa, dávné řecké kolonie.
Šestý den by se měl ještě využít k toulkám četnými zátokami směrem na Vrbosku, Jelsu a dále na východ, ale pokud nechcete na poslední den nechat příliš mil, zamiřte k Milně na Brači (15 mil od Starog Grada). Tam najdete dokonce dvě mariny. (Pokud budete mít čas, dříve než projedete Splitskými vraty k Milně, vykoupejte se v jednom z několika cípů překrásné zalesněné zátoky Lučice, pouhé dvě míle od vrat směrem na jihovýchod).
Na zítřejší návrat do Splitu vám zbývá pouhá desítka mil (do Trogiru osmnáct) a tak se ještě jednou stihnete cestou vykoupat v některé ze zátok, ať již bračských (podél Bobovišča) nebo šoltanských (Stipanska, Lestimanova nebo Kruščica).
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Příspěvekod Ferdinand » čtv kvě 03, 2007 1:55 pm

Jedu Elanem 19 od Lady Ana ze Splitu, vlastní nestluču do té doby dohromady, znáš to pořád je něco důležitějšího než loď. Tak nevím s 19-kou Elanem na Vis asi nee.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv kvě 03, 2007 2:12 pm

Tak jsem si tu loď na http://www.ladyana.com/croatia_charter_elan19.htm
prohlédl. Podle popisu a rozměru +- to samé co mám já http://jachting.info/modules.php?name=F ... topic&t=53
Tak nevím proč by jsi nemohl plout na Vis. Já si dal takovou práci ti to naservírovat .... :D
Uživatelský avatar
Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 01, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Sarah » čtv kvě 03, 2007 5:38 pm

Ale mně se to hodí úžasně. Přesně na tato místa se chystáme za necelý měsíc.
Věděl bys i o trase, která by se líbila dětem začátkem července ze Zadaru? Bude to jejich první plavba na moři.
Díky
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » čtv kvě 03, 2007 9:25 pm

Moc dobře napsané, krásně se to čte. Děkuju Libore
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Chorvatsko - Jadran

Příspěvekod MARIS » čtv kvě 03, 2007 9:30 pm

Libor popsal velmi pěkně a přesně možnou alternativu plavby ze Splitu.Je možné uvažovat i o jiných alternativách a to směrem na západ (směr Šibenik,Vodice,Žirje) na jih to popsal Libor,a na východ (směr Makarská,Korčula a zpět Hvar atd.)Ale ještě před plánováním plavby si musím ujasnit několik zásadních věcí.
Jak zdatný jsem kapitán a jakou mám posádku?
Jaká je předpověď počasí (jugo,bora)?
Mám na palubě děti (délka denních tras)?
Chci kotvit v zátokách nebo v marinách?
To je jen část úvah,než vůbec začnu plánovat určitou plavbu.Podle dobré námořnické praxe si musím nechat jeden den pro nepředvídatelné problémy.Z těchto důvodů si poslední kotviště naplánuji poblíž místa odkud jsem vyplul,a které mohu případně vynechat.U Splitu to je zátoka Boboviště,kouzelná zátoka na západní straně Brače,velmi dobře chráněná ze všech stran.Dá se kotvit u mola přímo přes cestu je konoba,je k dispozici voda a elektřina,cena poloviční než jinde.Jen je nutno připlout dříve,místa u mola je málo.Dá se ale kotvit i vzátoce na boji.Do Splitu je to 8 mil.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát kvě 04, 2007 7:50 am

Sarah píše:Ale mně se to hodí úžasně. Přesně na tato místa se chystáme za necelý měsíc.
Věděl bys i o trase, která by se líbila dětem začátkem července ze Zadaru? Bude to jejich první plavba na moři.
Díky

Tak vidím, že čím dál více lidí se chystá v létě na Jadran, ale málokomu se chce plavbu zapsat do přehledu plaveb zde
Trasu bych nějakou našel, ale protože letos plánujeme oblast Kornat, Murterského moře a kolem Dugi otok, ještě to teprve chystám. Bude to ale více než týden. Plujeme rovněž s dětmi i někteří další účastníci. Stačí sledovat průbežně téma http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=269
Je tam i několik návrhů, ale více na severu. Mě osobně se nejvíce líbí pro letošní plavbu trasa:

Obrázek

Je to cca 140Nm, při 20 mílích za den je to na 7 dní. Děti 20 mil za den vydrží, ale některé etapy jsou delší, také nemusí být každý den dobré počasí, jak vzpomenul Maris. Navíc plujeme zpravidla každý druhý den a pokud najdeme obzvláště pěkné místo, zůstáváme i 3 dny v jedné zátoce. Dětem se líbí styl den plavby a den koupání. Takže v našem případě to vidím tak na 18 až 20 dní.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát kvě 04, 2007 9:01 am

Druhá možnost pro Sarah:
Z Musteru na Žut, Telašćica, Piškera, Žirje,Primošten, Kaprije nebo alternativně: Vrgada; kde je veliký výběr míst pro stání a kotvení v Kornatech dále Primošten (Kremik), Krapanj, Zlarin, Prvić Luka, Vodice, Tribunj.

Stojí za pozornost: kornatské kamenné bludiště, klid šibenických ostrovů, harmonie Primoštenu.
Pozor na: Murterské mělčiny, mořské proudy v Proversách; přesnou navigaci mezi kornatskými hřebeny, útesy a ostrůvky.

Murterský návrh zahrnuje poněkud jiný, krotký a zelenější svět šibenických ostrovů.
První den.
Navrhujeme, abyste nejdříve z Murteru, Jezer nebo Betiny (ve všech těchto místech jsou mariny) vypluli na západ-severozápad k ostrovu Žut (15 mil). I když nejznámějším žutským cílovým místem je zátoka přístavu Žut, krásné jsou i malé zátoky na celé severovýchodní krátké straně ostrova. Pro první den to bude dost, zvláště pokud budete plachtit při silnějším mistrálu. Pro Kornaty navrhujeme abyste pro Telašćicu, Vrulje, Piškeru, Žakan a ostatní kornatská zákoutí naplánovali druhý, třetí a čtvrtý den plavby. Kornaty stojí za vícedenní průzkum. Teprve tehdy se zrodí pravá láska mezi vámi a tímto kamenitým perlovím. Čtvrtého dne odpoledne přeskočte několik mil Samogradských vrat a přistaňte na Žirju. Hlavní přístav je Muna v severní části ostrova. Vlnolam je rezervován pro pravidelnou lodní linku a vy najdete místo o něco hlouběji u západního břehu přístavu. V podvečer se projděte do centra osady, které je za kopcem na kraji malého pole a kde se žilo již v předhistorii. Hezčí je jihozápadní strana ostrova a
pokud se rozhodnete pro ni, určitě přenocujte ve Stupici Veloj nebo Maloj u jihovýchodního ostrovního výběžku.
Pátý den objeďte ostrov Kakanj ze severní strany a zakotvěte v malé laguně, kterou s tímto ostrovem uzavírají ostrůvky Veli a Mali Brnjak – krásné místo pro dopolední koupání. Zatímco jste se koupali zcela jistě se již zvedl mistral, který vás do večera rychle dotlačí do 13 mil vzdáleného Primoštenu. V Primoštenu je delší vlnolam, za kterým je místo pro deset loděk, stání je organizováno jako v marině s vodou a elektřinou. V sympatickém městečku na ostrůvku připojeném mostem k pevnině, je mnoho restaurací, sklípků i kavárniček. Doporučujeme vám vynikající restauraci Dalmacija. Primošten má neopakovatelnou atmosféru. Každý se sem rád vrací. V Kremiku (přístav Peleš), první zátoce jižně od Primoštenu se podél klikatého pobřeží se známými terasovitými vinohrady, kde zrají hrozny znamenitého vína Babić, rozprostřela dobře vybavená marina v jejímž celku je čerpací stanice ohonných hmot.
K návratu na Murter vám zůstaly již jen poslední dva dny, právě tolik, abyste si vzdálenost 30 mil rozdělili přistáním šestého dne v předvečer v jednom z přístavišť šibenického souostroví.: zeleném Zlarinu (korály), osobitém Krapnju (mořské houby), stísněné kamenné Prvić Luce, pitoreskních Šepurinách, osamělé Telašćici nebo tichých písečných Kaprijích. Poslední večer na Murteru poseďte v jedné z nejlepších jadranských restaurací Tic Tacu u majitele Slobodana Plesliće.
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Týden ze Splitu.

Příspěvekod Ferdinand » pon kvě 07, 2007 10:43 pm


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 0 hostů