Ucpávka kormidla

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Ucpávka kormidla

Příspěvekod Monty » stř lis 22, 2006 5:20 pm

Protože jsem se rozhodl,že budu dělat kormidlo hydraulické,vznikl pro mně problém ucpávky kormidla.Doposud jsem měl kormidlo(pínu) jakoby v šachtě,ale tenhle systém je nepoužitelný pro montáž hydrauliky a kormidelního kola a musím ho předělat.Má někdo tip na dobrej systém ucpávky...???Mně napadá jenom řešení,které se používá na utěsnění propelerových hřídelí.Ale nevím,jestli by to bylo pro kormidlo vhodné.Byl bych rád za každou radu,nejlíp i nějakej link,na kterém je tohle popsané.Nedá se něco takového koupit hotové...??Kormidlo bych přizpůsobil,teda hlavně průměr hřídele,ale i jinak to není problém.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř lis 22, 2006 6:06 pm

Alternativa by byla O kroužky. Funguje to na všem a udrží to klidně 180 atm, tak nevidím důvod proč ne v tomto případě. pouzdro s třemi O kroužky za sebou /pro jistotu/ a bude to dobré. ještě bych dodal, že letos jsem si pohon kormidla fotil na gib sea 37 . ta má mechanický převd lanky a funguje to. Bohužel nerozluštil jsem vkládání fotek na tyto stránky, dej mi email na tebe a já ti ji obratem pošlu.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř lis 22, 2006 6:18 pm

Pepa píše:Alternativa by byla O kroužky. Funguje to na všem a udrží to klidně 180 atm, tak nevidím důvod proč ne v tomto případě. pouzdro s třemi O kroužky za sebou /pro jistotu/ a bude to dobré. ještě bych dodal, že letos jsem si pohon kormidla fotil na gib sea 37 . ta má mechanický převd lanky a funguje to. Bohužel nerozluštil jsem vkládání fotek na tyto stránky, dej mi email na tebe a já ti ji obratem pošlu.


Monty.13@seznam.cz.
Jinak,nevíš,kde by se něco podobného dalo sehnat...???Ono ale nemám moc důvěry v gumené,nebo silikónové kroužky ve slané vodě...Jdou rychle do kytek.Ale není to špatnej nápad.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Ucpávka kormidla

Příspěvekod Richard » stř lis 22, 2006 6:18 pm

Zrovna dnes jsem usazoval dolní pouzdro kormidla. Inspiraci najdeš na www.jefa.com . Sám jsem použil řešení Van de Stadt - pouzdro kormidla je vytaženo nad vodorysku a osazeno manžetou (udělali mi ji na míru v bývalé Optimitce Odry). V manžetě jsou tři mnžetky s břitem a vše je krmeno maznicí na velké manžetě. Další řešení je použití něoprénové manžety - snese rotaci +/- 45 stupňů

Pěkný den.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: Ucpávka kormidla

Příspěvekod Monty » stř lis 22, 2006 6:34 pm

Richard píše:Zrovna dnes jsem usazoval dolní pouzdro kormidla. Inspiraci najdeš na www.jefa.com . Sám jsem použil řešení Van de Stadt - pouzdro kormidla je vytaženo nad vodorysku a osazeno manžetou (udělali mi ji na míru v bývalé Optimitce Odry). V manžetě jsou tři mnžetky s břitem a vše je krmeno maznicí na velké manžetě. Další řešení je použití něoprénové manžety - snese rotaci +/- 45 stupňů

Pěkný den.


Problém je ten,že ucpávka musí být pod vodoryskou cca 20 cm,abych samotnou hydrauliku a táhlo mohl umístnit pod podlahu zadní kóje.Nevím,jestli by manžetovej systém byl schopen tohle udržet.Ten neoprenový systém je zajímavej,ale nevím,jestli by byl použitelný pod čárou ponoru.Tu stránku prostuduji,zatím jsem ji proběhl jenom zběžně.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř lis 22, 2006 6:48 pm

Ty fotky máš odeslané, je to spíše inspirace jak to řešit jednoduše bez hydrauliky. Protikus je zrcadlově stejný a zvrchu do točny vede hřídel. Ona by se na tento způsob dala napojit i hydraulika /místo lan táhla/.Pokud jsem dobře pochopil Richarda, tak má pravdu, že "simeringy" by v tomto případě byly lepší než o kroužky.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř lis 22, 2006 7:03 pm

Pepa píše:Ty fotky máš odeslané, je to spíše inspirace jak to řešit jednoduše bez hydrauliky. Protikus je zrcadlově stejný a zvrchu do točny vede hřídel. Ona by se na tento způsob dala napojit i hydraulika /místo lan táhla/.Pokud jsem dobře pochopil Richarda, tak má pravdu, že "simeringy" by v tomto případě byly lepší než o kroužky.


Hmmm...Systém je důvtipný ,jednoduchý a myslím proto spolehlivý.Ale jde mně spíše o tu ucpávku.Udělat připojení hydrauliky je více méně jednoduchá věc.Jak ale udělat ucpávku,která je zanořená,zatím nevím. Porovnávám a bádám.Dík
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Ucpávka

Příspěvekod Richard » stř lis 22, 2006 7:54 pm

Pro ucpávku pod čarou ponoru lze použít stejné řešení jako pro hřídel motoru - stuffing box - ucpávkovou šňůru v pouzdře - dá se koupit i vyrobit (podle možností - soustruh).
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: Ucpávka

Příspěvekod Monty » stř lis 22, 2006 8:18 pm

Richard píše:Pro ucpávku pod čarou ponoru lze použít stejné řešení jako pro hřídel motoru - stuffing box - ucpávkovou šňůru v pouzdře - dá se koupit i vyrobit (podle možností - soustruh).


Jo...Přesně tohle mám na mysli.Ale to uložení v manžetě,nebo v neoprenovém rukávu se mi hodně pozdává,kvůli flexibilitě.Inu,času dosti na vymýšlení. :)
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Manžeta

Příspěvekod Richard » stř lis 22, 2006 9:04 pm

Manžeta pod vodorysku nepatří, je přeci jen namáhána a riskoval bys potopení lodě.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: Manžeta

Příspěvekod Monty » stř lis 22, 2006 9:18 pm

Richard píše:Manžeta pod vodorysku nepatří, je přeci jen namáhána a riskoval bys potopení lodě.


Jsu si vědom...Ale líbí se mně to.... :D Budu to řešit jinak,neboj...Asi tím stuffing boxem.Jede to i jednoduše repasovat....A mělo by to vydržet... :wink:Jenom mám trochu problém,že v těch místech je kormidelní hřídel trochu excentrická.Musím to dát na kus hadice...
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » stř lis 22, 2006 10:25 pm

Letos v lete jsem trosku drncl kormidlem o dno :? <jo>a zhoupnuti na dvou nebo trech vlnach kombinovany s udery o dno stacilo k tomu,aby byla hridel kormidla vyrazena z pouzdra.celkem solidni potopu cca 50 l za hodinu zachranovaly automaticke pumpy.po tehle zkusenosti se chystam problem usazeni kormidla definitivne vyresit presunutim hridele mimo trup lodi na zrcadlo a zbavit se tak slabeho mista v trupu.no ale je to jen muj nazor.
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » čtv lis 23, 2006 8:15 am

Pepa píše: Bohužel nerozluštil jsem vkládání fotek na tyto stránky, dej mi email na tebe a já ti ji obratem pošlu.

Pokud jsou fotky už někde na netu stačí vložit odkaz do závorek Img, pokud ne, je třeba je uložit někam na web, nebo poslat adminovi, nebo si založit album ve fotogalerii. A pak ten odkaz sem můžeš znovu vložit :)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 23, 2006 9:00 am

Monty, prečo chceš prerobiť pákové kormidlo na koleso?
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv lis 23, 2006 10:28 am

Denis píše:Monty, prečo chceš prerobiť pákové kormidlo na koleso?


Denisi,těch důvodů je několik.Albatros je těžkotonážník a někdy se s pínou doslova pěru.Hlavně na zadní vítr..Na motýla loď udržet v kurzu při rychlosti větru nad 13-15 kn je už fakt práce pro Ramba.Ruce vytahané jako orangután a bolavé svali.Je to dané i konstrukcí lodě.Kormidlo je umístněné myslím trochu nešťastně a je zavěšené na konci dlouhého kýlu.To by samo o sobě nebylo až takový problém,ale ono někdo ten dlouhej kýl udělal trochu asymetricky.Je to poznat i na chování lodi .Na jednu stranu stoupá líp,jak na stranu druhou,což se dá ale korigovat nepatrným náklonem stěžně na jednu stranu.V neposlední řadě je to i problém píny samotné.Kdyby bylo možné nasadit pínu delší,vyřešilo by to mnohé.Ale nelze,není místo.Ono to kolo s převodem cca 3-5:1(dle toho,co koupíš) bude asi méně pracnější a mnohem pohodlnější,i když pína je daleko rychlejší a citlivější.V každém případě to bude udělané tak,že pínu nasadíš za 10 vteřin a kormidelní sloupek za deset vteřin demontuješ.No trochu přeháním,ale tak nějak.Ale kdyby windpilot zvládal loď tak,jak bych potřeboval,tak si to možná rozmyslím:-).Ono,ta investice dneska do hydrauliky je malá.,cca 500,-éček.Sloupek si udělám a kormidelní kolo koupím z druhé ruky.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát lis 24, 2006 1:25 am

Je mi to jasné. A vydýchol som si. Všetci kamaráti čártristi chcú loď s kolom a dosť velkú, aby bol ten správny pocit.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát lis 24, 2006 1:53 am

To riešenie pod hladinou bude dosť ťažké, či tam máš dosť miesta. Kormidelný trn, teda tá tyč, musí byť uložená v dvoch ložiskách a ešte tam musí zostať priestor pre gufero, alebo krúžky. Gufero aj krúžky treba trochu zapuzdryť , tada spraviť tam nejaké osadenie, drážku, to spravíš len na sústruhu. teda v podstate vyrobiť nové kormidlo. Alebo tam natlačiť gufero a nejaké vymedzovacie krúžky, aby to gufero bolo stabilizované, aby sa nemohlo hýbať hore dole. Lepšie by to bolo nad hladinou, ale je pravda, že hriadel k vrtuly prechádza pod hladinou.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát lis 24, 2006 11:22 am

Jo Denisi,tady toho asi moc nenadělám a nic lepšího,jak stuffing box asi nevymyslím…Jenom budu muset dořešit osazení.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 26, 2006 8:10 pm

to:Monty-ještě jedna věc k zamyšlení, co se týče tvého probĺému s velkou silou na píně. Možná by stačilo udělat nový kormidelní list a cca 25% jeho šířky přesadit před osu točení. Síla na kormidelní páce se rozhodně výrazně zmenší a řešení by to bylo jednoduché
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 26, 2006 8:47 pm

Ještě ke způsobu provedení ovládání kormidla kormidelním kolem jehož fotku jsem ti poslal. toto provedení - pokud ji si toho nevšiml, je provedeno způsobem jak jsi to sám výše nazval "v šachtě" tedy žádné
" o" kroužky ani gufera. Obrázek a
Obrázek
Naposledy upravil(a) Pepa dne ned led 28, 2007 4:09 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 26, 2006 8:50 pm

ještě jednou:
Obrázek
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » ned lis 26, 2006 8:57 pm

Pepa píše:to:Monty-ještě jedna věc k zamyšlení, co se týče tvého probĺému s velkou silou na píně. Možná by stačilo udělat nový kormidelní list a cca 25% jeho šířky přesadit před osu točení. Síla na kormidelní páce se rozhodně výrazně zmenší a řešení by to bylo jednoduché


Pepo.Letos jsem dělal novej list.Ale vyvážit kormidlo nelze.Není na to místo.Kormidlo visí na konci cca 5.5 metrového kýlu a jeho osazení je cca 5 cm za jeho koncem.Jinak bych to takhle řešil dávno.Stěží se mně povedlo udělat alespoň 3 cm náběhovou hranu,ale pomůže jenom u motorování.I to skoro neznatelně.Ono,.dá se to držet v ruce,ale jak jsem již psal,po delší době v silném větru máš ruce jako orangutan.Tady je link na pár fotek z letošku z Hr. http://chat.jachtinfo.cz/Albatros%20Hr.2006/index.html Je tam i jedna fotka ze spouštění a tam je trochu ten kýl vidět.Tady je i malé video http://chat.jachtinfo.cz/Albatros%20freedom.avi (5.1Mb)
No a aby to bylo kompletní,tak i něco z pod vody
http://chat.jachtinfo.cz/Monty%20pod%20vodou/index.html
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 26, 2006 9:23 pm

To by si musel hriadel toho kormidla posunúť dozadu, aby si to dostal do 1/3, velká robota z neistým výsledkom. Loďku máš docela peknú, predstavoval som si ju horšie.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 26, 2006 10:21 pm

Po těch fotkách jsou ty tvoje problémy jasnější.Ten typ kormidla, co jsem ti poslal na fotce tam asi lze těžko uplatnit. I když tak úplně bych se toho nevzdával pokud to budeš vymýšlet. Největší problém ale vidím /jen dle fotek/ ve velikosti kokpitu. Jak tam chceš dostat kormidelní kolo, sdět za ním, před ním a ještě zachovat prostor pro vlez do kajuty. Jedině vzít plazmu a něco vyřezat - jinak asi opravdu problém. Máš krásné fotky pod vodou, tak abych tě potěšil - něco co jsem naplácal já.
http://www.figaro55.wz.cz/galerie11/
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pon lis 27, 2006 2:08 pm

Denis píše:To by si musel hriadel toho kormidla posunúť dozadu, aby si to dostal do 1/3, velká robota z neistým výsledkom. Loďku máš docela peknú, predstavoval som si ju horšie.


No,nevím Denisi,jak jsi přišel k nějaké představě,ale dík. :D .Vidíš, proč jsem nucen některé úpravy dělat,a to jestli chcu nebo nechcu.Albatros není šťastně stavěná loď a já se snažím s toho dostat maximu...Dneska by už asi i konstruktér dělal 34 f loď bez nadstavby trochu jinak.Nic méně je to loď dosti pevná a už má toho za sebou dost. :wink: A práce na ní furt neubývá.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 0 hostů