PU Pěna pro vnitřní prostory a alternativy

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
PavelK
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 30, 2006 1:00 am
Reputace: 0

PU Pěna pro vnitřní prostory a alternativy

Příspěvekod PavelK » čtv lis 30, 2006 1:45 pm

Zdravím, můžete mi někdo poradit? Potřebuji vypěnit na lodi vnitřní prostory nějakou specielní málo nasákavou pěnou, určenou pro lodní konstrukce, aby zajišťovala tuhost konstrukce a nepotopitelnost. Případně kde by se dala sehnat.
Dík Pavel.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

PU pěna

Příspěvekod Richard » čtv lis 30, 2006 3:27 pm

Podívej se na:
www.tvi-pur.cz
www.sinpol.cz

popř. se podívej na:
http://www.snehurka-yacht.cz/ kde M. Račan použil nástřik PU (možná by poradil).

Další možnost je lepení deskových izolačních hmot (PU, Armaflex, Mirelon ...)

Pěkný den.
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » pát pro 01, 2006 9:37 am

Koukněte se na web www.bvv.cz - na minulém stavebním veletrhu jedna z firem nabízela pěnění ve stavebnictví i pěnění komor v lodích a vypadalo to, že jich dělali hodně. Jinak pěnu používají hlavně firmy, které pokládají do země tzv. předizolované potrubí, např. ISOPLUS - viz. http://www.isoplus-eop.cz/dokumentace/prislusenstvi.pdf a http://www.isoplus-eop.cz
Jirka
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát pro 01, 2006 12:40 pm

Problém vidím v tom, okrem technického, že prídeš do firmy a ich hlavná otázka je kolko kubíkov toho potrebujete. Riešenie v malom vidím takto: predávajú sa studniarske alebo kanalizačné PU peny, ktoré by mali mať uzavretú bunkovú štruktúru. Robím s tou nasiakavosťou studniarskej peny skúšku nasiakavosti, mám vzorku už asi mesiac vo vode. V pondelok to prevážim a dám vedieť výsledok. Druhá možnosť je v Havel composites kúpiť napeňovací epoxid. Je to zložka A a B. Namiešaš a naleješ do diery, počkáš kolko napení a prípadne doleješ, alebo prebytok odrežeš. Technické parametre majú uvedené, ak sa chceš dozvedieť viac, majú technického poradcu, na maily odpovedá.
Tak vela úspechov a daj sem vedieť ako si dopadol, čo si použil, čo si zapeňoval a pod.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát úno 09, 2007 9:55 am

Ahoj Denisi,
Docela by mě zajímalo jak dopadla ta zkouška s tou pěnou. Pokud jsi to tedy dokončil.
Díky za případné info, alffa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát úno 09, 2007 10:12 am

Kratce, na ho... :) Akonáhle porušíš vonkajšiu kôrku, tak cez rez to saje a saje až donekonečna.
Uživatelský avatar
divokan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 66
Registrován: čtv zář 13, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod divokan » stř úno 06, 2008 11:02 pm

I tvrdé PU pěny s uzavřenou buněčnou strukturou mají uváděnou nasákavost cca.5% . Navíc jsou dost drahé . Pro nepotopitelnost se dá využít polystyren , který je celkem dostupný . měl by být samozhášivý . Nedá se ale moc počítat s nějakým vyztužením .
Uživatelský avatar
Nemo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 112
Registrován: sob úno 10, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Šimonova 1100, Praha 17
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěna pro vnitřní prostory

Příspěvekod Nemo » úte úno 19, 2008 3:20 pm

PavelK píše:Zdravím, můžete mi někdo poradit? Potřebuji vypěnit na lodi vnitřní prostory nějakou specielní málo nasákavou pěnou, určenou pro lodní konstrukce, aby zajišťovala tuhost konstrukce a nepotopitelnost. Případně kde by se dala sehnat.
Dík Pavel.

Tento problém jsem řešil při stavbě mé malé dinghy. Pěna měla vyztužit konstrukci a současně zajistit její nepotopitelnost. Nakonec zvítězila nejnižší kupní cena. Uvědomil jsem si, že pokud bude pěna v uzavřeném prostoru (dutině) a celou jí vyplní, zamezí tím 100% kondenzaci vodních par v takovém prostoru. Pokud nedojde k proražení stěny takové dutiny, pak je úplně jedno, zda je pěna nasákavá třemi, nebo deseti procenty. Vypěnil jsem tedy všechny dutiny pod sedáky, v kryté přídi, a protože mi ještě něco zbylo, vlepil jsem v kokpitu do obšívky dna vymezovací laťky 10x10mm, natřel je lepidlem, prostor mezi nimi lehce vyplnil pěnou a ihned zaklopil podlahovou překližkou a zafixoval ji proti vzedmutí. Pěna má značnou sílu v rozpínavosti. Jsem přesvědčen, že i kdyby loď nabrala vodu, nemůže se potopit. Dvojité dno a vypěněné sedáky (po obvodu kokpitu), spolu s vypěněnou příčnou dutou lavicí, naprosto dokonale vyztužují celou konstrukci, která je mimochodem jen z 6mm okoumé překližky (včetně žeber). Loďka váží něco kolem 50kg a jen vypěněné dutiny mají obsah 150 litrů.
Jinak samozřejmě existují různé druhy vypěňovacích materiálů. Některé mají buňky uzavřené, jiné částečně otevřené. Některé jsou tvrdší, jiné pružnější. I jejich tepelná odolnost se liší. Ale s tím si nehodlám lámat hlavu. Ve světě se běžně používají bezpečnostní komory prázdné. Jaká-koliv pěna je jen vylepší. Zvýší pevnost, zabrání kondenzaci vodních par, při proražení trupu v místě pěny zabrání vodě, aby zalila kokpit. Důležité je, ošetřil povrch vypěňovaných dutin tak, aby byl chráněn před případnou vlhkostí, protože po vypěnění se k němu už nedostaneš.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Pěna pro vnitřní prostory

Příspěvekod david » úte úno 19, 2008 3:28 pm

quote]jen z 6mm okoumé překližky (včetně žeber). Loďka váží něco kolem 50kg a jen vypěněné dutiny mají obsah 150 litrů¨

Tak že je tam na váhu víc pěny než dřeva ?
Uživatelský avatar
samoliter
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 336
Registrován: stř dub 30, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad labem

Příspěvekod samoliter » pon črc 07, 2008 10:41 am

Tak jsem se náhodou dozvěděl parádní pomůcku. Když potřebuješ vypěnit nějaké komory, prostory, tak tam vložíš přiměřeně větší, silnější igelitový pytel. Do něj pak foukneš, nebo naliješ tu pěnu a necháš expandovat. Vyplní prostor. Pak uzavřeš pytel i komoru. Pokud dojde k porušení obšívky a pronikne tam vlhko, pěna je v igelitovém pytli a a nedojde k nasáknutí vody do pěny. Asi by to chtělo vyzkoušet s nějakým menším prostorem o objemu pár litrů. Nemusí být zrovna na lodi. samoliter.
Uživatelský avatar
Jarda_x
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: pát čer 13, 2008 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvekod Jarda_x » pát zář 26, 2008 8:28 am

Jelikož pracuju ve firmě, kde se průmyslově výrobky vypěňují, možná bych mohl někomu pomoci.
Klidně se ozvěte přes SZ.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát zář 26, 2008 3:50 pm

Jardo, čím vypeňujete? Je to nenasiakavé?
Uživatelský avatar
deblik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: čtv zář 11, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deblik » pát zář 26, 2008 5:09 pm

Vazeni,
dnes jsem byl na forarchu a narazil jsem na: www.zazracnapena.cz

Pouzivaji to na izolace, na prvni pohled to vypada jako montazni pena, nicmene chlapik
na stanku prisahal na hrob sve matky, ze pena neni nasakava. Cituji;" Ani po roce
ve vode nenasakne ani gram". Prijedou nastrikaji....
Cena: 395/m2 pri tloustce 10cm.

No a tak jsem si nechal do igelitky nastrikat takovou kouli. Ted vazi necelych 200g.
Vecer pujde do kyble s vodou a uvidime, jak se pochlapi. 8-)))
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » pát zář 26, 2008 5:51 pm

to deblik: a pak zkus tu kouli říznout abys porušil sklovinu a taky namočit. Jsem docela zvědavej co to udělá..
Uživatelský avatar
Jarda_x
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: pát čer 13, 2008 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvekod Jarda_x » úte zář 30, 2008 10:51 am

Denis píše:Jardo, čím vypeňujete? Je to nenasiakavé?

Denisi, já přímo s výrobou nic společného nemám, tak promiŇ, že ti neumím zodpovědět veškeré detaily. Ale v případě vážného zájmu bych jistě byl schopen podrobnosti zjistit. U nás se vypěňují díly pro výrobu karavanů a obytných aut.
Co vím ze svého oboru (stavařina), tak při použití PU nástřiku jako termoizolace plochých střech, tak prý nesmí dojít k porušení "slupky" horního líce vrstvy pěny. Slupka sama je celistvá, ale buňky PU pěny jsou v řezu otevřené a tudíž do jisté míry nasákavé. Možná ale existuje více druhů PU pěny.
Napíšu ti ještě SZ.

***
Dodatečně jsem si pročetl 2 příspěvky došlé až po Denisovi - vidím, že se zabýváme stejnou problematikou. Také si myslím, že tvrzení o nenasákavosti mohou být jen pravdivá jen do doby narušení slupky. Pro využití v lodním stavitelství by záleželo by na % nasákavosti.
Uživatelský avatar
Jarda_x
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: pát čer 13, 2008 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Český Krumlov

výsledek testu nasákavosti

Příspěvekod Jarda_x » úte lis 04, 2008 2:07 pm

Takže Denisi i vy ostatní, kteří jste ze o PU pěnu zajímali. Vzal jsem kus PU desky, odtrhl z ní obě vrchní desky (byl to sendvič), tedy lze říci, že odtržením byly otevřeny póry v polyuretanové hmotě a desku jsem zvážil. Dnes jsem ji zvážil podruhé, poté, kdy jsem ji asi 20 dní měl z 1/3 potopenou ve vodě. Zde výsledek:
hmotnost před: 119 g
hmotnost po: 142 g
% nárůst tedy je: +19,3%
výsledek tedy je: dost na pytel
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte lis 04, 2008 6:50 pm

Myslím že ten výsledok je velmi dobrý a rádovo lepší ako trubičková pena. Na určité veci by to bolo prudko použitelné. Volakedy vyrábali a predávali rezané PU dosky v Gumotexe Břeclav, ale sa mi zdá že s tým skončily.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

PU pěna

Příspěvekod david » čtv lis 18, 2010 4:58 pm

Podařilo se mi vyfoukat hnací plyn z pistolové pěny a zbytek - cca půlka obsahu - pak nechtěla ven. Hravě jsem to vyřešil butanem do zapalovačů. Trochu jsem zapalovačovej plyn přihřál v teplé vodě ( ne horké), nasadil ventil na ventil a super. Stačilo trochu, podle váhy plyn. bombičky to ani nešlo poznat.

Čištění pistole a ventilu PU pěny: nevytvrdlá pěna se v pohodě rozpustí v acetonu nebo nitroředidle, které jsou proti orig čisticímu přípravku za babku. Taktéž zamatlanej vercajk a ruce.
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod heavy » sob lis 20, 2010 6:57 pm

Jako "TIP" když potřebuju něco dodělat v neděli večer je to dobrý, ale vzhledem k ceně PU pěny bych to jinak asi neřešil. Jinak plyn ze zaplovače se hodi i pro spoustu jiných věcí... kdo se ještě mácha v chemii a děla si fotky doma tak tam krasně zakonzervuje chemikalie :), vlastně cokoli... vytvoří krásnou separační vrstvu.
Uživatelský avatar
janosik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 75
Registrován: pát srp 27, 2010 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Červený Kostelec

Příspěvekod janosik » ned lis 21, 2010 12:04 pm

Kdyby někdo chtěl nabízím penu Soudal nízkoexpanzni kolem 80Kč/ks mám ji celou paletu omylem objednanou
Uživatelský avatar
captain65
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 72
Registrován: pon kvě 24, 2010 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod captain65 » stř lis 24, 2010 8:49 pm

Když je tady řeč o polyuretanové pěně tak jsem slyšel, že se snad dá pěna (pro tepelnou izolaci vnitřku lodi sehnat i ve větším (tedy levnějším) balení) Snad někde v UK. Vím že v Litoměřicích je firma co to na zakázku, je schopná nastříkat i do lodě, jenom si tak nějak radši všechno dělám sám i když je jasné že profík a zkušenosti se nahradit nedají.

díky.
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Příspěvekod Stanislav » stř lis 24, 2010 11:16 pm

Už 3x jsem s tou firmou hovořil a poptával vnitřní izolaci lodě. Vždycky slíbili že se ozvou ale nikdy to nesplnili. Tak že jestli někdo víte o nějaké další firmě která je schopná nastříkat vnitřní izolaci dejte vědět.
Díky
S.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř lis 24, 2010 11:56 pm

Také jsem nad PU pěnou uvažoval. Protože s ní v jiné souvislosti hodně pracujeme, získal jsem od dodavatelů hodně informací i vzorků. Dokonce mám ještě 1+1L pěny v plechovkách
Bez tlaku – volně nalitá tekutina. Když se tyto dvě složky nalijí do prostoru, společně začnou reagovat a vypění. Mohu ji mít v jakémkoli množství /normálně ji nelze koupit/ Dosti jsem to testoval. Povrch jako sklo, hladký, uzavřené buňky, pevná a tvrdá, zaručeno nasátí vody max 2%..atd. Potom jsem učinil poslední test a všechno jsem vyhodil.
Ke vzorku jsem přiložil zapálenou sirku......
Papír je proti tomu protipožární rouška.
Když si vaše žena při zaplování vařiče připálí prsty a naprosto reflexivně sirku kamkoli odhodí a sirka se dostane k pěně, nikdo již tu loď nazachrání - potud moje zkušenost a zjištění.
Doporučuji každému začít u té své pěny, právě tímto testem.
Pepa
Uživatelský avatar
captain65
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 72
Registrován: pon kvě 24, 2010 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod captain65 » čtv lis 25, 2010 7:35 am

Ahoj Pepo,

našel jsi tedy nějaké jiné řešení? uvažoval jsem do prostor mezi přepážky vlepit AEROFLEX. Je to izolace - černá pěna, dělá se v deskách a v trubkách. Používá se na izolaci potrubí, vzduchotechniky atd. Mám před sebou vzorky, tloušťky od cca 5mm - 18-20 mm. Cena bude taky dost vysoká, ale skelnou vatu tam dávat nechci, to snad radši skončím u polystyrenu. Je to velký téma a informací o tomto moc u nás není.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » čtv lis 25, 2010 8:37 am

Ne Aeroflex nýbrž Armoflex - ano, velmi vhodný materiál, jen drahý. Drahé jsou ostatně všechny. Sám používám Mirelon (obdobné parametry jako Armoflex - nasákavost pod 2%), desky 40 až 50 mm (kupoval jsem u výrobce II. jakost). Lepím na Al plech chemoprénem strong - drží velmi dobře (lepený povrch mirelonové desky "strhnu" před lepením smirkovým papírem). Na rovné plochy pak polystyren XPS (50 mm) - lepím pomocí LEABOND PU 10 (již se nedodává) - toto lepidlo je drahé, leč kvalitní - vytvářím třívrstvý sendvič Al plech, XPS izolace, interiérová překližka. Jako vhodné a levnější se pro tento sendvič zdá být lepidlo Unilep LA (mám objednáno a brzy odzkouším).

Mimochodem - toto téma tu již bylo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů