Stavba interiéru

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

To Dodo

Příspěvekod Richard » pon led 29, 2007 8:36 am

Každý nátěr časem rozpraská (ať z důvodu jiné tepelné roztažnosti, nebo prostě stárnutím). Vlhkost, která vnikne do trhlin způsobí plesnivění a to pak následně páchne. Není to z mé hlavy - myslím, že jsem to pochytil na www.metalboatsociety.org - diskuzní fórum.
Atesty a parametry mirelonu najdeš na www.mirelon.com.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pon led 29, 2007 5:36 pm

Denis píše:Davide som z teba v šoku! Ty čo si tu vychvaloval linoleum na podlahu namiesto teakového dreva tu brojíš proti umelým povrchom a dokonca robíš aj z masívu niečo v interiery. Ty sa nezdáš.


Jo,to sem celej já. To lino sem dal do kuchyně, kde báby furt něco bryndaj. Jinak mam na podlaze tlustej tépich, páč rád chodím bos.
A ty neblbni lidi, a netvrď, že se miralon dá lepit PURem.Je to chemická i fyzikální blbost. Miralon je PE a PE se nedá lepit páč se nedá prakticky ničím běžným naleptat a ani se do něj nic zásadně nevsákne, nedifunduje. To se dá běžně akorát svařovat, při teplotě 210 - 220 °C a v tlaku, bez svařovacího tlaku nelze. Zkus si něco nabublanýho ohřát a stlačit :twisted: Jediný co by fungovalo je věčně měkkej adhezní klasjtr, v popdstatě to, co fabrika dává na ten samolepicí, ale asi je to lepidlo pekelně drahý, protože rozdíl v ceně lepicí / nelepicí je snad 100Kč za metr.
Ani orig lepicí páska, co prodávaj miraloni na přelep spojů, nedrží nic moc. Někde sem zahlíd lepidlo ve spray (3M ?), ale neměl sem možnost to naštudovat - třeba je v tom to, co se dává na samolepky. Neznáte to někdo ???
Uživatelský avatar
Jaarek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 68
Registrován: čtv pro 29, 2005 2:11 pm
Reputace: 14
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jaarek » pon led 29, 2007 6:17 pm

Ahoj,

lepidlo 3M ve spreji jsem zkoušel (pokud jich nemají víc), ale je to jen na vytvoření lepící vrstvy s možností odlepení bez poškození - něco jako na lepících lístečkách PostIt, které jdou přemístit. Používají to aranžéři. Na loď bez významu 8)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon led 29, 2007 6:29 pm

Tak to si ma teraz nakrknul Davide. Pretože som to plánoval lepiť na strop, tak som si odskúšal vzorky a drží to. Lepil som to PUR lepidlom, nie PUR penou, na sklolaminát. Samozrejme pevnosť spoja nie je taká, ako keď lepíš podrážku chemoprénom, ale vzhladom k tomu, že to nič nenesie, tak to myslím stačí. Nejaký čas má firma Den Braven v predaji lepidlo Mamut glue a s tým som lepil elektrokrabice a káblové žlaby na betónovú stenu. Drží to a to fest! Tiež som s tým vlepil PVC hadicu na polievanie do otvoru v PVC kanalizačnej /odvetrávacej/ rúre. Tiež to drží.
Neviem samozrejme ako by sa lepilo desiatky metrov Miralenu, ja som uvažoval o 2 m2. Všetky takéto netradičné riešenia sa musia odskúšať a vždy tú vec, s ktorou chcem robiť. Ak zoberiem rovnaký druh lepidla, ale od iného výrobcu, treba to odskúšať nanovo. Môj názor je, že nástrek PUR penou je technicky najlepší. Za Miralenom vidím-tuším vysokú pracnosť, ale keď ho má Richard tuze levne, treba to vyskúšať!
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Ach jo

Příspěvekod Richard » pon led 29, 2007 7:06 pm

Tak jste mne, pánové, zneklidnili. Koupím lepidla a začnu testovat lepení mirelonu na plech.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pon led 29, 2007 9:22 pm

Denis píše:Tak to si ma teraz nakrknul Davide. Pretože som to plánoval lepiť na strop, tak som si odskúšal vzorky a drží to. Lepil som to PUR lepidlom, nie PUR penou, na sklolaminát.


Nakrknul,nenakrknul, nedrží to. Po přečtení tvého příspěvku sem usoudil že to je volovina, ale provedl jsem si zkoušku. Jak si psal - vypěňovací lepidlo PUR. Nedrží a šmytec. Mirelonem sem dělal motorraum, samolepicím, lepil sem ho na plech( barvu ) i na překližku. Drží 100% po 6ti letech, leč je to drahý. Pak loni, já kretén, sem sem škudlil při zesilování izolace stropu a koupil sem ten bez lepidla, že to budou držet falešný stropní žebra s roztečí asi 40. Pěkná blbost. Ten šmejd se mezi každým žebrem prones o 2,5 cm ( je tlustej 2cm ) a navíc se během roku smrsknul na třech metrech min o 3 cm, tak že udělal u stěn fuky a z pod žebra vylejzá. Kurevská práce. Nejlepší by bylo přichytit ho do překližky nějakejma plastovejma nejtama, jako tapecírunk v autech. jenže by musely bejt aspoň 25mm dlouhý a to nemůžu sehnat. Kovový nelze, táhnou zimu a přirozeně že se orosí a pak by dělaly vleky na podhledu - podhled bude hadrovej. Prostě sem se zasek a nevim jak chytře dál.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon led 29, 2007 9:46 pm

Kto vie čím si to lepil a ako. Ja od Den Bravenu a držalo to. Keby som mal kúsok Miralenu, tak mám akurát otvoreného mamuta, by si videl. Ale to tak je vždy, když dva delají totéž, nemusí to být totéž. Ale je mi to jedno. Richard si to vyskúša a uvidí.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pon led 29, 2007 10:12 pm

Denis píše:Kto vie čím si to lepil a ako. Ja od Den Bravenu a držalo to. Keby som mal kúsok Miralenu, tak mám akurát otvoreného mamuta, by si videl. Ale to tak je vždy, když dva delají totéž, nemusí to být totéž. Ale je mi to jedno. Richard si to vyskúša a uvidí.


No mně to jedno néni, páč bych to rád slepil - přilepil. Den Braven to nebyl. Víš, já nejsem expert na plasty. Na to mám experty ze svářečské školy plastů. Ty rošťáci slepí nebo svaří co chceš, ale PE neslepí. Vono to totiž nejde. To jde jen adhezí a ta je u PE "censored" malá.
Zato vám můžu dát príma návod na lepení gumáků, raftů, plachet ( perseniků, ne sailů) Tohle všechno je z měkčených PVC a excelentně to leptá tetrahydrofuran( nebo fuaran ?) Stačí namočit štětec s dlouhým vláknem a protáhnout ho mezi lepenými díly, ihned stisknout. Po pár minutách to už nedáš od sebe. Dají se tím lepit i ta průhledná okna do střech a kočárků. Daj se tím umýt skvrny - je to zcela čiré. Když lepíš něco, co má rastr, dopředu si v tom rozpusť trochu onoho materiálu - dostaneš hustší lepidlo. Lepí to taky fendry - což je při jejich ceně k nezaplacení :idea:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte led 30, 2007 5:22 pm

Tak to ma mrzí Davide že ti to nešlo zlepiť. PUR napeňovacie lepidlo som zvolil s toho dôvodu, že laminát na ktorý som to chcel nalepovať bol dosť nerovný, lepenie vyžaduje zaťaženie lepeného materalu, keď sa nezaťaží, tak to jemné napenenie material odtlačí a nedrží to.
Bol som zvedavý, tak som ešte včera prešmejdil byt a našiel som kus izolácie na trubky/ šedá rúra/ a žene som odrezal kúsok s karimatky na cvičenie. Žiadny plech som nenašiel, tak som to nalepil na pilku-ocasku. Použil som toho mamuta. Trubková izolácia nedržala, karimatka perfektne. Potom som ešte použil dvojstranne lepiacu pásku, ktorú sadrokartonári používajú na lepenie PVC parozabrány na CD profil / to je pozink.plech/. Karimatka držala perfektne a trubková ozolácia docela slušne. Pri odlepovaní sa z obydvoch oddtrhovali kúsky hmoty.
Rozmýšlal som, že chyba môže byť aj v tom, že som asi nelepil Miralon, ale niečo iné. Možno je PE jeden jako druhý a možno nie. Pokial si dobre pametám , tak som lepil toto. http://www.polifoam.com/sk/index.html
Ak sa jedná o totožné materialy, tak tam majú aj poradenskú službu, treba napísať ako a čím sa to dá lepiť.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte led 30, 2007 7:04 pm

David v jednom svém příspěvku výše uvádí .... PE se nedá lepit, protože se nedá ničím běžným naleptat....Pokud by to byla pravda /mám trochu pochybnosti/, pak nejjednoduší řešení by bylo použít chmoprén, pokud vím, existuje i na nesavé materiály. kdykoli jsme jej použili, všechno drželo a zvláště pokud jde o větší plochy. Ani s přítlakem by nebyl problém, namazat obě plochy, nechat zaschnout,až se lze lopidla dotknout a potom přitisknout, funguje jak kontaktní lepidlo. Já si však osobně myslím, že chemoprán bude leptat. Škoda, že nemáme doma karimatku, udělal bych pokus po vzoru Denise.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Dále

Příspěvekod Richard » úte led 30, 2007 7:20 pm

Jestli ještě chvíli budeme pokračovat v testech (a ukrajovat tak karimatku), tak Denisova žena se bude z cvičení vracet s těžko vysvětlitelnými oděrkami páteře :)
Možná zabere tohle http://www.mirelon.com/cs/lepidlo.php
Podle firemního webu jsou karimatky i tepelné izolace z obdobného materiálu.
Naposledy upravil(a) Richard dne stř led 31, 2007 6:14 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte led 30, 2007 7:46 pm

tím jsi Richarde úspěšně uzavřel zajímavé období testování a Denis nyní může pro klid své duše karimatku manželky zase slepit /dolepit/ :D
Protože uváděné lepidlo lze ředit toulenem /tím se ředí i chemoprén/, Nyní již pevně věřím, že ten PE pujde chemoprénem lepit /bez výrazného leptání/. Dokonce si myslím, že to firemní lepidlo bude obdoba chemoprénu nejspíš za vyšší cenu.Přeci jen by ten test měl někdo dotáhnout do konce :D
Naposledy upravil(a) Pepa dne stř led 31, 2007 5:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Pokus o tečku

Příspěvekod Richard » úte led 30, 2007 7:55 pm

Ve firemní prodejně mi radili ať použiji chemoprén ... jsou tam milé dámy.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte led 30, 2007 10:57 pm

Keď už naozaj neviete ako ďalej, prečítajte si návod! S karimatkou problém nie je /je dosť velká/ a z pilky som tie lepidla už oškrabal. Ja budem strop v salone vypĺňať PUR penou, laminat je strašne krivý, to by tam išli chemoprénu celé kýble. Rozmýšlam z tenkej preglejky narezať lišty š.5 cm, nalepiť ich na rebrá-výstuhy stropu a postupne do vznikajúcej dutiny striekať PUR penu.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Pokus o tečku

Příspěvekod david » stř led 31, 2007 12:04 pm

[quote="Richard"]Ve firemní prodejně mi radili ať použiji chemoprén ... jsou tam milé dámy.[/quote]

Vobjevili jste ameriku, vo kus vejš píšu že se to dá lepit jen adhezníma lepidlama. Ale že adheze na PE je malá. Chemoprén není nic moc a nesnáší vyšší teploty, které třeba na stropě hravě dosáhneš. To už sou lepší ty oboustranný samolepky.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Emerika

Příspěvekod Richard » stř led 31, 2007 2:26 pm

Každý máme své malé Ameriky ... ale ty ceny, co nás to objevování stojí ...
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Emerika

Příspěvekod david » stř led 31, 2007 4:25 pm

Richard píše:Každý máme své malé Ameriky ... ale ty ceny, co nás to objevování stojí ...


Sohlasím. Taky se dá říct, že dobrá rada je lepší než hodina blbý práce. Naše specialita vymejšlet vymyšlený a vyzkoušený. A proto mně dost udivují ti, co zde dávají rady neověřené, nevyzkoušené, polopravdivé za ně tak bojují.J e taky potřeba číst všechno a ne jen něco. Třeba mně pobavilo, že se nikdo nepozastavil nad tím, že se Mirelon sráží, smrskává, ale přou se o lepení ač to spolu velmi souvisí - když se smrskne, tak se tím taky může začít odtrhávat. Tedy mimo jiné.
Píšou o Miralon lepidle, ale nedočetli návod a prametry - pevnost odtrh 0, smyk 0. A tak dál a podobně.
Du na loď. Má bejt bouře na Vltavě, tak ať je ňáká sranda :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř led 31, 2007 7:59 pm

To valim oči :shock: dodrbeš si strop na lodi, scvrkne sa ti tam miralen, nevieš čím to máš prilepiť a ostatní v diskusii sú tuším na vine, alebo čo. :?
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

No tak ...

Příspěvekod Richard » čtv úno 01, 2007 9:59 am

Ale to víš, že jsem si všiml, jen mne nenapadlo, že je pro Tebe důležité, abych o tom podal hlášení :)
Každopádně dík, za Tvé zkušenosti.
Uživatelský avatar
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 84
Registrován: ned led 01, 2006 5:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » čtv úno 01, 2007 6:29 pm

Mirelon jsem lepil jako zateplení do obytného auta, jde to dobře chemoprénem extra (snese větší teplo). Je to tam nalepený 3 roky a drží to. Jinak na stránkách výrobce to také doporučují.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pát úno 02, 2007 11:04 am

Denis píše:To valim oči :shock: dodrbeš si strop na lodi, scvrkne sa ti tam miralen, nevieš čím to máš prilepiť a ostatní v diskusii sú tuším na vine, alebo čo. :?


Tušíš blbě, je to přesně já vo voze, ty vo koze
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát úno 02, 2007 11:11 am

Tak potom nerozumiem tomu čo píšeš, pardon. Zanechajme tému lepenie mirelanu a napíš radšej ako bolo na vode.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát úno 02, 2007 5:49 pm

David napsal.....A proto mně dost udivují ti, co zde dávají rady neověřené, nevyzkoušené, polopravdivé za ně tak bojují.J e taky potřeba číst všechno a ne jen něco. Třeba mně pobavilo, že se nikdo nepozastavil nad tím, že se Mirelon sráží, smrskává, ale přou se o lepení ač to spolu velmi souvisí - když se smrskne, tak se tím taky může začít odtrhávat. Tedy mimo jiné.
Píšou o Miralon lepidle, ale nedočetli návod a prametry - pevnost odtrh 0, smyk 0. A tak dál a podobně.
.....

V obecné rovině by jsi měl Davide pravdu, já se ale domnívam, že takto to v tomto případě není.

Nedá mi to. Uvedu tedy věci trochu do souvislostí tak, jak jsem je ihned vnímal, ale nezdálo se nutné je zde deklarovat.

Výrobce v technické specifikaci mirelonu /lepidla/ uvádí:
Pevnost v odtrhu malá /nikov nulová/
pevnost ve smyku malá /nikoliv nulová/ má li něco rozměrmalý malý
nebo nulový je přeci jen rozdíl :D
o pár řádků níže výrobce specifikuje
pevnost lepu ve smyku 0,3 kg/cm2 /2 hod. při teplotě 80 st.C/
hmostnost až 35 kg/m3
odolnost lepeného spoje 115 st.C /tedy míněno bez zatížení/
rozměrová stálost 2%
součinitel tepelné vodivosti W.m.-1.K-1 0,038 /používaná zkratka"kW"/

Pro příklad si představme pás mirelonu mezi žebry 40 X 100 X 5 cm
váha : 0,05 x 0,4 x 1 = 0,02 x 35 = 0,7 kg
plocha lepu 40 x 100 = 4000 cm2
pevnost lepu ve smyku u daného vzorku : 4000 x 0,3 = 1200 kg
s ohleden na kritickou teplotu /u Al střechy bílé cca 50-60 st. C/
připustme pouze 50% zatížení , tedy 600 kg
statické zatížení je však 0,7kg netřeba komentvat.
Dynamické zatížení ve střihu vznikne pouze od pnutí mirelonu.
Pas mirelonu 40x100x1 cm jsem natáhl o jeden centimetr silou cca 15kg u 5 cm to tedy nebude více než 100kg /subjektivní názor/.
Domnívám se, že síla mirelonu při tendenci k zkracování nebude větší, rozhodně ne 6 x , to by zvedla nesmrtelného trabanta do vzduchu.
1 cm = 1% ze 100cm /to potvrzuje i david když uvádí, že pás o délce 3 m se mu smrsknul o 3 cm /ovšem výrobce na to upozorňuje a uvádí až 2%/.
To neuvažuji velmi jednoduchou věc,pás lze přilepit nejprve uprostřed a potom volný konec postupně před přitisknutím k lepu stlačím ke středu, tedy jakési předprůžení mirelonu s ohledem na jeho budoucí stažení.

Pro příklad pevnosti lepu při tepelném zatížení chemoprénu na AL plechu uvedu osobní zkušenost. Před lety jsem obšívku karavanu z překližky celoplošně obložil bílým Al plechem celoplošně pouze přilepeným chemoprénem. U jednoho dílu se nám uvolnil kraj lepu. Důvodem bylo to, že jsme v těchto místech zapoměli na překližku nanést lepidlo ve 2 vrstvách /1. vrstva se z větší části do překližky vsákne. Po čase jsme tento díl chtěli vyměnit. Zbývající, "neodfouklou" část plechu jsme trhali traktorem.

limitující tedy bude pevnost lepu na mirelonu...viz výše.

Pokud jsem již zmínil koeficient tepelné vodivosti kW, zkusím jej pro některé trochu zlidštit. Je to hodnota, která vám říká, jak teplý je "ten kabát", který vás chrání od rozdílné teploty venku. Např. :
okno ve vaší dílně osazen jedním sklem 4 mm má kW 5,34
staré okno zdvojené, nebo špaletové 4,0
eurookno s ditermálním dvojsklem /bez planithermu/ 3
eurookno s ditermálním dvojsklem s nejlepším planithrmem 1,1/1,0/
eurookno s ditermálním trojsklem s nejlepším planithrmem 0,6
miralon 0,038

Pro Davida. Toto není návod /ten se přibaluje k výrobkům/. Ani rada.
Jako vždy, jen osobní subjektivní názor na věc, uvedení související osobní zkušenosti a malá násobilka. Na to se záruka nedává a je na každém, co si z uvedeného vybere, aby to pomohlo řešit jeho problém a pokud něčemu nerozumí, obvykle se na těchto stránkách najdou další, kteří se snaží nějak pomoci...za to díky všem.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Díky

Příspěvekod Richard » pát úno 02, 2007 6:05 pm

Děkuji Pepovi za rozbor ... pochopil jsem (v oknech se až tak nevyznám:)). Obsah diskuze mne zneklidnil - chystal jsem se nakoupit řadu lepidel, rozkrájet kus mirelonu a využít odpadový plech ...
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát úno 02, 2007 6:57 pm

Myslím, že to není nutné, myšlenka je správná /materiály, postup/. Za zvážení /ověření/by stálo doporučení Standy. Chemoprén extra neznám, uvažoval jsem chemoprén na podklad nesavý/nesavý.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů