Netradičný katamaran

Zde lze prezentovat lodě, které byste jednou chtěli mít nebo je považujete z nějakého důvodu za nej, nej ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv bře 01, 2007 7:22 pm

Odkial pochádza slovo katamaran?
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » čtv bře 01, 2007 9:44 pm

Denis píše:Odkial pochádza slovo katamaran?


Pozri: http://en.wikipedia.org/wiki/Catamaran
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » sob bře 03, 2007 10:54 am

Teda já tomu nerozumím, ale na tom videu je to oplachtění dost jiný. A to přetahování na druhou stranu mi taky nepřijde nějak pohotový. I vtom prvním případě mi přide rozumnější dynamickoou sílu lodě využít k obratu(klasika), než zabrzdit a rozjet se na druhou stranu.
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » sob bře 03, 2007 12:37 pm

Olda píše:Teda já tomu nerozumím, přide mi rozumnější dynamickoou sílu lodě využít k obratu(klasika), než zabrzdit a rozjet se na druhou stranu.


Tento způsob křižování se používá na katamaránech které mají jeden hlavní trup a druhý subtilnější, často je to jen vahadlo. To znamená, že vahadlo je vždy v závětří. Loď je postavená tak, že pluje oběma směry a je jednodušší přehodit plachtu než vahadlo - nebo alespoň tak to vymysleli a praxí ověřili domorodci v Tichém oceánu, tak tvrdí v "chytrých" knížkách a filmech :-)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob bře 03, 2007 7:36 pm

To MartinB,
Totéž jsem tvrdil hned na začátku topicu. Opak je ale pravdou. Tahle piroga, má vahadlo na straně návětrné. Nejedná se tedy o vztlak na páce, ale o závaží na páce. Polyséňané to měli pochopitelně obráceně. Bambus moc neváží. :lol:
Na tom že se tomu neříká katamarán, ………………………. jsme se už také dohodli.

To Olda,
Systém oplachtění je sice jiný. Princip plavby ale zůstává stejný.
Je to prostě hodně starý systém. Záměrně jsem nechtěl napsat PRIMITIVNÍ, přece jenom se s tím dá plout proti větru.
Že je to nemotorné, o tom není pochyb. Pro potřeby tak zvaných domorodců, to bylo ale absolutně dostačující.
alffa :wink:
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » ned bře 04, 2007 12:40 pm

Ahoj Alffa
No na to jsem přišel vzápětí co jsem to poslal, že jsi to popsal o pár příspěvků dříve - měl jsem prozkoumat co k tomu bylo napsáno, příště se polepším :-). Jinak druhý trup na návětrné, závětrné straně, to je fuk, princip je stejný.
Uživatelský avatar
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 289
Registrován: pát kvě 11, 2007 2:00 am
Reputace: 6

proa

Příspěvekod JK » pát kvě 11, 2007 4:53 am

Zdravím všechny. Nevím jak moc je to nemotorný způsob křižování ale mám zato, že lod' podobné konstrukce jela i závod osamělých mořeplavců přez Atlantik. No asi to nevyhrála...
Ale tisíceré díky Denisovi, už nějakou dobu sbírám info o stavbě mořských kajaků z překližky a to nejlépe systémem "sdrátuj a slep"
A tahle stránka je prostě dokonalá. :o) hm - taky už bude svítat
Uživatelský avatar
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 13, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod vlado » stř kvě 30, 2007 1:00 pm

Denisovi- slovo katamaran pochadza z Tamilstiny a slovo kattu znamena zviazat a slovo maram znamena drevo cize kattu-maram alebo zviazane drevo.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř kvě 30, 2007 6:13 pm

zdalo sa mi že to nevymysleli v západnej európe :)
tamasul
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 30, 2006 11:54 am
Reputace: 0

Příspěvekod tamasul » pon čer 25, 2007 8:49 am

Zdravim všechny, právě se snažím loď s plovákem postavit. Mám dřevěnou kánoi (kterou bohužel děda kdysi olaminoval - zřejmě do ní teklo) a když manželka po první vyjíždce a týdenní neschopnosti odmítla na další akci jet (bylo to z Dolních Zálezel do Žernosek proti větru cca 10km) rozhodl jsem se pro plachetnici. Plachtění mě vždycky lákalo, bohužel jsem dosud jel akorát na windsurfingu (ale taky dobrý).
Docela jsem teď na vážkách, chtěl jsem původně šalupové oplachtění, ale s tou původní plachtou to by mohlo být zajímavé. Naštěstí jsem v takové fázi rozpracovanosti, že se můžu ještě rozhodnout. Tak mi držte palce, dám vědět jak to dopadne.

Tomáš
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » úte čer 26, 2007 4:33 pm

Já jsem jezdil kdysi na katamaránu ze dvou surfových plováků propojených trubkama z nosítek CO (CO =civilní obrana, pokud to bude číst někdo mladší). Plachtu jsem tam měl originál ze surfa, tak jak byla. Jezdilo to.
Uživatelský avatar
asketa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 16, 2008 2:00 am
Reputace: 1

netradicni cat

Příspěvekod asketa » čtv lis 13, 2008 2:57 pm

to muze byt u nas, tam kde to jezdilo uz v mladsi dobe kamenne to asi vidi jinak, kdyz jsme v roce 96 vymysleli to co mam ted, chtel jsem stavet prave tohle, uz jsem se tesil jak budu misto halzy pretahovat plachtu lankem z jedne spicky na druhou a lidi budou koukat jak to pekne jezdi, no, vidim ze nekteri koukaji i ted, muj synek mne ale snadno presvedcil ze lepsi bude ten oboustranny typ, lidi musi ted pri obratu preskocit z jednoho plovaku na druhy, nevim teda zda mam litovat, na podobnych replikach mnoho lidi nejezdi, nejsou to nouzovky pro bezdomovce jak jsem obcas presvedcovan, je zazitek videt asi 20 takovych plavidel na startovni care zavodu a jak to pak jede kdyz se posadka neboji, ja znam jen jednoho ktery to letos postavil podle planu fy gary dierking, jezdi na orliku, ma haldu fotek co to dela na vode, byl jednou jezdit se mnou ale ja jsem se na to jeho zatim nedostal, on uz to uklidil na rozdil ode mne
Naposledy upravil(a) asketa dne pát lis 14, 2008 9:49 am, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
samoliter
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 336
Registrován: stř dub 30, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad labem

Proa.

Příspěvekod samoliter » čtv lis 13, 2008 5:27 pm

Není to extravagantní úchylka zbohatlíků, v zahraničí se to staví a jezdí. Jen to není tak masivně rozšířené, jako klasický monohull, nebo multihull. Teda jednotrupé, nebo vícetrupé plavidla. Podívejte se sem a pořádně si to prolistujte: http://www.harryproa.com/index.htm .Proti gustu, není co dodat. Snad jen, že když už chycenej vodou, tak řádně. samoliter.
Uživatelský avatar
samoliter
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 336
Registrován: stř dub 30, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad labem

Proa.

Příspěvekod samoliter » sob lis 15, 2008 5:19 pm

Dnes jsem četl Yachting Revue č.12/08. Bylo tam upozornění, že v příštím čísle bude článek o PROA. Tak to zkusím pak okopírovat a s laskavou pomocí někoho to sem vložit. Mně nejde zatím nic vkládat do fora, jen takhle. Ani stáhnout nic nemůžu, když to je označený rar, nebo pdf. Jen mi to napíše od Windovsu, že si mám stáhnout jeden program. To jsem udělal a stejně nic. A to je třeba přístupné všem v sekci: Ke stažení. Tak nevím, co s tím. samoliter.
Uživatelský avatar
asketa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 16, 2008 2:00 am
Reputace: 1

proa

Příspěvekod asketa » úte lis 18, 2008 10:21 am

to samoliter, dekuju ti za vsechny kdo na tom jezdi, treba ti poradi alffa jako tenkrat v mem pripade
Uživatelský avatar
samoliter
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 336
Registrován: stř dub 30, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad labem

Článek PROA.

Příspěvekod samoliter » čtv úno 26, 2009 8:37 am

V magazínu YACHTING REVUE, v únorovém čísle, vyšel článek o PROA. Bohužel, mám to jen černobíle okopírované, takže mizerná kvalita. Pokud někdo z fóra má tento časopis doma a mohl by to dát sem barevně a kvalitně, tak předem díky. samoliter.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » čtv úno 26, 2009 8:43 am

Stačí dva měsíce počkat a bude to v archivu Yachting Revue volně k prohlédnutí.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv úno 26, 2009 10:08 am

Jo mám to. Během dneška to sem dám ;)
Uživatelský avatar
Koral
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: úte lis 14, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Koral » čtv úno 26, 2009 11:06 am

Ahoj. Právě jsem článek z Jachting revue poslal do rubriky ke stažení. Čekám na schválení.

Mějte se.
Uživatelský avatar
samoliter
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 336
Registrován: stř dub 30, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad labem

Příspěvekod samoliter » úte lis 10, 2009 2:31 pm

Náhodou jsem narazil na tuto zprávu: http://www.duckworksmagazine.com/09/out ... /index.htm .
Dva 53- letí Francouzi si to střihli přes Atlantik na oplachtěné kánoi, Proa. Bez map, kompasu a sextantu. 27 dní plachtění a 3000 mil. Před pár lety. To už je výkon.
Anglicky mluvím málo, tak jsem to přehnal přes google překladač a je to hrozně blbě přeložený, kostrbatý. Pokud někdo dobře mluví anglicky, možná by to mohl zkráceně přeložit. Tak 10 vět, jen velmi stručně. samoliter.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte lis 10, 2009 8:30 pm

Tí dvaja Francúzi sú bratia a sú pomerne známi, alebo lepšie povedané v určitej skupine ludí sú už legendou. Na oplachtenej kánoi to nie je :), ale vedia navigovať bez sextantu, GPS a bez máp. Učili sa asi u Vikingov.
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » úte lis 10, 2009 8:45 pm

hned jsem si myslel ze jsou bratia... :D ten jejich vykon je neuveritelny,to se neda deseti vetama popsat ;)
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte lis 10, 2009 8:49 pm

Když ne slovy, třeba obrázkem
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nkjutgBXeUw&feature=player_embedded[/youtube]
Uživatelský avatar
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 198
Registrován: stř říj 08, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: trebic

Příspěvekod dfogel » úte lis 10, 2009 9:07 pm

Zajimave cteni.hlavne ten vycet zkonzumovaneho jidla.pise neco o hvezdach a uceni o hvezdach30let.dokazali to ze vikyngove obevily ameriku pred kolumbem.ale to uz je znami.tady jejich adresa
www.sansboussole.com
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte lis 10, 2009 11:11 pm

pikslu SARDINEK DENNĚ KLIDNĚ, ALE K TOMU PŮL PIKSLY TABASCA?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů