Kamna na drevo do lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod dodo » úte pro 19, 2006 3:44 pm

Zdravim,
jelikoz bychom chteli plout i jinde nez jen v teplych krajich uvazujeme o vybaveni lode kaminkama na drevo, napr. neco jako je k videni na http://www.marinestove.com

podobna kamna (pravdepodobne samo-domo) maji napr. i na Polarce viz. http://www.polarka.com/zivot/zivot.html


chci se tedy zeptat jestli nekdo s necim podobnym nema zkusenost, nevi kde by se dalo neco podobnyho sehnat apod.

diky
pepa
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Monty » úte pro 19, 2006 11:40 pm

dodo píše:Zdravim,
jelikoz bychom chteli plout i jinde nez jen v teplych krajich uvazujeme o vybaveni lode kaminkama na drevo, napr. neco jako je k videni na http://www.marinestove.com

podobna kamna (pravdepodobne samo-domo) maji napr. i na Polarce viz. http://www.polarka.com/zivot/zivot.html


chci se tedy zeptat jestli nekdo s necim podobnym nema zkusenost, nevi kde by se dalo neco podobnyho sehnat apod.

diky
pepa


No Dodo...Jistou zkušenost s tím mám..I když jenom krátkodobou...Nedoporučuji za nic na světě...Ta věc je více nebezpečná,jak by se na první pohled zdálo.Když jsem koupil loď,byli tam kamínka na dřevo taky.Po cca dvou měsících,kdy jsem byl nucen je používat,jsem je vyhodil a investoval těžké money do nezávislého naftového topení.Koupil jsem topení Wallas Marin 3OOOD.U plného výkonu berou 3 dcl nafty na hodinu.Normálně ale jedu za hoďku tak cca na 1 dcl nafty(10.3m ocelovka).Když jede topení celej den do teploty -5°c,tak to vezme tak 3-5 litrů denně.Maximálně v téhle velikosti.Docela pohodička za ty peníze.No a na Polárku moc nedívej...Kapitola sama o sobě.A ne moc šťastná.Nemá to význam, a je to dosti pracná a špinavá záležitost.A taky ne zrovna bezpečná.A ráno máš stejně kosu jako v ruském filmu.Pořiď si raději topení na petrolej,nebo naftu.Znám taky pár lidí,co tohle používali.Názory jsou ale více méně stejné.Je to dobré pro loď na kanály a řeky.A to jenom pro lidi,co fakt jedou na doraz.Ale na moři je to dosti nepraktické.Měl jsem s tím více starostí,jako užitku.Toť vše.Je to na tobě
:D

P.S.: Jestli by jsi měl zájem,tak vím o dvou naftových topeních..Jedno v Bratislavě a jedno je v Brně.Jestli by jsi se chtěl na ně poptat,pošlu ti na ně číslo.Piš na SZ nebo mail,ať zase není oheň na střeše :?
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř pro 20, 2006 5:42 pm

zdravím pánové,

na naftovym topení neupečeš chleba jako v kamnech na Polárce. Dřevo se dá sehnat skoro všude. Kamna jsou jednoduchá a spolehlivá a nemá se tam co pokazit nebo ucpat, prasknout. Ty jsi na Polárce plul Monty?
čau
Sandokan
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 20, 2006 6:13 pm

Keď som niekde na výstave videl kachle na drevo do lode, tak som na to valil neveriacky oči a ešte viac na cenu. To je niečo strašné. Ale proti vkusu nieto dišputu, ludia sú romantici a keď majú zbytočné prachy, tak prečo nie. A na Polárke to bolo asi naopak, šporáček zvaril kamarát z vyskytnuvšieho sa plechu, drevo sa zadarmo nazbiera, loď je velká, zmestí sa tam šporáček aj 2 m3 paliva. Aj to je riešenie. Ale s naftovým kúrením to je jednoduchšie, naftu do motoru aj tak musíš kúpiť, uskladníš ju v nádrži, kúriš aj v náklonoch, miesta zaberie minimálne. S kúrením drevom je to asi tak, že keď dorazíš do prístavu, tak až potom zakúriš. Keď nemáš prachy a chceš sa plaviť, je to tak. Ak si trochu zaperený, tak si kúpiš to čo večšina. Lebo nie každý má na velkú 13 m loď.
Chleba upečieš bez problémov v kuchte. Ak teda nemáš plynový, alebo liehový varič s trúbou. A v teplovzdušnej panvici som robil na plynovom horáku aj picu!
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř pro 20, 2006 8:52 pm

Anonymous píše:zdravím pánové,

na naftovym topení neupečeš chleba jako v kamnech na Polárce. Dřevo se dá sehnat skoro všude. Kamna jsou jednoduchá a spolehlivá a nemá se tam co pokazit nebo ucpat, prasknout. Ty jsi na Polárce plul Monty?
čau
Sandokan


Netrep kraviny.Nic není tak složité a problematické,jako kamna na dřevo na lodi.To není jenom moje zkušenost.Jo...A o Polárku jsem se zajímal cca dva roky nazpátek.Přemýšlel jsem o tom ji koupit.Ale po pokecech s pár lidma,jsem se na to vyprdnul.Kolik jsi na ni naplul Ty...???A jak jsi si topil ve 2-3 metrových vlnách třeba týden...??Já na lodi kamna měl...Kravina na entou.No a chleba moc nejím...A peču v troubě.Plynové.Je to daleko bezpečnější,dostupnější a suma sumárum možná v konečném zůčtování i levnější :!:
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř pro 20, 2006 10:08 pm

Takže jsi na Polárce neplul. Potkal jsi ji možná na své plavbě internetem, zkoukl pár fotek a pokecal s pár lidma.
Jsem v obraze. Díky za odpověď
čau Sandokan
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 20, 2006 10:26 pm

Sandokan, plavba na Polárke nie je predsa merítkom toho aký máš mať názor na kamínka na dřevo. Pepa sa na to pýtal, kto s tým má skúsenosť a Monty mu odpovedal. Ak si sa plavil na lodi s kamínkami na dřevo, trebars na Polárke, tak daj Pepovi relevantné informácie, napr. dá sa topit v kamínkach pri 2-3 metrových vlnách ak pláveš pod plachtami v náklone?
Alebo mu poraď ako je riešená požiarna bezpečnosť prestupov dymovodu cez konštrukcie.
A prepáč mi, že ja čártrový jachtár, ktorý neplával po šírom mori som si dovolil zapojiť sa do tejto diskusie.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv pro 21, 2006 1:56 pm

Anonymous píše:Takže jsi na Polárce neplul. Potkal jsi ji možná na své plavbě internetem, zkoukl pár fotek a pokecal s pár lidma.
Jsem v obraze. Díky za odpověď
čau Sandokan


Nemáš zač, kudrnáči.Reference na Polárku mám od dvou starých přátel.Oba dva lodě mají.Momentálně v Karibiku.A polárku měli tu "čest" vidět.Jejich názor docela respektuji a myslím,že dosti to s pravdou koresponduje.Jo...A máš pravdu...Našel jsem ji na netu,přesněji tady http://yachtworld.com/byp/categories/Br ... rs.html.uk
A psal jsem majitelům,kteří mně poslali odkaz na její web a něco navíc k tomu.Prostě nešťastně řešená a dle mně i postavená loď.Jak konstrukcí,tak provedením a její následní "údržbou".Ta údržba se na ní podepsala asi nejvíc.

No...Nevím,kolik jsi na ní naplul Ty a je mně to jedno.Na věci to nemění zbla nic.Topení na dřevo na plachetnici je multikravina.Ještě tak na kanálovkách snad :wink:
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pát pro 22, 2006 9:52 am

Diky za vase nazory!

Na jednu stranu me to co pisete (jak napr. vyjadril Monty : Topení na dřevo na plachetnici je multikravina) udivuje protoze v jinech zahranicnich forech jsem se docetl ze napr. v kanade (a urcite i jinde) podobne topeni ma spousta lodi. ...na druhou stranu jsem se ale zminovanych problemu bal (proto jsem se taky na to ptal 8) ) takze me to vlastne az tak neprekvapuje :)

zkratka lakalo me hlavne to ze provoz by byl v podstate zadarmo :-) (drivi se da nasbirat) ...on sice Monty pise ze mu to vezme 3-5 litru denne coz se nemusi zdat jako moc ale pokud by se takto topilo delsi dobu tak uz to nejaky prachy stoji ( za ktery by se jinak daly poridit jine veci)

...ale je fakt ze s vyjimkou toho lacinyho provozu to ma oproti dieselovymu topeni spoustu nevyhod.


a kdyz jsi to Monty nakousl tak mi neda se nezeptat jestli by jsi mohl nejak konkretnejc rozepsat tohle co jsi napsal:

Prostě nešťastně řešená a dle mně i postavená loď.Jak konstrukcí,tak provedením a její následní "údržbou".Ta údržba se na ní podepsala asi nejvíc.

Proc si myslis ze je Polarka nestastne resena a postavena lod? Ja sobne ji neznam (pouze z obrazku z toho co jsem o ni cetl) ale fakt je ze ta lod toho uz ma spoustu za sebou, uspesne obeplula zemekouli, plavila se v hodne tezkejch mistech a podminkach a vzdycky ze vratila. Z toho mi zrovna nevyplyva ze by to byla nestastne resena a postavena lod :o

diky
pepa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát pro 22, 2006 10:42 am

Ono asi záleží na tom, o čem uvažuješ. Pokud máš loď 20-30 metrů a chceš obeplouvat svět je možné, že kamna na dřevo mají své opodstatnění. Viz teda Polárka, Victorie a jiné.
Pokud ale zamýšlíš dělat nějaké expedice do jednoho měsíce, na lodi řekněme do 20ti metrů, považuji to stejně jako Monty za absolutní blbost. Buď chceš jachtit, nebo shánět po břehu dřevo a péct chleba. Samotný sběr, příprava, uložení dřeva a strávený čas mě nepřipadá adekvátní vynaložení pár stovek za spálenou naftu, kterou si můžeš zatopit vždy kdy potřebuješ. Pochybuji, že v lodi v náklonu někdo bude roztápět kamna na dřevo.
Jinak pan veličenstvo Sandokan by si měl uvědomit, že někdo má upluto 100 mil, někdo 1000, někdo 10000 mil, ale každý může svobodně projevit svůj názor, o kterém se může diskutovat. Jestli plul, nebo neplul na Polárce, není v tomto tématu rozhodující. Polárka není pupek světa a neváží se podle ní kvalita jachtaře. :wink:
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » pát pro 22, 2006 11:56 am

To Pepa:Co se týče té Kanady,tak tam ale i třeba ve Skandinávii se topení dřevem používá.Je to ale na trochu jiné jachtění a jenom v portech.Pro někoho,kdo chce podnikat delší plavby to nebude to pravé ořechové.Jiné by možná bylo,kdyby jsi byl každou noc v přístavu.Ale i tak je to dle mně nesmysl.Loď mám a trávím na ní dosti velkou část roku.Co se týče té spotřeby,tak by jsi to taky asi nevyměnil a raději pumpoval naftu,než hledal dřevo a pak se s tím trápil.Nehledě na to,že když jsi na lodi sám,tak v noci nemá kdo přiložit.A to jsou Božínku pak rána.Brrr.Taky hledám možnosti,jak pokud možno srazit náklady na minimum a když projdeš tohle fórum,tak uvidíš,že to tak je.A to i za cenu nepohodlí.Ale tohle je moc i na mně.
Co se týče Polárky,tak včera jsem mluvil s jedním chlapem,co Polárku zažil a ne jenom chvilku.Stojí teď někde v Karibiku,prorezlá a zralá na generálku.Majitelé se ji snaží prodat(nějakej kluk a holka z Prahy)Co se týče konstrukce a provedení.No…Stačí se jenom podívat na fotky.Provedení je přesně jako kdyby to někdo dělal v garáži po práci a všechno na koleně.Ne,že by se tak nedala postavit výborná loď,ale to není případ Polárky.Konstrukčně to je sice loď pevná(teda byla),ale pro normální jachting dosti nepraktická.Všimni jenom výšku stěžně.Ta výška musí být nahrazena balastem.Nechci tady spekulovat,kolik tun ho musí být navíc.K tomu musel být taky přizpůsoben její ponor.V dosti přístavech budeš drncat o dno,jenom co kolem tebe projede nějakej motoráček.A do mnoha se ani nedostaneš.Interiér lodě je taky řešenej hm…no…více méně expedičně a sparťansky.To by mně zase ale nevadilo.To,co mohlo být řešené nerezem je železo,které musíš natírat.Ti co mají ocelovou mně dají za pravdu,že starat se o třeba železné zábradlí je věc hodně těžká a pracná.Rezaví to futr,jenom co někde se odře barva.Prostě,ta le´d by byla dneska i za darmo hodně drahá.Posledně za ní chtěli,pokud si dobře vzpomínám tak kolem 30.000,-$ .Počítej zhruba stejně tolik do repasu a vybavení.A to nemluvím o té otročině.To ti nezaplatí nikdo.Proto jsem se na ni vyprdnul.Mám teď v merku jednu 14 metrovou ocelovku.Bratislavskou.Je to ale ketch a plavit se na ketchech sólo vyžaduje mnoho práce a peněz na přestavbu a přizpůsobení.No a její konstrukce taky není zrovna nejlepší,ale je to loď relativně mladá a už ji mám prokouklou a vím,co to je zač.Cena je dosti dobrá.Denis by mohl tuhle loď znát.I její majitele.Na závěr jenom snad to.Polárka byla šitá horkou jehlou a na to teď trpí.Obeplavala kouli a na to byla postavena.Dneska by potřebovala totální rekonstrukci.A to je více méně nerentabilní záležitost.Jo…A jak se včera vyjádřil ten známej,tak dneska by byla Victorie k mání za jednu korunu.Stojí prý v nějakém švédském portu a nemá posádku.To ale berte trochu s nadsázkou.I když to přesně cituji.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát pro 22, 2006 12:00 pm

No,aby nedošlo k nedorozumění,tak ten poslední příspěvěk je můj.Jenom jsem se zapoměl přihlásit :oops:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte pro 26, 2006 9:35 pm

Ta loď je Kirke? Alebo že by predávali Zuzanu?
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » úte pro 26, 2006 9:50 pm

Denis píše:Ta loď je Kirke? Alebo že by predávali Zuzanu?


Zuzana je už prodaná a za super cenu...10000,. euro,Kirke mně teď docela zajímá.Ale musím jěště udělat pár propočtů a podobně...Ale je možné,že když né já,vezme ji můj kamas.A možná ne...inu...Trh je teď přesicen...človek hledá....Ale musím Ti nechat,přehled máš....A doufám,že s tím teď nebudeš pochodovat po Blavě... :D
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 27, 2006 11:59 am

Taká obluda sa predáva ťažko, ale je to v podstate nová loď, najazdené má málo, aj to len v stredomorí. Vykecávať sa nebudem, naopak, môžem ti zohnať čerstvé info. resp hodiť sondičku. Majitelov poznám, ale nekominikujem s nimi. Je ich 4, ale oklukou mám na nich dobrý kontakt.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv pro 28, 2006 7:38 pm

Díky Denisi,ale nebude to třeba.Více na SZ.
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » pon led 31, 2022 4:37 pm

Zdravím ,chci na své lodi trávit čas brzo na jaře a podzim ,řeším topení na lodi ,nejvíce se mi líbí varianta kamen na dřevo …. A teď otázka ,jednou mi někdo říkal že u nás je vytápění hausboatu a lodí kamny na dřevo zakázané ,je to pravda ?
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod david » pon led 31, 2022 6:20 pm

Ve vyhl. 334/2015 takový zákaz není nebo jsem ho nenašel. Ale, je tam podmínka pro použití topidel pouze schválených pro provoz na lodi. Si to naštuduj.
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » pon led 31, 2022 10:24 pm

Vyhláška č. 334/2015 Sb.
5.05.1. Zařízení pro vytápění nebo vaření na plavidle (dále jen „topné zařízení“), včetně průchodu odvětrávacího potrubí stěnami a stropy, je provedeno a instalováno tak, aby při jeho provozu nekryté a části plavidla, které mohou přispívat k šíření požáru, nebyly ohřáty na povrchovou teplotu větší než 60 °C. Zařízení je umístěno a upevněno tak, aby se nemohlo náhodně převrhnout nebo posunout. V prostoru plavidla, ve kterém se používají nebo skladují látky s bodem vzplanutí do 55 °C, se nesmí topné zařízení nacházet, ani jím nesmí procházet žádné odvětrávací potrubí tohoto zařízení. K zařízení je zajištěn dostatečný přívod vzduchu pro spalování. Odvětrávací potrubí a potrubí pro odvod spalin je vybaveno vhodným krytem nebo zařízením zajišťujícím ochranu před větrem a uspořádáno tak, aby je bylo možné uvnitř čistit.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř úno 02, 2022 11:26 am

Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » stř úno 02, 2022 3:52 pm

Tak to jsou kamna na olej,to už mi příde lepší Bufík .Já mám tyhle,na těch se da i vařit
Přílohy
2F989C85-E36A-4093-92ED-232478ECFBE6.jpeg
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod geronimo » stř úno 02, 2022 4:50 pm

V marině Černá v Pošumaví na Lipně jsem byl kdysi na návštěvě v jedné lodi, bylo to polské Vento Tobago a majitel tam měl nerezová kamínka a topil v nich šiškama a dřevem. Bohužel mě nenapadlo je vyfotit, ale možná tu někdo z Černé je a majitele zná, nebo by se dalo se tam poptat. Byl to celkem malý nerezový válec s dvířkama na přikládání a za chvilku bylo v lodi krásně teplo... :good:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Libor » stř úno 02, 2022 5:50 pm

Jirka, zde na foru jako Jura, je ma koupene ale jeste nenamontovane. Myslim z Kanady.
Tak smerujte dotazy na nej.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod geronimo » čtv úno 03, 2022 9:28 am

Ty na Lipně byly amatérsky vyrobené... :good:
Uživatelský avatar
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 320
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Srbsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod panak-ml » pát úno 04, 2022 2:33 pm

Taky máme kamna na dřevo. To ale asi nebude správná inspirace... Při plachtění máme funkci přehazovače plachty přes komín, a to ho o metr (komín) zkracujeme. https://panak-berounka.rajce.idnes.cz/2010_Orlik/305258106

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů