Kamna na drevo do lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » pát úno 04, 2022 5:48 pm

Hernajs to je kocábka,to by mne zajímalo jak je to s papírama když má určitě přes tunu.Jinak sporák parádní klasika
Uživatelský avatar
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 320
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Srbsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod panak-ml » pát úno 04, 2022 10:57 pm

Guwy, registrované "malé" plavidlo. Výtlak 4,5 t, 65m2 plachet a motor 40k. Skládací...
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » sob úno 05, 2022 7:19 pm

Jj,já si potom na jedné fotce všimnul čísla,Taky jsem zelenáče a na vodě jsem Berounku ještě nepotkal.
Uživatelský avatar
martin111
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 29, 2012 1:00 am
Reputace: 6

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod martin111 » pon úno 07, 2022 7:28 pm

Ahoj
trochu se tady odbočilo od tématu, i když Berounka je super :-) ( sám jsem na Matyldě stravil mnoho krásných časů)
Kamna na dřevo, zkus se podivat sem https://www.toplicht.de/de/kajuete-komf ... stoffoefen
Funguji a jsou super, sám mám na lodi Reflexy na naftu a tam je idealni že nemusíš přikládat :) do jinych uz bych nešel.
Nepotrebuji elektriku NESMRDÍ a jsou tiché a vykon je překvapující.
Na lodi jsem i v zimě a jediné je, že jsou jen do 15 stupňů náklonu, dřeváky jsou mozna hezčí na pohled, ale musíš pořád přikládat.
Jo a co je důležité, je senzor oxidu uhelnateho, sice mě za deset let nepisknul, ale lip se spi :)
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » úte úno 08, 2022 8:44 pm

No já si tam dám určítě ty dřeváky ,děkuji ale za odkaz.Prostudoval jsem vyhlášku a není žádná zmínka o zákazu ,jak mne někdo mylně informoval.
Detektor v malém prostoru kajuty asi není upně špatný nápad .
Uživatelský avatar
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 289
Registrován: pát kvě 11, 2007 2:00 am
Reputace: 6

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod JK » stř úno 09, 2022 11:40 am

Guwy, nevím jakou máš zkušenost, já za poslední zimu namontoval naft'áky už dvoje.
Topit dřívím je fajn, ani ta práce s tim mi nevadí ale večer přestaneš topit a ráno máš zamrzlou vodu v kanistrech...
Vylezeš ze spacáku, voblečeš zmrzlý kalhoty a jdeš zatopit. A pak to nesmíš nechat zhasnout.
Já večer zmáčknu tlačítko (za hodinu je tam zima) a ráno vystrcim ruku ze spacáku,
poslepu najdu knoflík a za půl hod'ku vstávám do tepla.
Záleží, jak moc času chceš trávit topenim.
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod PodPetr » stř úno 09, 2022 6:06 pm

Rád topím dřevem, ale na lodi nevím, nevím.

Aby dřevo správně hořelo, potřebuje správnou teplotu (900C +) a určitý minimální výkon. Toho v pidikamnech nebude dosaženo nikdy.
Když kamna dehtují (a to na lodi budou dost často) tak musí paluba špinavá od sazí,ne? + čištění komínu ... Borec na Sailing Uma řikal, že musí čistit komín každých pár dní.

Možná speciální kamna se skutečným sekundárním spalováním (tzn. přívod předehřátého vzduchu do druhé spalovací komory), tepelným výměníkem a zásobníkem na špalíčky, nebo peletky by posloužila dobře.

Dobrá inspirace zde:
https://www.youtube.com/watch?v=t3XOLLg8wn0
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » čtv úno 10, 2022 10:38 am

Nevim ,myslim ze kamna se skutečným sekundárním spalováním (tzn. přívod předehřátého vzduchu do druhé spalovací komory), tepelným výměníkem a zásobníkem na špalíčky, nebo peletky -jak píšeš ,je na Lod už moc komplikované.Video je docela zajímavé ,v rámci úspory prostoru ,se možná nakonec budu také muset pustit do výroby něčeho ještě menšího než jsou ty mini kachláky.
Myslim ze dehtovani je nejlepší předejít izolovanými komínem tj.trubka vata trubka
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod david » čtv úno 10, 2022 7:22 pm

Vyhlášku je třeba dočíst do konce a před technickou kamna bez atestu pro použití na plavidle dát na břeh.
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod PodPetr » čtv úno 10, 2022 9:56 pm

Guwy píše:Nevim ,myslim ze kamna se skutečným sekundárním spalováním (tzn. přívod předehřátého vzduchu do druhé spalovací komory), tepelným výměníkem a zásobníkem na špalíčky, nebo peletky -jak píšeš ,je na Lod už moc komplikované.Video je docela zajímavé ,v rámci úspory prostoru ,se možná nakonec budu také muset pustit do výroby něčeho ještě menšího než jsou ty mini kachláky.
Myslim ze dehtovani je nejlepší předejít izolovanými komínem tj.trubka vata trubka


Asi takhle.
Od té doby, co máme kamna, tak mám rád zimu, protože se těším, jak si večer zatopím a budu pozorovat oheň. Od začátku jsem chtěl kamna nahradit pecí, ale nevěděl jsem jakým typem. A tak jsem studoval různé typy. Finská pec, Kuzněcovy kamna, Batch box rocket mass heater atd. Takže se dá říci, že o tom něco vím.

Izolovaný komín dehtování v určitém režimu hoření nezabrání. Prostě topíš na malý výkon, nebo máš mokré dřevo a dehtuje to v jakýchkoliv kamnech a komínech. A to je důvod, proč bych na lodi použil jedině kamna s kvalitním sekundárním spalováním. Protože pouze kvalitní sekundární spalování ti zajistí maximální eliminaci sazí. Cílem je tedy topit takovým výkonem, aby saze nevznikaly. (sekundární spalování zvyšuje výkon i účinnost a to dost zásadně). Sekundární nebo i terciální spalování v běžných kamnech jsou akorát prodejní kecy.

Výměník zase zajistí ochlazení spalin a předání tepla (vyšší účinnost).

Celkově to nemusí být nic tak složitého. Dá se to celé svařit z jeklů. Pohledej Rocket mass heater.
Pokud umíš svařovat, stačil by dobře promyšlený návrh. Nemuselo by to být ani drahé ani extra složité.

Každopádně cestou běžných kamínek bych se určitě nevydal.

Zde je problematika vysvětlena velmi dobře.
https://batchrocket.eu/en/workings
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » čtv úno 10, 2022 10:33 pm

Děkuji za malý úvod do věci kterou znám jen velmi okrajově,určitě něco nastuduju.Když bych se rozhodl kamna stavět ,proč nejit touto cestou .. odkaz který si vložil mi nejde otevřít ,idealne nějaký plánek na kamna takové velikosti by nebyl ?
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Stanislav » pát úno 11, 2022 1:33 am

Mám na lodi tyhle kamna. Je to nerez, šamotová vložka. Jak rychle loď vychladne záleží na izolaci lodě ne na kamnech. Používám dřevo co najdeš ve všech přístavech, na závěr tam dám uhelnou brikety. Ráno jsou ještě kamna teplla.
IMG_20220210_202016.jpg
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » pát úno 11, 2022 8:35 am

Stanislave a jaké jsou tvé zkušenosti s provozem?
PodPetr odkaz jsem otevřel a zběžně prostudoval plus další foto na webu ,při stavbě těchto kamen je zásadní správný poměr všech částí ze kterých se systém skládá .Stavba stylem pokus omyl v tomhle případě není tou správnou cestou .Jak jsem psal ,mít rovnou plánek na mini Rocket mass heater.
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod PodPetr » pát úno 11, 2022 1:10 pm

Guwy píše:PodPetr odkaz jsem otevřel a zběžně prostudoval plus další foto na webu ,při stavbě těchto kamen je zásadní správný poměr všech částí ze kterých se systém skládá .Stavba stylem pokus omyl v tomhle případě není tou správnou cestou .Jak jsem psal ,mít rovnou plánek na mini Rocket mass heater.


Neber to zas tak dogmaticky. Jim šlo o maximální účinnost, která se pochybuje na úrovni moderních kotlů. Staří rozumět principu. Na netu najdeš spoustu "cool" variant s různými efekty plamenů atd. Např toto:
https://www.youtube.com/watch?v=lPjcWlt8JqY

Tobě jde primárně o to, kam a jak je na lodi umístíš. Jestli budou mít účinnost o 10%-20% menší, je ti celkem jedno.
Kamna co má Stanislav jsou asi typ Petra (mám je také :D ). Jedny z nejlepších kamen, staré konstrukce, akorát že většina tepla vyletí komínem. (s tím souvisí i přehřívání komínu). Účinnost 30-40%.
Kamna se sekundárním spalováním a výměníkem mají i přez 80%.

Základní princip je jednoduchý:
1) potřebuješ topeniště (tam přikládáš) - to má průduch do spalovací komory.
2) nerezovým jeklem přivedeš vzduch do spalovací komory. A to tak aby se vzduch předehřál. tzn. topeništěm.
3) ve spalovací komoře je přez 1000C. tzn. z ní je výstup do výměníku (většinou nějaký barel). tam teplý vzduch expanduje, předá teplo a ochladí se.
4) Spodkem výměníku odchází už reativně chladné spaliny. Komín musí mí tah. tzn. žádná kolena a podobně. Max jedno 15 st.

Začal bych tedy výběrem místa na lodi, umístěním komínu. a definicí toho co mají umět. (sporák, trouba, zásobník na peletky atd.)

Vzhledem k tomu, že mě tyto věci okolo a kamen a design různých řešení baví, tak bych ti ten návrh mohl udělat, ale musel bys mi slíbit, že je opravdu postavíš :)
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod PodPetr » pát úno 11, 2022 1:15 pm

A ještě mě napadá jedna zásadní věc a to je přívod vzduchu zvenku. Většina lidí to opět nemá..
V tak malém prostoru je to naprosto důležité.

Kamna z krabice od nábojů od SlimPotatohead naprosto předčí vše, co jsem do té doby viděl. Také mu to v karavanu pěkně funguje ...
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Stanislav » pát úno 11, 2022 1:43 pm

Jaké zkušenosti s provozem máš na mysli? Jsou to prostě kamna. Regulace klapkou do komína, při zatápění otevřít dolní dvířka. Prostor se výhřeje během cca půl hodiny, potom částečně otvírám vchod do lodě, s teplem odchází i nastřádaná vlhkost. Někdy zapnu malý ventilátor pro lepší cirkulaci vzduchu.
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » pát úno 11, 2022 1:56 pm

Mám kvalitní svářečku kupovanou asi před 5 lety,jelikož nevařím každý den a jsem samouk ,moje vaření není upnej zázrak .Ale mám kamaráda kováře který mi už dost věci ochotně vyrobyl.Jsem docela zatíženej na hezký designem .Asi by bylo snažší kamna vyrábět z jeklu jak jsi psal,u nás ve šrotáku funguje zpětný výkup a zrovna nedávno jsem tam okukovat spoustu materiálu (odpad ze strojíren ),jako třeba jekl který byl 30x40 Cm o sile 1cm,jako tělo kamen ideál ,něco jako ta bedna od patron.
Moje kajuta má 2x2,3 m kde je kuchyň ,stůl a lavice pro 4 osoby,prostor na spaní zvlášť,stojná výška 185 Cm já měříme 174, tak ze ideál .Kamna by měli být opravdu malé .Místo pro kamna ještě nemám upne vybrané ,ale menší přestavba bude asi nutná ,Lod je kanálovka z roku 1982 dřevo laminát vnitřek v původním hezkém a povedeném provedení .
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » pát úno 11, 2022 1:58 pm

Stanislav píše:Jaké zkušenosti s provozem máš na mysli? Jsou to prostě kamna. Regulace klapkou do komína, při zatápění otevřít dolní dvířka. Prostor se výhřeje během cca půl hodiny, potom částečně otvírám vchod do lodě, s teplem odchází i nastřádaná vlhkost. Někdy zapnu malý ventilátor pro lepší cirkulaci vzduchu.


Myslím hlavně to dehtováni komína o kterém tu byla řeč
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Stanislav » pát úno 11, 2022 5:49 pm

Ten prostor je dost malý, tak to ještě dobře uvaž. Já to mám 3,3 x 4,5 m. Prostup komína mám zesílený nerezový plechem 3 mm a zevnitř 20 cm dokola izolovaný skelnou vatou. Jak to budeš dělat na laminátu nevím. Komín tvoří nerezová trubka, všechno na pevno svařené. S dehtovanim jsem zatím neměl žádný problém, ten komín se rozpálí a nic nedehtuje. Po topné sezoně demontuji venkovní část, párkrát do toho bouchnu klackem, vysypu saze, to samé uvnitř. Jinak žádný problém.
IMG_20220211_124741.jpg
Guwy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 19, 2018 4:29 pm
Reputace: 0

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod Guwy » pát úno 11, 2022 7:35 pm

Většinu času jsem na lodi sám ,vejít se tam musej :D .Pres zimu topim v pěti kamenech dvě dílny ,chata,a dům (kamana krb)žádné z nich taky nejak zvlášť nedechtují a to třeba v dílně mám bullerjany 15kw ocel roura strčená hned ven a čistím jednou za rok v pohode.
Ale to sekundární spalování mi příde jako zajímavá věc
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod david » pát úno 11, 2022 8:16 pm

Dehtuje jen mokré za nízké teploty. Tedy malý spalovací prostor a pořádný oheň. Například v Petrách, co mám v maringotce, shoří všechno i úplně čerstvé. A kondenzát žádný.
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na drevo do lodi

Příspěvekod PodPetr » sob úno 12, 2022 7:53 am

Tak jestli je to kanálovka s dostatečným prostorem uvnitř, tak bych tam dal ty Petry a víc bych neřešil. Ale furt platí, že na malém prostoru je velmi vhodné, aby kamna měla externí přívod vzduchu.

Ty své budu nyní prodávat, jsou dva roky staré. Kdybys měl zájem. Jsou to tyto,
https://www.krbova-kamna-thorma.cz/profikrby-thorma_filakovo_bozen_b_top__kourovod_nahoru-777225273-326216814-Krbova-kamna-pro-kourovod-120-mm/ akorát jsou celá černá.

Dehtováním myslím to, když je černé sklo od sazí. A to je vždy, když se topí na příliš malý výkon.

Kamna za rozumnou cenu, která mají skutečné sekundární spalování, neexistují, nebo o nich nevím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů