Naftové topení

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pát pro 22, 2006 1:13 pm

kdyz uvazim vsechny zde zmineny argumenty tak mi vychazi naftovy topeni jasne vytezne. Pro urcity lokality, lode a styly zivota na lodi to asi vyznam mit muze ale na beznou cruisingovou plachtnici se asi fakt lip hodi topeni naftovy. Jeste jednou diky za vase nazory!

ale s tim se mi v hlave objevila nova otazka :) : da na plachetnici pouzit napr. nezavisle topeni z auta nebo by melo na lodi problem? vadily by mu napr. naklony, agresivnejsi/vlhci prostredi apod ? lisi se vubec nejak podstatne naftovy topeni do auta a do lode? ma vubec smysl o pouziti topeni z auta na lodi uvazovat nebo je to z nejakeho duvodu blbost ?

diky
pepa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát pro 22, 2006 3:21 pm

Velké rozdiely by nemali byť, autá jazdia tiež v náklonoch, do kopca a s kopca, okrem aut sa montujú aj do stavebných strojov a jazda v teréne mi pripadá horšia ako na vode. Výrobca /importér/ na svojom webe bude mať istotne informácie, prípadne im napíš. Ale največšiu pozornosť by si podla môjho názoru mal venovať spotrebe prúdu, lebo kúrenia do auta majú odber aj 3A za hodinu a na loď sa mi to zdá vela. To za 24 hod spolu s prístrojmi a svetlami vyflákne 100A batériu. Ale ak budeš prikurovať pri teplote vzduchu povedzme 15 stupňov, tak ten odber prúdu nebude tak strašný. Autokúrenia sú stavané tak aby ohrievali nielen vzduch, ale aj vodu v motore pred štartom. Pozor ešte na hlučnosť :!: ak to je umiestnené v kamione mimo kabínu tak to nevadí, ale keď ti to bude hučať v kajute, tak nič moc.
Na investíciu je lacnejšie kúrenie na petrolej, ale petrolej je 2x drahší ako nafta a musíš uskladňovať dve médiá. Čiže ak loď nie je príliš velká a nebudeš vela kúriť, tak sa oplatí uvažovať aj nad petrolejom. Petrolejové kúrenie Wallas o výkone 1300W stojí cca 610 Eur a má spotrebu O,3 - 0,6 l/hod a 0,4A/hod. Teda ak kupuješ nové kúrenie, tak by som uprednostnil prevedenie marine. Ak môžeš zohnať za pár šupov staršie autokúrenie tak to rieš.
Potom je ešte možnosť plynové kúrenie na propan-butan, ale osobne to nepovažujem na menšiu loď za šťastné riešenie. Ďalej môžeš prikurovať v lodi za jazdy tak, že na varič dáš vykurovací nadstavec /prederavený hrniec dnom hore/ videl som to v nemeckom yachte v Tips und Triks. Na podobnej úrovni je aj liehový ohrievač, tiež je to taký hliníkový hrniec s patronou na lieh ako vo variči. No a ešte sú petrolejové ohrievacie lampy. Tieto posledné riešenia sú velmi lacné, tá petrol lampa stojí cca 35 Eur. Má to ale nevýhodu v tom, že s tým nemôžeš kúriť keď ideš spať. Životu nebezpečné! Ale pre toho, kto cez deň jazdí a potrebuje si zohriať ruky dobré riešenie. Ak ideš na noc do maríny, tak sa napojíš na el.a pustíš si teplovzdušný ohrievač, ten dostaneš aj za 1000,-Kč.
Tie kamínka na dřevo mi pripadajú dobré, keď kotvíš v zátoke niekde na severe niekolko dní, ďaleko od civilizácie, chodíš tam na výlety po pobreží a robíš trebárs ornitologický výskum, alebo fotíš. Ale nie na plachtenie.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát pro 22, 2006 4:43 pm

Dobré postřehy Denisi, hlavně ta spotřeba elektriky. Doplňuji, že naftová topení pro kamiony, karavany i lodě se používají hlavně zn. Ebršprech (Eberspaecher) a Webasto.
Pokud někdo chce získat nějaké informace, internet je ideální prostředek. Chce to jen trochu času. :wink: Komu se nechce brouzdat, TADY jsou technické parametry Ebršprechu. U Webasta jsem je nenašel, ale zase tam je seznam odborných dílen v CZ
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

topení

Příspěvekod david » pon led 08, 2007 11:30 pm

Ahoj topiči,
mám na loďce dva teplovzdušný Eberspechary, už tak 4 roky. Tak si myslím, že už něco vím. Spotřeba elektriky je u 2,2 kW min 9 W, max 24W, u 3,5 kW je min 12W, max 36. Nafty to žere cca 0,1l / Kw / h. Je to tak tichý, pokud máš řádnej průměr hadic, že to nijak zvlášť v lodi neruší, horší je to z venku - kravál od výfuku - ale prodávaj tlumič. Mimochodem mi to venku řve víc než 6,5l diesel co mně strká dopředu. Já to v lodi neslyším, ale občas prskaj ti okolo. Není topení do auta, co by dělalo teplou vodu a vzduch současně - jak tvrdí Denis. Buď jedno, nebo druhý. To druhý - tedy vodní, má na můj vkus víc nevýhod než výhod.
1) větší spotřena elektriky - oběhové čerpadlo běží s konstantním výkonem okolo 30W, i když jde topení na sporo.
2) musíš někam nacpat radiátory a na to většinou není místo
3) radiátory musí mít přirozenou cirkulaci okolního vzduch, pokud přidáš větrák, tak zase roste spotřeba elektriky
4) delší doba startu - než ohřeješ všechnu vodu
5) výhody - můžeš ohřívat vodu v boileru a v zimě přihřívat motor aby nazamrz - ale v zimě jezdím jen já a motor mi nestačí vychladnout :D
Teplovzdušný topení se dá montovat v náklonu 90° podél podélné osy a snese bezpečně podélný náklon 45°. V příčném směru mu to asi je jedno úplně, pokud to není trvale! ( ložiska motorku )
Topení Eber, a asi i Webasto, mají při studeným startu tzv BOOSTER - jedou o cca 20% větším výkonem než je trvalý maximální ( štítková hodnota) aby bylo dřív teplo. Mají termostat nasávaného vzduchu - bere se z kajuty !! ( na rozdíl od auta ), nebo můžeš dát prostorový termostat. Můžou mít spínací hodiny, ovládání telefonem a další drahý vymoženosti
Nakonec jeden typ - autaři často mění malá topení ( 2,2kW )za větší a tak se ty malý dají od servismanů poměrně levně sehnat.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte led 09, 2007 2:11 pm

Ahoj Davide, kde si bol tak dlho, nič nepíšeš. Čo sa týka toho kúrenia v aute, je to tak, ohrieva ti to vodu v motore a zároveň môžeš kúriť v aute. Netvrdil som, že to môže ohrievať len vzduch. Snažil som sa len upozorniť, že to zohrieva aj vodu v motore a preto to má velkú spotrebu prúdu. Ale je dobré, ak sa nejasné formulácie zjasnia. Bohužial nie som strojný vzdelanec, ani učitel, tak tie moje formulácie, aj vedomosti, niekedy pokulhávajú. Takých nás je tu kopa. Je škoda, že motorársky matador ako ty nič nenapíše sám od seba, myslím, že by si tu mal vďačných čitatelov.
Ale s tými radiatormi pri teplovodnom neviem neviem či to tak je, nie som na to odborník, ale myslím že je tam výmenník a fúka to teplý vzduch.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte led 09, 2007 6:37 pm

Nevím, jestli se trefím správně do problému. Pokud z diskuze vyloučíme horkovzdušné topení (to je jasné), tak u vodních typů je ohřívaným médiem voda. Ta je jednou stranou do topení nasávána a druhou vytlačována. U vozidel se toto připojí na chladící okruh a po jeho zahřátí (i motoru) může sepnout klasické topení a vyhřát kabinu. Pokud bych toto topení použil v lodi, můžu si zvolit, jestli na konci bude radiátor, nebo výměník s ventilátorem. Je tak?
Co se týká hluka a spalin o kterých je psáno výše, to mě udivuje. Možná prostředí před hraničním přechodem má vyšší hladinu hluku než opuštěná zátoka, ale co já vím, dobře seřízený eberspeacher by měj jet potichu a bez nějakého nepříjemného kouření. Při tak malé spotřebě by tu měla být velmi vysoká účinnost a dokonalé spalování....
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte led 09, 2007 7:30 pm

[quote="Baharis"]Nevím, jestli se trefím správně do problému. Pokud z diskuze vyloučíme horkovzdušné topení (to je jasné), tak u vodních typů je ohřívaným médiem voda. Ta je jednou stranou do topení nasávána a druhou vytlačována. U vozidel se toto připojí na chladící okruh a po jeho zahřátí (i motoru) může sepnout klasické topení a vyhřát kabinu. Pokud bych toto topení použil v lodi, můžu si zvolit, jestli na konci bude radiátor, nebo výměník s ventilátorem. Je tak?
Co se týká hluka a spalin o kterých je psáno výše, to mě udivuje. Možná prostředí před hraničním přechodem má vyšší hladinu hluku než opuštěná zátoka, ale co já vím, dobře seřízený eberspeacher by měj jet potichu a bez nějakého nepříjemného kouření. Při tak malé spotřebě by tu měla být velmi vysoká účinnost a dokonalé spalování....[/quote]

Rozumíš dobře, ale nikde jsem nepsal, že topení kouří. Psal jsem že dělá kravál a to teda dělá. jediná odpomoc je koupit k němu tlumič výfuka a tlumič sání spalovacího vzduchu. I tak to není nehlučné - tedy venku. Vodní topení jasně může mít výměník s větrákem, ale je to zase na úkor spotřeby elektriky, jak už sem psal. Ve spojení s trvale běžícím oběhovým čerpadlem topné vody to není únosné. Dá se udělat kompromis, dát k radiátoru malý větrák z počítače a urychlit přirozenou cirkulaci vzduchu. samozřejmě záleží na tom, jaký by se radiátor použil, výběr je velký.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte led 09, 2007 7:48 pm

O tom teplovodnom sa do plachetnice nedá ani uvažovať. Velké problémi s tým majú aj karavanisti a to na motor vrčia podstatne viac. Max. dva dni parkovania na jednom fleku a batéria je v ťahu. V motoráku predsa len ideš na motor v podstate celú cestu a el. je dosť. Na tu hlučnosť sa karavanisti tiež sťažujú, ale ja v tom skúsenosti nemám, tak to neviem posúdiť. Vzhladom k tomu, že na plachetnici si za jazdy v kokpite stále, treba hlučnosti prevádzky kúrenia venovať dostatočnú pozornosť.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte led 09, 2007 9:04 pm

V pořádku hoši. Já jsem s vámi. Je mě taky jasné, že každý spotřebič navíc je problém. Jen jsem chtěl něco k těm možnostem zapojení vodníka. Rozumíme si. :wink:
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř led 10, 2007 9:57 am

Chlapi.Včera jsem se dal do řeči s jedním Frantíkem,co právě montoval topení do své 11 metrové ocelovce..Koupil funglovku Wallas Marin 30D.Říkal,že Eberspeacher se mu po 3 letech na moři rozpadl.Asi i tady bude nutná částečná marinizace.Minimálně v použitých materiálech.Tvrdil mi,že to jeho staré je už neopravitelné.Ale spíše by se mu tady ta oprava už nevyplatila,tak koupil nové.Taky říkal,že i kdyby bylo vydrželo,tak stejně by ho byl vyhodil právě kvůli hluku.Já mám sice starej model wallas marin 3000(přestali se dělat tak před 7-8 lety),ale s hlukem až takovej problém nemám.A tyhle topení toho vydrží i na mori dost.Na kanálech a na řekách to asi problém nebude,ale na moři...no...nevím.Frantík na to dost nadával.Problém je asi jenom v tom,že tyhle marinizovaná nezávistlá naftová topení stojí dvakrát tolik,co Eberspeachere.Ale musí na tom něco být,jinak by to nikdo nekoupil a všichni by topili levněji.A i výrobci lodí by tím znižovali náklady na stavbu.Inu babo raď...Ale na moře bych asi koupil topení dělané na moře a ne do karavanů.Ono,nehledě na to,že loď je v podstatě pořád v pohybu,tak na moři je mnohem agresivnější prostředí.A asi bude rozdíl,když topení nasává čistej vzduch a nebo prosolenej a vlhkej vzduch. :?:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » stř led 10, 2007 3:29 pm

[quote="Monty"]Chlapi.

Jasný, normál Eber a Weba maj hliníkovej kotel a ten v soli nepřežije. Model marine bude mít kotel nezrz, jako kdysi měli Pal-ovácký topení.
Jo kde sou ty časy
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » stř led 10, 2007 3:35 pm

Jo a v jedný plachetce sem zprovozňoval kamarádovi orig, asi holandský, plynový topení, bez oběhovky, jen na samotíž - zíral jsem jak to dobře funguje. To bych považoval za ideál. Nebere žádnou elektriku, nesmrdí, nehlučné a pokud se nebojíš plynu co je těžší než vzduch ...
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř led 10, 2007 4:04 pm

david píše:Jo a v jedný plachetce sem zprovozňoval kamarádovi orig, asi holandský, plynový topení, bez oběhovky, jen na samotíž - zíral jsem jak to dobře funguje. To bych považoval za ideál. Nebere žádnou elektriku, nesmrdí, nehlučné a pokud se nebojíš plynu co je těžší než vzduch ...


Skus někde sehnat alespoň výrobce,nebo model...Na to bych se rád podíval
:idea:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pát led 12, 2007 2:41 pm

Skus někde sehnat alespoň výrobce,nebo model...Na to bych se rád podíval
:idea:[/quote]

Rád, až se majitel loďky objeví ( není z Prahy ), může to trvat dýl
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát led 12, 2007 10:09 pm

david píše:Skus někde sehnat alespoň výrobce,nebo model...Na to bych se rád podíval
:idea:Rád, až se majitel loďky objeví ( není z Prahy ), může to trvat dýl


No,šak nehoří. :wink:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon kvě 21, 2007 9:25 am

Co říkáte tomuto topení? Údajně do 15 stupňů náklonu bezproblémový provoz.
http://www.toplicht.de/product/l13998
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pon kvě 21, 2007 11:25 am

myslim ze to bude podobnej typ o kterym pisou napr. tady (bod 19)

http://www.bethandevans.com/Leftoff.htm

a nemuzou so ho vynachvalit. bezproblemovy provoz (oproti "forced air system"), nezere elektriku, ma horkou pltnu pro udrzovani napoju teplych atd.

pepa
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon kvě 21, 2007 1:58 pm

No já jsem z toho trochu rozačitej.
Jsou to obyč nafťáky, s plovákovým karburátorem.
Jenom trochu menší a také dražší. To asi ta miniaturizace.
Měl jsem různé tipy (pokojových) a všechny smrděli.
Dále tam nevidím venkovní nasávání vzduchu nutného ke spalování.
Takže totéž jako když tam šoupnu plynové pohody.
Ty ovšem hoří i v 90 ° náklonu.

Jinak možnost „vaření“ ???? by byla vítána.
Taky by se dali dát do závěsu.
Chtělo by to někoho s osobní zkušeností.
alffa
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon kvě 21, 2007 3:17 pm

Alfa ahoj
Jak na to koukám, tak ten separe přívod vzduchu je spodní přírubou. Podle šipek je to přívod vzduchu jak pro obtékání spolovacího prostoru, tak pro hoření ve spolovací komoře. Šipky vzduchu tam odbočují nasávacími otvory. I když to je hodně malé, kam s tím v 8m lodi? V trupu vývod 80-100 mm jak pro sání /to by tak hrozné nebylo/, tak pro výfuk- horký a smrdící ???
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » čtv zář 08, 2011 6:27 am

Mě by zajímalo jak je u těch teplovzdušnejch bufíků na lodi řešený výfuk?? Přeci jen bude výfuk dost ohřátý a udělat pro něj prostup v laminátu. U motoru je mi to jasný, ten je chlazenej vodou, takže laminátem už prochází studenej, alë jak se to řeší u bufíka?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned říj 09, 2011 7:00 pm

Tak koukám, že to tady nějak zamrzlo. Nebo spíš zavařilo v teplotních rekordech babího léta?

No to je fuk. Musím to chtě nechtě oživit, protože zima už buší nekompromisně na dveře, a já mám topení ještě v krabici.

Nejprve pro Charliho:
Charlie píše:Mě by zajímalo jak je u těch teplovzdušnejch bufíků na lodi řešený výfuk?? Přeci jen bude výfuk dost ohřátý a udělat pro něj prostup v laminátu. U motoru je mi to jasný, ten je chlazenej vodou, takže laminátem už prochází studenej, alë jak se to řeší u bufíka?

Vytáhnuto z manualu pro Breeze, ale myslím, že třeba ten sklon (kondenzát) atd. bude platit obecně.
Bohužel, jak to protáhnout laminátem, se tady nedozvíme. :( Taky by mě to zajímalo. Chlapci s ocelovkama to neřeší. No asi to v laminátkách nikdo nemá.
Soudím tak podle ohlasu, na Tvůj dotaz. :hmm:
Zřejmě nezbude, než vymyslet vlastní řešení. :?

Spaliny
Spaliny je nutno spolehliv_ odvést do míst, kde nemohou vniknout do topného ani spalovacího vzduchu.
Na výfuk topení musí být vždy nasazena ohebná trubka, která je sou_ástí soupravy. Tuto trubku je možné
zkrátit na délku minimáln_ 0,5m, pop_. m_že být prodloužena potrubím s minimální sv_tlostí 20 mm až o 1
m. Na její konec musí být nasazena koncovka výfuku. Výfukové potrubí je vhodné montovat s malým
trvalým spádem sm_rem k výstupu spalin. Pokud toto nelze dodržet, musí být v nejnižších místech
vyvrtány odvod_ovací otvory cca - 3 mm, aby vzniklá voda a kondenzát mohly voln_ odtéci.
Výstupní otvor spalin je t_eba orientovat tak, aby nesm__oval proti sm_ru jízdy a nemohlo docházet k jeho
zanášení blátem nebo sn_hem. Zárove_ je t_eba dbát na to, aby vedení spalin nep_esahovalo obrys
vozidla a neohrožovalo funkci d_ležitých _ástí vozidla ( vedení paliva, brzdy, hydraulika aj.). Není vhodné
p_ipev_ovat výfukovou trubku k plastovým _ástem automobilu, teplota výfukové trubky m_že dosáhnout až
200°C. Pokud leží ústí výfuku mén _ než 50cm nad úrovní vozovky dbejte na to , aby ústí výfuku
nesm__ovalo kolmo k vozovce, a tím nemohlo dojít k výstupu spalin sm_rem k zápalné látce. (suchá tráva,
sláma, piliny apod). Upozorn_te provozovatele topení na tuto skute_nost.


Tak teď já:
Sehnal jsem novodobého bufika. Obchodní název: BREEZE.

Obrázek Obrázek
Topení je celkem zánovní, jenže nevím jak ho zapojit. Návod k tomu pochopitelně žádný není.
Posháněl jsem jen na netu, všelijaké manualy. Ale většinou provozní. Mám dokonce i dvě servisní knihy (PDF) ale abych z toho byl nějak chytrej, to se nedá říct.
Seznam manuálů, co jsem posháněl:
Obrázek
Pokud by tedy někomu chyběl, ... stačí říct. ;)

Potřeboval bych tedy poradit. Třeba to topení máte někdo v autě, nebo se vyznáte v elektrikářských schématech. Kdo ví, třeba je mezi námi přímo nějaký servisman. :?
Hlavně ta rada musí být dostatečně blbuvzdorná. Nejsem sice úplný dement, ale o elektrice vím jenom to, že kope. :(
Potíž je také v tom, že v těch manualech je popis připojení na různé ovládací krabičky, jen na tu mou pochopitelně ne.
ObrázekObrázek

Ten můj ovladač, je asi nějakej starší typ, nebo právě naopak. Fotka se Bohužel moc nepovedla, tak jsem vám to aspoň namaloval, aby byla nějaká základní představa:
Obrázek
Vypadá to tak trochu jako ciklovač na stěrače, ze staré Škodovky. :D Funkci toho mého ovladače, jsem si vycucal z prstu. (jak by to asi mohlo fungovat). :?
Mezi ovladačem a topením vede 4 + 2 = 6 drátů. Trochu je to vidět na těch fotkách (nahoře).
+ další dva. Ty nepočítám, tam je to jasný. Napájení 24 V, z baterek.
No a jsme u toho. Jakej drát, na kterej konektor patří? Jak připojit 6 drátů, na 7 konektorů?

Tak jestli někdo něco víte, i dílčího, tak sem s tím. Třeba to nějak dáme dohromady.
Ahoj, alffa
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » ned říj 09, 2011 7:47 pm

Proč se nezeptáš u prodejce, nebo v servisu, když to tady vedou. http://www.autosip.cz/
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned říj 09, 2011 8:04 pm

tataS píše:Proč se nezeptáš u prodejce, nebo v servisu, když to tady vedou. http://www.autosip.cz/

Protože zrovna žádného prodejce ani servismena nemám po ruce.
A proč se ptáš Ty, když nechceš, nebo nemůžeš sám nic poradit. :?:

Kdž o tom nic nevíš, tak prostě nereaguj a je klid. ;)
alffa
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned říj 09, 2011 8:26 pm

Ohledně výfuku bufíku u laminátek se dá něco dočíst zde: http://www.plavidla.cz/forum/viewtopic.php?id=418
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » ned říj 09, 2011 8:57 pm

Na netu je o těchto topeních toho dost, zvlášť, když se to tady vyrábí v Branu a servisy jsou v každé díře.
http://www.autosip.cz/fotky697/navody/N ... II_new.pdf http://www.autosip.cz/fotky697/navody/N ... RO_III.pdf
http://katalog.brano.cz/cs/topeni/nezavisla-topeni/ tady je i seznam servisů v ČR a po celém světě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů