Naftové topení

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Brubbel
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 23, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Re: Naftové topení

Příspěvekod Brubbel » pon lis 23, 2015 8:21 am

david píše:Eber začne trochu foukat, pak žhavit - je vidět na voltmetru pokles napětí, případně napětí pulsuje. Pak začne klapat čerpadlo a zvyšují se otáčky větráku.
Pokud nemá naftu (zavzdušněno a pod.) po chvíli - 2 -3 min? - vypne a začne znovu start cyklus. to se opakuje max 3x a pak docela vypne, byť kontrolka svítí. Je potřeba knoflíkem vypnout a zapnout.

že by běželo nonstop 20min ačkoli nechytlo mi nehraje.
Opravdu nezkoušelo opakovat start? Na přívodu nafty pod topením bývá průhledná trubička - je v ní nafta? Klepe čerpadlo nafty? Žhaví svíčka?


jo klepalo, pak foukalo nekolik minut, paz zas klepalo, chvili foukalo a vypnulo se. O vikendu to poradne prostuduju, preci jenom sem mel ztuhly prsty pri natirani:)
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Naftové topení

Příspěvekod david » pon lis 23, 2015 9:20 am

jo, tak to je normální opakovaný start. jestli topení dlouho stálo a před tím fungovalo, zkus to ještě párkrát zopakovat

nemá naftu nebo nežhaví. přívod spalovacíhu vzduchu zacpanej/přicpanej nemáš? - pavouci, plachta, fendr...
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Naftové topení

Příspěvekod geus » pon pro 28, 2015 6:30 pm

Tak dnes jsem opet zkusil zapnoutnaftove topeni eberspacher air. Po tretim zapnuti konecne nabehlo a topilo ale ventilator ma hrozny zvuk vrze skripe huci tak se ptam uz jste to nekdo mel rozdelane ja pocitam zebudou vadna loziska ze by skrtalo se mi moc nezda. Je to tezke se dostat na loziska
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Naftové topení

Příspěvekod david » pon pro 28, 2015 7:02 pm

jak u kterého modelu, nejhorší je ten se "zakapotovaným " motorem v plastovým futrálu. Nejblbějc jdou dolů oba větráky, pak už to je Havaii

já to dělal kvůli uhlíkům a vůbec si nepamatuju, jaký ložiska, táhne mi hlavou, že tam jsou sintrovaný futra - ale bez záruky. Těm by možná stačilo fouknout mazací spray do škvíry mezi motor a kola větráků a nechat nasáknout

zkus decentně ťuknout na prostředek větráku. někdy se to chytne.

ps. taky jde blbě dolů celej kryt topení - plastový nejty s trnem a neznám na ně správnej fígl. :hmm:
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Naftové topení

Příspěvekod geus » pon pro 28, 2015 7:34 pm

Mam tam toto
IMG_20151227_150355.jpg
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Naftové topení

Příspěvekod david » pon pro 28, 2015 7:40 pm

to nepoznám, na dálku vypadaj všechny +- stejně.
Uživatelský avatar
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 244
Registrován: stř kvě 09, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naftové topení

Příspěvekod toms » úte pro 29, 2015 8:01 am

Přidám nějakou zkušenost s mým naftovým topením. Dělá všechno to, co tu popisujete, ale i topí, většinou.

Obecně se topení chová tak jak popisuje david. Když nenastartuje napoprvé tak to po chvíli zkusí znovu a znovu a potom se vypne, jen ventilátor pomalu běží. Někdy nenastartuje vůbec tak ho vypnu a počkám. Když se mu opravdu nechce tak se osvědčil fígl nastartovat před zapnutím topení motor – stejně jako Pavel-Sulc. Mám podezření, že nenastartování způsobuje nedostatek energie z baterek, tak při zapnutí topení vypínám pro jistotu světla v lodi. Nicméně měření napětí tomu nenasvědčuje. Ještě se tedy moje topení vyznačuje tím, že čas od času se najednou přeruší spalování a než znovu nastartuje, kouří a to vydatně. S oblibou si k tomu vybírá okamžik, když jsem v komoře, nebo zrovna něco míjím. Tak čekám, kdo na mě zavolá někdo hasiče.

geus: mě ventilátor topení postupně začal vydávat skřípavé zvuky (stejné jako ventilátor topení v autě co se pak po třech měsících zadřel) a začalo se to zhoršovat tak už jsem se „těšil“ na opravu. Mám totiž topení přístupné jen když vyrvu podlahu kormidelny. Nevím, zda topení instalovaly před montáží podlahy, nebo v podlaze byl montážní otvor, který je teď překrytý novou podlahou. Každopádně to znamená trhat podlahu, tak jsem čekal, co bude. Jak začínaly klest venkovní teploty a topení jsem nechával běžet celou noc tak zvuky zmizely sami a bylo to vyřešeno. Asi už utekly všichni pavouci.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naftové topení

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte pro 29, 2015 9:51 am

Ahoj Toms, mám Eberspächer 4000, žhavení bere hodně proudu a srazí napětí i na ventilátoru, to ale nevadí. Z baterie mám kabel 6 mm2, je asi 4 m dlouhý. Při žhavení jsem měl na žhavící svíčce kolem 10V a to na start nestačilo. Také jsem musel nastartovat motor a napětí na baterii stouplo z 12V na 14V a topení nastartovalo. Dělal jsem různé pokusy se žhavicí spirálou na svíčce ale bez výrazných úspěchů. Hlavní ztráta napětí na svíčku byla ve velkém modulu elektroniky topení.
Sundal jsem kabel ze svíčky, kde je při žhavení + a zapojil na cívku rellä Bosch 30A které je zcela vlevo. Druhý kontakt cívky na plášť topení, který je -. Na jeden kontakt spínacího páru rellä jsem dal přes pojistku rozdvojení hlavního červeného přívodního kabelu + a druhý kontakt jsem spojil se žhavicí svíčkou. Je po problému.
Nýty o kterých píšeš je pravděpodobně POP nýt, tuším česky trhací nýt. Je většinou hliníkový a dobře se odvrtá, ale opatrně ať neprojedeš také plastový kryt. Na hlinikový stěžeň se používají pevnější nýty z monell. Existují i nýty z nerez, ale hliník a nerez ve slané vodě nejdou dohromady.
DSC04921.JPG

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů