Naftové topení

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » sob srp 31, 2013 12:26 pm

Ještě jedna podstatná věc Romane. Koukal jsem na topení, které jsi si vybral Ateso Breeze. Musíš počítat s tím, že má při chodu trvalý odběr z baterky 12V cca 3A. Tak že s tím stejně nebudeš moci topit nějak dlouhodobě. Nevím jak máš velkou loď a ani jak je elektricky vybavená. Pokud by jsi měl možnost na noc připojení k břehové přípojce 230V, tak je samozřejmě lepší do lodi šoupnout přenosná el. kamínka, jejihž cena je mnohem menší, než u nezávislého topení.
Uživatelský avatar
mkovi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 164
Registrován: úte črc 17, 2007 2:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod mkovi » sob srp 31, 2013 9:21 pm

Mam na plachetnici Ateso Breeze a s tou spotrebou el. to neni tak hrozne. Pri min. vykonu jsem nameril 0,7A a pri vykonu na treti stupen z 10 (nevim kolik jich je presne, 3 stupen vetsinou staci a uroven hluku je pro nas prijatelna) je spotreba 0,9A. Mam 140Ah baterku a neni problem, kdyz bezi celou noc topeni a kompresorova lednice. Travili jsme letos mesic v kuse na Orliku behem povodni a tam problemy byli. Malo slunce = solary nic nedali, bylo nutne kazdy den nastratovat a dobit. Dlouhodobe hrozna vlhkost, staly dest, teplota 8 stupnu a laminatova neizolovana plachetnice = plisen vsude. Kde neni dvojity laminat je koberec a plesnivel i ten. Za normalniho pocasi si se solary vystacime a pri beznem vetrani se nam plisen netvori. Takze zalezi na podminkach.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » sob srp 31, 2013 11:26 pm

3,5kW Eberspacher bere při min. výkonu pouze 9W, na plný kule 36W
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » pon zář 02, 2013 3:15 pm

Já jen něco přidám. Mám ebešpachra asi 3,5 nebo víc kw to je jedno. Zase tak nehlučné to není. hluk v kajutách je slyšet. venku zase tak moc ne. loď to teda vytopí. spotřebu neřeším bere to z hlavní nádrže. Teš%d mi teda začel pískat vemtilátor tak ho nepoužívám. Používám el. radiator ten je nejlešpí 1.2 KW do každé kajuty a je teplo i při -25 zaizolovaný to mám. mám i krbovky takže nejsem ničím omezen. Lod mi teda větrá celý rok. Ale loni jsem v zimě marodil, tak dost i topil a potil se a to mi ze stropu kapala voda co jsem vypotil na hlavu. Jinak je v lodi dobré klima. Načaté víno tam bylo 10 měsíců a nezkazí se dokonce česnek a cibule tam ležela 7 měcíců a nezkazilo se to. možná je to tím že je ponor 160 a voda to ochlazuje a v zimě otepluje..vlhko tam nemám. ale i když se topí tak zákoutí a podobně tam je chlad a bude asi vždy.
Uživatelský avatar
petrhu
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 30
Registrován: úte úno 01, 2011 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod petrhu » pát říj 18, 2013 7:23 pm

Budu instalovat do lodi topení Eberspracher D2. Zajímalo by mě jaké máte zkušenosti z praxe, všude se píše o chlazení výfuku nasávaným vzduchem ale origo koncovka nemá nikde možnost připojení sací hadice,to by znamenalo dělat další přívod vzduchu-to bych nechtěl.Jak dlouhé by mělo být chlazení? a co zbytek trubky k topení?-tepelnou izolaci? -budu to mít v úložném prostoru. Je možné vyhnout výfukovou trubku nad topení a odtud spádovat aby nebyl potřeba odvádět kondenzát? Vzhledem k místu a vývodu hadice teplého vzduchu by mi vyhovovalo umístnit topení rovnoběžně s podélnou osou lodi a ne tak jak je v návodu na přepážku. Nevadilo by to v náklonech -na plachetnici.Je vhodnější brát ohřívaný nasávaný vzduch z kajuty(vyšší účinost) a neho zvenku(snížení vlhkosti) - z praxe???
Uživatelský avatar
antoska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 59
Registrován: úte zář 06, 2011 2:00 am
Reputace: 14

Aeroheat

Příspěvekod antoska » čtv bře 26, 2015 1:09 pm

Chcem sa spytat, ci ma niekto skusenosti s aeroheat.de ? Dakujem
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Eberspacher

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv kvě 14, 2015 7:36 am

Na naší lodi, plachetnice OE 36 máme od 1975 Eberspacher 4000. Umístění na zádi uvnitř na zrdacadle. Nasávání vzduchu z prstoru topení. Tlumič spalvacího vzduchu a výfuku. Tlumič topného vzduchu před a za topením. Ovládání termostatem. Je Ti zima? Máš mokré oblečení? Zapni a máš teplo a sucho. Hluk nás neruší ani v noci. Problematika topení je věc názoru. Pokud by bylo ideální řešení, existovalo by jen jedno topení. Pozdrav Pavel
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Re: Naftové topení

Příspěvekod dedko » pát lis 20, 2015 3:35 pm

Dobrý deň !
Teraz som sa vrátil z lode, kde teplomer vo vnútri lode ukazoval + 8 stupňov, (zamračená obloha)
V lete keď teploty ukazovali nad + 30, tak som nad kúrením samozrejme neuvažoval, načo...bolo mi teplo... :lol:
Ale teraz to kúrenie v lodi už je potrebné, tak teraz už uvažujem, musím...bola mi zima... :x
Na nete som našiel rôzne nezávislé kúrenia, prečítal som viac forov, karavanig a pod.
Už som aj na výstavách (lode na vode a pod...) hľadal a radil sa s predajcami.
Samozrejme každý výrobca či predajca chváli, len to svoje...
Ja som oslovil mailom túto firmu. Boli ochotný poradiť a cena tiež je prijateľná.
http://www.ateso.sk/kurenie/kurenie-wind-iii
Ixxovú loď chodíme zazimovať, či odzimovať. Je to skoro na jar, alebo neskoro v jeseni. Nočné teploty sú nízke a keď sme nie v marine na elektrike, tak sa kúri nezavislím kúrením (tuším) má nezávislé kúrenie eberspacher. Dnes som mu to kúrenie naozaj závidel !
David, Dodo a ostatný, už niekoľko rokov používate kúrenie. Ako ste spokojný s vašim nezavistlím kúrením ?
Môžete mi poradiť aké kúrenie a aké nie ?

Ďakujem - Ďekuji -Köszönöm :)
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Naftové topení

Příspěvekod err_ » pát lis 20, 2015 3:50 pm

Ahoj, ja spim na lodi od brezna do listopadu, vcetne. Spim v ni pri venkovnich teplotach az -5°C. Lod mam castecne zaizolovanou polystyrenem a na nem tenky korek. Nekde je jen ten tenky korek a nekde jeste vubec nic. Lod vytapim Webastem AirTop 3500. Kdyz to necham, lod to vytopi na 22°C a zere to 0,2l na hodinu. Topeni mam za motorem, a vzduch rozvadim vzduchovodem. Takze foukani tepleho vzduchu neni tak hlasite, aby rusilo pri spanku. Topeni si bere naftu primo z nadrze a soucasne modely maji i casovy spinac, takze si muzes lod predtopit a pod. V lete se da topeni bez nafty pouzit jako ventilace.

Co je dulezite, je nejake to zatepleni. Ani ne tak kvuli uniku tepla, ale kvuli kondenzaci. Mista, ktera nebudou zateplena budou mokra a v lodi se bude zvysovat vlhkost. To je neprijemne, pokud tam pak spis dele.

Webasto si bere napajeni z baterky. Pri vymysleni si nastuduj spotrebu topeni a je nutne kapacitu baterie v tomto duchu rozsirit. Bez napajeni to netopi.

Na velikost tve lodi bych doporucoval vyssi radu, AirTop 5500.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Naftové topení

Příspěvekod david » pát lis 20, 2015 4:26 pm

mám Eberspacher 2 kW v ložnici a 3,5 kW v obejváku. menší cca 11 let, bez jediné závady, větší 9 let, 1x výměna síťky kolem svíčky a 1x výměna uhlíků.

to větší jede obvykle od pátku do neděle v jednom kuse každé chladnější počasí celej rok. Pokud není víc jak cca -7 - 8 °C, tak vytopí celou loď.

samotné 2 kW, co bylo původně v obejváku, prozměnu při mrazech nestačilo ani na samotnej obejvák.

do 5 kW bych nešel, nemáš to tak velké, i na sporo pojede moc a bere víc elektriky
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Naftové topení

Příspěvekod geus » pát lis 20, 2015 7:53 pm

Ja mam jedno eberspacher myslim 5 nebo 7kw lod to docela vytopi rozvod takovejma husima krkama slyset to je ma to svuj termostatmam to na 23st. Ale pokud chci opravdu zatopit tak krbova kamna to vytopim na 35 st a venku-20. A uhelne brikety a je teplo do rana
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Re: Naftové topení

Příspěvekod dedko » pát lis 20, 2015 8:11 pm

err_ píše:Webasto si bere napajeni z baterky. Pri vymysleni si nastuduj spotrebu topeni a je nutne kapacitu baterie v tomto duchu rozsirit. Bez napajeni to netopi.

Na velikost tve lodi bych doporucoval vyssi radu, AirTop 5500.

Ahoj
Baterky mám tri x 240 Ah...dobíjanie v prístave elektrika, (zatial som to nemusel využiť) + motor + solar.
A prečo si myslíš že potrebujem 5 Kw...nie je to predimenzované ?
Vo veľkých mrazoch sa plaviť alebo sa zdržiavať na lodi už nemienim. Trocha prikúriť pri teplote + -10 nad nulov, možno stačí tých 3,7 Kw

david píše:mám Eberspacher 2 kW v ložnici a 3,5 kW v obejváku. menší cca 11 let, bez jediné závady, větší 9 let, 1x výměna síťky kolem svíčky a 1x výměna uhlíků.

to větší jede obvykle od pátku do neděle v jednom kuse každé chladnější počasí celej rok. Pokud není víc jak cca -7 - 8 °C, tak vytopí celou loď

David, tak toto je dobrá správa. Podľa tohto, tých 3,7 Kw budem mať aj rezervu... ešte počkám, možno sa niekto ozve kto má v lodi namontované nezávislé kúrenie Breeze III. Potom sa rozhodnem medzi Breeze, Webasto alebo Eberspächer..
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Re: Naftové topení

Příspěvekod dedko » pát lis 20, 2015 8:17 pm

geus píše:Ja mam jedno eberspacher myslim 5 nebo 7kw lod to docela vytopi rozvod takovejma husima krkama slyset to je ma to svuj termostatmam to na 23st.

geus
Tie husie krky :lol: ako ďaleko máš vedené ?. a tiež výfuk, ako máš vyvedený...dlžka výfuku...
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Naftové topení

Příspěvekod dodo » pát lis 20, 2015 9:24 pm

Ahoj Dedko,
ja mam prave to Ateso. Jsem spokojenej, ale popravde jsem s nim toho zas tolik nenatopil, protoze pres zimu neplujem, takze to spis pouzivame kdyz je vlhko na vysuseni lode nebo na pritapeni kdyz je chladno v noci.

Ale zrovna nedavno mi prisla nabidka ze uz je k dispozici 4. generace tohoto topeni

http://www.hunter-cz.eu/nezavisle-topeni/ateso/topeni-ateso-wind-iv.html

Rozvody vzduchu jsem delal pomoci izolovanych husich krku na rozvod tepleho vzduchu od krbu.

Dodo
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Naftové topení

Příspěvekod err_ » pát lis 20, 2015 10:16 pm

Dedko:
Znam jen Webasto, protoze jej mam a jsem na lodi i kdyz je venku zima. Na moji lod, s malyma oknama je tech 3500 co ma tak akorat. ty mas objemove vetsi lod, zejmena salon. Mas daleko vice oken, tedy plochy s nejmensi izolaci. Tak z toho si domnivam (to slovo je dulezite, jde pouze o muj nazor) ze by ti sluselo neco vykonnejsiho.

Ale zkus si to topeni nakonfigurotavt i v konfiguratoru vyrobce, marine oblast: http://www.webasto.com/int/markets-prod ... or-marine/

Co se tyce ceny, neni dvojnasobna a spotreba taky ne. A ja zastavam nazor, ze je lepsi mit trosku rezervu nez nedostatek. Navic, jde o nakladnou zalezitost a koupit neco draze aby to pak jeste nedelalo to, co ma, to je k ...

A nemam problemy ani z hlukem venku. Spis to jen tak mirne klape, tuka. sousedy s tim neprudim.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Naftové topení

Příspěvekod david » pát lis 20, 2015 10:53 pm

Eber má proti topením Ateso - Breese/Wind menší spotřebu elektriky. Když topíš celej víkend, je to dost podstatný

http://www.eberspaecher.cz/vyrobky/pali ... robky.html

http://www.hunter-cz.eu/nezavisle-topeni/ateso/
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Naftové topení

Příspěvekod geus » sob lis 21, 2015 2:49 pm

Tak kecam mam tam eberspacher 1800w a 12v a 40w odber. Trubky jsou takove divne nevim z ceho jsou na pohmat to vypada jak kdyby byli z papiru asi bubou nejake plastove husi krky prumer tak 70 nebo 60mm.a delky do loznice asi 250cm do kuchyne 250cm a do pride asi 480cm. Je pravda prid nevytapim mam ji jako spajs. Ale kdyz jsme pluli z holandska tak jsem tam byl se psem a to to docela vytopilo tedy nez posadka zjistila ze jim je tam zima a pustili si pruduch na plno a me priskrtili. Ale kdyz se pluje 12hodin denne tak je ve strojovne velke teplo a navic pak vecer jeste topi i motor nez vychledne. Pluli jsme konec brezna. Rano venku tak-3. Ale jinak pouzivam olejovy radiator v loznici ma 1500w a vytopi to i - 20.
Uživatelský avatar
Brubbel
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 23, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Re: Naftové topení

Příspěvekod Brubbel » ned lis 22, 2015 6:50 pm

Ahoj, mame Eber, fouka sice hezky, ale nehreje. V navodu pisou, ze 60sec fouka studene a pak zacne hrat. Ja to vcera vubec prvne zapnul a 20 minut foukal jen studene. Na pristrojovce je jen kulaty ovladac. Nenapada vas neco?
Uživatelský avatar
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2549
Registrován: stř pro 16, 2009 1:00 am
Reputace: 36
Bydliště: PRAHA 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Naftové topení

Příspěvekod maxik1958 » ned lis 22, 2015 7:17 pm

Naftu má? :roll:
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Naftové topení

Příspěvekod err_ » ned lis 22, 2015 7:24 pm

Promin, znam jen Webasto. Tam, kdyz se neco podobneho stane, tak:
- neni nafta nebo je ucpany filtr
- neni dostatecne nabita baterie
- topeni se samo vyplo, protoze dochazelo casto k nejake zavade. Pak staci vyndat pojistku a topeni resetovat.
- AirTop muze mit vypinac na ohrev/ventilaci (nemas tam neco podobneho?)

U Webasta je indikace formou diody v ovladaci, pocitaji se pocty bliknuti a pak se to odecte z tabulky chybovych hlaseni nebo u novych modelu je cislo chyby na displayi.

Vim ze mas jine topeni, ale mozna te to nejak navede, inspiruje pro zdarne nalezeni zavady.
Uživatelský avatar
Brubbel
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 23, 2013 2:00 am
Reputace: 0

Re: Naftové topení

Příspěvekod Brubbel » ned lis 22, 2015 7:53 pm

Je to airtronic D4 a jiny vypinac nez kolecko s diodou sem zatim nenasel. Nejaka nafta v nadrzi je, a v hadicce do topeni je videt.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Naftové topení

Příspěvekod david » ned lis 22, 2015 7:59 pm

Eber začne trochu foukat, pak žhavit - je vidět na voltmetru pokles napětí, případně napětí pulsuje. Pak začne klapat čerpadlo a zvyšují se otáčky větráku.
Pokud nemá naftu (zavzdušněno a pod.) po chvíli - 2 -3 min? - vypne a začne znovu start cyklus. to se opakuje max 3x a pak docela vypne, byť kontrolka svítí. Je potřeba knoflíkem vypnout a zapnout.

že by běželo nonstop 20min ačkoli nechytlo mi nehraje.
Opravdu nezkoušelo opakovat start? Na přívodu nafty pod topením bývá průhledná trubička - je v ní nafta? Klepe čerpadlo nafty? Žhaví svíčka?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Naftové topení

Příspěvekod Anonym » ned lis 22, 2015 8:17 pm

Zkus si stáhnout a prostudovat Marine Heating Brochure.
U našeho nezávislého topení můžu nadefinovat jestli chci topit nebo pouze ventilovat a jak dlouho. Nemůže to být i u tebe? Ventilace na 20 min.....
Ono jako vůbec netuším kde jsi to vzal, kdo ti k tomu co řekl a jak to má správně fungovat. Snad nejdříve hledat problém v manuálu.

Já letos po létě přepnul na ohřev a snad pětkrát mě to nenaskočilo. Už jsem i volal na firmu, a pak se to prostě chytlo. Ale jak je psáno výše (a nezáleží na značce), tato sekvence tvá jen několik málo minutek. Kdyby tam šlo tak dlouho palivo a pak to náhodou baflo, to by byl tanec. U tebe to vidím spíše na možnost té ventilace.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Naftové topení

Příspěvekod david » ned lis 22, 2015 8:54 pm

má-li topení jen větrání - eber lodní verze - tak při ovládání jednoduchým knoflíkem to je jedna poloha od "0" vlevo. topení je točení doprava cca 270° - termostat

při delším nepoužívání zapadne nafta a podle toho, kde je umístěné čerpadlo (má být u nádrže), to znovunasátí může trvat pěkně dlouho. v přívodní trubce být nafta může, ale to neznamená, že, třeba vlivem nepatrné netěsnosti, je před čerpadlem. s trochou praxe se to pozná podle zvuku klapání čerpadla. s naftou je tišší, bez nafty ostrý zvuk
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naftové topení

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned lis 22, 2015 9:15 pm

Ahoj mám Eberspächer 4D. Někdy nechtěl zapálit. Elektronika topení měla strátu napětí na žhavící svíčku a nafta nezapálila. Když jsem nastartoval motor tak zapálilo a príma kouřilo, chytla nafta z předchozího pokusu. Mezi kabel do svíčky jsem dal 30A rellé, které spíná přímo z přívodního kabelu do topení žhavení na svíčku. Je po problému. Při startu topení je svíčka teplá? Jaké máš napětí na žhavící svíčce? Sundej hadičku ze svíčky, plive naftu? Ahoj Pavel

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů