Antifouling a ostatní nátěry

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob bře 16, 2019 8:17 pm

Překlad z International
International VC®17m je rychle schnoucí barva na dno s nízkým třenímVC 17m je účinná barva na dno s fluoromikropřísadou pro minimální tření a maximální rychlost a výkon.Unikátní technologie tenkých vrstev poskytuje super hladký, kluzký a hladký povrch bez broušení a rychlou dobu schnutí umožní rychlého spuštění na vodu. VC 17m je ideální volbou pro závodníky, rychlé motorové čluny a rodinné yachtaře.
Stříkám každých 5 let, nebrousím, nedrhnu dno, údržba je jednoruchá. Mě se bez konkurence vyplatí.
V ČYK v Praze jsme již v 1962 natírali dno bezbarvým lakem do kterého jsme přimíchali bronzový prášek. Na Vltavě to fungovalo skvěle.
Supr závodníci používali šelak a grafitový prášek.
IMGP6528.jpg
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » sob bře 16, 2019 10:31 pm

Díky a rozumím tomu správně, že před VC®17m by se stejně měl dát na laminát Gelshield na ošetření laminátu? Teď tam určitě není nic moc kvalitního.

Jinak krasná loď a ten lak vypadá i pohledově moc pěkně, sice možná až zbytečně moc profi a drahá pro mojí loď a podmínky, ale jestli vyrží takhel dlouho tak by to dávalo smysl..
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Libor » ned bře 17, 2019 1:32 am

VC 17 levnejsi mas tady
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=1777

Ja pouzivam jeho ekvivalent GTI 30 kde se o teflonu pise a po natreni vypada stejne jako VC 17.Je take levnejsi.Pouziva stejne redidlo a vyrobce take uvadi

Antifouling GTI 30 je kompatibilní s VC 17 m a může být aplikován přímo na stávající staré nátěry tohoto typu, aniž by se musel nejprve použít primer. neobsahuje freony. http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=2439
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned bře 17, 2019 10:05 am

Antifouling GTI 30 se ve Švédsku neprodává. Viděl jsem ho při aplikaci. Je podstatně hustší v pixle než VC 17 a tvoří sinější vrstvu nátěru.
Byl mi nabídnut na zkoušku, bez váhání jsem odmítl. Přestava pod loď dát persenik, brousit jedovatou barvu v masce a pak zbytky barvy odnést do kontejneru s nebezpečným odpadem jak tu je předpis je děsná. A Tebe Pevo lituji jak ležíš pod lodí v tunelu mezi kýly a nad hlavou brousíš barvu.
Cena za litr je jeden parametr, plocha natřená je druhý parametr, jak často je třeba nátěr opakovat je třetí parametr.
Obavýrobci uvádějí stejnou spotřebu - 11 m2 na litr barvy.
Gelshield je epoxy barva která uzavře gelcoat a zastaví ev, osmozu a nemá s použitým anntifolingen nic společného, ten je vždy porézní.
Vy nepřesvědčíte mě použít jiný antifouling než VC 17 a mám pocit že já nepřesvědčím Vás. Přeji Vám hodně zdaru s Vašimi experimenty
Naposledy upravil(a) Pavel-Sulc dne ned bře 17, 2019 10:17 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod err_ » ned bře 17, 2019 10:51 am

Omyvatelných antifoulingu je fůra. Pretiraji se jednou za dva až tři roky, sundavaji se houbičkou s kbelikem teplé vody. Žádné broušení, žádné masky.

Příprava na první nanesení ale nějaké úsilí asi stát bude. Záleží, co tam bylo předtím.
Uživatelský avatar
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 332
Registrován: čtv led 24, 2013 1:00 am
Reputace: 24

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod stani119 » ned bře 17, 2019 3:12 pm

Někde jsem četl, že na vrtule by se měl používat speciální antifouling. Máte s tím prosím nějaké zkušenosti z moře ?
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned bře 17, 2019 6:46 pm

Na propeller a hřídel nepoužívám nic.
20160510_093656.jpg
20160510_093656.jpg (60.95 KiB) Zobrazeno 13076 x

Omyvatelné antifoulingy = měké smývatelné barvy je prasárna. Vše se od nich umaže, lana, koupající, popruhy atd.
Ve většině klubech a marínách jsou tady zakázané. Jen tvrdé nesmývatelné jsou povolené.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Libor » ned bře 17, 2019 6:50 pm

Pevo pokud máš kvalitní neporušený gelcoat nemusíš pod antifouling nic dávat. Já novou loď jen lehce přejel smirkem abych to lehce zdrsnil a lépe antifouling držel.

Že se něco neprodává něco ve Švédsku ještě neznamená že je to špatný nepoužívaný produkt.
Nikdo tady neexperimentuje. Požíváme produkt k účelu ke kterému byl navržen.
Pevo se zeptal a má tu zkušenosti jiných.Podle toho se rozhodne. Nikdo nikoho nepřesvědčuje.

Podle toho kde koupíš cena téměř poloviční proti VC17. A při +- stejném složení jako VC17 prostě nepřekonatelný poměr cena/výkon.
Brousit nic není potřeba, po nanesení vydrží několik sezón. Stačí jen omýt houbou nebo kartáčem napojeným na hadici.

Já jsem zatím jen jednou vyspravil odřená místa , nebo místa kde byly podpěry a vrstva byla slabá.
Mám s ním jen tu nejlepší zkušenost.
Co se týče viskozity vidím jeho hustotu jako optimální pro nanášení válečkem. Nestéká, ani nekape za krk při natírání nad hlavou.

Musí se jen dobře rozmíchat protože barva s mědí je sedlá na dně. Pro stříkání možná trochu ředidla snese.

Stani je to proto že obtékání propeleru vodou je rychlejší než obtékání trupu. Můžeš použít i běžný jen ho rychleji smyješ.
Já jsem udělal výbornou zkušenost s k tomu určeným antifoulingem ve spreji - samoleštící Prop AF. Dobře se nanáší a celkem drží.

Když mám loď z vody tak to vezmu lehce ocelovým kartáčem (trochu špíny a usazenin co na něm je) a hned ho přestříknu.

Najdeš zde
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=1826
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » pon bře 18, 2019 12:32 pm

Díky! Tím gelcoatem si nejsem jistý jak jsem psal lod je stará 40 let a poslední nátěr byla barva na bazény a ní 10 kg mušlí, tak bych asi do toho Gelshieldu 200 zainvestoval jestli není nějaká levnější, ale adekvátní alternativa.

Má se ted Gelshield ředit nebo se natírá jak je z plechovky:?

Co se týče Antifoulingu se mi ten GTI 30 dost zamlouvá asi pořídím ten, ta měděná barva bude asi označená jak červenohnědá na eshopu co? je to pro mě malinko nejasné.

Ještě bych se chtěl poradil jestli můžu vykitovat spáru mezi ocelovými kýly a laminátem jakýmkoli 2složkovým epoxidovým kitem nebo byste doporučili něco spešl přímo na lodě? Loď na kýlech stojí mimo sezónu, tak bych byl rád kdyby to hned nepopraskalo.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Libor » pon bře 18, 2019 1:48 pm

Jak píšeš.

Starý gelcoat určitě uzavřít nepropustnou bariérou. Gelshiled nebo jiný epoxydová barva od jiného výrobce, dělá jak Hepel, tak International a i spousta jiných.

Pokud si chceš ulehčit práci a místo min. 4 vrstev dělt 2 můžeš použít Hempel High protect
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=2461

Já ho použil a jsem spokojen, jen pozor na to kolik si rozmícháš. Já to málem nestihl a ještě jsem musel chladit abych zpomalil chem. reakci.
Natírá se přímo po rozmíchání obou složek.

Ten GTI 30 má přimíchanou měď ve všech barvách. Červenohnědá je jen optický vzhled, vypadá více měděně, ale ve vodě stejně zčervená. Minimálně během první sezónu. Mohl bych ti najít fotky pro srovnání po natření a pak po pár měsících ve vodě.

Momentálně koupíš jen antracitovou. Červenohnědou výrobce přestal dělat. Zda opět obnoví nevím.

Co se týká tmelení, můžeš dát 2k epoxydový tmel. A pak to přetřeš. Dělám to taky takto.
Ale je to místo které "pracuje", je to styk různorodých materiálů a objeví se to zase. Nikdy to nevytmelíš tak aby se to neobjevilo. Zejména u 40 let staré lodě. Mám ji také takového stáří a jsem smířený s tím že když ji vyndám z vody tak tato místa vyspravím do příštího vytažení z vpody.
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » úte bře 19, 2019 10:23 am

Super díky za rady!

Asi zústanu u toho Gelshieldu 200 ve finále to vyjde levnějc než ten Hempel a GTI 30 antracit, snad to cerný nebude vypadat divně.

Jinak ještě jak se tu diskutovalo to broušení mezi vrstvami tak gelshield se mezi jednotlivými vrstavami nebrousí snad ne?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Libor » úte bře 19, 2019 11:20 am

Mezi vrstvami ne.
Ale výrobce doporučuje trup očistit a odmastit, obrousit smirkem 120 až 180.
Vytáhl jsem ti stránku z manuálu výrobce
sanace osmozy.png
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » úte bře 19, 2019 11:31 am

Perfektní, díky moc Libore a všem ostatním za rady!! Jdu se dát do práce :)
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » pon dub 01, 2019 2:12 pm

Opět zdravím, měl ještě jeden dotaz do pléna:

Čím jste brousili trup lodi? Zkoušel jsem kus rozbruskou s nastavcem na smirkové kotouče a je to jendak pomalý ale hlavně nerovnoměrný, ostatní rusky mi přisli ještě pomalejší a ručně ani nemluvím.

jediné co mě ještě napadá je pásová bruska co myslíte?
Uživatelský avatar
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 827
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 96

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod olin » pon dub 01, 2019 3:02 pm

Nejlepší je pásová bruska. Za ní následuje excentrická, která zanechá nejkvalitnější povrch, ale je o poznání pomalejší, než pásová. Poslední je klasická vibrační, na tom ale necháš ruce.
Flexou bych to ani nezkoušel. Ta díky velkým točkám ráda podbrušuje a pak je z toho nerovnej povrch, jak píšeš.
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod kapo » čtv dub 11, 2019 12:41 pm

Dělal jsem to před třemi lety, koupil jsem od Extolu excentrickou brusku s odsáváním na vysavač, má dvě velikosti kotouče,pásovka se mi zdá moc brutální :? , začal jsem na radu kamaráda papírem 180, v Avaru mi při nákupu barev poradili hrubost kolem 100.Po obroušení jsem to poutíral suchým hadrem ,několikrát,vytřepat, nemíchat :D taky na radu kluků z Avaru.Netřepat samozřejmě vedle lodě. Po třech letech na vodě to drží. Všechno International, antifouling VC 17.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Libor » čtv dub 11, 2019 1:04 pm

Potvrzuji předchozí zkušenosti s excentrickou bruskou.

Koupil jsem pořádnou: Rotačně-excentrická bruska RO 125 FEQ-Plus ROTEX a že už nadělal práce. Nejen trup, ale i všechno dřevěné na lodi.
V akci mi k tomu dali ještě 1 000 kotoučů :D to nikdy nesdělám...
Obrázek

Natřel jsem 2x Hempel High protect abych si ušetřil práci s dalšími 2 nátěry a na to antifouling GTI30 a už do drží třetí rok dobře.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod LadaM » čtv dub 11, 2019 8:42 pm

Jo tak pro tuhle šedo-zelenou kombinaci mám taky slabost :-)
Tahle bruska má proti bězným hobby exc. bruskám extra zapínatelný pohon na rotaci a na výkonu (úběru) je to FEST :) znát.
Výhodou proti pásovce je možnost použít měkkou platformu pod kotouč, takže se trochu přizpůsobí oblým tvarům trupu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Andrejjeep » pát dub 12, 2019 7:16 am

Zaujímavé náradíčko, teda okrem ceny .o(

Zatiaľ riešil všetko pásovkou, ale má to svoje pre ale aj proti a všade sa s tým človek nedostane.

A.
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » pon kvě 13, 2019 8:31 am

Ahoj všichni,

tak bych potřeboval nakonec ještě jednu urgentní radu! :shock:

Nakonec jsem se vydal tady celkem všeobecně odsouhlaseným postupem:

1) zbrousit až na laminát (nakonec jsem původní barvu - nějaká gumová bazénová musel škrábat a pak zbrousit)
2) Natřít 3-5 vrstev Gelshieldem 20
3) 2-32 vrstvy Atifouling (Seatec GTI)

Momentálně mám po škrábání a zabroušení trup (pod čarou) natřený 3x Gelshieldem a moc se mi to nelíbí tenhle nátěr nevyrovnal menší nerovnosti ani nevyplnim malinké dírky (jen takové dobky které na laminátu byly a hlavně mi ten nátěr nepříjde dostatečně silný (jako to bylo předtím) abych tomu věřil jako dostatečné izolaci od vody -když bych měl přidat už jenom ty antifoulingové nátěry.

Poradíte mi prosím jestli zkusit přidat jenom dalsí vrsty Gelshieldu nebo radši nějaký Gelcoat či plnič, zbrousit a pak třeba Gelshield a finálně antifouling???

Dík moc..
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod err_ » pon kvě 13, 2019 9:13 am

No jo, on je tady totiz kazdy druhy expert na barvy. Pritom je to jedna z dost slozitych veci, navic omyly jsou docela drahe.
Na nerovnosti a male dirky se pouziva nejaky plnic do barvy, ale to pak chce strikat. Jak to resi borci na laminatce nevim, ale videl bych to na nejaky tmel/kyt nebo primer a vyrovnani (zabrouseni) povrchu.

Vse nejlepe v systemu od jednoho vyrobce.

Jak to resit nyni nevim, zkus zavolat nebo napsat do Internationalu. Posli fotku, popis co jsi uz delal a co jeste ne a oni ti urcite poradi. Ja jsem s nimi takhle resil jejich system a mel jsem odpoved tentyz den.

Co se tyce antifoulingu, dve vrstvy budou urcite stacit. Zadnych 32 ...
Naposledy upravil(a) err_ dne pon kvě 13, 2019 9:47 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Libor » pon kvě 13, 2019 9:40 am

GelShield není tmel! Je to poxydová bariéra. Pokud nemáš rovný podklad tak tím moc nezaplníš, spíš jen vlasové praskliny.

A 3 vrstvy je málo. pro spolehlivou ochranu výrobce uvádí, jestli se nepletu 4 - 5 vrstev.

Pošli fotku co potřebuješ vyspravit. Já naštěstí musel jen jednou opravovat škrábanec pár mm od podpěry vozíku. Na takovéto opravy patří epoxidový tmel. Až potom další.

Např.:
HEMPEL Epoxidový tmel
Obrázek
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=2617

Já použil od Internationalu Watertite u kterého výrobce uvádí že lze vyrovnat až 15 mm bez průhybu, poklesu při vysychání.
Obrázek
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=1480
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » úte kvě 14, 2019 11:22 am

Okay a když pominu nerovnosti tak ty nátěry Gelshieldu stačí, resp. po zakytování nerovností jenom Gelshield a Antifouling na ten laminát? neschází tam ještě něco, tady v diskuzi se hodně objevuje Gelcoat, který jsem uplně nepochopil jestli se musí znovu nanášet nebo to supluje tne Gelshield. Díky
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Libor » úte kvě 14, 2019 12:32 pm

Gelcoat je ochranná vrstva laminátu již z výroby. Zpravidla bílý. Lze také opravit.

Ale pod čarou ponoru ti bariéru udělá práve Gelshiled. Tam pak dáváš ještě antifouling, tak napotřebuješ estetickou funkci jako nad čarou ponoru.

A pokud jsi již několik vrstev natřel tak tam ten gelcout bez obroušení nedáš. A je drahý.
Pokračuj Gelshiledem na 5 vrstev, když ti zbyde klidně přidej.

Mluvíš o laminátu...ale co myslíš holý laminát (pryskyře + sklo), nebo myslíš vč. povrchového finálu s gelcoatem? Dost se to zaměňuje v hovoru. Postni fotku, pak nemusíme teoretizovat a bude jasné jak to vypadá.
Uživatelský avatar
Pevo
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 15, 2019 9:54 am
Reputace: 0

Re: Antifouling a ostatní nátěry

Příspěvekod Pevo » čtv kvě 16, 2019 10:42 am

Holý laminát myslím tím, že jsem skrabkou vzal ten původní nějaký gumový nátěr ale še s ním i ten Gelcoat (což byla asi chyba). Teď je to tak že jsem měl holý laminát kde jsem viděl i ty skelná vlákna ten jsem přebrousil jakž takž do rovna a přelakovat 3 vrstvy Gelshieldem. K lodi se dostanu až o víkendu fotku pak přidám.

Ale jde mi hlavně o tom jestli když ty místa co jsou třeba dorovnám tmelem a přidám 2-3 vrstvy Gelshieldu tak to z hlediska izolace a funkce stačí a nechybí ten Gelcoat?

Dík moc

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů