Noční kotvení na Orlíku

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
ycskipper
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: úte úno 20, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Štěchovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ycskipper » stř úno 21, 2007 7:23 pm

pouze 2 real, to slečinek bylo obrazně řečeno... bohužel i některý chlapy dokážou bejt přespříliš čistotný :roll: Jinak s jakou chartrovkou že to nemáš zkušenosti co se orlíku týče?
Uživatelský avatar
libor.janko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 526
Registrován: úte dub 11, 2006 12:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod libor.janko » stř úno 21, 2007 7:27 pm

No rád bych využil služeb YC Barandov. Lodě i cena vypadá dobře. Nebo máš lepší tip?
Uživatelský avatar
ycskipper
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: úte úno 20, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Štěchovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ycskipper » stř úno 21, 2007 7:38 pm

YC barrandov je 100% dobrá volba... lodě sou v supr technickym stavu... zázemí je taky fain...osobně sem si oblíbil jejich solinu 27...
pak kdybys tam chtěl jet eště jindy tak mam vyzkoušenej az euroyachting (najachtu.cz) ty maj trošku jinej žánr lodí - z těch doporučuju bavárky - maj je sice starší ale taky v bezva stavu, ale přece jen mořský lodě... sice splachování na záchdě je příjemný, ale pak ta voda v řece...... oceňuju u nich hlavně trošku osobnější přístup díky tomu že sou menší společnost
Uživatelský avatar
ycskipper
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: úte úno 20, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Štěchovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ycskipper » stř úno 21, 2007 7:40 pm

teda aby se AZ neurazili... myslim pro ČR:-)
Uživatelský avatar
Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 01, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Sarah » stř úno 21, 2007 8:04 pm

Taky máme dobré zkušenosti s YC Barrandov, my si užíváme Lagunu. Bylo nás na ní 7 (s dětma) a bylo to v poho.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř úno 21, 2007 8:10 pm

ycskipper píše:Jasně... s vodou neni problém do tý doby dokud nemáš na palubě 5 "slečinek" který se po každym koupání jdou osprchovat :lol: což byl bohužel muj případ... 130l nádrže a přitom vody pořád málo :lol: od té doby proklínám palubní sprchy...


Jednoduché řešení.
Ať se dámy koupou v kempech. Tam mají za pětku sprchy s teplou vodou.
Taky je semo tamo využívám.
Na hygienu "píííísk" je však sprcha neúčinná (gravitace). To jim budeš muset zajistit na lodi vanu, :lol: sedací koupel nebo alespoň výplach "píííísk" klystýrem. V posledním případě stačí litr.
Takže opět žádný problém. :wink: alffa
Uživatelský avatar
ivik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 55
Registrován: stř dub 23, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod ivik » stř lis 12, 2008 12:28 pm

Ahoj všem,

Jsem začátečník. Letos jsem byl poprvé na Orlíku... Zajímal by mě Váš nazor na kotvení na orlíku. Myslím tím systém,.. Zakotvíte zádí ke břehu, vyklopíte kormidlo, vyvážete záď a vepředu hodíte kotvu?
Díky moc za jakékoliv rady... Moje dvoudenní plavba proběhla úplně v pohodě (jezdival jsem dřív na okruhových plachetnicích ale až letos jsem začal na kajutových (měl jsem půjčenou TES 678), menší nejistota nastala až v době, kdy jme chtěli zakotvit na noc... nevědel jsem jestli mám ke břehu najet zádí, předem ?? Nakonec jsem kotvil u můstku..

Díky moc za odpovědi...

NA ORLÍKU JE MOC PĚKNĚ :D
Uživatelský avatar
ninja
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: stř led 18, 2006 8:38 pm
Reputace: 0

Kotveni

Příspěvekod ninja » stř lis 12, 2008 2:22 pm

Neni zadny idealni zpusob. Zalezi jaky je breh, hloubka a typ lode. Nekdo kotvi jak pozadu, nekdo popredu a vystupuje pres predni celen. Nekdo vozi i lavku a je to pak suchou nohou (kdyz pri navratu nespadne :).

Dulezitejsi je odhadnout proud a smer vetru, podle toho vyvazat. Aby ses rano neprobudil navaty na skale.
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Příspěvekod veselyroman » stř lis 12, 2008 2:25 pm

Tak my na Orlíku vždycky házíme kotvu ze zádi a na břeh (tedy spíš ke břehu) najíždíme přídí. I místní to tak doporučovali. Vzhledem k tomu, že jsme měli vždycky půjčenou kýlovou plachetnici, byli jsme rádi, že se při "najíždění přídí" ke břehu dostaneme blíž, pak použijeme lávku a můžeme na břeh suchou nohou...
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » stř lis 12, 2008 3:09 pm

Když jsem byl plachtit na Orlíku, měl jsem půjčený kýlový Balaton a instrukce zněla: "Najeď přídí ke břehu, zapíchni úvazku, uvaž loď a dál to neřeš".
Tak jsem to tak dělal a nebyly s tím žádné problémy.
Naposledy upravil(a) Strycek_Bidlo dne ned čer 13, 2010 12:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » stř lis 12, 2008 5:40 pm

Ahoj Strycku_Bydlo. Tak jsem se podíval na tvoje fotky a hned jsem si připoměl letošní dovolenou na Orlíku. Dobře jsem si prohlédl fotky tvého zakotvení. Nevím, jestli se mi to nezdá, ale z fotek to vypadá, že jsi přídí zapíchnutej ve břehu. Tento způsob jsem na Orlíku párkrát viděl a trochu mi bylo těch lodí líto. Ani laminát nevydrží všechno a začas se prodře. Vzpoměl jsem si, jak tady na foru, na jaře někdo nafotil Atola, kterého si právě koupil a chtěl poradit s opravou - taky měl pěkně ohlodanou špičku.
Já osobně kotvím tak daleko, abych nikdy nedrhnul žádnou částí lodě o dno, ani kýlem. Hold se někdy trochu namočím, ale to k vodním sportům patří.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » stř lis 12, 2008 6:59 pm

Loď jsem vázal dost navolno, ale musím uznat, že si občas špičkou o písek na dně štrejchla, když se nastupovalo přes špičku. Kýlem nikdy.
Mě to bylo ze začátku taky divný, ale když mě Martin z půjčovny dvakrát řekl, že to mám dělat takhle (a on s jejich Bavarií zaparkoval pod Orlíkem stejně), tak jsem se držel instrukcí majitele lodi.
Naposledy upravil(a) Strycek_Bidlo dne ned čer 13, 2010 12:40 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: pon črc 16, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod toma » čtv lis 13, 2008 7:06 am

Ahoj iviku,

na Orlíku jsou v zásadě možné obě varianty. Musíš si ale ohlídat, co máš na trupu lodi pod čarou ponoru a profil břehu. Při couvání až ke břehu se ti může stát, že zavadíš o dno propelerem a zničíš ho. Lepší situace je u závěsného motoru, jako u TES, kdy ho můžeš před ukončením manévru zvednout, stejně je to ale určité riziko.
Uživatelský avatar
ivik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 55
Registrován: stř dub 23, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod ivik » čtv lis 13, 2008 7:19 am

Díky moc za odpovědi,

Řešil jsem právě to, že když přistanu přídí ke břehu, tak se pak těžko dostávám na břeh. Zrovna u Tes je to tak, že je zabrádlí obehnáno kolem předku lodi. Přes spicu se vystupovalo (a hlavne nastupovalo) dost blbe :( lávka ve vybavení taky nebyla, tak jsem právě přemýšlel o zacouvání ke břehu...Tes je ploutvová plachetnice a má závesnej motor tak myslím že by jí kotvení zádí neublížilo..
Uživatelský avatar
Achlamarin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: stř čer 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Achlamarin » čtv lis 13, 2008 7:48 am

Ahoj Iviku,

Prakticky nemam moc dodat uz tu rekli to hlavni. Takze jen par dalsich detailu:

V podstane ten hlavni problem pri kotveni na Orliku je najit rovnovahu mezi potrebu chranit lod a potrebu zustat se suchymi nohy ;) Muzes mit prkno pro TES nebo rebrik pro kylovou lod, ale radsi pocitat s tim, ze zmoknes.

Ss pevnym kylem a zabudovanym motorem urcite pridi ke brehu, v jinych lodich treba TES se da vic vybirat.

Jak uz rekli dulezite udhadnout proud a vitr, a dodam : I delku kotevniho lana, abys vedel kdy hodit kotvu. Tady vyrabi mistni varnantu Danforth, ktera ma moznost vytahnout hlavu kotvy z lepsiho uhlu kdyz se kotva zasekne. Po sezonu s ni nejsem si tak jist, ze je o tolik lepsi nez jine kotvy, a ma I sve mouchy. Jinde muzeme resit co fungovalo a cone kdyz se kotva zasekla.

Na Orliku je ta zvlastnost ze obcas se voda v noci pusti. A tim klesa. Neni to tak dramaticky ale radsi nez jdes spat povol lana od brehu a utahni kotevni lano aby lod byla o metr dva dal k vode.

S lodi s pevnym kylem, je dobre odhadnout spravne misto na kotveni podle rysu brehu : cim skalnatejsi, tim hlubsi a tim take se da vice priblizit ke brehu. Kde je pisek, svah je mirny, a lod s kylem nemuze bliz. S Tesem to neni problem, a naopak, radsi na pisku.
Na Orliku jsou jak skaly tak I parezy pod vodou. Doporucuji vrele polarizovane bryle, ktere zdaleka nepouzivam na more tolik jak na Orliku :lol: Oni jsou prave dobrym nastrojem najit specificke misto kde neni nebezpecne ale take blizko brehu.

Jinak nic z toho kotveni nedelej neni to vlastne vubec takova veda, a bude to faj uvidis :)

Prilozim fotku z kotveni ze stejneho mista.

Pod Orlickym zamkem
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » čtv lis 13, 2008 8:23 am

Pozor i na to, že někdy přes noc přehrada upustí něco vody. Při hodně pozvolném břehu to udělá poměrně velkou vzdálenost od břehu. Po našich Orlických zkušenostech kotvíme tam kde je písečná pláž, protože už se nám stalo že v 01.00 hod. v noci 20 m od břehu profrčí 3 honící se motoráky a pak můžeš mít zakotveno sebe lépe a stejně tě vlny omlátí o břeh.
Některá provedení TES 678 ( s prodlouženým badenplatem) mají kormidlo sklápěcí, ale dá se sklopit pouze do vodorovné polohy. Sklopené pak zůstává pod lodí a s knihou pak zvyšuje ponor o dalších cca 25 cm. S takovou se zádí kotvit nedá. Novější provedení TES 678 mají kormidlo plně vyklápěcí vzhůru a tam by neměl být problém.
U kýlovky to chce čelen a žebříček jako má kolega na CAT (Kočičárně). Nastupuje suchou nohou všude, ale zase to má tu nevýhodu, že přes jeho loď nastupujeme všichni :D

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 295
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

FreeYacht.cz ?

Příspěvekod Danar » čtv kvě 06, 2010 11:16 am

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti s firmou FreeYacht.cz na Orlíku? Rád bych si od nich v nejbližší době půjčil loď na víkend (pravděpodobně štíra).
Předem díky za odpověď.

EDIT: Aj, teď jsem si všminul, že jsem nezvolil úplně vhodné téma k tomuto dotazu. Mám otevřenou víc vláken o Orlíku současně a jak jsem viděl, že se v tomhle půjčovny řešily, prsknul jsem to sem. Takže se tímto omlouvám a jdu pro dotaz najít vhodnější vlákno.
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Kotvení povoleno?

Příspěvekod heavy » stř kvě 26, 2010 9:16 am

Zdrávím jen krátký dotaz... jak moc respektujete značku ...P-se souhlasem správce toku a za zámkem jen 8 - 20hod... řešíte to někdo? nebo na to kašlete :)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod alffa » stř kvě 26, 2010 11:20 am

heavy píše:Zdrávím jen krátký dotaz... jak moc respektujete značku ...P-se souhlasem správce toku a za zámkem jen 8 - 20hod... řešíte to někdo? nebo na to kašlete :)

Doporučuji na nic NEKAŠLAT. Na Orlíku je místa ke kotvení dost a dost.
Spousta krásných zátok, kde si můžeš dopřát soukromí. ;)
Proč augrechtne přenocovat u zámku :?:
alffa
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod heavy » stř kvě 26, 2010 11:55 am

alffa píše:
heavy píše:Zdrávím jen krátký dotaz... jak moc respektujete značku ...P-se souhlasem správce toku a za zámkem jen 8 - 20hod... řešíte to někdo? nebo na to kašlete :)

Doporučuji na nic NEKAŠLAT. Na Orlíku je místa ke kotvení dost a dost.
Spousta krásných zátok, kde si můžeš dopřát soukromí. ;)
Proč augrechtne přenocovat u zámku :?:
alffa


Protože mám rád výhled na zámek a řev pávů... ;) hlavně je ta zátoka dobře schovaná za větrem, zrovna jsem se tam schovával ze soboty na neděli před bouřkou. NEvím čím to, ale asi totiž neumím kotvit a jakmile si vyberu "trochu" méně chráněnou zátoku tak mne kotva neudrží... a stále překotvovovat v noci za bouřky je na :gun:. A ta pitoma cedule je pomalu na každe lepší chráněné zátoce... :cry: ale jak říkam...možna jen něco dělám blbě :?
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » stř kvě 26, 2010 1:24 pm

Já to chápu tak( a bylo nám to i potvrzeno PS), že pokud tam nechám stát prázdnou loď a jdu na zámek( nebo kamkoliv jinam) je to jasné. Pokud by tam nebyla ta dodatková tabulka každý by si zde zřídil zadarmo trvalé kotviště a nikdo jiný by si zde nezaparkoval. Pokud ale na takovém místě stojíš mimo uvedené hodiny a jsi celou dobu na lodi podle mě se ničeho nedopouštíš.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod alffa » stř kvě 26, 2010 1:32 pm

heavy píše:Protože mám rád výhled na zámek a řev pávů... ;) hlavně je ta zátoka dobře schovaná za větrem, zrovna jsem se tam schovával ze soboty na neděli před bouřkou. NEvím čím to, ale asi totiž neumím kotvit a jakmile si vyberu "trochu" méně chráněnou zátoku tak mne kotva neudrží... a stále překotvovovat v noci za bouřky je na :gun:. A ta pitoma cedule je pomalu na každe lepší chráněné zátoce... :cry: ale jak říkam...možna jen něco dělám blbě :?

Řev pávů a výhled na zámek, je asi tak jediný argument, který jsem ochoten akceptovat. Pak bych pro Tebe měl náhradní lokalitu:
Praha, Vltava, Trojský zámek – ZOO.
Na Orlíku dávám přednost posezení s kamarády u ohně (nebo v hospodě).

Vhodných zátok je podle mě na Orlíku dost. Hádat se s Tebou ale nebudu. Třeba jsi lepší znalec místních poměrů.
Jinak kotvení na Orlíku mé skutečně svá specifika. Všechna byla ale na foru víc než dostatečně popsána. Pokud Tě to opravdu zajímá, pořádně si to tady pročti. Kdo hledá, najde.
Ahoj, alffa
P.S.
Ten režim co popisuje Bobes, pochopitelně platí. Proto tam ta cedulka je. :!: ;)
Takže jak vidíš, tak na cedulky tak úplně NEKAŠLEM. :)
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod heavy » stř kvě 26, 2010 4:07 pm

alffa píše:
heavy píše:Na Orlíku dávám přednost posezení s kamarády u ohně (nebo v hospodě).

No vidíš a ja z 99% jezdil na Orlík sám....do klidu vypnout mobil...RELAX. Teď jsem měl na lodi poprve děti a o to víc mne vytáčí kotvení :mad: za plavby problém nemám, ale kotvení je pro mne vždy adrenalinová situace... buď se obratí vítr a z chráněné zátoky je razem něco jiného nebo kotvím na třikrát a pořad nedrží ..... nebo jsem vyhodil moc brzo a lano je krátké :whist: . Možná jen vybírám špatná místa nebo kdybych měl svoji loď si opatřím jiný typ kotvy...ale takhle :hmm: 10.6. mám další termín a to bude max. plno 3 děti a 4 dospělí tak jsem zvědav jak mi tentokrát bude kotva držet. Asi se svěřím pod Zvíkov a Svatou Annu :?
OT: nemůžu najit vlákno, jak získat klubovou vlaječku....asi neumím použivat vyhledávač :(
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod Libor » stř kvě 26, 2010 4:35 pm

heavy píše:OT: nemůžu najit vlákno, jak získat klubovou vlaječku....asi neumím použivat vyhledávač :(


http://shop.jachting.info/index.php?mai ... cts_id=452
;)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod alffa » stř kvě 26, 2010 4:43 pm

V pořádku heavy,
také dám občas přednost samotě. Jen ten oheň prostě musím mít. To bych u zámku nemohl.
Kotvu, (olověnou placku) bych si vozil vlastní. Normální kotvu bych se na Orlíku vyhodit bál.
Kus toho špagátu navíc, by auto taky určitě uvezlo.
Jinak vlajku můžeš objednat normálně tady přes shop, nebo Ti jednu nechám já. Ještě mě něco zůstalo nevyzvednuto. ;) alffa
Edit.
Koukám že Libor už zareagoval :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů