Noční kotvení na Orlíku

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » stř kvě 26, 2010 8:29 pm

Předem se omlouvám za of topic, klíďo mažte jak je libo. Alfo jestli ti zbylo, převzal bych jednu u Standy z Usa se mi těžko vrátí a věšet kam mám.

Počítám s Tebou. :) Příště prosím SZ :gun: alffa
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod bobes » stř kvě 26, 2010 8:57 pm

heavy píše:
alffa píše:
heavy píše:Na Orlíku dávám přednost posezení s kamarády u ohně (nebo v hospodě).

No vidíš a ja z 99% jezdil na Orlík sám....do klidu vypnout mobil...RELAX. Teď jsem měl na lodi poprve děti a o to víc mne vytáčí kotvení :mad: za plavby problém nemám, ale kotvení je pro mne vždy adrenalinová situace... buď se obratí vítr a z chráněné zátoky je razem něco jiného nebo kotvím na třikrát a pořad nedrží ..... nebo jsem vyhodil moc brzo a lano je krátké :whist: . Možná jen vybírám špatná místa nebo kdybych měl svoji loď si opatřím jiný typ kotvy...ale takhle :hmm: 10.6. mám další termín a to bude max. plno 3 děti a 4 dospělí tak jsem zvědav jak mi tentokrát bude kotva držet. Asi se svěřím pod Zvíkov a Svatou Annu :?
OT: nemůžu najit vlákno, jak získat klubovou vlaječku....asi neumím použivat vyhledávač :(

Svatá Anna je v pohodě.i když taky v noci občas projedou kolem bezmozci s motorákem. Dávám to radši na písek a úvazy (oka) tam jsou od bývalého přívozu. Kousek do kopce kolem kostelíka je krásná sezónní hospůdka se dvěma stoly venku a jedním uvnitř. Ráno k vodě hodně chodí rybáři.
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod heavy » stř kvě 26, 2010 9:02 pm

alffa píše:Jinak vlajku můžeš objednat normálně tady přes shop, nebo Ti jednu nechám já. Ještě mě něco zůstalo nevyzvednuto. ;) alffa


To by bylo super beru ji ;) a ta tvoje "placka" jak velkou lod za to muzes povesit? Pujčuji si obvykle Antilu 24 ted budu mit Lagunu 730 a za mesic Bavarku... takze jakoukoliv pomoc a kde a jak kotvit a cim...beru ;) Nerad bych neco rozbil :)
Poslal jsem Ti SZ, alffa
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod heavy » stř kvě 26, 2010 9:16 pm

bobes píše:Svatá Anna je v pohodě......Dávám to radši na písek a úvazy (oka) tam jsou od bývalého přívozu.


kde to tam je??? ja kotvil vetsinou na urovni baracku.. dal se mi moc nechtelo byly tam rabyri a nechtel jsem jim vjet do vlascu ;) a taky jsem netusil jak je to tam s hloukou dal v zatoce
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Re: Kotvení povoleno?

Příspěvekod Pepa » čtv kvě 27, 2010 9:23 am

heavy píše:To by bylo super beru ji ;) a ta tvoje "placka" jak velkou lod za to muzes povesit? Pujčuji si obvykle Antilu 24 ted budu mit Lagunu 730 a za mesic Bavarku... takze jakoukoliv pomoc a kde a jak kotvit a cim...beru ;) Nerad bych neco rozbil :)


heavy, máme zde celé vlákno, v kterém jsou popsány zvláštnosti kotvení na Slapech a Orlíku. Je naprsto zbytečné to zde začít opakovat.
Pepa
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » čtv kvě 27, 2010 12:19 pm

Tak na Orlíku je na lodích nejčastěji vidět danfortka, já osobně používám pluhovku a jsem nadmíru spokojen, při kotvení vypouštím 20 - 30 metrů lana, jestli kotva drží, nebo nedrží poznáš na laně, když za něj lehce táhneš, tak v něm cítíš, jestli se chytla, nebo jede po dně. Ale zatím jsem s tím problém neměl, kotva vždy držela a vždycky jsem ji vyndal ven.

Ale když vidím jak posádka plachetnic z půjčovny, dojede ke břehu, hodí ze zádi kotvu kam dohodí, tak to je špatně to tu loď nemůže udržet.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv kvě 27, 2010 12:59 pm

Charlie píše:Tak na Orlíku je na lodích nejčastěji vidět danfortka, já osobně používám pluhovku ... ... ...

[mod]máme zde celé vlákno, v kterém jsou popsány zvláštnosti kotvení na Slapech a Orlíku. Je naprsto zbytečné to zde začít opakovat.
To by se ten Pepa mohl uřvat ... Charlie :hmm: alffa[/mod]
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » čtv kvě 27, 2010 1:54 pm

On to Alffa myslí dobře, zase jsme u problému, kdy uživatel položí otázku, která je dávno a skoro vyčerpávajícím způsobem zodpovězena.

Noční kotvení na Orlíku je řekněme specifikum výběru vhodného a možného místa k zabezpečení lodě přes noc.

Taktika kotvení s malou lodí, zvláště pak na Slapech či Orlíku /obdobné/ je něco jiného.

Sekce:..........Lodě a vše kolem nich, výměna zkušeností
Vlákno:.........Kotva na malé plachetnici
Když jsem to již vyhledal – přímý odkaz na toto vlákno
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=439

Heavy, až ti po přečtení tohoto vlákna bude něco nejasné ve způsobu kotvení, požádej v něm o hledanou informaci.
Pepa :)
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod heavy » čtv kvě 27, 2010 7:01 pm

Pepa píše:On to Alffa myslí dobře, zase jsme u problému, kdy uživatel položí otázku, která je dávno a skoro vyčerpávajícím způsobem zodpovězena.

Noční kotvení na Orlíku je řekněme specifikum výběru vhodného a možného místa k zabezpečení lodě přes noc.

Taktika kotvení s malou lodí, zvláště pak na Slapech či Orlíku /obdobné/ je něco jiného.

Sekce:..........Lodě a vše kolem nich, výměna zkušeností
Vlákno:.........Kotva na malé plachetnici
Když jsem to již vyhledal – přímý odkaz na toto vlákno
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=439

Heavy, až ti po přečtení tohoto vlákna bude něco nejasné ve způsobu kotvení, požádej v něm o hledanou informaci.
Pepa :)

Pepa
Děkuji pročtu a když tak se budu blbě ptát.. :D Na Orlík jezdím relativně dlouho, ale čím si půjčuju "větší" lodě tím mám "víc" problémů... uvidíme každopádně děkuji za ten odkaz :) .
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 05, 2016 10:01 pm
Reputace: 0
Bydliště: Třinec

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Javis » pon srp 06, 2018 11:09 pm

Ahoj všichni,
tak jsem se odhodlal a poprvé jsem si rezervoval loď na Orlíku. Minulé sezóny jsem jezdil pouze do Polska na Bieszcady - Solina s partou kamarádů a tam se vetšinou jen kotvilo s ploutvovou Antila 24,ale hlavně dál od břehu (místní upozorňovali na možné nebezpečí výskytu medvědů a vlků což se letos potvrdilo). Pokud nejsem úplně mimo vlákno prosím Vás poraďte kde (v které zátoce) je to bezproblému na noční zakotvení kýlové lodě. Mám půjčenou loď od pondělka do čtvrtka a sebou dva puberťáky (rodinná dovolená) a chcem si to užít aspoň dvě noci mimo marinu.
Ve smlouvě mám napsáno ,že se pouze najíždí přídí ke břehu a zatluče kolík :shock: . Což neznám, vydrží to přes noc bez kotvy ?
Také bych velmi ocenil aktualní možnosti na orlíku, kam se podívat a bez obav zastavit na jídlo. Něco jsem zde již četl ,ale je to už pár let.
Děkuji
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » úte srp 07, 2018 6:56 am

Zakotvit můžeš defakto v kterékoliv zátoce i u pláže mimo zátoky, kotvíme tak stále a bez problému. Akorát né všude ti to vyjde až úplně ke břehu, záleží na ponoru.

Stát bez kotvy bych si ale nedovolil, nedělám to ani na krátkou koupačku, natož na noc.

Ale všímám si, že lodě z půjčoven většinou dojedou ke břehu, vyběhnou s lanem, uvážou se kde to jde a pak možná provedou hod kotvou kam dohodí. Pokud vůbec. Taková kotva je ale většinou k ničemu.

Nechápu že v tak zakotvené lodi, opřené kýlem o dno může někdo spát. Navíc když ještě přijdou vlny, nebo do rána klesne voda.

A jestli tenhle způsob kotvení doporučují i rovnou v půjčovně, tak to je mazec.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod LadaM » úte srp 07, 2018 8:27 am

Ahoj,
současný stav vody je pro kýlovky ideální. Na většině míst jsme se dostali přídí těsně ke břehu - voda do půli lýtek a přitom spousta pláží má ještě docela mírný sklon, pod vodou se to už láme do prudšího. A zakotvit pořádně. Už se mi stalo, že boční vítr potahal kotvu po dně, i vytáhl kolík ze břehu. Naštěstí vždy jenom jedno :) Co se týká jídla, tak s molem restaurace v marině Orlík, YC Barrandov (letos pouze čt - ne) a na Vystrkově (hotel Orlík), s kotvením u břehu potom na zámku a docela dobré je to prý v Podskalí. Jinde jsem zatím nebyl, nebo nemám dobrou gastro-zkušenost :)

Apropos, je dost sucho a o víkendu proběhla v okolí Šturmovek šťára na rozdělávání ohňů. Obecně je to sice na plážích tolerováno, ale pořád je to volná příroda. Takže opatrně.

PS: Dodatečně zdravím S/Y Sanru a zmoklého kormidelníka ;)
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » úte srp 07, 2018 8:39 am

Ono od Šturmovek po Bukovanskou zátoku je rozdělávání ohňů hojně kontrolováno, jeden rok tam chodili denně kintroli. Jinde celkem bez problému. Ale v tomhle suchu je to stejně velké riziko, dělat oheň v podstatě u lesa.

LadaM také zdravím, potkávali jsme se o víkendu často na vodě :-) Trochu jsem zmokl, ale odpolední jachting byl parádní.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 05, 2016 10:01 pm
Reputace: 0
Bydliště: Třinec

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Javis » úte srp 07, 2018 10:33 am

Takže díky moc za ochotu s informacemi pro mě zásadní. Ohledně ohne u pláže mám obavy v dnešních dnech si myslím stačí jiskra při odfouknuti větrem a nestacis hasit. No a s tou kotvou , tu si asi vyrobim provizorní a uvidím při sile větru jak bude držet . Pak to zapichnu v domácí marine a v klidu. Jeste bych rad věděl jak to je s místem na plachtění kde to nejvíce fouká a kde je to ideální na takové to brouzdání a zauceni posádky. Jo a ještě jedna věc , krade se tam , mám si na něco dat pozor. Doposud jsme nikde v Polsku nezamykali a pomáhali si jak je to mezi jachtaři běžné. Nebo si nemůžu odskočil ani na prohlídku hradu aniž bych nenechal někoho na hlídce. Tak dík a od 13-16.8.jsme tam jestli Bůh dá.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » úte srp 07, 2018 11:12 am

Co budeš brát za loď? Předpokládám, že kotva bude ve výbavě lodě.

Když budeš odcházet z lodě tak není problém ji zamknout a odejít.

S větrem záleží jak bude foukat, obecně nejvíc fouká u Trhovek, u Radavy a u Žďákovského mostu. Ale umí se to rozfoukat všude.



Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Jarda885 » úte srp 07, 2018 12:31 pm

Javis píše:...... No a s tou kotvou , tu si asi vyrobim provizorní a uvidím při sile větru jak bude držet . ......


Měli jsme loď půjčenou z mariny Orlík. Kotva na ní byla odpovídající velikosti a váhy. K tomu kolo s lanem na zádi. Uzpůsobeno pro hození kotvy ze zádi, zajetí přídí ke břehu, zatlučení kolíku a uvázání lodě za příď, dotažení kotevního lana.
Takhle jsem kotvili bez problémů ve dne i přes noc. Vždy na dvou bodech.

Nikdy dotek kýlu o dno. To považuji za nekomfortní a nebezpečné.
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 05, 2016 10:01 pm
Reputace: 0
Bydliště: Třinec

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Javis » úte srp 07, 2018 1:31 pm

Zdravím tak já si pujcuji loď Jaguar 23 od f. Hacjacht , kde jsem dělal praktické zkoušky. Určitě budu stát na kotve , nebo v přístavu. Možná se zbytečně znepokojuji, ale rad mám pokud možno vše pod kontrolou.


Sent from my iPhone using Tapatalk
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 83
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod vojtaharok » úte srp 07, 2018 2:17 pm

Není potřeba se znepokojovat, vhodných, chráněných míst je dost. Nejlepší je se zeptat při přejímce lodi pana Hacmace; ochotně vysvětlí techniku a dá tipy na vhodná místa (dostatečně písečný břeh s dostatečným sklonem, aby loď nasedla přídí a ne kýlem, jen pozor na podvodní pařezy a kameny) a doporučí používat kotvu jen v nouzi. Zatím se nám při žádné z 6 plaveb nic neztratilo ani nebyly takové podmínky, aby bylo potřeba používat kotvu; v marině Orlík loď ani nezamykáme.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » úte srp 07, 2018 2:49 pm

Já jen nechápu co je za problém tam tu kotvu pustit. Pak je "radost" vedle takové lodi kotvit.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 83
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod vojtaharok » úte srp 07, 2018 4:58 pm

Pustit není problém :-) Problém bývá vytáhnout: Pokud kotvu jen nehodíš (nemá smysl), ale necháš pořádně zarýt do dna, je pravděpobnost zaseknutí o kořen velká, desítky procent. Dno jde někde pak prudčeji dolů, s větší délkou řetězu/lana vyprošťovat kotvu z kořene žádná sranda, když ještě voda ne moc průzračná a větší hloubka a třeba duben. Pokud má kotva hmotnost dle pravidel, také není lehké ze zádi bez kotevního vrátku. A při přenosu do batisty písek na palubu; možnost úrazu (při skládací kotvě) a poškození lodě, začátečníci občas kotvu zaseknou ve 40 metrech nebo ji nepřivážou. Zatím jsem nekotvil blíže jiné lodi než 200 metrů, snad nikomu nevadím; proč se lepit jeden na druhého? Ale osobně by se mi nechtělo opravovat dna lodí nebo kýly po každé sezóně.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » úte srp 07, 2018 6:02 pm

Povídej někomu kdo tam kotví už 12ctou sezonu. Za 12let mi ve vodě kotva zůstala jen 1x a to nebyl problém zaseknutí, ale povolil úvazek u kotvy. Jinak vždy šla ven. Tahám 12kg danfortku, ručně, ze zádi. Kotvu vždy vyperu, takže na loď už jde čistá a uloženou ji mám na zádi. Většinou ji pouštím na 9 až 12m hloubce, podle toho jak je prudký břeh, aby byla v rozumné vzdálenosti od lodě a řídím si to vždy sám. Když víc fouká a jde to, tak manželka chytne loď na přídi, aby jsme nespluli. To že kotvu možná nevytahnu je riziko s kterým ji tam pokaždé pouštím, ale nepustit ji tam při stání bych si nedovolil, mám svou loď rád.

Ale ono když se člověk dívá po lodích když kotví, tak co si pamatuji, nepotkal jsem majitelskou loď co by kotvu nepoužívala. Ale chápu, není to moje, tak co bych se staral.
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 05, 2016 10:01 pm
Reputace: 0
Bydliště: Třinec

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Javis » úte srp 07, 2018 6:10 pm

Tak trochu se tady s ztrácím , pokud vím tak kotva v hloubce x 3az4 násobek délka lana na kotveni. Ve 40m spuštění kotvy x délka lana , to si nedovedu představit kde zůstanu s lodi stát . Jestliže sklon břehu je víc než cca 40° hloubky tak jak se zasekne s kratším lanem? Otázka zní "Nedrží" tam jen tíhou nebo tím kořenem. No dost strašení chtěl jsem předem poradit než tam budu s lodi krouzit a hledat místo , mám sice málo napluto a v jiných vodách ,ale zdravý rozum mi ještě zůstal. Nechci nic pokazit , ublížit mě nebo posádce a hlavně bezpečně si to užit. Určitě se zeptám Martina Hacmace na tipy a zda vůbec jde stát přes noc bez kotvy , nebo s kotvou , ale hlavně KDE !
Díky všem



Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » úte srp 07, 2018 6:24 pm

Pustíš kotvu na cca 3 délky lodě od břehu, necháš ji klesnout na dno a pak se za ní přibrzdíš při pomalém doplouvání ke břehu, v ruce cítíš jestli drží, nebo ji taháš po dně. Já používám hloubkoměr tak vždy juknu jaká je tam hloubka a pustím ji tam. Vyvážu příď na břeh ke kolíku a pak dotáhnu kotvu tak abych se přes příď v pohodě dostal na loď a měl jsem dost vody pod kýlem pro případ houpání při vlnách od člunů a nebo pokles hladiny. Není se čeho bát.
Uživatelský avatar
michalmi1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: ned úno 09, 2014 1:00 am
Reputace: 3

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod michalmi1 » úte srp 07, 2018 8:01 pm

Bez kotvy si stání vůbec nedovedu představit - i když je vítr minimální, opře se loď o dno. Půjčujeme si ploutvovky s přívěsným motorem a můžeme tak kotvit zádí ke břehu - je to pohodlnější. Kotvu zkoušíme vždy motorem. V noci se vytáhneme několik metrů od břehu (vlny, pokles hladiny...). Občas kotvu musíme uvolnit pohybem lodi. Dosud byly všechny kotvy konstruované tak, že při tahu z druhé strany sklouzne lano s okem ke špičce kotvy a zaklíněnou kotvu vytáhne. O žádnou kotvu jsme zatím nepřišli a pokud se to jednou stane, škoda bude menší než loď omlácená o kameny.
Michal.
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod bernau1 » úte srp 07, 2018 8:08 pm

Ono se také v noci špatně spí když tě budí šoupání lodě o písčité dno :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů