Noční kotvení na Orlíku

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 392
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Pilsen(urqell)

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod shooter » úte srp 07, 2018 9:25 pm

V sobotu v Pukňovský zátoce zakotvený Boncoeur cca 10m loď od Hacmace.Teda abych to uvedl na pravou míru jen zakolíkovaný a narvaný kýlem do břehu.Kotva nic a posádka nevím kde.Docela i foukalo a takový tele jen na kolíku??? Radši nedomejšlet kdyby se do toho vítr opřel a vytáhl to. Kolik to může vážit možná 6t a myslím že škody na jinejch lodích nedejbože zranění by tomu asi odpovídali.Pak nikdo nebude přemejšlet jestli jste neohrozili kotvu za podělaný 3000 korun.
LIDI PŘEMEJŠLETE !!!!!!!!!!!!!!!!!
Šutrák
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 83
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod vojtaharok » stř srp 08, 2018 6:05 am

Pronajímatel nemůže za to, když je někdo z jeho klientů začátečník nebo blbec. Ale posádka mohla být uvnitř. S takovou lodí a odpovídající kotvou (30 kg) je pro začátečníka jednodušší prostě najet na břeh. Vidím jako mnohem nebezpečnější noční činnost "expertů", kteří nedodržují zákaz noční plavby a nejen že mohou do někoho narazit, ale hlavně posílají ke břehu (k zakotveným lodím) vlnění - obzvláště nepříjemné nad Orlíkem, kde se údolí zužuje. Za noc třeba 20 lodí, hrůza.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » stř srp 08, 2018 8:39 am

Zákaz noční plavby? To slyším prvně. O od kolika do kolika že to nesmím plout?

Když budeš stát kotva - břeh a né nasedlej na břehu, tak se v noci jen pohoupeš a je klid.


Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 134
Registrován: pon srp 07, 2017 4:58 pm
Reputace: 14

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Voda » stř srp 08, 2018 9:11 am

A já bych po večerce zakázal i vítr. Ten neřád jeden posílá k lodím vlnění a vlnění. Co to je za pořádek? Kdo to má pořád trpět. :lol:
Uživatelský avatar
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 392
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Pilsen(urqell)

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod shooter » stř srp 08, 2018 2:13 pm

vojtaharok píše:Pronajímatel nemůže za to, když je někdo z jeho klientů začátečník nebo blbec. Ale posádka mohla být uvnitř. S takovou lodí a odpovídající kotvou (30 kg) je pro začátečníka jednodušší prostě najet na břeh. Vidím jako mnohem nebezpečnější noční činnost "expertů", kteří nedodržují zákaz noční plavby a nejen že mohou do někoho narazit, ale hlavně posílají ke břehu (k zakotveným lodím) vlnění - obzvláště nepříjemné nad Orlíkem, kde se údolí zužuje. Za noc třeba 20 lodí, hrůza.


Nene posádka přišla až pozdě večer. Ale kdysi mi taky v pujčovně řekli že to mám narvat na břeh a pojistit jen kolíkem že kotva je drahá a jestli jí ztratím nebo zaseknu za pařez tak mi jí naúčtujou. No stejně jsem kotvil.Jen bych to nečekal u takhle velké lodě.

ad Voda:
A já bych po večerce zakázal i vítr. Ten neřád jeden posílá k lodím vlnění a vlnění. Co to je za pořádek? Kdo to má pořád trpět. :lol:

Myslím že tvoje hodnotné a technicky vypovídající příspěvky by se měli vydat knižně a povinně dávat v každé pujčovně.
Uživatelský avatar
Ave
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 216
Registrován: pát dub 04, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Ave » pát srp 10, 2018 11:11 am

No takových umělců z půjčoven je na Orlíku víc ...
Uživatelský avatar
Janch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 85
Registrován: pát kvě 03, 2013 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Posázaví

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Janch » úte zář 04, 2018 11:18 am

Není se čemu divit. V některých půjčovnách to říkají jasně - kotva je z nerezu, stojí X tisíc, na svahu pod vodou jsou kořeny...
A měli pravdu, potkalo mne to taky, kotva uvízla jen v necelých 4 metrech a nejsa potápěč měl jsem toho plné kecky - doručkovat po laně až k pařezu a něco vymyslet. Kroužení lodí kolem a pokusy z opačné strany, z jiné strany, ze všech stran, nezabraly, tak jsme tam museli.
Přiznám se, zbylé dvě noci jsme kotvili špicí do písku, tření netření, hlavní jištění kolíkem a kotvu jsem ručně zabořil do pečlivě prozkoumaného písku pod vodou jako pojistku proti stočení větrem na bok. No, teď mi zase otrnulo...
To jsou taková specifika orlické nádrže a zkušenosti tamních půjčoven.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte zář 04, 2018 5:20 pm

Pro kotvení na přehradách s pařezy a kořeny pod vodou je myslím vhodná kotva Talriksankare, která je ve Švédsku hodně používaná i v měkém jílu, písku a kamenitém dnu. nemá tendenci se zaháknout.
Talriksankare.jpg
Talriksankare.jpg (72.97 KiB) Zobrazeno 13926 x
Uživatelský avatar
Termit
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 62
Registrován: pon dub 22, 2013 2:00 am
Reputace: 10

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Termit » úte zář 04, 2018 9:37 pm

Lze taky přivázat k hlavě kotvy pomocné lanko a pokud kotva uvázne, tak si ji za to lanko vytáhnout v protisměru.
Nebo lano upevnit rovnou k hlavě a ke standardnímu oku pomocí smyčky z tenčího lanka. Pokud kotva uvázne, tak přes vinčnu lanko utrhnout, čímž vznikne první případ.
Pro majitelské lodě lze pořídit kotvu samovyprošťovací, viz obrázek (nejlepší byl na jachting.info :) ).
Obrázek
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod david » úte zář 04, 2018 10:58 pm

V prudkém svahu, co je na Orlíku v zátokách běžně, tohle tak úplně nefunguje.
Uživatelský avatar
BigTwin_Jirka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 57
Registrován: pon črc 28, 2014 2:00 am
Reputace: 8

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod BigTwin_Jirka » úte zář 04, 2018 11:26 pm

Na Orlíku úspěšně dlouhodobě používám Greenfield Mushroom asi osmikilovou. Házím ji bezstarostně kdekoliv, vytáhne se silou. Loď je sedmimetrová.
Obrázek
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod geronimo » stř zář 05, 2018 8:38 am

To je přídavná zátěž ke kotvě, která se spouští po kotevním laně... jako samotná kotva drží hlavně svojí vahou. Dá se použít i pogumované závaží, při manipulaci neotluče loď....
kotwica_gumowa.jpg
kotwica_gumowa.jpg (15.37 KiB) Zobrazeno 13779 x
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod LadaM » stř zář 05, 2018 9:23 am

Já bych na to, že sedmimetrovou loď udrží při bočním větru osmikilové závaží jenom vlastní vahou, rozhodně nespoléhal.
Na Orlíku používám tu "přehradovou" kotvu, co psal Termit, cca 8 kg. Při vyvázání kotva-břeh a špatně zaryté kotvě nemá loď v bočním poryvu problém kotvu o pár metrů potáhnout, klidně i s haldou větví.
Na krátké zastavení v bezvětří bez opuštění lodě je to OK, ale na parkovištích typu Zvíkov nebo v zátoce pod Orlíkem, kde jsou lodě zakotvené blízko sebe bez možnosti volby směru kotvení vůči větru, bych se bál.
K té kotvě - občas se kousne, ale zatím jsem jí vždycky z protisměru vytáhl. Chytá se hůř, asi i kvůli nižší váze té překlopné části, ale když se zaryje, drží fest i v samotném dnu. Zvykl jsem si spouštět jí radši dřív s tím, že jí možná chvilku potáhnu, než abych musel znova couvat od břehu.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod geronimo » stř zář 05, 2018 10:11 am

Pavel-Sulc píše:Pro kotvení na přehradách s pařezy a kořeny pod vodou je myslím vhodná kotva Talriksankare, která je ve Švédsku hodně používaná i v měkém jílu, písku a kamenitém dnu. nemá tendenci se zaháknout.
Talriksankare.jpg


Myslím, že pro naše podmínky na přehradách by byla tahle kotva nejvhodnější, hledal jsem ji, ale bohužel u nás se koupit nedá...ani ve zdejším e-šopu ! :whist:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod david » stř zář 05, 2018 11:38 am

david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod david » stř zář 05, 2018 12:31 pm

Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř zář 05, 2018 1:20 pm

Geronimo má pravdu, Talriksankare má ostré hrany a do dna se většinou zaryje a dobře drží. existuje až 20 kg a možná i víc. Nerezové nebo žárově zimkované. Dobře se umyje tím že s ní kýváš ve vodě. Kvalitní modrý jíl ale dobře drží.
Ausführungen von Pilzanker, Gummianker, Pilz-Anker für Beiboote - houbová kotva drží jen vlastní váhou a je určená pro gumáky a beiboty při rybaření. Mít na ní ukotvenou loď bych se nikdy neodvážil. Vždyť kolikrát se v noci zvednul nenadále silný vítr a třeba i z úplně z jiné strany než jsi počítal.
Já používám 4,5 houbovitou na kotevním laně jako závaží, dal jsem na houbu karabinu kterou zaháknu za kotevní lano a tenkým lankem jí pustím cca 4 m po laně. Skvěle klouže do hlubin. funguje skvěle. Ale kotva je na kotvení a houba je na houby.
Podívej třeba tady: https://www.hjertmans.se/produkter/ankr ... 0kg-galvad
Třeba si jí vyrob sám. nech si vypálit kruh s 10 až 15mm plechu a přivař na něj tyč s okem nebo navařeným šeklem. Nech pak žárově pozinkovat a máš vyhráno.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod david » stř zář 05, 2018 2:25 pm

Než vyklepeš desítku plech bez autogenu, tak se po...

Kup si varné klenuté dýnko. Průměry od 25 do 500mm běžné. Jsou i v nerezu.

https://www.topenilevne.cz/dno-varne-kl ... -mm-p9622/
Uživatelský avatar
Termit
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 62
Registrován: pon dub 22, 2013 2:00 am
Reputace: 10

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Termit » pát zář 07, 2018 11:12 pm

LadaM píše:K té kotvě - občas se kousne, ale zatím jsem jí vždycky z protisměru vytáhl. Chytá se hůř, asi i kvůli nižší váze té překlopné části, ale když se zaryje, drží fest i v samotném dnu. Zvykl jsem si spouštět jí radši dřív s tím, že jí možná chvilku potáhnu, než abych musel znova couvat od břehu.

Já to horší chytání nepozoruju, ale bude to tím že prvních 5 metrů mám docela silný řetěz, až potom lano. ;)

Spíš jsem pozoroval jiný zádrhel, kotvu je potřeba hezky spustit, ne jenom hodit do vody. Už se mi stalo že se překlopila při tom hození a kotvil jsem vlastně obrácenou kotvou, zarytý byl jen vršek co omezuje vyklopení. Bylo to na písku, tak mě menší odpor při zarytí nevaroval. V noci začalo foukat z boku, dotahoval jsem celou noc a až ráno při vytažení pochopil kde byla chyba.
Uživatelský avatar
BigTwin_Jirka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 57
Registrován: pon črc 28, 2014 2:00 am
Reputace: 8

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod BigTwin_Jirka » sob zář 08, 2018 8:14 am

LadaM píše:Já bych na to, že sedmimetrovou loď udrží při bočním větru osmikilové závaží jenom vlastní vahou, rozhodně nespoléhal.


Věř mi, že nespoléhám. Pokud to situace dovolí, používám v 90% případů právě tuhle houbu z důvodu jejího (zatím) stoprocentního bezproblémového vytažení. Pokud je situace nevyzpytatelná, mám na palubě pochopitelně jinou, fungující kotvu.

Ostatně z dějin je známo a archeologické nálezy to potvrzují, že se od pradávna používal jako kotva provrtaný kámen a světe div se, po celá tisíciletí se s tím museli "jachtaři" naučit žít.
Uživatelský avatar
BigTwin_Jirka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 57
Registrován: pon črc 28, 2014 2:00 am
Reputace: 8

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod BigTwin_Jirka » ned zář 09, 2018 1:45 pm

LadaM píše:Já bych na to, že sedmimetrovou loď udrží při bočním větru osmikilové závaží jenom vlastní vahou, rozhodně nespoléhal.


Ještě bych s odstupem doby dodal, že u cca 400kg Jet ski používám jen a pouze sand anchor se závažím podle situace:

Obrázek
Uživatelský avatar
vlastikptacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pát lis 16, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod vlastikptacek » pon zář 10, 2018 7:00 am

No a můžete se podělit kdo jakou kotvu s jakými zkušenostmi na Orlíku používáte?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Drak70
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: stř led 01, 2014 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Praha

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Drak70 » pon zář 10, 2018 10:14 am

Speciálně kvůli Orlíku jsem si svařil pár obyč.danfortek asi 12kg s 5m řetězu náklady ve sběrně tak do 200Kč a hodina práce,občas docela fouká i přes to drží jak ďas a vždy jsem ji zatím vytáhl. Až jí jednou nevytáhnu přijdu o kus lana,šekl a pár korun. Loď 8m 3t
Jo a mluvim o kotva-břeh takže mám ještě pořádnej kolík né roxor ale takovej 3/4m pořádnej plocháč přetočenej do vrtule s okem
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční kotvení na Orlíku

Příspěvekod Charlie » pon zář 10, 2018 1:17 pm

Já používám tuhle danfortku už 4. sezonu a zatím nemá chybu - krom toho že většinou jde nahoru obalená bahnem. Váha 10kg, celková délka 80cm, spodní tyč dlouhá 60cm. Kotvím s ní kotva - břeh 25ft loď, 3t.
DSC_2008.jpeg


Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů