Rybaření

Některým z našich uživatelů chybělo spojení jachtingu s rybařením a věcí kolem chytání ryb. Zde mají možnost zveřejnit své názory a postřehy. A také možnost prezentovat svoje úlovky.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
joseph
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 26, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Rybaření

Příspěvekod joseph » ned úno 11, 2007 8:15 pm

Ahoj námořníci,
a rybáři obzvláště. Chci se zeptat, zda-li má někdo zkušenosti s rybařením na lodi a zda-li se chce o tyto zkušenosti podělit :D. Zajímá mě kde, co a jak lovit. Věřím, že to bude zajímat více lidí. Díky.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybaření

Příspěvekod Frantisek » ned úno 11, 2007 11:38 pm

Dobra stranka s aktualnym forom je na http://www.rybolovnorsko.cz/rybolov/index.php
Dobra kniha: Mořský rybolov v Norsku
Autor: Korn Rainer, Rose Sebastian
Napr tu: http://www.robimaus.cz/morsky-rybolov-v-norsku-89.html
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Re: Rybaření

Příspěvekod MartinB » pon úno 12, 2007 9:21 am

Ahoj
Zkušenost mám, ale neúspěšnou. Koupil jsem pilkera, to je takový olověná rybka s trojkákem, na to jsem navlékl takovou hezkou chobotničku, pak lanko a k lodi slabší lano. Tahal jsem to za lodi v Jadranu, Egejském a Thyrenském moři - nic. Řekl bych, že pokud je normální vítr loď jede moc rychle. Bylo potřeba to dodatečně zatížit, aby návnada neskákala po hladině (potápěčské olovo 1,5kg 1/3 celkové délky). Měl jsem to bez prutu a navijáku a tak je otázkou zdali by se to hned neutrhlo a zdali bych rybu dostal na palubu.
Další zkušenost je z Chorvatka - kamarád chytal na prut když jsme byli na kotvě, chytil rybu "morki pavuk" chorvatky (Trachinus draco, http://www.natur.cuni.cz/ekologie/galle ... age146.htm , cca 15cm. Ta má v předním ostnu hřbetní ploutve jedovou žlázu. Samozřejmě nic netušil a při manipulaci s rybou ho "bodla" a na problém bylo zaděláno. Sháněli jsme doktora, pak málem zkolaboval, pak ho to přešlo než jsme doktora sehnali - vypadalo to dost špatně a dovedu si představit, že pokud by to byl citlivější člověk byl by to opravdu problém. Ten dotyčný prst měl nafouklý a bolel ho ještě asi týden.
Z čehož plyne poučení: informovat se předem zdali tam nejsou nějaký mrchy které budou usilovat o náš život :-)
Tak lovu zdar.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybaření

Příspěvekod Frantisek » pon úno 12, 2007 5:09 pm

V Chorvátsku stoja povolenky, na lov z brehu 300kn, na lov z člna 300kn, každá zvlášť, z brehu sa neoplatí chytať za 10dní 1úlovk, niečo malé, nevhodné ani ako navnada. Povolenky treba mať ,inak hrozi zhabanie člna aj s materiálom. Domáci chytajú na vlečenie pri malej rýchlosti, alebo za splývania na mŕtvu navnadu z vratku, alebo krátkych udic. Rukavice, alebo kliešte sú potrebné vždy, prsty ti dokážu dorantať aj naše sladkovodné dravce.
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

rybareni

Příspěvekod Fanda » čtv úno 22, 2007 7:43 am

Nase zkusenost :
Chytame na plastove chobotnicky, zatez oluvkem nebo seriznute prkenko. Ma vyhodu v tom, ze tahne navnadu pod vodou a kdyz se ryba chyti, prkenko se otoci a vyskoci na vodu.
Podle obsahu zaludku ulovenych dravych ryb chytime zasadne hladovou rybu a ta pri lovu skoci na cokoli, i na kus staniolu.
Stredomori - ulovky nic moc, tu tam makrela.
Atlantik - neuveritelne mnozstvi predevsim dorad, casto jsme museli prestat chytat, nestacili jsme zpracovavat ani susit.
Obrázek
Pacifik - obcas ulovek, ale spolehat na rybolov, umreli by jsme hlady.
Az tesne pred Australii zacali zase uspechy, hlavne tunaci.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: rybareni

Příspěvekod Monty » čtv úno 22, 2007 5:18 pm

Fanda píše:Nase zkusenost :
Chytame na plastove chobotnicky, zatez oluvkem nebo seriznute prkenko. Ma vyhodu v tom, ze tahne navnadu pod vodou a kdyz se ryba chyti, prkenko se otoci a vyskoci na vodu.
Podle obsahu zaludku ulovenych dravych ryb chytime zasadne hladovou rybu a ta pri lovu skoci na cokoli, i na kus staniolu.
Stredomori - ulovky nic moc, tu tam makrela.
Atlantik - neuveritelne mnozstvi predevsim dorad, casto jsme museli prestat chytat, nestacili jsme zpracovavat ani susit.
Pacifik - obcas ulovek, ale spolehat na rybolov, umreli by jsme hlady.
Az tesne pred Australii zacali zase uspechy, hlavne tunaci.


Ahoj Fando.Možná je to ode mně troufalé,ale nemáš uloženou přesnou trasu téhle plavby v trackpointech.Docela by mně to zajímalo,přesná trasa a tak.Ono.Jeden píše,že Atlantik bohatej,Pacific chudej a jinej obráceně.Nejbohatší loviště je na rozhraní pasátových proudů a nebo u výstupních proudů a ty se mění...Třeba si je v Pacifiku míjel.O rybaření na moři by se dalo psát hodně.Univerzální recept neexistuje a musí se člověk přizpůsobit jak dle počasí,tak dle polohy a hloubky a podobně.Má to mnoho proměnných a co fungovalo včera a tady,dneska a tam neplatí. :idea:
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Fanda

Příspěvekod Wlady » čtv úno 22, 2007 11:51 pm

Ahoj.

Nejsem ani rybářské embryo = ještě jsem ani nezačal. Nicméně na lodi jezdím a posádka (tj. manželka a dcera) se ryb dožadují (já je nejím, takže mi nechybí). Tak občas nakupujeme od rybářů. Mohl bys, prosím, popsat ono prkénko (nejlépe celou potřebnou výbavu a postup lovu....sílu vlasce, délku atd.) mluvou pokud možno blbuvzdornou? Holky Ti budou vděčný a já to nějak přežiju :D .
Mimochodem, uvítal bych i kdyby se někdo uvolil podrobněji popsat postup sušení a popř. i následnou úpravu onoho "úsušku" v něco poživatelného...nejlépe podobného svíčkové :-)

Díky všem, kteří se zúčastní....Wlady
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát úno 23, 2007 12:15 am

Jo jo Fando,
Dej sem náčrtek té udice s tím prkénkem. To by určitě zajímalo více lidí.
Mě taky, :wink: alffa
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

rybareni

Příspěvekod Fanda » pát úno 23, 2007 2:43 am

Ahoj, zkusim popsat prkenko :
je to obdelnik velikosti asi 14 x 7 cm, tloustky 2 cm. Na kratsi strane seriznuty pod 45 stupni. Na strane seriznuti je tak 1 cm od okraje otvor, kudy prochazi smerem nahoru vlasec k lodi. Na druhe strane prkenka je to same, ale asi 5 m vlasec s navnadou prochazi smerem dolu do vody.
Dulezite je, aby otvory byly uprostred. Prkenko jede vodou jako "sorna", kdyz ryba zabere, rozvyvazi prkenko a to vyjede na hladinu. Kdyz je tak 15 m vlasce od lodi k prkenku, jede to tak ve 4-5 m pod vodou. Vlasec minimalne 2 mm. Pred hackem s chobotnickou je 20 cm nerezoveho dratu.
Na silnejsi vlasce nechytame. Nad doradou vetsi nez metr stejne nejsme schopni zvitezit. Metrovy samec dokaze v kokpitu delat takovou paseku, ze na nem chvili lezime oba dva, nez to vzda.
Obrázek
Dorady berou vetsinou rano a vecer, je-li bourka a dest, cili zatazeno, berou cely den. V noci jsme chytili zasadne hlubinne ryby, napr. tkanicovky madeirske,
Obrázek ktera kdyz ma metr a je tma, jde z ni strach.
Obrázek
Tunaka lze chytit po cely den, kdyz se chce nechat chytit. Mnohokrat jsme treba pul dne pluli s hejnem tunaku a ani tuk.Tunak se da chytit i velky, je to dobracisko a vubec nebojuje o zivot.
Vetsi ryby berou taky, to nam vzdycky utrhly vlasec nebo narovnaly hacek. U Las Perlas v Pacifiku nam zabral i kladivoun, jen to zadrncelo.
Další fota v galerii zde.
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Fanda » pát úno 23, 2007 5:35 am

Ahoj Monty,
trasu nasi plavby mame pouze tuzkou na mapach a to z Australie neumime poslat. Je pravda, ze pri nasi predminule plavbe pres Atlantik jsme tolik ulovku nemeli. A zpet domu severni trasou jsme nechytili temer nic.
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Fanda » pát úno 23, 2007 5:44 am

Ahoj Wlady,
ryby nejdrive vyfiletujeme a podle velikosti ryby nakrajime na prouzky 5 cm siroke a 1.5 cm tluste. Rozlozime na prkynka, hojne osolime z obou stran a na slunci ususime. Pri celodennim slunci je to otazka asi 2 dnu. Jime je pak jako mlsicky k pivu a vinu. Vydrzi dlouho, ale pak jsou jiz tvrdsi. Lepe je zkonsumovat do 14 dnu. Jinak z nich lze delat ruzne salaty, rizota..Nutno pocitat s tim, ze jsou jiz slane.
Timto zpusobem jsme delali dorady, tunaky i male zraloky.
Susime ale na oceanu, kde nejsou mouchy.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Fanda

Příspěvekod Wlady » sob úno 24, 2007 4:30 am

Zdravím Tě.

Díky moc za ochotu a celkem i pro naprostého laika podrobný popis techniky lovu. Jen se ujišťuju...takže jen to prkenné udělátko, šňůra (popř. drát), háček a návnada = žádná olůvka. To je mi sympatický, i když mám pocit, že "ztrátovost" prkének je značná. Co tomu říkají naše lesy? :D
Jak ty úlovky bez navijáku vytahujete? Silné ruce v rukavicích a podběrák?

To sušení: I tady díky za návod. Nedalo by se to dosoušet (po pár hodinách nebo nejlépe rovnou) navlečené na šňůře. Přišlo by mi to podstatně praktičtější. Ačkoli já osobně bych úsušků spláchnutých vlnami zpět do moře až tolik neželel. :lol: Jak už jsem uvedl, hájím v tomto případě spíš zájmy ženské části své posádky, protože osobně ryby zrovna nemusím. Co takhle kromě soli přidat při sušení nějaké další koření (nejlépe chilli, česnek....prostě cokoli co překryje tu "strašnou pachuť" rybiny)? Snad by byl výsledek poživatelnější...

No v každém případě do třetice díky za snahu vzdělat začátečníka. Určitě to v létě vyzkouším....i když za výsledky neručím. :wink: Doufám, že Ti to Neptun oplatí na úlovcích i šťastné plavbě...

Wlady
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Fanda » sob úno 24, 2007 5:54 am

Ahoj Wlady.

Pochopil jsi to dobre, zadne oluvko.
Vytahujeme rukama v rukavicich za pomoci haku. I bojovna dorada na haku visi klidne, bojovat zacne, jak se dotkne kokpitu.
Suseni - maso povesit jde, ale ze zacatku z nej odkapava slany olej a ten by nam zadelal lod, proto radeji volime moznost polozeni.
Ryby jako dorada a tunak jsou prakticky bez typicke rybi pachuti.
Jinak korenit samozrejme jde, proc ne.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Fanda

Příspěvekod Wlady » sob úno 24, 2007 6:05 am

Ahoj Fando.

Sakra, ty jsi s tou odpovědí rychlej. Jsi asi v jiným časovým pásmu (pochopil jsem, že zřejmě Austrálie...doufám, že tam máš lepší počasí než my tady v ČR ) :) Já jsem zase noční můra, tak můžeme pokecat skoro on line.

Ještě jednou díky za ochotu poradit, ale pochvaloval jsem si pochopení technologie lovu poněkud předčasně = namaloval jsem dvě možnosti jak bych si tu realitu představoval a pokud se mi podaří ty obrázky sem vložit, okamžitě Ti dojde o co mi jde....zkus se mnou mít, prosím, ještě trpělivost.

Wlady
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Fanda

Příspěvekod Wlady » sob úno 24, 2007 6:10 am

No, nepovedlo se....bohužel

Nechám se poučit od admina a pak to zkusím znovu. Měj se zatím fajn.

Wlady
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: to Fanda

Příspěvekod Libor » sob úno 24, 2007 8:17 am

Wlady píše:No, nepovedlo se....bohužel

Nechám se poučit od admina a pak to zkusím znovu. Měj se zatím fajn.

Wlady

Wlady,
chtělo to trochu více číst i jinde, podívat se do FAQ stránek, když jsem si dal práci s tolika návody.
Pro jistotu jsem to dal ještě do FAQ fóra tadya pošlu ti to na SZ.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Libor

Příspěvekod Wlady » sob úno 24, 2007 2:05 pm

Ahoj Libore,
promiň a nic neposílej. Já vím, že ten návod tady někde (díky Tvé odpovědi už vím i kde) je, ale mrkni v kolik jsem to psal. Už jsem byl utahanej a nechtělo se mi to hledat. To poslední co bych chtěl, je komplikovat Ti Tvou záslužnou práci :!: .
Už jednou jsem Ti děkoval (neveřejně na SZ) za skvělý nápad a úsilí, které tomu musíš věnovat, tak to tady alespoň v rámci omluvy opakuju veřejně.
Měj se. Wlady
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Fanda

Příspěvekod Wlady » ned úno 25, 2007 7:31 pm

Ahoj.

Tak se mi snad s vydatnou Liborovou pomocí konečně podaří ta dvě schémátka do mého příspěvku dostat. :D
Obrázek
Je k nim i popis, ale pro případ nečitelnosti : na obr.1 jsem namaloval to, co jsem z Tvého popisu pochopil. Chybí mi informace, jak ty vlasce v bodech A a B připevnit.
Obrázek
na obr.2 je varianta bez připevňování, s vlascem jen protaženým, ale nevím, zda by fungovala...

Když jsem to domaloval, napadlo mě, že ta první varianta by zase umožňovala použití různé síly vlasců = mezi prkénkem a háčkem bych použil slabší...má-li se něco utrhnout, ať je to pokud možno jen háček a nikoli celý vercajk...

No a ještě jeden, snad už poslední dotaz. Jak ty úsušky v ralativně vlhkém lodním prostředí skladujete?

Díky za odpověď a měj se fajn. Wlady
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: to Fanda

Příspěvekod alffa » ned úno 25, 2007 7:58 pm

Wlady píše:Ahoj.

Tak se mi snad s vydatnou Liborovou pomocí konečně podaří ta dvě schémátka do mého příspěvku dostat. :D

No tak sem s tím. Nad čím váháš? :wink: alffa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: to Fanda

Příspěvekod Libor » ned úno 25, 2007 8:15 pm

alffa píše:No tak sem s tím. Nad čím váháš? :wink: alffa

No on neváhá, já nestíhám ... :D
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: to Fanda

Příspěvekod alffa » ned úno 25, 2007 8:54 pm

Libor píše:
alffa píše:No tak sem s tím. Nad čím váháš? :wink: alffa

No on neváhá, já nestíhám ... :D

Pak že nerozdáváš ryby. Já myslel že jsi naučil Wladyho lovit.
Proto jsem se ptal. :lol: alffa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned úno 25, 2007 10:14 pm

Měl jsem snahu, ale více času jsem už nemohl tomu věnovat a vás ostatní bych o ty obrázky ošidil. A propó někdo se tu nabídl na zaškolování, "rybářů" je tu, pokud se nemýlím více.
Nemůžu být u všeho...
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Fanda » úte úno 27, 2007 4:18 am

Ahoj Wlady.

Prvni obrazek je spravne, vlasec se ukotvi pouze uzlicky a je to.
Susene rybu mame povesene na ramu pod solary v platenem pytly. Treba v Karibiku tam visely vic jak mesic.
Omlouvame se za opozdenou odpoved, ale taky chvilema plujeme a jsme bez netu.

Ahoj Fanda
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 121
Registrován: pon lis 13, 2006 1:00 am
Reputace: -2
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Rybaření.

Příspěvekod tonda » úte úno 27, 2007 6:37 pm

Ahoj jachtaři.
Kdo neumí chytit rybu na Jadranu,není rybář. Zvlášť když se nikam nespěchá a každý večer jste v nějaké zátoce a nebo v málo obydleném,tedy čistém, přístavu. To zdůrazňuji,protože si všimněte, že žádný místní rybář nechytá ve vlastním přístavu-ví proč.
Myslet si, že lze ve středomoří chytnout velkou rybu je blbost. Ano,potkali jsme u Korfu velrybu větší než je naše loď (www.rollami.cz) ale to vypadalo spíš jak ruská ponorka než něco k jídlu. Obecně platí, že Středozemní moře je chudé na ryby. Prozradím vám ale systém, který se nám mnoho let (asi 20) osvědčuje a "zajišťuje obživu" posádce každý večer až do totálního přejezení rybami, A kdo nevěří, ať to zkusí.
Větší rybu hodnou českého rybáře lze chytit na jakoukoliv taženou umělou návnadu vypuštěnou za lodí. Zásada je aby návnada byla ponořena 1 až 5 m a umělá rybička se nesmí otáčet. Žádná karabinka nezamezí , po např. hodinovém tažení za lodí, aby se vlasec nezkroutil tak, že je nutno jej vyhodit. Nejlépe se osvědčily gumové rybičky. Když narazíte na hejno,úspěch je zaručen.
Sledujte vodu pod lodí. Za plavby při téměř úplném bezvětří a plném slunci je možno vidět v hloubce 5-10m podivné svítící tečky. Jsou to oči ryb. Stačí zastavit a hodit splávek do vody s návnadou popisovanou dále.
Největší úspěch v rybolovu je ale po západu slůnce. Když zakotvíte v zátoce a cokoliv hodíte do vody, ihned se na to vrhne hejno malých rybek, které to všechno sežerou. Těsně před západem slunce, (v Chorvatsku asi 21 hod.) tyto malé rybky zmiznou a zátoky projíždějí hejna ryb (sledi a pod.) ,které vidí i v noci a pak lze za hodinu na 1 prut chytit 10 ryb velikosti 15-20 cm. Používám vlasec 0,15,malinký splávek a z nejmenšího trojháčku odstraním 1 nožičku. Na takovýto dvojháček natvaruji kuličku z bramborového těsta (klasické bramborové knedlíky v prášku) Do těsta přidávám trochu jedlého oleje. Kulička musí být měkká.
Úspěch je zaručen, pokud je zátoka trochu zarybněna. Záleží také na roku, nejlíp se chytá brzy zjara a když je chladněji.
Zkuste a uvidíte. Jinak si můžeme o problému popovídat na našem Setkání jachtařů Moravskoslezského kraje, které pořádám dne 24.3.2007 od 15 hodin v Sedlnici. Přítomen bude R. Kreisnauder , proběhne videokonference systémem Skype s jachtou v Karibiku a další. Program bude zveřejněn od 3.3. na našich www.rollami.cz. Těší se Tonda.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 27, 2007 7:37 pm

Nie som rybár, ale ryby mám rád. Na vlastné oči som videl, ako rybár z brehu v maríne Solaris nachytal za pol hodinu udicou plný kýbel asi 30 cm rýb na rozdrvenú škeblu, za bieleho dňa.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů