Rybaření

Některým z našich uživatelů chybělo spojení jachtingu s rybařením a věcí kolem chytání ryb. Zde mají možnost zveřejnit své názory a postřehy. A také možnost prezentovat svoje úlovky.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte úno 19, 2008 2:07 pm

A ještě jedna věc, na to jaký jsi zkušený rybář tak si trochu pleteš pojmy. Já se tu bavím o sportovní kaprařině, ty uvádíš případ, kdy se kapři a jiné ryby sypou do pytle spolu s jinými. Nevím kolik jsi chytil kaprů přes 20 kilo ale já jich pár mám. A to né ze zahraničí ale z Čech. Přečti si, co jsem ti psal, co se s trofejním kaprem dělá. Pochybuju a dám za to ruku do ohně, že na francouzkých jezerech nenajdeš nikoho kdo by se takto k trofejnímu kaprovi zachoval. To co popisuješt ty je chytání na plavanou. Ano v tomto případě se všechny ryby hází do speciálního saku a vyhrává ten, kdo má největší váhu. Ale zde se loví ryby převážně kolem 20 a 30 cm. Uznávám, že plavaná je velký business a k přírodě a k rybám moc ohleduplný není. Bohužel.
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » úte úno 19, 2008 4:57 pm

Kdo ví, kolik sportovních rybářů by bylo, kdyby ryby vydávaly nějaké zvuky( třeba jako malé kozle nebo ovečka) když je "smyčíš" za tlamu ke břehu? To už by bylo asi pro silné povahy a také pro ty, kterých k tomu donutil hlad a okolnosti. ;) :? Jinak plný souhlas Monty.
Berty
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte úno 19, 2008 5:26 pm

Já nevím co všichni máte. Nic ze sebe nedělám, svůj ani váš způsob lovu nijak nekritizuji, jen jsem si dovolil ukázat tak trochu jiný postoj, konkrétně ke kaprařině. A co z toho? Jeden už pomalu končí diskuzi i kvůli tomu, že má přece něco odchytáno a těžko se mu může něco nového radit nebo ukazovat, druhý zase bude namítat, že kdyby ryby vydávaly zvuky a podobně. To je opravdu smutné. Osobně si myslím, že já sám se mám co učit celý život a nikdy toho nebude dost. Opravdu jsem chtěl jen ukázat, že se dají ryby chytat i jinak a o co mi šlo předevší je to, že i k rybám a přírodě se dá chovat šetrně, ať už si rybu někdo vezme nebo ne. Koukám, že to ovšem někteří nepochopili nebo nechtějí pochopit. To je mi skutečně líto. :hmm:

PS: hóóódně mi to připomíná situaci na místním rybářském svazu, kde jsem chtěl ve svých 20 letech (jako člen HV) zavést na na našich revírech zvýšení míry u některých ryb, zavést horní míru a zavést 10 denní hájení po vysazení nových ryb. Taky jsem se se zlou potázal a nejvíce od lidí typu: mě je xx let, chytám xx let, sám vím co je nejlepší a nějakej 20letej smrad nám tady nebude navrhovat takový novoty. Podle toho to taky bohužel u nás v ČR vypadá.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte úno 19, 2008 5:31 pm

sullaco,
nehledej v mém dotazu, prosím, žádný podtext, není tam žádný, jen prostá vědecká zvídavost.
Bolí to tu rybu nebo ne, když ju taháš za hubičku ? A propichuješ jí kůži ?
Třeba u králíků to vypadá, když je někdo přenáší za uši, že jim to nevadí.
Jak je to u ryb ? Díky za odpo.
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » úte úno 19, 2008 5:47 pm

myslím, že rybám přenášení za uši taky nevadí... :D

sorry :oops: :)

já jsem nikdy ryby za uši nechytala, stejně jako bych nikdy ruku hadovi nepodala. A nepotřásla, pro rejpaly. V.
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte úno 19, 2008 5:48 pm

Ahoj Vilmo,

těžko říci, v tomto případě by člověk opravdu asi potřeboval člověk rozumět řeči ryb jak píše Berty. Jediné co vím, že tlama ryby je většinou tvořena pouze šlachou a několika kůstkami. Zaseknutý háček dle mého názoru způsobí úplně minimální bolest, spíš jde o bolest prvotní, kdy se ryba píchne a shledá, že je něco v nepořádku. Při sběru potravy nasává tlama i kupříkladu ostré škebličky a taky jí to nevadí. Větší průser je, když má samotný háček protiháček a nešetrný rybář mu tak může doslova vytrhnout kus masa. K poranění může dojít také pokud někdo zasekne necitelně tak, že rybě málem urve hlavu. Od doby kdy jsem začal používat háčky bez protihrotu ti mohu zodpovědně říct, že na rybí tlamičce není zhola nic. Ještě k té bolesti. Měl jsem kamaráda co studoval veterinární medicínu, tehdá dělali výzkum (i pitvu) ryb, a co vím, tak ryba má podstatně snížený práh bolestivosti, laicky řečeno, nemá velké množství nervových zakončení. Demonstrovat se to dá asi na takových případech, kdy se jeden kus kapříka podařilo chytit několikrát během jednoho dne, a to tu papulu měl rozpíchanou až běda. Nebo například u říčních kaprů jsme pozorovali, že když byl velký stav vody, proplouvali v okolí zatopených křovisek a hledali novou potravu i za cenu toho, že se ošklivě porýpali třeba o trní a podobně. Víc ti k tomu asi nepovím, ačkoliv bych rád. ;)
Naposledy upravil(a) Sullaco dne úte úno 19, 2008 5:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte úno 19, 2008 5:50 pm

Dej si Vilmo do vyhledavače "ryby bolest" a vyběhne ti spousta odkazů. Od těch co říkají že ne,

Mají ryby schopnost pociťovat bolest ?

To skutečně není možné, protože jednoduché mozkové hemisféry ryb postrádají oblasti nutné pro vědomé vnímání a vznik pocitu bolesti. Skutečnost, že se ryba zmítá, když je uchvácena, sežrána zaživa třeba medvědem nebo zaseknuta háčkem rybáře ještě neznamená, že trpí bolestí.


až po ty, kteří píší že ano. Já rybář nejsem, ryby nechytám, ale kloním se spíše k prvnímu názoru.
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte úno 19, 2008 5:53 pm

Můj názor je, že pravda bude asi někde u prostřed. Přeci jen na vpich háčku ve většině případů zareagují.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte úno 19, 2008 5:53 pm

Sullaco píše:... ryba má podstatně snížený práh bolestivosti, laicky řečeno, nemá velké množství nervových zakončení. Demonstrovat se to dá asi na takových případech, kdy se jeden kus kapříka podařilo chytit několikrát během jednoho dne, a to tu papulu měl rozpíchanou až běda.


Jestli to ale nebude tím, že se ty ryby pomalu učej. :mad:
Jinak ale díky za odpo.
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte úno 19, 2008 5:56 pm

No jak které. Některé kusy jsou pěkně "vyčůrané" to bys nevěřila. Starší kusy, jsou víc a víc opatrnější. Mladí blbouni berou i na flus, obzvláště pokud se vysadí do nové vody. Proto by se mělo pár dní po vysazení hájit, protože se všechno během 3 dnů vytahá a to je pak nářku, že není co chytat a že nejsou velké ryby. :whist:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte úno 19, 2008 5:57 pm

Baharis píše:Mají ryby schopnost pociťovat bolest ?
To skutečně není možné, protože jednoduché mozkové hemisféry ryb postrádají oblasti nutné pro vědomé vnímání a vznik pocitu bolesti. Skutečnost, že se ryba zmítá, když je uchvácena, sežrána zaživa třeba medvědem nebo zaseknuta háčkem rybáře ještě neznamená, že trpí bolestí.


No co já vím, zas když má někdo hmat (v mozku se mu tyto vjemy zpracovávají)
tak by mohl mít i bolest.
Až na malej detail, kterej může být rozhodující, že tam jinak funguje chemie. Ach jo.
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » úte úno 19, 2008 6:13 pm

No jo ale co ten stres když ji táhneš tam kam ona zrovna nechce ;) To maso u starších kusů se třeba nedá jíst kvůli tomu. :good:
Berty
Naposledy upravil(a) berty dne úte úno 19, 2008 6:30 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 546
Registrován: úte říj 02, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod avalon » úte úno 19, 2008 6:19 pm

sullaco, nedaj sa stojim za tebou, rybarcenie je sport ako kazdy iny ak ho clovek robi tak ako ty "myslim chyt a pust". Nie si ani komercny rybar ktory chyta do sieti vpodstate vsetko co sa do nich chyti ani ...niekto KTO co chyti hned zozere....!!! a napriek tomu si nedokaze ani kupit listok a schovava sa ci uz s udicou alebo harpunov niekde v krovi!!! Sport v tomto pripade suvisi s tym, ze najprv musis svojou sikovnostou a rozumom presvedcit rybu aby vobec zabrala a potom este stale ma sancu sama zabojovat aby ti utiekla. Noa aj ked ju chytis tak ju nakoniec pustis ale TOTO hold niektori z nas nepochopia do smrti!!! A pripadne zranenia??? Videli ste uz niekedy box alebo hokej???
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte úno 19, 2008 6:21 pm

Berty, ti mladší bych řekl bojují mnohdy nejaktivněji a maso mají jedna báseň. Větší stres mají dle mě v kádích když se prodávají a přepravují. Většinou je maso starých ryb blátivé a je hodně cítit třeba bahnem. :)
Uživatelský avatar
olaf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod olaf » úte úno 19, 2008 8:06 pm

ahojky podívejte se na ně´jaké stránky p. vágnera to nemá s rybařinou nic společné.
pokud chci tak si rybu vezmu a nebo ji netrápím focením, kde je uvázána třeba celou noc.
chyzám již hodně dlouho a tak vím o čem mluvím.
to vilmo.
ryby určitě cítí bolest, proto se tak urputně brání.
mám názor asinpodobný jako monty, a nějké chyť a pusť mě nic neříká, protože je to trápení ryby, kvůli focení a to nemám rád.
ahoj olaf
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte úno 19, 2008 9:18 pm

Pan Vágner je bohužel objetí komerční propagace rybolovu a i mě jakožto zastánci chyť a pusť se to také nelíbí. K tomu focení, Olafe, pokud dodržíš postup, který jsem vyjmenoval výše, věř že nijak rybě neublížíš. Zasakování ryb přes noc, i pokud jsou v saku sami, není dobré, v tom s tebou souhlasím. Profík rybu během chvilky vrací vodě. V takovém to případě nevidím na fotodokumentaci vůbec nic špatného, ba naopak, nehledě na to, že se rybě dají preventivně ošetřit různé rány a podobně. Nebo mi snad můžeš říct, čím rybě ublížím, když ji dám na měkkou podušku a za soustavného polévání vodou jí vyháčkuji, ve vodě vyfotím a pustím zpět? A když chytneš rybu, o které si nejseš jist, že má míru, měříš ji také na břehu a pak ji přeci vracíš ne?? To, že jsou u nás hovada, kteří pro dobré fotky s rybou všeljak manipulují až skoro zdechne, je věc jiná. Všude se najdou bohužel idioti. Hlavně u nás vypukl tzv. boom chyť a pusť a všichni ostatní rybáři jsou špatní. To je nesmysl a já s ním také nesouhlasím. Nehledě, že většina ťěch co se snaží chytat novými metodami nadělá víc škody než užitku. Jenže jsme bohužel v Čechách. Přál bych ti vidět, v jakém stavu mají trofejní ryby v Anglii nebo již zmiňované Francii. Nádhera. Tvoje fráze: chyť a pusť je trápení ryby je v případě který jsem ti vyjmenoval výše holý nesmysl. Promiň. Je mi líto, že máš na tuto metodu tak špatný názor, možná, že je to jen lidmi, kteří se takto snaží chytat (bohužel špatně) a ty jsi s nimi přišel do styku. Přál bych si, abychom se mohli potkat u vody. Viděl bys sám o čem to skutečně je.
Hezký večer.
Naposledy upravil(a) Sullaco dne úte úno 19, 2008 9:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte úno 19, 2008 9:33 pm

avalon píše: A pripadne zranenia??? Videli ste uz niekedy box alebo hokej???

Předpokládám, že hokejisté a boxeři se svého sportu účastní dobrovolně, na rozdíl od ryb.
Nechci ale rozvíjet diskusi na toto téma, stejně by se k ničemu nedošlo.
Já si myslím, že to ryby bolí, protože vnímání bolesti je vlastnost od přírody užitečná, tak proč by ryba měla být ochuzena, snižovalo by to její možnost orientace a útěku apod. Ale to je asi tak všechno, co k danému tématu chci a můžu říci.
Uživatelský avatar
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 165
Registrován: pát lis 02, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lada0712 » stř úno 20, 2008 9:18 am

Několik postřehů k chyť a pusť versus lov :
V dokumentu o německých rybářích kteří každý víkend vyjíždějí na moře chytat tresky na prut,
na otázku proč ryby nepouští ale konzumují odpověděli zcela jednoduše - nepodporujeme tím průmyslový rybolov..., a teď si představte rybářské loďě z vlečnými sítěmi jak bezohledně drancují moře a oceány...

Pro podporu metody chyť a pusť snad jen to že při dnešních promakaných metodách vnadění jedinec dokáže za dva týdny vylovit jeden menší rybářský revír /např. rybník/ , takže kdyby je nepustil, smůla...mám na mysli samozřejmě generační ryby.Takže lepší je rybník plný puštěných /potrápených/ ryb než prázdný.
Jinak určitě každá strana najde spoustu argumentů pro podporu svého stanoviska.

Osobně zastávám myšlenku nechci rybu jíst, zbytečně ji netrápím, to se mi zdá nejpřirozenější.
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » stř úno 20, 2008 3:41 pm

Ale nikdo přeci nikomu nevyčíta, že si vezme rybu! Bohužel hodně málo rybářů si vezme rybu opravdu jen pro vlastní potřebu. Naopak se spíše setkáme s tím, že každý přepočítává cenu povolenky, plní si mrazáky, prodává ryby Vietnamcům a vyloženě si plete vodu s Maso - Uzeninami. Proč se ve všech organizacích hrozně brání 14 dennímu hájení po vysazení? Proč asi? Nejvíce rybářů u vody najdete právě v den vysazení. O co jim asi jde? Stejně tak se ale najdou hajzli, kteří moderní metody aplikují ve zcela stejném duchu, sám znám partu, která se zaměřuje na trofejní ryby a ty pak prodává do soukromých revírů. To asi zamrzí nejvíce. Bohužel je to jen a jen o lidech. Tento styl lovu (bavíme se stále o kaprařině) k nám přišel z Anglie, kde je mentalita lidí vůči přírodě trochu jiná (o příkladu udělání si místa rybářem ve Francii jsem už psal výše). K lovení samotnému - já osobně čekal třeba na záběr od velkého kapra 14 dní, a mezitím jsem neměl jediný záběr od malé ryby. A proč? Nemám o ně zájem, tzn. schválně jsem lovil mimo krmné místo, schválně jsem dávali tak velkou nástrahu, že by to kapr kolem 40 cm nemohl zdlábnout. A naposledy ještě k tomu týrání. Opravdu nevím jaké rozdílné týrání je to, když si obyč rybář zasakuje na půl dne rybu do vezírku a pak jí zabije nebo podměrečnou rybu na břehu změří a pustí zpět. V tom opravdu rozdíl o proti rybářovi, který rybu šetrně vytáhne a pustí zpět nevidím.Nebo muškaři, co ti pustí za den podměrečných pstroužků. Podle tohoto modelu by se měli všechny okažitě zabít, že?

Myslím, že je zbytečné vést tu nadále tyto žabomyší války, věřím, že ani jeden z Vás co tu píšete a ryby jíte, jste rozumní a přírodu nedrancujete. A o to nám jde myslím všem.
Uživatelský avatar
olaf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod olaf » stř úno 20, 2008 4:41 pm

ahoj sullaco
já přeci neříkám že jsou všichni kdo chytají systémem chyť a pusť jsou jako p. vágner, ale když vidím některé fotky, tak to bez trápení ryby není možné, samozřejmě že jsou vyjímky a ty jsi asi ta vyjímka, ale je pravda že těch slušných je asi více, ikdyž to tak někdy nevypadá.
já na pádu taky ryby pouštím, ale nikdy je netahám na břeh, ale jednou kamarád si chtěl vyfotit sumce který byl chycen večer a tak ho přivázal, docela jsme se pohádali a i když byl na gumě tak byl ráno odřený a to focení ala vagner taky nedopadlo, protože ho vůbec nezvedl,to již nechci zažít, je to zbytečné, tu rybu jde vyfotit v mělké vodě s bleskem i když jsem to nezkoušel.
jak tady píšeš o angličanech a francouzech, tak o italech se to nedá napsat, protože tam zakázali trojháčky a může se chytat na jeden jednoháček a ta ryba třeba úhoře nasaje a má ten jednoháček až v jícnu nebo v žaludku a pak to musíš dostat a to dá rybě zabrat, když jsou 3 trojháčky pod sebou tak to má někde v tlamě a je to pohoda, no jiný kraj jiný mrav.
možná že se někde na rybách potkáme, na pádu jsou obrovští kapři, tak třeba tam.
přeji všem hodně rybářských zážitků a krásných chvi strávených u vody.
čauky olaf
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » stř úno 20, 2008 4:54 pm

Ahoj Olafe,

jj uvazování sumárů je hnus, to je fat. Na Pád bych se rád podíval, jenže bohužel není čas. Proto ani nechodím na kapry. Ale mít na klacku pořádnýho sumika to musí bejt taky nádhera, tajně o tom snim. :oops:
Uživatelský avatar
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 165
Registrován: pát lis 02, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lada0712 » stř úno 20, 2008 9:33 pm

to sullaco:
souhlas, prostě všechno s mírou a je to OK,


uvazování ryb u nás je přece zakázané v ryb. řádu, v Itálii a ve Španělsku je to jak?
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » stř úno 20, 2008 9:55 pm

no, ono treba na tom Padu je zakazano toho sumce pustit, ale to by tam za chvili nebylo za cim jezdit...
Uživatelský avatar
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 165
Registrován: pát lis 02, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lada0712 » stř úno 20, 2008 10:11 pm

to je kvůli přemnožení sumce na Pádu?
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » stř úno 20, 2008 10:12 pm

to at odpovi rybari, ja jsem jenom takovej kecka, ale sumec je skodna...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů