Zkušenosti s plavbou na Baltu

Nejezdí přece všichni na Jadran ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod veselyroman » čtv říj 06, 2016 2:26 pm

Ahoj,
v pátek 23.9. jsme se potkali v plavební dráze ze Stralsundu do Vitte s pěknou majitelskou lodí, která měla pod levým sálingem českou vlajku. Došlo k vzájemnému pozdravení, ale na obou stranách bylo zřejmě překvapení, tak jsme ani nestihli fotit. Nebyl to někdo z vás?
Jinak souhlas, v tomhle týdnu bylo horko a navíc moc nefoukalo.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Libor » čtv říj 06, 2016 9:43 pm

Jestli to byla ocelovka a dvoustěžník, tak to byl na 100% Standa se svou lodí (zde na fóru jako Stanislav).
Říkal že tím směrem popluje po skončení regaty Čany Lanex Offshore Cup
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod veselyroman » pát říj 07, 2016 1:16 pm

Libor píše:Jestli to byla ocelovka a dvoustěžník, tak to byl na 100% Standa se svou lodí (zde na fóru jako Stanislav).
Říkal že tím směrem popluje po skončení regaty Čany Lanex Offshore Cup


Kdepak, Eternity bych poznal, koneckonců jsme ji potkali předtím v Kühlungsbornu. Tohle byla menší hezká loďí - typoval bych kolem 27-mi stop, s jedním stěžněm.
Uživatelský avatar
petr.f77
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 06, 2016 8:11 am
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod petr.f77 » úte črc 17, 2018 10:27 pm

Ahoj,
chystáme se letos na Rujánu s okruhovkou někam do kempu. Nemáte tip na zajímavou lokalitu a zároveň dobrý přístup k vodě nebo skluz ?
Uživatelský avatar
orion
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 80
Registrován: pát úno 22, 2013 1:00 am
Reputace: 4

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod orion » stř črc 18, 2018 10:19 am

dobrý výchozí bod je Stralsund/ slip na ostrůvku v marině Danholm/,nebo Stahlbrode na východ od Sralsundu.Další slip/zdarma/ je ve Wolgastu-těžko se hledá,je severně v zátoce od mariny.Obeplout tzv.velký rybník/Greiswalderboden/ by bylo s okruhovkou akorát.
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Viky_CZ » stř črc 18, 2018 1:37 pm

Me se moc libil Putbus, specialne kousek vedle Neukamp restaurace Nautilus, doporučuju navštívit, je tam vedle zatoka a nejakej mistni klub, spis rybarskej (par pramicek obehnaných plotem), kontakt ale nemam.

Na okruhovku bych to videl mozna v kempu v Schaprode. Peknej pisek, dobře jsme se tam najedli.
Uživatelský avatar
petr.f77
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 06, 2016 8:11 am
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod petr.f77 » pon srp 06, 2018 4:16 pm

Díky za tipy. Už jsme zpátky, tak hlásím jak to dopadlo. Objeli jsme pár míst, také Pritzwald a Schaprode, ty nám připadaly spíš jako Balaton. Pěkné místo je u kempu Ostseewind - Letzter Imbiss, útesy, malý klidný kemp (nutná rezervace), ale nepřekonatelné schody dolů k vodě. Nakonec jsme zůstali v kempu Drewoldke na půl cesty mezi NP Jasmund a útesy u Putgartenu. Na recepci nám nabídli traktor na přetažení loďky přes písek na pláž, ale zvládli jsme to i bez něj. Vedle už byl vytažený na pláži asi 6m katamarán Hobie WildCat. Snad jediné co nám vadilo byly ostrůvky tlejících řas. Po dvou dnech se ulomila nerez osa kormidla, svařeno v autoservisu ve Wiek za 5€. Vzhledem k příznivému počasí paráda.
Uživatelský avatar
Mira1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 59
Registrován: pát led 04, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Mira1 » úte črc 09, 2019 3:18 pm

Asi neumím hledat nebo jsem slepý či co, ale nikde nemůžu najít pravidla provozu motorových lodí v cizích zemích. Rád bych se na svém gumáku povozil třeba v Polsku nebo v Německu na moři i na řekách a jezerech (ale zajímá mě třeba i Itálie, Francie a Španělsko), VMP mám, ale teď co? Je v těchto zemích něco jako poplatek v Chorvatsku (bývalá "viněta")? Jiná pravidla a omezení? Pokud to je někde vypsané, budu rád za odkaz, nemusíte mi to sem vypisovat, díky.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Strycek_Bidlo » úte črc 09, 2019 6:09 pm

No, VMP máš. Na moři asi s gumákem asi moc daleko od pobřeží stejně nepojedeš.
Takže Německo, Polsko...prostě hodíš loď na vodu a jedeš. To je vše, to jsou civilizované země. Pokud se o tebe vůbec někdo bude zajímat, tak budou chtít vidět papíry od lodi (že jsi jí neukrad), případně pojištění.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Strycek_Bidlo » úte črc 09, 2019 6:26 pm

Před měsícem jsem absolvoval policejní kontrolu 34 stopové plachetnice pod českou vlajkou v Sassnitz. A to tedy jenom proto, že jsem byl zrovna na palubě, majitel byl pryč.
Průběh byl následující:
Dejte mi pas (stačí váš, když další lidi na lodi nejsou).
Jméno lodi?
Domovský přístav?
Jak dlouho vám trvalo sem doplout?
Jak jste se sakra dostali z Prahy do Sassnitz za dva dny?
Aha, loď je trvale v Kroslinu. A odkud jste teď přijeli?
A kam pojedete?
Máte nůž?
Ano, ale kuchyňský nůž jsem nemyslela. Myslela jsem třeba vyhazovací?
Rok výroby lodi? (v tom okamžiku jsem lezl pro papíry od lodi)
1967? (Ne, to je rok výroby kapitána) Aha, díky, tady to vidím.
Máte cigarety? Kolik? Z Polska? Aha, z Čech, to je v pořádku.
Díky, šťastnou plavbu pane.
...ani pojištění je nezajímalo.
Uživatelský avatar
Mira1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 59
Registrován: pát led 04, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Mira1 » stř črc 10, 2019 8:03 am

Díky. Takže poplatek za plavbu v jejich vodách mají jen Chorvati? Nikde jinde se nic neplatí? A povolená vzdálenost od břehu je taky všude 0,75NM? Na webu ÚAMK jsem našel něco o "navigačním povolení" v Německu apod. Podle mě každý stát má tato pravidla někde vypsaná, jen se mi to zatím nepovedlo najít.
Uživatelský avatar
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 129
Registrován: pon srp 27, 2007 2:00 am
Reputace: 6

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Fitor » stř črc 10, 2019 9:42 am

VMP dovoluje 1NM od břehu.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Strycek_Bidlo » stř črc 10, 2019 9:56 am

Záleží na tom, jaký VMP máš. Starý měl C do 0,75 míle.
Poplatek za plavbu ve vodách není.
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s plavbou na Baltu

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » ned říj 13, 2019 3:32 pm

Ahoj přátelé,
ač jsem dlouholetým milovníkem a návštěvníkem Mazurských jezer, přál jsem si, ke svým dožitým šedesátinám, okusit plavbu na baltu.
Můj kamarád Jirka vlastní 25-ti stopou starší dámu, se kterou kotví ve Wolinu. Slovo dalo slovo, doladili jsme termín
a já vyrazil z Teplic do Olomouce, kde jsem přesedl k Jirkovi do auta, abychom se vydali směr Wolin. K ránu jsme přijeli k lodi, vyložili věci, Jirka pokecal s přáteli a již nám nic nebránilo vyplout. Naše cesta vedla do Štětínského zálivu a já se začal seznamovat s navigačními prvky, které z Mazur neznám. Viděl jsem náměrníky, dobře číslované bojky i značení rybářských sítí, včetně označení míst, kde se dalo mezi nimi proplout. První den pohodové plavby skončil v moderní marině ve Svinoústí. Začínal druhý zářijový týden a přístav byl obsazen tak z poloviny své kapacity. V marině vše moderní, čisté a veškeré přístupy byly pomocí předplacené magnetické karty, vydané u hafenmaistra.
Druhý den ráno naše putování pokračovalo zpět do zálivu. Byl jsem trochu zklamán velkou vodní plochou, ale pro plavbu se dalo využít jen velmi dobře značené plavební dráhy. Mimo ni bychom s ponorem 1,30m neměli šanci plout.
Dopluli jsme do Mariny Karnin, která byla zcela opuštěná. Uvařili jsme večeři a šli prozkoumat okolní terén. Na břehu byly vyvěšeny informace o bývalém zdvihacím železničním mostě, kolem jehož zbytků se vplouvá do přístavu.
Další den se pokračovalo dále v plavební dráze. V Hafen Rankwitz jsme udělali mezipřistání na obět, ale i zde byl znát konec sezony. Fungoval jen rybí obchod a kod na sociálky, který si Jirka pamatoval z minulých plaveb. K večeru jsme dopluli do Peenemunde. Vyvázali se kousek od ponorky, raketového křižníku a továrna na střely V1 a V2 byla na dohled. Vše už slouží pouze jako muzeum a to je dobře. Pro špatnou předpověď, která se i vyplnila, zůstali jsme zde i další den a noc. Probrali jsme vše možné i nemožné, včetně lodního baru.
Ráno jsme konečně vyrazili na „širé moře“. Bylo jasno, foukal zadobok a loď nádherně uháněla a občas se svezla zádí po vlně. Poznal jsem, jak je složité pro loužičkáře udržet kompasový kurz na moři. Tak jsme dopluli do Svinoústí a druhý den do Dzivnova. Pěkný zážitek byl před vplutím do řeky, kdy jsem se potkal s mladými Optimisty z našeho jachťáku, kteří tu měli soustředění. Bylo pěkné pozorovat, jak malé necky střídavě mizí a zase se objevují na vlnách.
Noc jsme strávili v Dzivnově u městského mola. Tradiční návštěva hlavní třídy s obchody a restauracemi.
Ráno, v pátek 13., za hustého deště a silného větru jsme se vydali na cestu k domovu. Přes Kamienský záliv, ve Wolinu jsme podpluli dva mosty, na třetí počkali na otevření a už jsme stáli v marině. Rychlá večeře, zabalit věci a brzy ráno hurá k maminkám.
Podtrženo sečteno: plavba mě velice zaujala a moc ráb bych se na Balt vrátil. Zážitek byl tak silný, že vážně uvažuji, až budu v důchodu, rozšířit řady těch, co už tu mají loď na stálo.
Tož tak, každému vřele doporučuji a Jirkovi ještě jednou děkuji za vše, co mi ukázal.
Ahoj, Jirka_Teplice

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů