Pečení chleba

Zkušenosti se stravováním na lodi, vaření, recepty, doporučení, zásobování atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
joseph
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 26, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Pečení chleba

Příspěvekod joseph » ned úno 11, 2007 8:26 pm

Našel jsem na netu pár stránek, které se tímto zabývají. Nejčastěji ale najdete recepty na pešení chleba v domácí pekárně. Já jsem se tím probíral, našel jsem i pár receptů do trouby, tak sem dávám odkaz:

http://sweb.cz/hafca.h/download/chleba.txt

ostatně na stránce
http://sweb.cz/hafca.h/
najdete hodně informací o pečení chleba, zejména v sekci "Ke stažení" jsou zajímavé věci, které se mohou hodit. Jinak, stránky jsou věnovány převážně domácím pekárnám, ale toho se neděste :D.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned úno 11, 2007 9:09 pm

Dobré odkazy, hned příští týden to vyzkouším. :D Sice mě ještě není tak úplně jasné co to je kvásek, ale to se doladí.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned úno 11, 2007 10:35 pm

To Baharis,
No s kváskem je to asi tak:
Pekař naředí včerejší těsto a nechá znova vykvasit.
To v našem případě nepřipadá v úvahu (kdo by pekl denně chleba ?).
Takže: mléko (nebo voda), trocha mouky, lžička cukru, droždí.
Všechno se to rozkvedlá v nějaké vyšší nádobě (bandaska), docela to nabude.
No a nechá se to na nějakém teplejším místě vyběhnout.
Pak už se to jenom nalije do nádoby s moukou ostatními ingrediencemi a vypracuje těsto.
Nechá vykynout (objem se zhruba zdvojnásobí).
Poté už se jenom vytvaruje chleba, nebo jako Olda, to do něčeho nacpeš (formy). Ještě znova necháš vykynout, nahoře uděláš nožem křížek a šup s tím do nějaké té improvizované trouby. :wink:

To joseph,
Recepty na chleba pro tak zvané „domácí pekárny“, nejsou pro normální pečení příliš vhodné.
V jednoduchosti je síla. Kravinky se dají koupit v marketu. Český chleba, tam ale nekoupíš.
alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon úno 12, 2007 10:30 am

Díky za kvásek :D
Uživatelský avatar
joseph
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 26, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod joseph » pon úno 12, 2007 10:31 am

O kvasku je taky psano na tech strankach v sekci "Ke stazeni". Da se tam najit nejaky clanek, tusim pan Frantisek je autorem.
Uživatelský avatar
joseph
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 26, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod joseph » pon úno 12, 2007 10:34 am

To alffa: ja vim, ze recepty do domaci pekarny nejsou pro jachtare vhodne (pokud tedy s sebou nevozi tu pekarnu a prirucni jadernou elektrarnicku co by zdroj :-)). Ja jsem na to chtel upozornit, aby se tim lidi nenechali zmast, ze je ta stranka o domacich pekarnach. Najdou tam i recepty do trouby, ktere se na lodi daji pouzit.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon úno 12, 2007 4:25 pm

Ne že by byl pečení chleba můj koníček, faktem ale je že na lodi vydrží tak týden, a to nesmí být někde pod lavicí a dokonce v igelitu, ale v utěrce, někde v horních skříňkách aby větral. Po týdnu holt koupit nový. Svatá pravda, dát si naše domácí uzené k choratskému chlebu - tak to je hrůza. V mrazáku by vydržel nekonečně, ale ten jsem zažil na lodi jen jednou. V chladničce nevím, tam dám ovšem radši víno, pivo, sýr atd. až budu na lodi měsíc či více - hezká vidina důchodu - tak to budu určitě řešit. Pár zajímavostí z časopisu pouze o chlebu /vlastnictví manželky/. chleba /těsta/ z domácí pekárny jsem párkrát okusil - tak tudy tedy cesta rozhodně nevede. Závěrem - o tvrdé kůrce a vodě, jen když bych byl na vodě. Dobré víno a klobásky to jistí, na to mám bezva slovenskou partu.....co Denisi? Tajně jsem doufal, že podpoříž plavbu jachting info, ty vezmeš klobásy a já tě dovezu - odvezu :D
Obrázek
PLNÁ VELIKOST
http://www.figaro55.wz.cz/galerie3/org00001.jpg
Naposledy upravil(a) Pepa dne úte úno 13, 2007 3:32 pm, celkem upraveno 10 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon úno 12, 2007 4:36 pm

Naposledy upravil(a) Pepa dne pon úno 12, 2007 10:52 pm, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon úno 12, 2007 4:38 pm

C
Obrázek

PLNÁ VELIKOST
http://www.figaro55.wz.cz/galerie4/org00003.jpg
Obrázek

PLNÁ VELIKOST
http://www.figaro55.wz.cz/galerie4/org00004.jpg
tu stránku s květináčem, jsem sem dal jako zajímavost...dalo by se použít na všechny druhy chleba
Naposledy upravil(a) Pepa dne pon úno 12, 2007 11:01 pm, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 12, 2007 5:47 pm

S klobáskami si sa obrátil na toho pravého, ja skoro 100% vegetarian. Ja by som zobral víno z Račanských vinohradov. A potom už stačia aj sucháre. Nie som proti spoločnej lodi, resp by som išiel, ale treba to naplánovať skorej. Loď na jarnú plavbu je objednaná a viac ako týždeň nezvládam. Baharis, to je iný matador. Toho by som nechcel mať ako zamestnanca. Furt je na mori. Ale rozmýšlam, že by som mohol zobrať kuchtu a pečenie chleba na lodi odskúšať.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon úno 12, 2007 11:11 pm

Máte to tu komplet. Ale dalo mi to zabrat. Musel jsem z webu vyházet hromadu fotek, tyhle v plné velikosti mají hrozný balík, už se tam nemohly vejít. Tak nyní už jen to uzené :D
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte úno 13, 2007 8:39 am

Pepa píše:Máte to tu komplet. Ale dalo mi to zabrat. Musel jsem z webu vyházet hromadu fotek, tyhle v plné velikosti mají hrozný balík, už se tam nemohly vejít. Tak nyní už jen to uzené :D


Pepo, mohls to uploadnout přímo na jachting.info pomocí ftp a pak jen odkazovat na obrázky. Když už si Libor s tím ftp dal práci :wink:
Uživatelský avatar
katka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 15
Registrován: čtv led 11, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod katka » úte úno 13, 2007 1:21 pm

Ja mam tip pro ty, co nemaji na lodi ani troubu, Petr Ondráček používal speciální titanové nádobí s keramickým povrchem, které vede rovnoměrně teplotu. takže pekli chleba z prášku v hrnci na lihovém vařiči.
A další recepty (je jich tam asi 400) jsem našla na

http://www.domacipekarny-recepty.wz.cz/ ... eznam.html
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Nádobí

Příspěvekod Richard » úte úno 13, 2007 2:43 pm

Ač jsem se opravdu snažil, nikde jsem titanové nádobí s keramickým povrchem nesehnal ... Vy ano?
Uživatelský avatar
katka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 15
Registrován: čtv led 11, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod katka » úte úno 13, 2007 3:19 pm

Treba hned na strankach

http://titanovenadobi.cz/
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 13, 2007 4:16 pm

No když jsme i u nadobí, tak by stalo za to rozvést jeho výhody a doporučit, vzhledem k ceně, nejvhodnější nádobu na pečení chleba. Jak to sleduji, budu muset na letní plavbu loď ještě dovybavit. Závislosti na vodě a elektřině jsem se jakž takž zbavil, tak limitujícím faktorem pro návrat k pevnině je po poslední plavbě už jen čerstvé pečivo. Ne všude jezdí lodní zásobování do zátok.
K těm výhodám titanu:
TITANOVÉ NÁDOBÍ díky své robustnosti výborně a zároveň rychle akumuluje a rozvádí teplo, což se projevuje velkou úsporou energií. Během několika minut dokáže do sebe pojmout teplotu až 330°C a teplotu si dokáží po dlouhou dobu uchovat. Po jeho rozehřátí, je možné sporák ztlumit na minimum nebo jej úplně vypnout a pokrmy dovařit bez energie.V tomto nádobí lze na sporáku pod Pyrexovou poklicí péct koláče, buchty, perníky , nákypy a maso bez toho, že by bylo zapotřebí nádobí vkládat do trouby, jelikož má robustní stěny, které udržují teplotu po dlouhou dobu. Tenké pánve a hrnce je zapotřebí neustále zahřívat, jelikož nedokáží udržet teplotu.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 13, 2007 4:56 pm

Pyrex sklenená poklice, čo to je? Nič tam o to nepíšu. Mne sa stále zdá najlepšia na pečenie kuchta. A aj na ostatné veci, šetrý energiu a v náklone mi istotne poklička nespadne.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 13, 2007 5:13 pm

Denis píše:Pyrex sklenená poklice, čo to je? Nič tam o to nepíšu. Mne sa stále zdá najlepšia na pečenie kuchta. A aj na ostatné veci, šetrý energiu a v náklone mi istotne poklička nespadne.

Ale píšu. Jen pro oči nevidíš:
PYREXOVÉ poklice jsou průzračná, borosilikátová skla, která snáší extrémně vysoké teploty a jsou chemicky odolná.Dobře odráží teplo zpět do nádobí a urychlují proces vaření a pečení. Technické parametry pyrexového skla jsou definovány mezinárodní normou ISO 3585. Poklice z pyrexu jsou krystalicky průzračné, neporézní, odolné UV záření s vynikají parametrickou stabilitou,čímž jsou Zdravotně nezávadné. Užívání pyrexových poklic nezpůsobuje zdravotní problémy a díky vysoké teplotní odolnosti ( do 600°C ) mohou být snadno čištěny a sterilizovány.Pyrex je používán při produkci široké škály výrobků od laboratorního skla, průmyslového vybavení až po kuchyňského vybavení.
A jak vypadá ta tvoje kuchta? Nějak mi to nejde zařadit, u nás se to bude jmenovat jinak.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte úno 13, 2007 5:33 pm

Denis píše:Pyrex sklenená poklice, čo to je? Nič tam o to nepíšu. Mne sa stále zdá najlepšia na pečenie kuchta. A aj na ostatné veci, šetrý energiu a v náklone mi istotne poklička nespadne.


No při stálém náklonu by Ti poklička spadnout neměla. Předpokládám že máš vařič v závěsu.
No stejně by to ale pro jistotu chtělo zajistit nějakým pomocným pérem (přes uši?).
Možná, ….. a asi nejlépe, fixovat tu pokličku i s celým kastrolem přímo na vařiči.
Při klidném moři by to mělo stačit.
No za bouře budeš stejně asi spíš kormidlovat. než péct chleba. :wink:
alffa

Edit:
Naposledy upravil(a) alffa dne úte úno 13, 2007 5:45 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 13, 2007 5:35 pm

A to som si myslel že kuchta je po česky! Je to tlakový hrniec, papiňák.
Myslíš, že tie sklenené pokličky čo mám za pár šušňov doma sú zdravotne závadné? UV nestabilné a pri teplote 600 st. celzia sa roztopia? :lol: Neviem či sa P.Ondráčkovi ta Titánová panvica neporúčala. :(
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » úte úno 13, 2007 7:14 pm

Taky přidám zkušenost. V létě 2000 jsem plul s Jardou Abramčukem na jeho katamaranu PAHI 31. Byli jsme na vodě skoro celé léto. Chleba jsme nepekli, ale občas koláč, perník nebo bábovku a to vše na petrolejovém vařiči. Peklo se to v takové nádobě, říkali jsme jí pečenka, byla z hliníku a uprostřed měla díru, trochu jako forma na bábovku, ale ze zhora to mělo normální poklici, která měla taky díru, která dosedala na ten středový komínek spodku. Myslím, že právě tenhle komínek, spolu s hliníkem, mohl za to, že teplota byla rovnoměrná uvnitř i vně a obsah se nikdy nespálil. Určitě ty to fungovalo i u chleba, jen by měl uprostřed díru. Tu pečenku jsem už od té doby nikde neviděl, možná po bazarech. Hliník už se asi normálně v krámě nedostane.
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » čtv úno 15, 2007 2:40 pm

Ještě než jste začali tady, psal jsem v sekci "Jídlo", jak se peče chleba, když nemáš jadernou elektrárnu a speciální výbavu.
Nějak nám ta fóra bobtnají.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv úno 15, 2007 3:23 pm

Olda píše:Ještě než jste začali tady, psal jsem v sekci "Jídlo", jak se peče chleba, když nemáš jadernou elektrárnu a speciální výbavu.
Nějak nám ta fóra bobtnají.


V té době (2. února) jsi to psal správně do topicu „Jedlo“, sekce „stravování na lodi“.

Samostatný topic „Pečení chleba“, vznikl až 11.února.
A je dobře že vznikl. Jedlo; je přece jenom dost široký pojem. Nikdo by se v tom za chvilku nevyznal. V kuchařkách také není jedna kapitola „Jedlo“.

Tím jsme Tě nechtěli nijak opomenout.
Nejlépe by bylo, kdyby jsi ten tvůj příspěvek překopíroval sem, ať je to pěkně pohromadě.
Ten původní pak můžeš klidně smazat.

Udělal bych to klidně za tebe, to by ale pak už nebyl tvůj příspěvek ale můj.
Tak to halt zbude na tebe, :wink: alffa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob úno 17, 2007 8:47 pm

Neviete prosím vás, či nepredávajú niekde v ČR ručný mlynček na obilie?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob úno 17, 2007 8:57 pm

Denisi,
Specielní mlýnek na obilí jsem nikdy ani neviděl.
Snad by to šlo nahradit mlýnkem na mák. To by z toho padali takové vločky. Nebo mlýnkem na kávu, ten umí i na jemno.
alffa

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů