Nezávislé topení (propan-butan)

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Nezávislé topení (propan-butan)

Příspěvekod alffa » čtv úno 15, 2007 2:06 pm

Nezávislé topení.

Tak nevím jestli jsem neobjevil Ameriku, pokud ano tak se omlouvám.
Já vyrábím přímotop na propan butan.
Inspiroval jsem se kamínky do karavanů. Žádné mě ale nevyhovovali a pak ta cena.

Plusy:
1) Nežere to elektriku.
2) Nedělá to rámus.
3) Okamžitě v pohotovosti
4) Rychlý nástup (teplo).
5) Žádné točivé díly.
6) Zabere málo místa (láhev mimo kajutu).
7) Relativně levný provoz (zatím).

Mínusy:
1) Žere to vzduch (na to se musí dát bacha).
2) Zvýšená ostražitost vzhledem k bezpečnosti.(PLYN)
3) Možné problémy s plněním (výměnou) lahví.
4) Vyžaduje manuální obsluhu. Nelze zautomatizovat. (tedy v mém pojetí). Jinak by to určitě šlo, ale čím méně cingrlátek, tím menší poruchovost.
5) Otevřený oheň. (to je ale na vařiči taky).


Kamínka jsou vyrobena z nerezového plechu (nýtováno). Keramický infra zářič, vybachán z kamen „Pohoda“, včetně pizo-zapalování a pojistky. Ty zářiče jsou v původních kamnech tři. Jeden ale bohatě do kajuty stačí.
Když se keramická hmota zářiče rozžhaví, stáhnu na úplné minimum a jdu do trenek.
Vytápím jen hlavní kajutu, v přídi jsem postele zrušil. Je tam skladiště, lednice a tak.
Zatím testováno pouze v suchém doku ale v -20°C. Voda bude přeci jenom teplejší.

To zatím tak vše, alffa
Naposledy upravil(a) alffa dne čtv úno 15, 2007 8:52 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv úno 15, 2007 8:25 pm

Ak ti je život milý, tak ten výrobok znič. :evil: To už radšej kamínka na drevo.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv úno 15, 2007 9:38 pm

Zdravím Denisi,
Vidím že jsem opomněl dát ještě jeden mínus.
6) Nepřekonatelný strach z plynu.

Ale né, teď vážně.
Nevidím v tom větší nebezpečí než v tom dřevu nebo petroleji.
Plulo se s tím dlouho. Pár lodí sice shořelo, ale většina doplula.
S tím propanbutanem je to stejné. Pár lodí už vylétlo do vzduchu, ale většina pluje dál.

Osobně jsem viděl dva následky, výbuchu papiňáků (kuchty, pamatuji si to dobře?).
To je na jeden život, docela dost. Ale stejně ho používám.
Ony ty papiňáky, za to totiž nikdy nemohli. Vždy to byla vina obsluhy.

No a tak to bude asi se vším. Pokud někdo neumí se sirkami, ať se to buď naučí, nebo je nebere na loď. Jsou nebezpečné. :wink: alffa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv úno 15, 2007 10:11 pm

Ale tu je to iné. Ako si popísal tú výrobu, tak všetci na nete stuhly čo to čítali. Ak sa chceš dočkať fundovanej odpovedi, napíš na stránku karavanistov a potom to sem celé nakopči. www.karavan.cz je to členené ako táto stránka a je tam sekcia plyn.
Žiaden s tých plusov a mínusov nie je dôežitý okem jedného a to spotrebúvania kyslíka. Ako chceš dať na to pozor? Len raz, jediný raz zaspíš a máš to za sebou! V takom malom priestore vzduch, kyslík, zmizne velmi rýchlo.
Plynové ohrievače som používal a nie je to bezproblémové ako píšu v prospektoch. Jediné bezpečné riešenie je splodiny cez komínek von. A až potom má význam sa baviť o ostatných bodoch výhod a nevýhod. Inak také malé plynové kachle z vývodom splodín a nasávaním vzduchu mám, stáli asi 4000,-Sk a tie by možno boli dobré. Možno.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pon úno 19, 2007 7:24 pm

alffa píše: Zdravím Denisi,
Vidím že jsem opomněl dát ještě jeden mínus.
6) Nepřekonatelný strach z plynu.



Až to zase budeš zkoušet, dej vědět. Vypadnu z loděnice i s lodí. Taky by bylo vhodný evakuovat hospodu.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon úno 19, 2007 7:40 pm

david píše:Až to zase budeš zkoušet, dej vědět. Vypadnu z loděnice i s lodí. Taky by bylo vhodný evakuovat hospodu.


Mohu Davide vědět jaký je rozdíl mezi plynovým vařičem a plynovým infrazářičem??
Plynový vařič používá 50% lodí. Ještě jsem neviděl že by kvůli tomu někdo vyklízel loděnici, natož hospodu.
:?: alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon úno 19, 2007 11:22 pm

Promiňte že vám skáči do úst. Nemám loď, kdybych ji měl, nechtěl bych topení a kdybych chtěl topení, nechtěl bych plynové.
Přesto bych se rád Alffa zastal. Kamna "Pohoda" již několik let úspěšně používám v okrajových obdobích v chatce na zahrádce a vím, že jsou dobře jištěna termopojistkou (v noci přecházím na elektriku k vůli kyslíku). V tom případě je nebezpečí pouze ve spojích, nebo samotné hadici/trubce. Pak už je opravdu úplně jedno, jestli plyn uniká z vařiče, nebo topení. A vařič používají všechny lodě.....
Ale vzpoměl jsem si, že jsem někdy před třiceti lety podle časopisu "Urob si sám" dělal pro kamaráda do karavanu topení s nasáváním a výfukem spalin mimo obytný prostor. Jednoduchá konstrukce a celkem vysoká účinnost. :wink:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte úno 20, 2007 12:23 am

alffa píše:
david píše:Až to zase budeš zkoušet, dej vědět. Vypadnu z loděnice i s lodí. Taky by bylo vhodný evakuovat hospodu.


Mohu Davide vědět jaký je rozdíl mezi plynovým vařičem a plynovým infrazářičem??
Plynový vařič používá 50% lodí. Ještě jsem neviděl že by kvůli tomu někdo vyklízel loděnici, natož hospodu.
:?: alffa


Můžeš. Přes 20 let dělám v plynárenství a různých amatérských akcí jsem viděl víc než dost. Mimochodem spoléhat na kyslíkovou pojistku na Pohodách v lodi nedoporučuju. Navíc budeš mít v lodi jak v prádelně a nebo budeš větrat tak, že topit nemá cenu. Kamna bez komína ani náhodou. V chajdě větraj stěny, podlaha, strop i netěsnící okna, zato loď je těsná. A to nemluvím o potřebnejch kubickejch metrech potřebnejch k bezpečnýmu provozu. To v tý Pavii sichr nemáš ani 1/3. Vařič používáš krátkodobě, při vaření se běžně větrá atd. Kam ten aparát nasměruješ, abys sálavým teplem něco neupek?Tyhle pokusy máme zasebou a je to volovina.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte úno 20, 2007 12:44 am

david píše:
alffa píše:
david píše:Až to zase budeš zkoušet, dej vědět. Vypadnu z loděnice i s lodí. Taky by bylo vhodný evakuovat hospodu.


Mohu Davide vědět jaký je rozdíl mezi plynovým vařičem a plynovým infrazářičem??
Plynový vařič používá 50% lodí. Ještě jsem neviděl že by kvůli tomu někdo vyklízel loděnici, natož hospodu.
:?: alffa


Můžeš. Přes 20 let dělám v plynárenství a různých amatérských akcí jsem viděl víc než dost. Mimochodem spoléhat na kyslíkovou pojistku na Pohodách v lodi nedoporučuju. Navíc budeš mít v lodi jak v prádelně a nebo budeš větrat tak, že topit nemá cenu. Kamna bez komína ani náhodou. V chajdě větraj stěny, podlaha, strop i netěsnící okna, zato loď je těsná. A to nemluvím o potřebnejch kubickejch metrech potřebnejch k bezpečnýmu provozu. To v tý Pavii sichr nemáš ani 1/3. Vařič používáš krátkodobě, při vaření se běžně větrá atd. Kam ten aparát nasměruješ, abys sálavým teplem něco neupek?Tyhle pokusy máme zasebou a je to volovina.


No já na těch „Pohodách“ mám pouze thermo pojistku. No nepracuji v plynárenství 20 let. Tak nevím že se jí říká „kyslíková“ .
Zajímavé také je, že barák ventiluje všude a tudíž tam má cenu topit.
V lodi zajistím řízenou ventilaci já, tak tam topit cenu nemá. Nehněvej se, nerozumím. :roll: alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte úno 20, 2007 2:02 am

Zase do těch úst. :wink:
- Já se nebavil o vhodnosti plynového vytápění lodi. Já přímo napsal, že bych si je nezvolil. Plyn je nevhodný pro vytápění uzavřených nevětraných prostor, protože svým hořením produkuje velké množství vlhka (krom velké spotřeby kyslíku). Jediná možnost je odvod spalin mimo vnitřní prostor, jak jsem už psal. Neexistuje plynové topidlo, určené pro běžné topení, které by neústilo do komína. Naše Pohody a jiné teplomety jsou pouze na přitopení a to spíše dočasné.
- Bavil jsem se o Davidove poplašné správě o evakuaci hospody. Pohody opravdu nemají kyslíkovou pojistku, ale tepelnou, stejně jako sporák a trouba. Kdyby jsi pracoval v plynárenství 50 roků, tak plynový sporák a plynové topení z hlediska bezpečnosti, pro mě představují naprosto stejné nebezpečí. Od samotného zdroje tepla nebezpečí nehrozí. Plamen zhasne, plyn vypne. Jde pouze o transport plynu z lahve k tomu hořáku.
- Kyslíková pojistka Alffe opravdu na vyspělejších zařízení existuje. Zajišťuje, aby při minimálním množství kyslíku potřebného pro člověka, došlo k zastavení hoření.
- Každý má většinou trochu pravdy. Pokud si přečtu cizí příspěvek, snažím se ji nejdřív hledat, pak dlouho přemýšlím a až potom odpovídám. Ale to jsou ty roky.....
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » ned úno 25, 2007 8:31 pm

[quote="Baharis"]Zase do těch úst. :wink:

- Bavil jsem se o Davidove poplašné správě o evakuaci hospody.


Totiž nevíš, že ta Pavie je už dva roky v dílně pod hospodou
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned úno 25, 2007 8:45 pm

No jo, tak to jsou zase souvislosti, které neznám. Omlouvám se za to skákání, už nebudu. :oops:
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned úno 25, 2007 8:47 pm

david píše:
- Bavil jsem se o Davidove poplašné správě o evakuaci hospody.


Totiž nevíš, že ta Pavie je už dva roky v dílně pod hospodou


Zaprvé nad hospodou. Za druhé, té hospodě se do dneška nic nestalo. :wink:
Rezimé: pohody jsou bezpečné. :lol: alffa
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » ned úno 25, 2007 9:19 pm

Baharis píše: Pohody opravdu nemají kyslíkovou pojistku, ale tepelnou, stejně jako sporák a trouba. Kdyby jsi pracoval v plynárenství 50 roků, tak plynový sporák a plynové topení z hlediska bezpečnosti, pro mě představují naprosto stejné nebezpečí. Od samotného zdroje tepla nebezpečí nehrozí. Plamen zhasne, plyn vypne. Jde pouze o transport plynu z lahve k tomu hořáku.


Už mně to nebaví, přesto mi to nedá. Pohody maj kyslíkovou pojistku i termolektrickou. A nejde jen o transport plynu. Všude může dojít k úniku plynu, nejčastěji na "O" kroužku hřídelky pojistky, ventilu, zvlášť když to děláš ze šrotu. Vařič máš mít v kastlíku s odpadem kterým plyn odteče ( nespoléhat ), to u kamen neuděláš, protože je máš nejspíš pod vasrlajnou. Že je PB těžší než vzduch a k explozi stačí 5% koncentrace asi víte. To neznamená 5% v celé lodi, ale někde u dna umíchanejch, třeba statickou elektrikou odpálenejch. U vařiče obvykle neusneš, za to u kamen jo. Od samotného zdroje tepla nebezpečí hrozí, protože Pohody sálají, dost silně, v jednom směru. A Pavie není až tak velká. Občas není na škodu se podívat do návodů a do norem.
Nota bene, kdyby to bylo tak einfach, dávno by se to do lodí vyrábělo.
Je mi fuk, co si Allf (nebo jak se menuje) do lodě dá, jen ať to nedává jako návod.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned úno 25, 2007 10:43 pm

Není to návod :!:
Je to více či méně, možná alternativa. Pro mě (nejprůchodnější) řešení.
Žádný šrot :!:
Pohody; jsou až na zkušební provoz, úplně nové (sponzorský dar).
Jak sám správně uvádíš, nebezpečí úniku, je po celé trase přívodu a v podstatě kdekoli.
To platí ale i pro vařiče, lednice, trouby, karmy (televize? :lol: ) a co já vím, pro co ještě.
S odpovídající dávkou nebezpečí, se prostě musí počítat a snažit se to pokud možno eliminovat.
Tady platí, že známé nebezpečí, přestává být nebezpečím. Dá se s tím prostě počítat.

Je to jako s kompasem. On Ti sice pravda nevybouchne (pokud není lihový). Pokud ale nevíš jakou má chybu (odchylku), spolehlivě Tě navede na útes. Tak je to asi se vším. Petrolejová kamínka také nejsou v každém ohledu kosher. Přesto se s úspěchem používají pár století.

Nikomu to nevnucuji, ani nenavádím k následování.
A jestli se s tou lodí dostanu někdy na moře, pak ty kamna budou asi tím nejmenším nebezpečím. :wink:
Jinak díky za tu kyslíkovou pojistku. To jsem fakt ani netušil, že něco takového existuje. No spoléhat na to, určitě nebudu!

Docela by mě zajímalo, odkud víš kde se ta Pávie nachází?
Neznáme se z Nechranic?
alffa
P.S.
1) kdo co: alffa
2) koho co: alffu
3) s kým čím: alffou
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 26, 2007 4:49 pm

Súhlasím s tebou v tom, že aj benzínový varič môže vybuchnúť a plynový varič v lodi je tiež nebezpečný ak sa nerobí údržba a podobne. Ale viem o živote svoje. Ty iste tiež, ale možno niečo iné.
Zosunula sa utierka z dvierok na kuchynskej linke a padla na hrniec kde sa varila polievka. Hrniec bol na el. platničke a cípek utierky sa dotkol tej platničky. Tá začala tlieť, zadymila miestnosť a môj najlepší kamarád čo si tam zdriemol na kanape sa už zo sna neprebral.
Moje poznatky s kúrenia s PB sú takéto, smrdí to, bolí s toho hlava, kyslíková poistka funguje, ale keď zhasol plameň pre nedostatok kyslíka, už sme to cítili. A je to drahé kúrenie, paradoxne drahšie ako elektrika. Odo dňa kedy som to zistil kúrim elektrikou. Ako pamiatku mám v sklade 5 ks 10 kg bomb a 2 ks tých največších/30Kg?/
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon úno 26, 2007 5:01 pm

Máš pravdu Denisi,
Elektrika by se mě líbila moc. Doma jí taky používám (občas).
Ale jak to zařídit na lodi, ………to nevím.
Malou atomovou elektrárnu? :lol: To je ta potíž.
No laborování ještě není u konce. Třeba přijdu na nějaké, jakoby turbo. :wink: alffa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 26, 2007 7:56 pm

To bolo dobré, doma elektriku taky občas používam... :D Riešenie tu už raz dal David, keď sme sa bavili o kamínkach na dřevo. Vymieńajú sa v autách a kamionoch naftové kúrenia slabé za silnejšie, alebo za plynové a tie staré sa samozrejme predávajú. Nájdi kto predáva a montuje nové a hoď tam sondu. Ak tú svoju krásavicu raz dokončíš, tak sa chceš plaviť na severe? Dovol mi byť vtipný na tvôj účet, keď máš tú loď za hospodou, to ju budeš dlho dorábať. :)
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pon úno 26, 2007 9:55 pm

[quote="alffa
1) kdo co: alffa
2) koho co: alffu
3) s kým čím: alffou[/quote]

Sakra a já dycky myslel, že pádů je sedum a druhej je koho čeho. Furt se učím. :roll:
Jo, pěkný topení, vodní na naftu, je v Citroenech 2,1 ? TDI a snad i v Pažoutech a některejch dalších 2 l TDI. ( ne v Oktávce ) Údajně je to Webasto, 5KW. Stačí si dokoupit knoflík, v autě to řídí základní el.jednotka.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon úno 26, 2007 10:18 pm

david píše:[quote="alffa
1) kdo co: alffa
2) koho co: alffu
3) s kým čím: alffou


Sakra a já dycky myslel, že pádů je sedum a druhej je koho čeho. Furt se učím. :roll:
Jo, pěkný topení, vodní na naftu, je v Citroenech 2,1 ? TDI a snad i v Pažoutech a některejch dalších 2 l TDI. ( ne v Oktávce ) Údajně je to Webasto, 5KW. Stačí si dokoupit knoflík, v autě to řídí základní el.jednotka.[/quote]

Davide,
To není První pád, druhý pád, třetí pád.
To je jenom příklad (výtah) a zamená to:
Za prvé, za druhé, za třetí. :roll:
Kdyby to přesto někdo nepochopil, tak jsem ty pády pro jstotu vyjmenoval. Kdo co, :wink: alffa
P.S.
O naftovém topení je topic jinde.
Uživatelský avatar
KZV
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 36
Registrován: čtv bře 29, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Jižní Morava

Plynová kamna v garáži

Příspěvekod KZV » ned kvě 06, 2007 1:42 pm

Zkoušel jsem topit plynovými kamny (typ z obchodňáku - variace Pohoda) v garáži, při stavbě lodi. Poznatky - časté zhasínání pro nedostatek kyslíku i při potevřených dveřích, tím pádem zima. Dále smrad, vysoká cena za plyn. Závěr - nepoužitelné.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Plynová kamna v garáži

Příspěvekod alffa » ned kvě 06, 2007 2:12 pm

KZV píše: (typ z obchodňáku - variace Pohoda) Závěr - nepoužitelné.


Koupil jsem v obchoďáku variaci na špekáčky.
Výsledek: NEJEDLÉ. :!:

Koupil jsem originál POHODY, ve specializovaném obchodě.
Nic předčasně nezhasínalo. Dveře zavřené. Tepelná pohoda.
Výsledek: POUŽITELNÉ.

Závěr:
Ne vše co koupíš v supermarketu, musí být nutně kvalitní. :!:
alffa
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » ned kvě 06, 2007 4:41 pm

To sou vášně :D
Co takhle elektrický topení a dlouhou prodlužku. Bezpečný by to asi taky nebylo, ale zase by bylo kolem třeba dost ryb, když by se prodřela. :D :D

Pokud bych měl hlasovat, naftový topení z auta je bez problémů (teda co je bez problémů?). Dokonce si můžeš vybrat, zda na naftu nebo benzín, dle toho, co ssebou taháš do motoru (stačí jedna společná nádrž). Kouř jde ven a čistý a teplý vzduch (popř teplá voda) dovnitř. Kromě Webasta je i Eberspacher. Zajímavé informace a zkušenosti se dají dočíst na fórech o autech.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned kvě 06, 2007 5:15 pm

Ale kdepak. Žádné vášně. :lol:
Jen momentálně nemíhám zbytečnými 50 000Kč.
Jinak bych pomýšlel na něco takového: Obrázek
Systém turbo. Sání, odfuk ven. Nafta.

Ještě jsem nezažil ato-bufika, aby nesmrděl. :!:
No; navíc zde se kecá o plynu. Nafta zde:
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=433

Čus, alffa :wink:
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » úte kvě 08, 2007 1:40 pm

To alffa.
Ty vášně jsem nemyslel zrovna na tebe, ale celkově. Mně se občas stane, že se vyjádřím v takové zkratce, že ji rozumím jen já sám (v lepším případě). :D
S tím cos napsal ne květen 06, 2007 2:12 pm souhlasím. Akorát bohužel mám taky zkušenost, že ne vše co koupím ve drahém značkovém obchodě, je super kvalita. Dokonce někdy tyto dva výrobky (drahý i levný) mohou mít i stejného asijského výrobce.
Ještě podotknu, že cokoliv si kupuju na loď, vždy si nejdřív zjistím zda se něco podobného nedělá pro jiné použití než do lodě, většinou je to levnější.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů